Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 1)

Εφ’ όσον κατασκευαστούν ασφαλή και αποτελεσματικά εμβόλια, το οποίο θα το ξέρουμε μάλλον σε λίγα χρόνια ότι θα έχει γίνει, πιστεύω ότι θα πρέπει να εμβολιαστεί όλος ο πληθυσμός που μπορεί να εμβολιαστεί (γιατί δεν επιτρέπεται να εμβολιάζονται όλοι - αυτούς άλλωστε προστατεύουμε κατά κύριο λόγο με την ανοσία αγέλης) με έξοδα του κράτους. Δε θα χρειάζονται ούτε υγειονομικά διαβατήρια, ούτε να κοιτάει κανείς στις καφετέριες, ούτε τίποτα έτσι.

Μου λέγανε ότι στην Αυστραλία πλέον έχουν μηδενιστεί τα νεοεμφανιζόμενα κρούσματα καρκίνου του τραχήλου της μήτρας, εξ’ αιτίας του μαζικού εμβολιασμού για τον ιό HPV που γίνεται πλέον εδώ και πάρα πολλά χρόνια. Ναι, ο ιός HPV, αυτό το απλό σεξουαλικώς μεταδιδόμενο νόσημα, είναι η αιτία του καρκίνου του τραχήλου της μήτρας, αλλά και πολλών καρκίνων στο στόμα.

3 Likes

Πριν λίγη ώρα πήρε το μάτι μου για λίγο μια εκπομπή στην τηλεόραση (νομίζω μέγκα) όπου συνομιλούσαν με έναν ειδικό, και τον ρώτησαν σχετικά με το αν όποιος εμβολιαστεί, αυτό θα παρέχει προστασία και για τους γύρω του, δηλαδή δεν θα κολλάει άλλους. Η απάντησή του ήταν ότι προς το παρόν δεν μπορούμε να ξέρουμε αν θα παρέχει προστασία για τους άλλους, αλλά μόνο για τον ίδιο. Με λίγα λόγια, δεν ξέρουμε ακόμα αν το εμβόλιο θα κάνει κάποιον (έστω προσωρινά) ασυμπτωματικό φορέα, οπότε θα προστατεύει μόνο τον ίδιο, ή όχι.

Οπότε, με αυτά τα δεδομένα μέχρι τώρα, είναι και άκυρο και φασιστικό να απαγορεύουν πτήσεις, εισόδους κλπ σε μη εμβολιασμένους. Ας κάνουν ράπιντ τεστ.

Ε ναι, οτι πρέπει να κάνουν όσοι μας πουν ότι πρέπει να κάνουν εμβόλιο είναι κάτι που συμφωνούμε όλοι πιστεύω.

Το να μας λένε αν θα μπορούμε να πάμε κάπου, είναι τουλάχιστον αφελές. Δηλαδή ο πορτιερης θα ειναι υπεύθυνος για τον έλεγχο αν έχουν έγγραφο? Ή σε πιο τρομακτικό σενάριο, το κράτος θα πρέπει να τους εκπαιδεύσει? :stuck_out_tongue:

Κάτι ωραίο που διάβασα για τα εμβόλια, είναι πως παίρνουν παρά πολύ χρόνο, γιατί μπορεί να μην έχουν ασθενείς για κλινικές δοκιμές, κάτι πολύ φυσιολογικό αν το σκεφτείς, αλλά δεν το έχω ακούσει να το βάζουν στους λόγους που αργεί η ανάπτυξη τους (πχ λύσσα). Τα εμβόλια που λένε οτι φτιάχνουν τώρα τα mrna, έχει ξεκινήσει εδώ και 30 χρόνια η έρευνα, απλά τώρα έγινε ένα άλμα και επειδή όλοι έχουν τον ιό.

Ναι, να μας κοιτανε αν εχουμε κανει εμβολια αν προκειται να μην πεθανει κοσμος απο αυτο. Δεν εχει να κανει με κανεναν Μητσοτακη. Εχει να κανει με παγκοσμια υγεια. Μπερδευετε πολλοι την δημοσια υγεια και την σημασια της με την παραβιαση προσωπικων δικαιωματων και αυτο ειναι πολυ αμερικανικη λογικη.

