Paradise Lost

Αν αυτό λείπει από τους Paradise Lost των τελευταίων ετών, τότε τους έλειπε και στα Icon και Draconian Times ας πούμε, αφού το Fragile King δεν έχει ιδιαίτερη σχέση με τους δύο αυτούς δίσκους θεωρώ. [SPOILER]Ας με διορθώσει κάποιος που έχει ακούσει όλο το δίσκο γιατί εγώ έχω περιοριστεί στην ακρόαση μεμονωμένων κομματιών.[/SPOILER]

Ίσως θα μπορούσαμε και να περιμένουμε μέχρι να βγει κάνα από τα καινούρια κομμάτια.

Και τι να παιξουν ρε Ελλανορ? Και στην τελικη οκ ειπαμε μπραβο που “κανουν οτι γουσταρουν” οταν το γυρισαν σε κλωνους των Depeche Mode αλλα τωρα που παιζουν οπισθοδρομικο και ντεμοντε μεταλ δεν μπορουμε να δεχτουμε το “κανουν οτι γουσταρουν”?

Και μην μου πεις οτι το κανουν για τις εταιρειες και στην πραγματικοτητα δεν γουσταρουν να παιζουν μεταλ πλεον, το νεο Vallenfyre νομιζω δειχνει 100% τι γουσταρει να παιζει ο Μακιντος τουλαχιστον. Ντε και καλα να το γυρισουν σε τσιφτετελι για να εχουμε να λεμε οτι “προοδευουν” δηλαδη?

Ok, άποψη σου, με την οποία διαφωνώ πλήρως. Πως να το κάνουμε, από το συγκρότημα που με έμαθε κατά πολύ να ακούω [U]μουσική[/U] και όχι ταμπέλες, ε, με ενοχλεί η στασιμότητα των τελευταίων δίσκων τους και το γεγονός πως δείχνουν να έχουν “βολευτεί” με τον ήχο που τους ανέδειξε. Και ξέρω πως συμμερίζεται αρκετός κόσμος την άποψη μου.

Πουθενά δεν είπα οτι “δε γουστάρουν αυτό που κάνουν τώρα”. Κάθε άλλο. Προφανώς το γουστάρουν από τη μία, και από την άλλη είναι η πιο βολική λύση πλέον γι’ αυτούς, για πολλούς και διάφορους λόγους. Και όταν το γύρισαν στα synthpop με το Host, δε θυμάμαι πολλοί να είπαμε “μπράβο, κάνουν αυτό που γουστάρουν”. Μάλλον κράξιμο έριξε ο περισσότερος κόσμος, ειδικά ο μεταλλικός. :wink:

Κατά τ’ άλλα μιλάς για τσιφτετέλια και post rock. Δε νομίζω πως μπορούμε να συνεννοηθούμε ούτως ή άλλως, όποιος κατάλαβε το νόημα του ποστ μου το κατάλαβε.

Ας περιμένουμε να δούμε πως θα ηχεί και το νέο άλμπουμ λοιπόν. Ποιός ξέρει, μπορεί να διαψευστώ (και μακάρι!).

Ε και επειδη οι μεταλλαδες εκραξαν τοτε οι υπολοιποι κραζουν τωρα για αντιποινα? :stuck_out_tongue:

Τα περι τσιφτετελιων ειναι υπερβολη και τα περι ποστ σποντα προς αλλους Βρεττανους, το νοημα ειναι οτι αφου οι ανθρωποι γουσταρουν αυτο που κανουν τωρα δεν βλεπω σε τι θα εξυπηρετουσε μια ριζικη αλλαγη κατευθυνσης. Αυτο με ενοχλει, το “αλλαγη για την αλλαγη” (γιατι αλλο αλλαγη και αλλο "προοδος ετσι? Δεν νομιζω οτι η synthpop στροφη τους ηταν “προοδευτικη”, αλλο που εδωσε πολυ ωραια αλμπουμς), αλλα και η απαξιωση των τελευταιων αλμπουμς τα οποια ειναι αξιολογα αν μη τι αλλο.

Peace out, σορυ αν βγηκε λιγο πιο επιθετικο απ’οσο ηθελα το προηγουμενο ποστ :slight_smile:

Πίστεψε με, ανήκα στους “μεταλλάδες” την εποχή εκείνη. :wink:

H “αλλαγή για την αλλαγή” προφανώς και δεν είναι το ζητούμενο. Γιατί τότε γυρνάμε στα ίδια. Κατά την δεκαετία του '90 όμως σίγουρα ό,τι έκαναν οι Λοστ δεν το έκαναν απλά για να φαίνεται πως “αλλάζουν”. Και αυτές οι αλλαγές και οι αδιάκοποι πειραματισμοί, το γεγονός πως κάνένα άλμπουμ τους τότε δεν ηχούσε όπως το άλλο, το γεγονός πως δοκίμαζαν κάτι καινούργιο με κάθε τους δίσκο και το δοκίμαζαν πετυχημένα, αυτά ήταν που έχτισαν τον μύθο τους. Εν ολίγοις, υπήρξαν από τους μεγαλύτερους πρωτοπόρους της εποχής τους.

