Paradise Lost

Ρε συ πιο ξεκάθαρη απόδειξη ότι o mackintosh γουστάρει να παίζει καφρίλες (γιατί αυτός τη γραφει τη ριμάδα τη μουσική) από τους vallenfyre δεν υπάρχει .

Καλα κανει ο Mackintosh, αυτο δε σημαινει οτι αυτα που παιζει ειναι πρωτοτυπα και μη αναχρονιστικα. Συγκεκριμενα, τα εχουμε ακουσει παμπολλες φορες κι απο αυτους και απο πολλους αλλους, και τραγουδια σαν αυτο που μπηκε παραπανω προσωπικα δεν εχουν τιποτα να μου προσφερουν για αυτον ακριβως το λογο.

Μπορεις καλλιστα να πεις οτι τα εκραζαν, γιατι το εκαναν. Και μαλιστα πολυ συχνα. Και σε συνεντευξεις, και σε δηλωσεις, και στο επισημο φορουμ της μπαντας. Συγκεκριμενα ο Χολμς ελεγε οτι τον πιανουν τα γελια οταν ακουει τη φωνη του στα πρωτα τους 3 αλμπουμς, οτι το Falling Forever ειναι το χειροτερο τραγουδι που εχουν γραψει ποτε, και πολλα αλλα ομορφα. Υπηρχε συγκεκριμενα Q & A section στο επισημο φορουμ και εγραφαν τα 3 απο τα 5 μελη της μπαντας πολυ συχνα, ολη την περιοδο απο το 2000 εως το 2010.

Μετα εγιναν υπερευαισθητοι και εκλεισαν τα φορουμς περιπου πριν 5 χρονια επειδη ο καριολης ο Εντρλανσον πειραχτηκε που καποιος του εδινε συμβουλες για το drumming του, και επειδη δεν βγηκαν ΟΛΟΙ οι οπαδοι να αποθεωσουν το νεο δισκο των Paradise Lost. Εμ τι να κανουμε τωρα, η αληθεια ποναει φανταζομαι, μακραν ο χειροτερος drummer που ειχαν ποτε οι Paradise Lost. Ακομα και ο σεσσιονας ο Peter Damin πολυ καλυτερος ηταν, οπως επισης και ο Jeff Singer. Για Lee Morris που ειναι 4 σκαλες πιο πανω και Matthew Archer που ειναι 2 σκαλες πιο πανω ουτε λογος φυσικα. Δηλαδη η μπαντα που επι 20 χρονια περιπου εγραφε στα παπαρια της το τι λεει ο κοσμος και εκανε παντα οτι γουσταρε, απο το 2010 και μετα εχει καταντησει να κοιταει σχεδον ΜΟΝΟ τι λενε οι οπαδοι και να παιζει αυτο που πουλαει πλεον στο μεταλ ακομα (και επετειακη περιοδεια για το Draconian και αλλα τετοια…). Τι να κανουμε, συμβαινουν κι αυτα.

Τελος παντων τους αγαπαμε οπως και να εχει, κανα 2-3 μετριοι δισκοι δεν ειναι ικανοι να ακυρωσουν τους πανω απο 5 κλασικους δισκους που εχουν βγαλει και αλλους 5 πολυ καλους, οποτε δε γαμιεται… Αλλωστε παντα γουσταρα που με εξαιρεση τον ντραμερ, οι 4 τους ειναι μαζι απο το 1988 και συνεχιζουν, βγαζοντας πολυ συντομα το 15ο τους αλμπουμ. Ηταν για πολλα χρονια η αγαπημενη μου μπαντα, και αυτη που ενιωθα πιο κοντα απο οποιαδηποτε αλλη, και εχω γνωρισει καμια δεκαρια φανς τους απο ολον τον κοσμο σε ταξιδια που εχω παει, αλλα και τους ιδιους μετα απο συναυλιες τους. Εννοειται οτι τους εχω ακομα στην καρδια μου, για να μη λεει οτι τους κραζουμε ο Shadowking, απλα η μουσικη τους πορεια τωρα τελευταια ειναι για μενα λιγο απογοητευτικη,.

2 Likes

Fair enough …Ας περιμένουμε λοιπόν να βγει ο νέος δίσκος και θα δούμε. Που ξέρεις μπορεί να τύχει γενικότερης αποδοχής. Αν και δεν το βλέπω.