Για πες, μπορεις να διαπραξεις φονο? Ποιος σε ελεγχει για φονο? Σου παραβιαζουν τις προσωπικες ελευθεριες οταν σου απαγορευουν να σκοτωσεις συνανθρωπο? Για αυτο γιατι δεν εκρηγνυεσαι? Το να πας στην συναυλιαρα σου και να κανεις ζωαρα και στη μπουτσα σου ολα ειναι αναφαιρετο δικαιωμα? Η προσωπικη σου ελευθερια σταματαει εκει που παραβιαζει την ελευθερια καποιου αλλου, κι αν εσυ εχεις Covid19 και με το να πας σε συναυλια μπορει να κολλησεις καποιον αλλον, τοτε θα επρεπε να σου απαγορευεται νομικα να μπορεις να κανεις κατι τετοιο, τελος.

Πηγη? Και πως βγαζει αυτο νοημα? Θα κανεις το εμβολιο αλλα θα ειναι σα να μην το κανεις? WTF

Τι πηγή βρε Κουίντομ; Σε μια εκπομπή που μιλούσαν για το εμβόλιο το έλεγε… δεν συγκράτησα στοιχεία.
Γενικότερα για τα εμβόλια, ο κύριος σκοπός τους είναι να προστατεύσει τον εμβολιαζόμενο. Βέβαια, όταν λειτουργεί αποτελεσματικά ένα εμβόλιο, τότε ο ιός δεν προλαβαίνει να πολλαπλασιαστεί όταν εισέλθει στον εμβολιασμένο, οπότε δυνητικά ακόμα κι αν “κολλήσει” κάποιος εμβολιασμένος, δύσκολα θα κολλήσει άλλους. Αλλά το τελευταίο μένει να αποδειχτεί για ένα νέο και μη επαρκώς δοκιμασμένο εμβόλιο (μιλάμε για διάστημα λίγων μηνών, ενώ η συνήθης πρακτική ανάπτυξης εμβολίων διαρκεί πάνω από χρόνο). Οπότε, με βάση τα παραπάνω, οι απαγορεύσεις που προαναφέρθηκαν είναι χωρίς νόημα. Ας γίνεται τεστ, πιο αποτελεσματικό θα είναι για τη μη διάδοση.

Σε μη εμβολιασμένους (όχι από καπρίτσιο, από ανάγκη) μεταμοσχευμένους ας πούμε, πρέπει να επιτρέπουν την πτήση; Εννοώ από αυτούς που άμα κολλήσουν τον ιό από κάποιον μη εμβολιασμένο τον κουβαλάει και πεθάνουν. Δεν είναι λοιπόν τόσο απλοί οι αφορισμοί και οι καταδίκες, πρόκειται για ένα πολύ σύνθετο θέμα. Η αξιοπιστία του rapid test είναι αρκετά μειωμένη όταν αυτό δίνει αρνητικό αποτέλεσμα. Δεν είναι και η πιο καλή λύση, αλλά είναι μια λύση.

Εδώ έχουμε ανθρώπους (ας τους πούμε αχαρακτήριστους - εγώ αν μου λέγανε να τους χαρακτηρίσω θα τους έλεγα αντικοινωνικούς ηλίθιους παρτάκηδες) που δεν εμβολιάζουν τα παιδιά τους για ανεμοβλογιά και πολυομυελίτιδα και ιλαρά, με εμβόλια που έχουν δοκιμαστεί επί δεκαετίες και από τα οποία έχουν γίνει κυριολεκτικά δισεκατομμύρια δόσεις στους ανθρώπους, με πρακτικά μηδενικές παρενέργειες. Αν με ρωτάς λοιπόν, κανένα πρόβλημα δε θα είχα αν έλεγε το κράτος σε αυτούς “μεγάλε, το παιδί σου απαγορεύεται να έρθει στο δημόσιο σχολείο χωρίς εμβόλια”. Να το έλεγε κανονικά όμως, όχι όπως τώρα που αρκεί ένα ψεύτικο χαρτί από γιατρό. Ε με τον κόβιντ είμαστε ακόμα στην αρχή, αλλά όταν βρεθεί αποτελεσματικό και με όσο το δυνατόν μικρότερες παρενέργειες εμβόλιο, πρέπει να το κάνουμε όλοι όσοι μπορούμε. Πολυομυελίτιδα παθαίνουν στην Ινδία και στην Αφρική που δεν έχουν εμβόλια, είναι λίγο μαλακία το 2020 να επανέλθουν αρρώστιες τις οποίες γνωρίζουμε μόνο από το όνομα (και τις συνέπειες των οποίων καλό είναι να μη δούμε live). Ας εκριζωθούν εντελώς και από αυτές τις περιοχές και ας γίνει και ο κόβιντ μια τέτοια ασθένεια.