Τώρα όμως βλέπουμε το αντίστροφο. Τουλάχιστον κρίνοντας από τα δύο τελευταία άλμπουμ τους, τα οποία έχω να σου ομολογήσω πως τα άκουσα ορισμένες φορές, μου άρεσαν αρκετά, αλλά μετά τα έβαλα στην άκρη και έπεσα πάλι με τα μούτρα στα παλιά τους. Γι’ αυτό έγραψα πριν πως όσο κοντά στο Shades of God ή το Icon θα ηχεί το νέο άλμπουμ τους, [U]δεν[/U] θα είναι κάποιο απ’αυτά τα άλμπουμ.

Επίσης να πω πως κατανοώ την τωρινή στους στάση - πόσες πια δεκαετίες να δοκιμάζει ένα συγκροτήμα καινούργια πράγματα σε τελική ανάλυση. Εξάλλου λίγο πολύ όλα τα συγκροτήματα αυτό κάνουν, κάποια στιγμή κατασταλάζουν κάπου. Το οτι την κατανοώ δε σημαίνει πως μου αρέσει και ιδιαίτερα όμως. :stuck_out_tongue:

Είμαι απλά ένας παράξενος παλαίουρας φανμπόης τελικά. :stuck_out_tongue:

Peace. :hippy:

Οπως ειπες απο μονος σου, οι Vallenfyre ειναι καθαρα ενα γκρουπ που θελω να παιζω αυτα που δε μπορω με τους Λοστ.Και επειδη στους Λοστ δε πειραματιζομαι τοσο στα τελευταια αλμπουμ, ο επομενος δισκος με vallen θα ειναι τσιφτετελια, εχεις τον λογο μου.

οκ ρε παιδια

η μπαντα ειναι αυτη που ειναι πλεον
δεν μπορει να κανει κατι διαφορετικο
ο μουσικος τους χαρακτηρας εχει διαμορφωθει απο αυτα που ακουγανε μικροι
και απο αυτα που ακουγανε τη δεκαετια των 90ς

πανω σε αυτο το μοτιβο θα παιξουν μπαλα

πχ ο holmes τις προαλλες μιλαγε για kvelertak
υπαρχει περιπτωση να ενσωματοσουν στη μουσικη τους στοιχεια απο kvelertak?ΟΧΙ

και επειδη πλεον εχουν καποια ηλικια, εχουν στοματα να θρεψουν
η ουσια ειναι να βγαλουν κατι εμπνευσμενο με τα συστατικα που εχουν

μακαρι να πειραματιζονταν και να βγαζανε κατι που θα παραμιλαγαμε ολοι
κατι που να μην ειχαμε ξανακουσει
αλλα αυτο δεν γινεται
λιγες μπαντες μπορουν να το κανουν

Δε ξερω…Θεωρω πως πιο επιτυχημενο ήταν (και ειναι) το symbol of life(δεν ειναι ακριβως synthpop αλλα πειραματικο) παρα το host και κονταροχτυπιεται με το one second !:-k

To Symbol of Life για μένα υπήρξε και το τελευταίο ως τώρα άλμπουμ που οι Λοστ δοκίμαζαν νέα πράγματα και “κοιτούσαν προς τα μπρος”. Φουτουριστικός, κλειστοφοβικός ήχος, σχεδόν industrial αισθητική, βαριά αλλά και πιασάρικα ριφ, ηλεκτρονικά περάσματα… Κανένα άλλο άλμπουμ τους δεν μοιάζει με αυτό!

Και δεν είσαι ο μόνος :wink: Το Symbol Of Life είναι ταυτόχρονα το κορυφαίο και πιο αδικημένο άλμπουμ από την πειραματική περίοδό τους κατ’εμέ.

