Paradise Lost

Δε δινω ποτε καμια σημασια σε οσους βγαινουν και λενε τα καλυτερα ή τα χειροτερα ή τα πιο μετρια λογια για εναν δισκο πριν βγει ο δισκος και τον ακουσω με τα αυτια μου, και σορρυ κιολας, αλλα γιατι να δινουμε βαση σε τετοια πραγματα? Ποσο μαλλον οταν αυτοι που τον εχουν ηδη ακουσει ειναι μαλλον ο ορισμος της εννοιας fanboy?

Και για το Atlas, Rise ελεγαν αρκετοι πως υπεργαμαει και πως ειναι το καλυτερο κομματι του δισκου οσοι ακουσαν το δισκο μια φορα απο την αρχη ως το τελος, επειδη μαλλον ψαρωσαν που ακουσαν πιο μεταλ φορμες, και τελικα για μενα ειναι απο τα πιο αδυναμα του δισκου.

Εγω παντως συμφωνω με τον drenie απολυτα οσον αφορα το πισωγυρισμα, ειναι κατι που με ξενερωνει οσο τιποτα σε μια μπαντα, οσο αγαπημενη και να ειναι. Δε νομιζω οτι οι Metallica εχουν κανει ποτε πισωγυρισμα μουσικα,με μοναδικο αστερισκο το Death Magnetic, το οποιο μπορει να μην ειναι εξαιρετικο, αλλα τουλαχιστον δε χρειαζομαι ωτοασπιδες για να το ακουσω, οπως για παραδειγμα το Cry Out Και το Flesh From Bone που ακουω τωρα.

ΥΓ. Οι Metallica ποτε δεν δηλωσαν οτι το thrash ειναι “γελοιο” και πως το ξεπερασαν, οπως εκανε συγκεκριμενα ο Holmes για τα brutal του φωνητικα (και ειχε δικιο)

2 Likes

Ναι αλλά έλεγαν κι αυτοί ότι το metal πέθανε κτλ κτλ…
Τεσπα οκ δεν σου αρέσει η “νέα-παλιά” κατεύθυνση άσε μας στην ησυχία μας να γουστάρουμε… ωχου!

Ποτε ειπαν οι Metallica οτι το Metal πεθανε? :sweat_smile:

Αμ δεν τα θυμάσαι τότε που έβγαλαν το Load…
Το θέμα είναι ότι και οι δυο σας δεν γουστάρετε αλλά όλο εδώ μου είστε, τι να κάνουμε εγώ το περιμένω με ενδιαφέρον, όπως κάθε τους κυκλοφορία.
Δεν ήταν fanboys αυτοί που άκουσαν τον δίσκο, οι δημοσιογράφοι που τους έκαναν την συνέντευξη το είπαν.

Καλά δεν χρειαζόταν να το πουν αυτοί για να καταλάβουμε ότι το μεταλ τότε πέθαινε. Απλά αυτοί το είδαν κιόλας νωρίτερα από τους περισσότερους.

Βρε θα σας αφήσω αλλά μόλις κυκλοφορήσει και το ακούσω θα έρθω να γράψω την άποψαρα μου και ας μην σου αρέσει .
Επίσης επειδή με ξέρεις όταν γράφω κάτι προσπαθώ να το δω και πέρα από το προσωπικό μου γούστο ( όσο γίνεται ) για αυτό και λέω ότι με απογοητευουν οι Lost επειδή ούτε καν αυτη τη νέα - παλιά κατεύθυνση δεν την βρίσκω ιδιαίτερα εμπνευσμένη. Αν το έκαναν πολύ καλά θα έγραφα ότι οκ δεν μου αρέσει , μου φαίνεται δήθεν μπλα μπλα μπλα , αλλά ότι αυτό που κάνουν το κάνουν πολύ καλά .

2 Likes

Α ενταξει τοτε, δεν πρεπει να ηταν fanboys. Οπως δεν ηταν καθολου fangirl μια κοπελα (και φιλη μου) που δουλευε στο Metal Hammer και ηταν αυτη που επαιρνε σχεδον ολες τις συνεντευξεις απο τους PL τα χρονια 1999-2003 και ακουγε τους δισκους πριν βγουν, απλα ετυχε να εχει τατουαζ το Crown Of Thorns και οταν τους ειδαμε live μαζι να εχει πλανταξει στο κλαμα. Συμπτωση μαλλον!

Αυτο που θυμαμαι απο τη φαση οταν εβγαλαν οι Metallica το Load ειναι οι μεταλλαδες να ξενερωνουν με την παρτη τους και να λενε οτι προδωσαν το μεταλ (21 χρονια μετα ακομα γελαω), και οχι τους ιδιους τους Metallica να αναφερονται στο μεταλ. Συγκεκριμενα ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ που τους εχει γινει η ερωτηση εχουν πει οτι δε θελουν η μουσικη τους να μπαινει σε ταμπελα, και πως απλα παιζουν σαν Metallica.

1 Like

Μια χαρά ζούσε το μεταλ στα 90s και χωρίς τους Metallica…
Κατά τη γνώμη μου δεν μπορείς να ακούσεις τον δίσκο των PL για το απλό λόγο ότι δεν θα νιώσεις, γιατί προφανώς δεν ένιωθες και τα προ- Icon δισκάκια, οπότε χάσιμο χρόνου, μπορείς να μας πεις την γνώμη σου ωστόσο για να γελάσουμε χοχοχο

προφανώς σύμπτωση

καλα γελα εσυ . Το προβλημα ειναι οτι δεν κλαις οταν ακους τους νεο-παλιους Lost.

