Paradise Lost

Paradise Lost are confirmed to play Rockwave Festival in Athens, Greece on Sunday July 1st 2012. This will be the 20th anniversary of when the band first played Greece.

?Really good to be back in Greece again, especially at Rockwave Festival. And it?s great to be playing with the band that invented heavy metal (Sabbath), we look forward to seeing you all there? - Greg

:d

σε ανοιχτό χώρο? δεν θα είναι το ίδιο. θα προσπαθήσουμε να είμαστε εκεί…

Ετσι και αλλιως πανω απο μιαμιση ωρα δεν παιζουν οποτε δεν μας χαλαει η μια ωριτσα που θα παιξουν, μια χαρα 8)

απο την αρχικη

Το νέο υλικό των Paradise Lost είναι επηρεασμένο από classic και doom metal. Έχει γίνει πολλή δουλειά στις κιθάρες και δεν υπάρχουν καθόλου πλήκτρα. Είναι πιο μελωδικό από το “Faith Divides Us - Death Unites Us”. Αν σου αρέσει το “[B]True Belief”, πιστεύω θα σου αρέσει και ο νέος δίσκος.[/B]

νταξει πριν την κυκλοφορια καθε δισκου οι δηλωσεις ειναι λγο δηθεν.ξερω γω ειναι ο καλυτερος μας δισκος η αλλαξαμε ολη την μπαντα και πηραμε sessionαδες αλλα γαμαμε.

αλλα ρε γαμωτο εστω και μιση αληθεια να λεει θα κλαψουμε.μονο και μονο επειδη ειναι ο γκρεγκ και ΜΠΟΡΕΙ να γραψει τετοια τραγουδια

συμφωνω. θα πω ομως οτι αν δεν αποδειχθει εγκυρο αυτο που ειπε τοτε θα μιλαμε για μεγαλη κοροιδια. ειναι πολυ βαρια μια τετοια δηλωση… αφου την εκαναν ας την υποστηριξουν…

Α; [SPOILER]ΑΑΑΑΑΑΑ; [SPOILER]ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ![/SPOILER][/SPOILER]

Εντάξει μην τρελένεστε δεν είναι απαραίτητο ότι θα έχει τραγούδια επιπέδου true belief (δεν νομίζω ότι μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο άλλωστε - τέτοια ασματα δεν γράφονται ούτε κάθε δέκα χρόνια), απλά προσπαθεί να πει ότι θα έχουν αυτό το doom στοιχείο με αρκετή μελωδία και πολλά σόλο ( εμένα πάντως κάτι σε over the madness μου κάνει η όλη περιγραφή)

Το οποίο Over The Madness είναι να τρελενόμαστε.

Ε ναι προφανώς

“Έχει γίνει πολλή δουλειά στις κιθάρες και δεν υπάρχουν καθόλου πλήκτρα.” - Greg

To Over the madness εχει πληκτρα.:slight_smile:

Δεν μου αρέσουν οι μεγάλες κουβέντες αλλά αν το ύφος του δίσκου παραπέμπει σε Icon εποχές τότε θα είμαι πολύ ευχαριστημένος…

Δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό αυτό με Holmes στα φωνητικά.

Δε μπορώ να πω πως με ενθουσιάζει η προοπτική να ακούσω άλλον έναν “με βήματα προς τα πίσω” δίσκο των Paradise Lost. Το συγκρότημα στα '90s προχωρούσε συνεχώς προς τα μπρος, συχνά προς άγνωστη κατεύθυνση, και τώρα πίσω, πίσω, κι άλλο πίσω.

Τι κι αν φέρνει στο Shades of God? Δε θα είναι Shades of God. Τι κι αν έχει ολόιδιο στυλ με το Icon. Δε θα είναι Icon.

Οι Lost φαίνεται θρονιάστηκαν για τα καλά στον θρόνο τους, τον ήχο που τους ανέδειξε, και δε λένε πλέον να το κουνήσουν από κει.

Εν ολίγοις: Έγιναν [B]συντηρητικοί[/B].