Και νομιζω δεν συνεχιστηκε γιατι θα κουραζε και δε θα το αναδεικνυει οπως τωρα λεμε κορυφαιο το Draconian times…Ως προς το θέμα αυτο θεωρω ειναι μανουλες και αν επαναλαβουν ενα τετοιο αλμπουμ στο μελλον δε θα το θεωρω εκπληξη! :slight_smile:

ειναι τρελο αυτο που συμβαινει με τους λοστ … και πιστευω οτι κατανταει και λιγο εκνευριστικο στο τελος… οταν καναν πιο μοντερνα πραγματα ηταν ξεπουλημενοι…τωρα γυρισαν σε παλια μονοπατια και αρα βολευτηκαν…
τωρα αυτο ειναι στην καλυτερη περιπτωση παραλογισμος…
Ειδικα το εγχειρημα των vallenfyre εδειξε οτι κανουν οτι νοιωθουν σωστο εκεινη την στιγμη… ε τι να κανουμε που στον μακιντοσ αρεσει και το μεταλ και η ηλεκτρονικη και οι depeche mode και οι celtic frost ?? εγω προσωπικα ακομα και τα τελευταια τους αλμπουμ τοσο συνθετικα οσο και απο αποψη παραγωγης , μονο ιδια δεν τα βλεπω…

Νομιζω οτι πρεπει να αποδεχθει , οποιος θελει να ακουει λοστ, οτι αυτη η μπαντα ετσι ειναι… αλλιως αμα καποιος δεν μπορει να συμβιβαστει με το γκρουπ καλο ειναι να το παρατησει…μα σιγουρα στην σημερινη εποχη θα βρει κατι να τον εκφραζει…
Αλλα κραξιμο για το κραξιμο απο μονιμους γκρινιαριδες ,μαλλον δηθεν , οπαδους δεν εχει νοημα…(δεν το λεω προσωπικα για κανεναν , ως φαινομενο το αναφερω…)

προσωπικα δε μαρεσε το γεγονος οτι δε θα χει πληκτρα το αλμπουμ…για μενα τα πληκτρα δινουν τεραστιες συνθετικες δυνατοτητες στο εκαστοτε συγκροτημα,ποσο μαλλον στους λοστ που ειναι και οι αρχοντες του ατμοσφερικου-γκοθικ…δηλαδη σκεφτειτε κυριως της τελευταιες δουλειες τους μετα το 2000 κατα ποσο τα πληκτρα εδωσαν το κατι παραπανω σε αυτα τα εξαιρετικα αλμπουμ

δεν πιστευω πως θα ακουσω κατι ασχημο απο αυτους,αλλα δυστυχως δεν μπορω να ελπιζω ηχητικα σε κατι οπως symbol of life, kai in requiem,αλμπουμ που εβαλαν τους λοστ στην καρδια μου

@ kreatorhell, να είσαι βέβαιος πως άλλο κοινό ήταν εκείνο που κατηγορούσε ως “ξεπούλημα” όσα έκαναν οι Λοστ στα τέλη των '90s, και άλλο κοινό (ανάμεσα τους και γω) είναι που αισθάνονται τώρα πως το συγκρότημα έχει επαναπαυτεί ηχητικά. Ο παραλογισμός θα ήταν να μιλούσαμε για το [I]ίδιο[/I] κοινό. :wink:

Φυσικά στη μέση βρίσκονται και κείνοι που δε κάνουν ποτέ κριτική σε οτιδήποτε, πάνω στη λογική πως “έτσι είναι η μπάντα και άμα σας αρέσει”. Πόσο χιλιοειπωμένο είναι το τελευταίο, προσωπικά εμένα με κουράζει ακόμα περισσότερο. Είναι η λογική του “δε λέμε ποτέ κακή κουβέντα για τα είδωλα μας”, οτιδήποτε και αν κάνουν. Εννοείται είναι επιλογή του καθένα να κάνει ό,τι γουστάρει, αλλά από κει και πέρα αν κάτι δε μας αρέσει, ελπίζω να έχουμε το δικαίωμα να το λέμε, χωρίς να φοβόμαστε μήπως ενοχλήσουμε κανέναν…

Όπως και να χει, ό,τι και αν κάνουν προσεχώς οι Λοστ την δική μου υποστήριξη θα την έχουν, όπως την είχαν πάντα, γιατί μιλάμε για ένα από τα μεγαλύτερα και πιο διαχρονικά μου κολλήματα. Αλλά , τι να γίνει, μου λείπουν οι παλιές εποχές, τότε που έβγαζαν νέο δίσκο και δονούνταν κυριολεκτικά τα μουσικά, μέταλ και όχι μόνο, θεμέλια…

φιλε ελλανορ υπομονή και ο Απρίλης είναι πιο κοντα από όσο νομίζεις . Θα δονήθει και πάλι η μεταλλική (και μη ενδεχομένως) μουσική κοινότητα (καμμένος και έτσι !:p)

Χαχα! Ας κυκλοφορήσουν ό,τι δίσκο θέλουν, ούτως ή άλλως ένα νέο άλμπουμ των Λοστ, όσο και αν επαναλαμβάνεται, είναι καλύτερο από το 99% των νέων κυκλοφοριών σε όλη τη σύγχρονη μουσική σκηνή!!!