εδω δεν νιωθουν οι ιδιοι οι Lost οταν ακουνε τα προ Icon …

Για αυτο τα ξαναηχογραφουν μαλλον

2 Likes

Μάλλον θα είναι το χαμένο άλμπουμ μετά το Shades, το φλέρτ με τους Bride που ποτέ δεν κορυφώθηκε, λέω εγώ τώρα :stuck_out_tongue:

3 Likes

Να και κατι ολοσωστο. Το αλμα απο το Shades Of God στο Icon ηταν ισως το πιο δραματικο της καριερας τους. Μουσικες φορμες, φωνητικα, ηχος, νοοτροπια, διαρκειες ολα αλλαξαν τοσο πολυ μεσα σε ενα χρονο (ευτυχως για μενα, δυστυχως για αλλους).

Απλα αργησαν 25 χρονια να γεμισουν το κενο απο οτι φαινεται, και προσωπικα μου φαινεται εντελως περιττο, ειδικα μετα απο τοσο καιρο.

2 Likes

Καθήστε ρε λίγο να ακούσετε πρώτα, αυτό με τα φωνητικά είναι πραγματικά άσχετο κόλλημα, προκαταβάλλετε τους εαυτούς σας και χάνετε πραγματικά μουσικά διαμάντια.

1 Like

Σε λίγο καιρό βγαίνει ο 15ος δίσκος και κανείς δεν ξέρει ακόμη πως ακριβώς θα ακούγεται. Κάντε συγκρίσεις με άλλους που δισκογραφούν 30 έτη. Οι λοστ σε σχέση με λοιπούς συνοδοιπόρους έχουν σε κάθε δίσκο πολλές ή λίγες διαφοροποιήσεις. Δεν θεωρώ κανένα δίσκο τους αντιγραφή των τριών ή τεσσάρων πρώτων

1 Like

Δεν ειναι καθολου κολλημα, οσες φορες και να το αναφερεις. Ειναι απλα μια διαφορετικη αποψη απο τη δικη σου. Μια απο τις πολυαγαπημενες μου μπαντες οταν θελω να τα σπασω ολα ειναι οι Fear Factory. Αλλες μπαντες που γουσταρω καργα ειναι οι Obituary, οι Rotting Christ και οι Ajattara, ενω βρισκω τα Low + Demonic + The Gathering των Testament εξαιρετικους δισκους, απο το πρωτο εως το τελευταιο δευτερολεπτο, με καθε καφριλα του Chuck Billy (του οποιου η φωνη στα καφρικα ξεφτιλιζει τα καφρικα του Holmes).

Απλα τα καφρικα φωνητικα του Holmes ειναι για μενα ακριβως το αντιθετο του μουσικου διαμαντιου. Ειναι ενα μουσικο σκατο. Μια κουραδα. Μια παντελως αθλια και αδιαφορη φωνη που αφαιρει απο καθε τραγουδι των Paradise Lost στο οποιο εχει χρησιμοποιηθει μετα το 2000 (respect για τα early 90s, μεχρι εκει μπορουσε, αυτο εκανε, και ταιριαζε και καλυτερα).

Στο beneath και το return to the sun μια χαρά το πάει το γράμμα πάντως δεν το λες “κουράδα” επουδενι !

Εγώ ελπίζω πάντως σε κάτι ΠΟΛΥ καλύτερο από τα ανέμπνευστα και “generic Paradise Lost” τραγούδια που πλημμύριζαν τα τελευταία τους άλμπουμ.

Τα brutal το καταλαβαίνω είναι λίγο love or hate, εγώ ΔΕΝ μπορώ τους Obituary καθόλου αλλά και τους Rotting Christ εν μέρη, λόγω φωνητικών…

2 Likes

Το Return To The Sun το εχω ξαναγραψει, το θεωρω υπεροχο τραγουδι. Ισως και επειδη χρησιμοποιει μια πιο mellow καφριλα στα φωνητικα, οχι αυτο το πραγμα χωρις συναισθημα που κυριαρχει ειδικα στο δευτερο μισο του δισκου.

Το Beneath Broken Earth ειναι φοβερο τραγουδι για αυτο που ειναι, απλα τους Paradise Lost εγω προσωπικα τους εχω για πολυ πιο ψηλα. Ασε που το τραγουδι ανεβαινει λογω του σολο, και της doomιλας που βγαινει απο τις κιθαρες, και οχι λογω των φωνητικων.

Σε κατέστρεψε κι εσένα ο Wilson, εκτός από τους Opeth και τους Anathema.

1 Like

Πάντως σε άλλη συνέντευξη ο mackintosh είπε ότι το beneath ήταν η βάση για το νέο δίσκο, ο οποίος όπως είπε είναι σαφώς λιγότερο άμεσος και περισσότερο grower από το plague. Αυτά

Και στο Terminal, και στο No Hope In Sight και στο Eternity Of Lies, μια χαρά είναι ο δίσκος μόνο δύο κομμάτια είναι λιγότερο καλά, τα Flesh From Bone που οκ δεν είναι Paradise Lost αυτό το πράγμα, και το Cry Out που είναι “στονεριά” αλλά από ένα σημείο και μετά μπαίνει ο Γρηγόρης και το απογειώνει. Αν ήταν να του έβαζα βαθμό θα ήταν ένα τίμιο 7. Μεγάλη υπόθεση αν σκεφτείς ότι ήταν το 14ο album τους μέσα σε 25 χρόνια.