Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 1)

2 εκατομμυρια Πολωνικα εμβρυα αλλαξαν πλευρο στην κοιλια της μανας τους

Πιστευετε οτι αυτοι ειναι αρκετοι μπατσοι για να σταματησουν αυτον τον αλητηριο τον Βαρουφακη που κοστισε στην Ελλαδα μας 3 τρισεκατομμυρια imperial credits και εχασε την αξιοπρεπεια του? Ή αν βγαλει το lightsaber του θα τους σφαξει ολους και επρεπε να φερουν ισως και κανα 2-3 tanks?

11 Likes

axaxaxaxaxa, ένα λάθος (αυτή την ώρα) έκανα ο ανθρωπος

1 Like

Δεν είναι θέμα προτεραιοτήτων…όχι δεν είναι επουδενί το σημαντικότερο θέμα των τελευταίων χρόνων ούτε καν της τρέχουσας χρόνιας, μπορεί όχι και του μήνα. Με “ενόχλησε” σήμερα αυτό και το σχολίασα. Σε αυτό το όργιο ηλιθιότητας που επιβεβαιώνει την Ιστορική (Κωμικοτραγική) του Νεοελληνικού Κράτους του Ραφαηλίδη καθημερινά θα μπορούσα να είχα σχολιάσει μύρια άλλα. Καθαρά αυθόρμητα λοιπόν, μπορεί να είναι και σύμπτωμα καραντίνας :stuck_out_tongue:. Εννοείται ότι το ΚΚΕ θα είναι στον πάτο. Και χαριτωμένα αυτιστικοί είναι και δεν έχουν κυβερνήσει ποτέ άλλωστε ενώ είναι και σχεδόν ουτοπικό να το καταφέρουν ποτέ. Μη φοβάστε δεν είμαι νεοφιλελεύθερο τρολ και δεν δαγκώνω :P. In the Court of the Crimson King έχω για avatar και ο Sevek ακόμη ψάχνεται (σε πειράζω Sevek ε, χαλάρωσε).

Δεν φοβηθηκα, αλλωστε τα νεοφιλελευθερα τρολλς ειναι λυπηρα ανθρωπακια ουτως ή αλλως.

Ατυχης αρκετα νομιζω ο χαρακτηρισμος περι χαριτωμενων αυτιστικων, εχω συγγενεις που ψηφιζουν ΚΚΕ και δε μου περασε απο το μυαλο πως ειναι κατι τετοιο.

2 Likes

Κάνει καλως κακώς πορεία το ΚΚΕ με προσπάθεια να κρατηθούν κάποια μετρα ασφαλείας κ οι σκατομπατσοι πετανε κρότου λάμψης να έρθει ο ένας κοντά στον άλλον κ χημικά να αρχίσουν όλοι να φτυνουν δεξιά κ αριστερά μήπως κ ανεβάσουμε το ποσοστό μετάδοσης του ιού.

Εύγε.

5 Likes

Political correctness alert, προφανώς αναφέρομαι στην εξωφρενική αυτοαναφορικότητα κ συνέπεια στο λόγο και πράξη που φτάνει στα όρια του ξέρεις τι θα ακούσεις πριν το ακούσεις. No hard feelings required.

1 Like

Freudian slip το ουτοπικό? :stuck_out_tongue:

1 Like

Υγειονομική βόμβα

6 Likes

Δεν ξέρω αν ακούσατε τον κουτσουμπα που κράζει τους σκατομπατσους για την επίθεση κ τους λέει

"Με έπιαναν κιολας (οι μπατσοι) που όπως ξέρουμε η αστυνομία είναι γεμάτη κορονοιο "

1 Like

Είναι συνυφασμένοι με την ουτοπία, έχει μια γοητεία αυτό :stuck_out_tongue:. Πάντως ότι έχω αναφέρει για ΚΚΕ μάλλον κομπλιμέντο είναι αν το σκεφτείς.

Έχεις δίκιο, το σκέφτηκα λίγο καλύτερα και το “Ε χαριτωμένε αυτιστικέ” θα είναι η go to φράση μου για τους κκεδες

Ε κράτα το, χαλάω εγώ χατήρι;

Ευχαριστώ χαριτωμένως αυτιστικέ μου :stuck_out_tongue:

Από πότε είναι political correctness το να είναι κάποιος ευαίσθητος στο πως θα εκφράζεται όσον αφορά τις ευπαθείς ομάδες και τα άτομα με disabilities ή special abilities αν θέλεις να γίνω πιο PC?