[SPOILER]ΑΥΤΟ θα πει καμμένος!!! :lol: Όχι, οκ, δε με εκφράζει πλήρως το πάνω σχόλιο. :P[/SPOILER]

Ενταξει εγω δεν λεω οτι εσυ εχεις αυτη την σταση , εξαλλου δεν θα μπορουσα να το ξερω αυτο. Ομως…

αλλο πραγμα ειναι να κανεις εποικοδομητικη κριτικη , ακομα και αρνητικοτατη, σε κατι και αλλο ειναι να κανεις δηθεν κριτικη απλα και μονο γκρινιαζοντας για πραγματα που δεν εχουν νοημα η δεν μπορεις να αλλαξεις…
Και για να εξηγηθω ακομα περισσοτερο στην ελλαδα εχω συναντησει πολλους δηθεν οπαδους που ειναι εντελως αφοριστικοι και απαξιωτικοι σε συγκροτηματα… οι ταδε ξεπουληθηκαν… σε αυτους ακου μονο τα πρωτα 2… καλα αυτους ακους που οι κιθαρες δεν ειναι μεταλ…ρε αυτοι εχουν μπλιμπλικια… τι μεταλ ακους???

Νομιζω πως ολοι εχουμε ακουσει τετοιους γραφικοτατους δηθεν οπαδους που λενε βλακειες , συχνα για να το παιξουν δηθεν κιολας. Και ειδικα με τους PL (αλλα οχι μονο) εχει παραγινει το κακο.

Απο κει και περα , για να πω και εγω την αποψη μου, το ετσι ειναι μια μπαντα και αν σου αρεσει ακου την η αν σε χαλανε ολα η κατι τοσο πολυ , παρατα την , ειναι κατι που εμενα με εκφραζει. Αν καποιος εχει μια αρνητικη αποψη για μια μπαντα και δεν του αρεσει κατι , ειναι αυτονοητο οτι καλα κανει και το λεει… Οταν ομως βλεπεις ανθρωπους να κραζουν σε επιπεδο απαξιωσης και μηδενισμου, ε δεν νομιζω οτι βοηθουν σε κατι…γιατι να βασανιζονται σε κατι που αντιπαθουν και απεχθανονται???

Εγω λεω μιας και θα ριξει κρυο αυτες τις μερες , ακουμε sun fading http://www.youtube.com/watch?v=xDBXcTiEIsk κι ας ξεπουληθηκαν για καποιους…
Γουστα ειναι αυτα αλλωστε ! :-k

Καλά ε, είσαι ο άνθρωπός μου. Από τα τόοοοσα κομμάτια των Lost σήμερα μου είχε καρφωθεί σήμερα στο μυαλό αυτή η μελωδία από το ΥΠΕΡΤΑΤΟ Paradise Lost (αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα).

Όσο για τα παραπάνω κι εγώ όταν ανακάλυπτα τους Lost όντας από έξω και διάβαζα γνώμες για τους δίσκους τους έλεγα ότι τους ανθρώπους δεν τους βρίσκεις πουθενά. Βγάζουν Host, κράζουν ότι έγιναν mainstream, βγάζουν In Requiem, κράζουν ότι γυρίζουν σε κλασικές φόρμες με στόχο τα φράγκα. (Επίσης για κάποιον λόγο έχω την αίσθηση ότι έχω διαβάσει σε διάφορα σημεία τον ισχυρισμό ότι η οι Paradise Lost έφτασαν στο ζενίθ αντιγράφοντας Metallica, αλλά για το τελευταίο δεν διακινδυνεύω ούτε μια τρίχα από τις άπειρες του κεφαλιού μου). Ταυτόχρονα όμως συμφωνούν όλοι ότι στα 90’s μεγαλούργησαν.

Μετά όμως, παρατηρώντας τι διαβάζω, πρόσεξα ότι ο Α έκραζε στο Host και επικροτούσε στο In Requiem και ο Β το αντίθετο. Απλά το πρόβλημα είναι πως το μυαλό βάζει στο ίδιο τσουβάλι πολλές γνώμες. Χωρίς να ξεχωρίζει από πού τις άκουσε. Έτσι δημιουργείται μια γενική αίσθηση που τις περισσότερες φορές είναι λάθος. Και για το άλμπουμ ας μην βγάζουμε γρήγορα συμπεράσματα ε. Δυο κουβέντες σε συνέντευξη για τους Vallenfyre είπε…