Βαριέμαι.Πείτε ο,τι σας κατέβει (Part 1)

Ναι azera και douwe egberts instant espresso συνηθως αυτους τους δυο εναλλασσω

1 Like

Οριακα σημαδι σχιζοφρενειας

1 Like

Εχω καψει Douwe στιγμιαιο με γευση φουντουκι, εξαιρετικο σε ζεστο αλλα και σε φραπε, ειδικα πλεον που πινω χωρις ζαχαρη.

shitty life

1 Like
2 Likes

Οπως πεθανε ο Θεός ετσι κι εμεις κατ εικονα και καθ ομοιωση ειναι καλη ατακα για να ριξουμε καμα γκομενακι;

Άμα διαβάζει Νίτσε έχεις ελπίδες. Διαφορετικά ψάξε κάτι πιο συμβατικό :grinning:

2 Likes

Αυτοί οι ντελιβεράδες με το σήμα Wolt που έχουν κατακλύσει τους δρόμους τι ακριβώς είναι; Τι εταιρεία είναι αυτό το Wolt ??? :thinking:

Κάτι αντίστοιχο με το eFood. Διαμεσολαβητής για να παραγγέλνεις μέσω του app του σε εστιατόρια.

Η διαφορα με το efood ειναι οτι το Wolt συνεργαζεται με τον ντελιβερα και λιγοτερο με το καταστημα, γι’αυτο και οταν παραγγειλεις απο αυτους μπορεις να παρακολουθεις μεσω του app και του gps που βρισκεται ακριβως ο ντελιβερας, αυτος εχει το app και παει παραλαμβανει την παραγγελια και σου την φερνει. Γι’αυτο το Wolt εχει πολλα καταστηματα τα οποια δεν εχουν δικο τους ντελιβερι, καποια πιο καλα εστιατορια, καφετεριες κτλ.

Απο τις λεγόμενες gig economy εταιρείες, μακάρι να πάνε κάποια στιγμή εκεί που τους αξίζει, δηλαδή στα σκουπίδια μαζί με τις υπόλοιπες. Το μοντέλο τους στηρίζεται καθαρά στην πλήρη εκμετάλλευση των ντελιβεραδων(που με κάποιον τρόπο κατάφεραν αυτή η δουλειά να την κάνουν ακόμη χειρότερη απ’οτι είναι) και πάλι παίζεται, οι πιο πολλές δεν πρόκειται να είναι ποτέ ούτε κερδοφόρες(σαν ετεταιρεία, επενδυτές και στελέχη μια χαρά τα βγάζουν), ούτε προσφέρουν added value σε τεχνολογικό επίπεδο(αφού πλασάρονται και χρηματοδοτούνται ως tech εταιρείες και στην ουσία είναι ενα eshop) και ο,τι συν δίνουν(πχ, άπειρες επιλογές για να φας με 10 κλικς) είναι πραγματικά αμελητέο με τα προβλήματα που δημιουργούν.

Μόνο το airbnb καταλαβαίνω γιατί δε μιλάμε για active αλλά passive income, τα αλλά έχουν business case από πίσω αλλά μόνο μέσω της πλήρης εκμετάλλευσης(και ΔΕΝ πληρώνουν καλά ώστε να αντισταθμίζεται- ίσα ίσα πληρώνουν βασικό μισθό κ ο “συνεργάτης” είναι ελ. επαγγελματίας με ό,τι συνεπάγεται αυτό) ενώ αυτό που κάνουν είναι μάζωξη προσφοράς και ζήτησης.

Δεν πήγαινα για όλα αυτά, μου βγήκαν στην πορεία :stuck_out_tongue: Σίγουρα είναι αρκετά αφοριστικα, αλλά στο ζύγι τα καλά είναι αμελητέα σε σχέση με τα κακά αυτών των εταιρειών για μένα

6 Likes

Και πολυ καλα εκανες, συμφωνω 100% μαζι σου… ειναι το αποτελεσμα της ελευθερης αγορας με λιγα λογια.

1 Like

έτσι κι αλλιώς, δεν είχα ιδέα που αλλού να το ποστάρω, δηλαδή σε ποια θεματική μπορεί να κολλάει κάτι τέτοιο; Μια πολύ αισιόδοξη (και καθόλου πρωτότυπη δυστυχώς) είδηση για την πορεία του είδους μας. Χίπηδες του Γουντστοκ κάνουν μπιζνα πουλώντας “κομμάτια της σκηνής” έναντι εύλογης αμοιβής. Peace love and stage. Πάρτο

Και το βρακι της μανας τους θα πουλουσανε.

1 Like

Έχω τρελά νεύρα, έγραφα κάνα 25λεπτο μια απάντηση στον λεπερ και το κινητό αποσυνδεθηκε απ’το wifi και όταν πήγα να ποστάρω έκανε refresh και την έχασε γαμωωωωω :rage: :rage: :rage:

1 Like

Σε προδοσε η τεχνολογια!

4 Likes

Είναι γνωστό ότι για σοβαρές εργασίες χρησιμοποιούμε μόνο laptop/pc και όχι smartphone/tablet :stuck_out_tongue:

4 Likes

Πολυ avant garde ομως :joy:

1 Like

Και για μη σοβαρες εργασιες.

Δεν εμπιστευομαι κανεναν που γραφει σεντονια ή/και που κανει τα παντα απο το κινητο.

Το κινητο το εχω για social media, messaging, κανα βιαστικο email, και για mobility οταν ειμαι εξω και πρεπει να γινει καποια δουλεια σωνει και καλα.

Οταν ειμαι στο σπιτι, ειναι παρατημενο στην ακρη και το τσεκαρω 1 φορα την ωρα το πολυ.

Τουλάχιστον ξέρω γιατί