^^^εχεις δικιο. ομως αυτο συμβαινει σε τεραστιο ποσοστο σε ολα (και οχι μονο στη μουσικη) καθως περνανε τα χρονια για καθε ανθρωπο. νεος, εξερευνει (αν θελει, μερικοι δεν γουσταρουν ουτε αυτο να κανουν), βρισκει τι του αρεσει-ταιριαζει πιο πολυ και συχνα καταληγει-κατασταλλαζει σε αυτο. συνηθως αυτο γινεται και επειδη ειναι η πιο ευκολη λυση… καλως η κακως οι PL ειναι απο τις μπαντες που εχουν πειραματιστει με τρομερη επιτυχια (ακομα και αν πολλους τους ξενιζει η πιο μεινστριμ εποχη τους, τα αλμπουμ τους ειναι φοβερα) και αν και ειναι ωραιο να ελπιζουμε να διευρυνουν ακομα πιο πολυ τους οριζοντες τους, νομιζω ειναι λιγο μη ρεαλιστικο. κοινως παππουδιασαν και τα παππουδια που στα νιατα τους τρεχαν σε πορειες τωρα ψηφιζουν αυτο που ειπες κ εσυ: συντηρητικα.

Πάντως δεν πρέπει να αποκλείουμε την πιθανότητα να ακούσουμε κάτι ελαφρώς διαφοροποιημένο και εξηγούμαι : πολλές ακουστικές κιθάρες, περισσότερη μελωδία πολλά leads ,καθόλου πλήκτρα , οκ δεν θα μείνουμε και με το στόμα ανοικτό από έκπληξη αλλά…

Συμφωνώ με τον ellanor κι εγώ θα ήθελα κάτι πειραματικό, το έχω πει και πιο παλιά. Όμως αυτό το λέω τώρα στα 30 μου όσο δηλαδή περίπου ήταν οι PL όταν έπαιζαν πειραματικά…

Οποιος περιμενει ενα νεο Icon είναι χαμενος…
Και αν οι ιδιοι το προωθησουν ως νεο Icon θα υπαρξουν δυσφοριες ενω αν το πουν ως νεο δημιουργηκα classic/doom metal αλμπουμ θα υπαρξουν ικανοποιησεις…
Απλα ειπε οτι αν του αρεσει το true belief πολυ πιθανον να του αρεσει κι αυτο(αργες βαριες κιθαρες)…[U]Δεν[/U] ειπε οτι θα κανουν νεο Icon![-X Αυτο καταλαβα!

Και τι να παιξουν εν’ετει 2012 ρε παιδια? Να το γυρισουν και αυτοι στο ποστ για να εχουμε να λεμε τι ανοιχτομυαλοι που ειναι?

Σωστά. Ας παίζουν μονίμως τη γνωστή λύση λοιπόν, και ας μοιάζουν πλέον όλοι οι δίσκοι τους ο ένας με τον άλλον, πέραν του τάδε σόλο ή του δείνα φωνητικού περάσματος, και ας συγκρίνουμε όλα τα άλμπουμ τους με τα Icon και Draconian Times. Όπως όλα τα συγκροτήματα εξάλλου, που βγάζουν κάποια μεγάλα άλμπουμ και μετά αναπαράγουν τις ίδιες ιδέες, ξανά και ξανά. Εξάλλου πέραν του post metal και του gothic/doom δεν υπάρχουν άλλες μουσικές. Ειδικά εν έτει 2012, που ως γνωστόν είναι η χρονιά που τελειώνει όχι μόνο ο κόσμος αλλά και η μουσική. :PP

Θα τους έβγαζα το καπέλο αν έβγαζαν οι PL τον δίσκο που κυκλοφόρησαν οι Vallenfyre, αντί για τα In Rquiem / Faith divide Us… Θα ήταν πρόοδος προς τα πίσω για μένα. Στον δίσκο των Vallenfyre θα ακούσει κανείς αυτό που λείπει απο τους PL των τελευταίων ετών.
Αλλά εντάξει εν μέρει τους καταλαβαινω, πλέον έχουν να θρέψουν 2-3 στόματα παραπάνω.