Δε νομίζω ότι με χαρακτηρίζει γενικά political correctness, για παράδειγμα βρίζω το μουνι της Παναγίας κάθε φασίστα κάθε μερα

2 Likes

Ε άθελά σου γίνεσαι όμως γιατί η έννοια του αυτισμού έχει εισχωρήσει στην καθομιλουμένη π.χ. πολιτικός αυτισμός και όχι δεν έχει κανένα σκοπό να ασχοληθεί με υποτίμηση των αυτιστικών. Επειδή παρ’ όλ’ αυτά έχω ιδιαίτερη ευαισθησία κι εγώ όταν κάποιος θίγεται, ζητώ συγνώμη.

1 Like

:+1:

2 Likes

Αφήνω κι αυτό εδώ μιας κι έχουμε πιάσει τον Σωτηρόπουλο, που, κατ’εμέ, τα λέει εξαιρετικά.

Σε άλλα νέα προσπαθώ να κρατήσω το ζεν μου σε σχέση με κάποια από αυτά που γράφονται εδώ και να κρατήσω τα νεύρα μου για τα της επικαιρότητας μονο.

2 Likes

Ενταξει, δεν ειναι θεμα συγγνωμης, αλλωστε δεν θιχτηκα εγω προσωπικα αφου απο οσο γνωριζω δεν ειμαι αυτιστικος, αν και μερικες φορες σιγουρα διαλογος με καποιους ανθρωπους με κανει να νιωθω οτι ισως και να ειμαι αφου καθομαι και ασχολουμαι (οχι εν προκειμενω)

Ειναι αλλο θεμα τωρα αυτο, αλλα η καθομιλουμενη γλωσσα αλλαζει και εξελισσεται. Οπως δε θα ελεγες καποιον μαυρο αραπη (ελπιζω!), ετσι ισως στο μελλον να θεωρειται πολυ ασχημο καποιος να αποκαλει καποιον αυτιστικο, ποσο μαλλον οταν το κανει με αρνητικη χροια, οπως ΣΑΦΕΣΤΑΤΑ το εκανες για τα μελη του ΚΚΕ. Κι ομως η λεξη αραπης θεωρειτο μια χαρα πριν 60 χρονια στην Ελλαδα. Ε καλο ειναι να βελτιωνομαστε, δεν νομιζεις?

Ο αυτισμος ειναι φασμα, δεν ειναι δυαδικο, και μπορει καποιος αυτιστικος που βρισκεται στο φασμα και να ειναι 10% σε μια εντελως αυθαιρετη κλιμακα (δεν παει ποσοτικα, αλλα you get the point) διαβαζοντας αυτο το φορουμ και αυτο το ποστ να νιωσει ασχημα. Γνωριζω και αυτιστικο ατομο που κανει πλακα με αυτο και κοροιδευει τον εαυτο του ως μορφη αυτοσαρκασμου. Αυτο δεν σημαινει πως ειναι οκ να χρησιμοποιειται αυτη η εκφραση ως προσβολη στην καθομιλουμενη.

2 Likes

8 Likes

To κάθε τι όμως νοηματοδοτείται ξεχωριστά και έχει το context του. Εν προκειμένω όσο και να μη σου αρέσει, ναι τώρα κινούμαστε στην σφαίρα της πολιτικής ορθότητας. Είναι εντελώς κοινότοπη έκφραση αυτή που χρησιμοποίησα, χρησιμοποιείται κατά κόρον, αναφερόμουν σε πολιτικό αυτισμό προφανώς και δεν υπήρχε ούτε κατά διάνοια, ούτε στο πίσω μέρος του μυαλό μου η αναφορά στους ανθρώπους με αυτά τα abilities. Μπαίνουμε όλοι λίγο πολύ στο παιχνίδι αυτό της πολιτικής ορθότητας αναλόγως του τι μας ενοχλεί είτε προσωπικά ή να ακούμε για άλλους. Ακόμη και αυτό που λες “θεωρείται πολύ άσχημο” είναι πολιτική ορθότητα. Το έκανα για να εκφράσω κατι αρνητικό ναι, όχι τόσο έντονα αρνητικό όσο φαίνεται να νομίζεις, γιατί έχω γράψει παραπάνω ότι αυτά ακριβώς τα χαρακτηριστικά κανουν το ΚΚΕ ρομαντικό, αναλλοίωτο στο περασμα του χρόνου, συνεπές και άλλα ωραία. Για άλλους παρωχημένο, ξύλινο και αραχνιασμένο προφανώς. Αν ερχόταν ενας Χριστιανός λ.χ. τώρα να σου κάνει κήρυγμα για το μουνί της Παναγίας προφανώς θα του έλεγες talk to my hand γιατί στο δικό σου, ολόδικό σου αξιακό σύστημα Παναγία δεν σημαίνει τπτ οπότε μπορω να και να το βρίζω όσο θέλω (μπαίνει κι εδώ λίγο Freud btw).

2 Likes