Paradise Lost

Και για του λόγου το αληθές https://www.youtube.com/watch?v=iMEuCGuS0wA

Άρα με Vallenfyre θα σκάει με τζιβοπερούκα ο Mackinosh πλέον.

1 Like

Ντάξει διάβασα τη κριτική vallenfyre. Ερώτηση προς τον κύριο που έκανε τη κριτική : Αν κατάλαβα καλά έχετε φόβους ότι η μουσική κατεύθυνση που έχουν πάρει οι λοστ είναι επιζήμια για τη ψυχική υγεία του Mackintosh ?? Μάλλον η δίκη μας ψυχική υγιεία διαταράσεται με αυτά που διαβάζουμε (φιλικά πάντα!)

Σωραίος…δυστυχώς θα την δω το απόγευμα!

Ο ψυχισμός του έχει αντίκτυπο στην μουσική που γράφει και όχι το αντίθετο λέει.

Ναι δηλαδή ο ψυχισμός του δεν πρέπει να είναι πολύ καλά επειδή του αρέσει να παίζει ντουμ ντεθ. Πολύ λογική σκέψη εάν γράφεις στο downtown

Μάλλον αστειεύεται ρε lostparadise… αλλά γενικότερα ο ψυχισμός επηρεάζει το πως εκφράζεται κάποιος και η μουσική είναι τρόπος έκφρασης.

ok πιθανόν. Άντε να διαρρέυσει να γουστάρουμε

Περιμεναμε 30 χρονια για να καταλαβουμε οτι ο εσωτερικος κοσμος του Greg εχει ενα σκοταδι το οποιο τον βοηθαει να γραφει υπεροχες μελωδιες και μοναδικες συνθεσεις ειτε γραφει με βαρια 7χορδη ειτε με κλασικο ήχο αλά Draconian, ειτε με alternative rock ήχο, ειτε ακομα και με ηλεκτρονικο ηχο? Δεν υπαρχει κατι ανησυχητικο σε αυτο, παντα ετσι ηταν και ακομα ετσι ειναι.

Το μονο ανησυχητικο ειναι το οτι μια μπαντα που ηταν παντοτε κατα του πισωγυρισματος, εδω και 3-4 χρονια φαινεται να κανει ΑΚΡΙΒΩΣ αυτο και εκει που ειχε αφομοιωσει εναν πληρως μοντερνο ηχο, τωρα αναμασαει το παρελθον της. Και αυτο φαινεται και στους Vallenfyre, οι οποιοι δεν ξερω αν ειναι “κακη επιρροη” για τον ψυχισμο του Mackintosh, αλλα σιγουρα ειναι κακη επιρροη για τον ηχο των Paradise Lost :stuck_out_tongue:

1 Like

Συμφωνω με πρώτη παράγραφο - διαφωνώ με τη δεύτερη

Η πρωτη προταση της δευτερης παραγραφου δεν επιδεχεται διαφωνιας, ειναι απλα γεγονος.

Για τη δευτερη προταση… περι ορεξεως κολοκυθοπιτα οπως εχουμε ξαναπει.

1 Like

Μεταξύ Gothic και Shades Of God λοιπόν ο νέος δίσκος με το opener track Fearless Sky να κρατάει 8:30 λεπτά και μόλις 2 κομμάτια να έχουν καθαρά φωνητικά. Το ομώνυμο και το Longest Winter…

Γιατί δεν έχει και γελάκι από κάτω και έχει μόνο καρδούλες ρε γαμωτο;

2 Likes

Να γελάσεις με τι ρε μπαγλαμά; Υπάρχουν και καθρέφτες γι αυτό!!!

2 Likes

Ναι αλλά δεν δείχνουν όλοι οι καθρέφτες την φάτσα σου . Μην μπερδεύεσαι .

Στα σοβαρά τώρα . Έχω κάθε δικαίωμα νομίζω να μην μου αρέσουν τα ΜΗ καθαρά φωνητικά των Lost. Ας μην είμαι απόλυτα κάφρος αλλά δεν με συγκινούν καθόλου και τους λατρεύω τους Lost. Από αυτά που κάνουν δεν με βοηθούν να βάλω από κάτω καρδούλες ενώ οι μισοί εδώ μέσα ξέρετε πόσο αγαπούλης είμαι . Δυστυχώς με απογοητευουν οι PL τώρα στα γεράματα .

2 Likes

Εγώ αντίθετα με σένα λατρεύω το Shades Of God οπότε δεν με χαλάει καθόλου μiα τέτοια προοπτική… υπάρχει και το άλλο ο Holmes πια δεν μπορεί να βρει όμορφες και έξυπνες φωνητικές μελωδίες, λογικo μετά από τόσα αλμπουμς, οπότε γυρνάει στην εύκολη λύση.

Βρε Φωταρα τι σημασία έχει αν λατρεύουμε το shades; το έκαναν όταν ήταν παιδάκια .
Τότε και για αυτό που ήταν το αγαπήσαμε . Μετά από αυτό έκαναν άλματα ( όχι μόνο βήματα ) στη μουσική τους , που δεν έδειχναν ούτε οι ίδιοι να ταυτίζονται με εκείνες τις πρώτες δουλειές τους . Τέλος πάντων , εγώ μάλλον θα προσπεράσω , ελπίζω σε εσάς που ακόμα λένε κάτι οι Lost με τον τρόπο που παίζουν , να σας ικανοποιήσουν.

2 Likes

Σοβαρα τωρα? Μα καλα ειναι ηλιθιοι?

Με αυτή τη λογική και οι Metallica έπαιζαν thrash όταν ήταν παιδάκια, πάντα έλεγαν ότι το ξεπέρασαν, όμως έβγαλαν το Death Magnetic και φυσικά γούσταρες, όπως φαντάζομαι όταν ακούς το Spit Out The Bone. E λοιπόν γιατί άλλες μπάντες δεν έχουν δικαίωμα να το γυρίσουν σε “αυτά που έπαιζαν όταν ήταν παιδάκια”. Δυο μέτρα και δυο σταθμά;

@QuintomScenario έτσι λένε, και μάλιστα αυτοί που το άκουσαν μίλησαν με τα καλύτερα λόγια για τον δίσκο αλλά και για το κομμάτι

Ούτε καν είναι το ίδιο . Αν εφτυναν στις συναυλίες τους το Killem all τότε ναι θα είχες ένα δίκιο .
Αλλά από την αρχή έλεγαν ότι έπαιζαν μουσική Metallica και ακόμα τότε με τα κοντά μαλλιά και τον χαμό creeping death και motorbreath έπαιζαν , οπότε το παράδειγμα είναι λίγο άκυρο .

Καμιά δουλειά τους δεν την έχουν φτύσει , ούτε είπαν ότι όταν την ακούνε τους πιάνουν τα γέλια .

Και σου ξανά λέω δεν έχει καμία σχέση με το “συναισθηματικο” του πράγματος .
Είναι ότι αυτό που ακούω μου ξενίζει. Αν εσένα σε ικανοποιεί με Γειά σου με χαρά σου .

2 Likes