3 Likes

Kακά τα ψέματα ισχύει ότι παίζουν πλέον αυτό που θέλει ο κόσμος. Δεν αμφιβάλλω ότι τώρα το γουστάρουν κιόλας (βλ. Vallenfyre, Bloodbath) αλλά βλέπω ότι σιγά σιγά έχει ανέβει και η θέση τους σε διάφορα festivals, πραγματικά είναι αμαρτία να βλέπεις μια τέτοια μπάντα να παίζει κάτω από τύπους σαν τους Opeth πχ.
Όταν έβγαζαν τα One Second, Host κτλ ήθελα να γυρίσουν σε πιο heavy φόρμες και τώρα που τελικά το έκαναν θέλω να γυρίσουν πάλι στα πειραματικά… φαντάζομαι ότι σε πολλούς συμβαίνει αυτό, αλλά οι Paradise Lost αυτή τη στιγμή έχουν σαν στόχο να μεγαλώσουν το status τους ως doom/death μπάντα. Ας έχει, έχω εμπιστοσύνη στον Greg απλά από μικρός τους αγάπησα για το συναίσθημα που έβγαζαν και όχι για την καφρίλα. Και επίσης είναι γεγονός ότι όταν θέλω να ακούσω Paradise Lost διαλέγω πιο συχνά δίσκους από το Gothic μέχρι και το In Requiem.

3 Likes

Έχουν μια φωτογραφια στο φεισμπουκ απο την τελευταια τους συναυλια στη ρωσια.
Μαλακες γερασαν πολυ :confused:

1 Like

Έπεσαν τα μαλλιά τους χεχε

1 Like

Παιδια τα πραγματα ειναι απλα. Οταν ειχε βγει το πρωτο Vallenfyre η φαση ειχε ως εξης. Ο θανατος του πατερα του Greg τον ειχε πληγωσει παρα πολυ και σε εκεινη την φαση της ζωης του θυμοταν τις ομορφες αναμνησεις των παιδικων και εφηβικων του χρονων με τον πατερα του και αρχισε παλι να ακουει οτι ακουγε εκεινα τα χρονια, death metal, Celtic Frost που ηταν παντα μια τις μεγαλυτερες επιρροες των Paradise Lost και πολλα αλλα. Ολο αυτο του βγηκε σε μια διαθεση για επιστροφη στις ριζες και για αυτο σχηματισε τους Vallenfyre και κυκλοφορησε το A Fragile King. Ολη αυτη η επιστροφη στα παλαιοτερα ακουσματα του εισχωρησε σε μικροτερο φυσικα βαθμο και στην μουσικη των Paradise Lost στο The Plague Within. Εμενα καθολου δεν με χαλασε. Τωρα οτι το γεγονος οτι οι περισσοτεροι οπαδοι γουσταρουν το πιο heavy στυλ των Lost και για αυτο συνεχιζουν προς αυτη την κατευθυνση μπορει καποιους να τους χαλαει αλλα δεν μου φαινεται καθολου παραλογο, εγω θελω να κυκλοφορουν δισκαρες και κομματαρες, ο,τι ηχο και να εχουν.

1 Like

Λοιπόν πληροφορίες : 1η Σεπτέμβρη μεταξύ gothic και shades ο ήχος. το πρωτο song στα οκτώ λεπτά !

Θα έχει και ένα ξεκάρφωτο όμως εποχής one second λέει o holmes αντε για να μην γκρινιάζετε

1 Like

A entaksei ola ok tote. Gamo to spitaki ton PAradise Lost pou malakizontai, alla ante gia na min pligonontai, exoun oraia kouremata sto neo album

Ωραία, άντε να περάσει ο καιρός τώρα για να το ακούσουμε!

Καταλαβαίνεις ετσι; 8λεπτο έπος να ανοίγει το δίσκο…ο χαμός ο ίδιος !

Εγκυρες οι πληροφοριες?

Εντελώς αγαπητέ άκουσα συνέντευξη τους σε ιταλικό ραδιοφωνικό σταθμό. Πρέπει να έδωσαν και μία ακόμη σε κάποιο γερμανικό μέσο την οποία ακόμη δεν έχω εντοπίσει …είπαμε είμαι βαμμένος :relaxed:. Γιατί να το κρύψω άλλωστε χαχα.

2 Likes

Επιτρεπεται να το ακουσω και αν δε μου αρεσει να το κραξω ή επειδη μαλλον ξερω τι περιπου θα ακουσω δε μπορω?

Φυσικά και μπορείς

Εξάλλου επειδή λίγο πολύ ξέρουμε τα γούστα σου ( αν και μας εκπλήσσεις πολλές φορές δυσάρεστα ) δεν θα δώσουμε και μεγάλη σημασία στην ( αρνητική σίγουρα ) κριτική σου :grin:

1 Like

Για πες παραδειγματα αρνητικων εκπληξεων να γελασω ομως κι εγω λιγακι :stuck_out_tongue:

Για το τραγουδι τι να πω, το ακουσα με θετικη προδιαθεση λογω διαρκειας και υφους, αλλα ενταξει, μια ευπεπτη μαλακια ειναι

1 Like

Ε δεν είναι και Μαρίνα Σάττι…

2 Likes

Βγάλτε επιτέλους κανένα τραγουδάκι !!!