Πώς σου φαίνεται ένα βραχιόλι ή ένα τσιπάκι; Λύσεις υπάρχουν, η τεχνολογία πλέον προσφέρει αρκετές από αυτές. Θέλουμε κάτι από αυτά; Εγώ όχι.

Τώρα έχουν πέσει όλες οι φαρμακευτικές πάνω ρε και μελετάνε μόνο αυτό το πράγμα. Ε τα πράγματα θα επισπευστούν, αυτό είναι σίγουρο, αφού όλη η έρευνα έχει πέσει εκεί.

Εκεί που είμαστε σήμερα, συμφωνώ.

2 Likes

Κοιτα να δεις ποιο ειναι το προβλημα με το rapid testing.

Το rapid testing ειναι το antigen positive στο γραφημα, το οποιο ειναι η πορτοκαλι γραμμουλα.

Αυτο σημαινει οτι για να βγει θετικο ενα τεστ απο καποιον που οντως ειναι θετικος, πρεπει να γινει το τεστ στις πρωτες 5 μερες που εχει τον ιο. Αν κανεις το τεστ περαν της 5ης μερας, ειναι εντελως αναξιοπιστο, γιατι το φορτιο ειναι πολυ μικρο. Επιπροσθετως, αυτη η αξιοπιστια μειωνεται ακομα περισσοτερο οταν μιλαμε για ασυμπτωματικους που ομως ειναι φορεις και αρα μπορει να κολλησουν αλλους με τον ιο.

Το σφαλμα στο antigen test ειναι της ταξης του 10-15% που σημαινει οτι μεν μπορει να εχεις μερικα false positives τα οποια δεν ειναι προβλημα, ομως τα false negatives σημαινουν οτι θα μπει στον χωρο της συναυλιας ή στην πτηση καποιος που εχει τον ιο και βγηκε αρνητικος. Ενα ποσοστο 15% ειναι πολυ μεγαλο για να το διακινδυνεσεις με rapid testing σε τετοιες καταστασεις.

Η πρασινη γραμμη, που ειναι το πιο αξιοπιστο τεστ, παιρνει δυστυχως απο 2 εως 10 μερες να βγαλει αποτελεσματα, αναλογα για ποια κλινικη μιλαμε και ποιον φορεα. Δεν υπαρχει ουτε μια στο εκατομμυριο να γινεται testing για συναυλιες με RT-PCR τεστ απο 2 μερες πριν πας στην συναυλια, περαν του οτι ΠΟΙΟΣ ΣΤΟ ΜΠΟΥΤΣΟ δηλαδη ειναι οκ με το να κανει υποχρεωτικα ολα αυτα τα τεστ αλλα οχι το εμβολιο?

Τεσπα. Οι συναυλιες και τα μπαρ και τα εστιατορια ειναι ΠΟΛΥΤΕΛΕΙΑ στην εποχη της πανδημιας, οχι δικαιωμα. Οποιος θελει να εχει πολυτελειες, να κανει το εμβολιο και να μην κλαιγεται, εγω αυτο πιστευω.

1 Like

Συμφωνώ και με τους 2 σας σχετικά με τα rapid test, αλλά και αυτά αναπτύσσονται και βελτιώνονται.
Όσον αφορά τα επί χρόνια δοκιμασμένα εμβόλια (που κυριολεκτικά σώζουν ζωές) για τις γνωστές ασθένειες, εννοείται ότι είναι εγκληματικό ένας γονέας να μην εμβολιάσει το παιδί του. Προσωπικά στο παιδί μου έχουμε κάνει όλα τα προβλεπόμενα εμβόλια, συν κάτι έξτρα (μη συνταγογραφούμενα στο ελλάντα, 100 ευρώπουλα το ένα, επί δύο δόσεις) για μηνιγγίτιδα Β (εντάξει, έχουμε και παιδίατρο που δεν δέχεται κουβέντα στο να μην γίνουν, και καλώς). Εδώ μπορείς να απαγορεύσεις π.χ. είσοδο σε σχολείο μέχρι να εμβολιαστεί.

ΥΓ Προσωπικά στα παπάρια μου πια οι συναυλίες κλπ, έτσι κι αλλιώς δεν έχω χρόνο (οκ μόνο μεταλλικα θα έβλεπα, αλλά δεν έρχονται έτσι κι αλλιώς).

3 Likes

Όποιον δεν έχει στείλει η καραντίνα σε βαθιά κατάθλιψη, θα τον αποτελειώσουν τα νέα που μαθαίνουμε τις τελευταίες ημέρες.

Ένας 22χρονος (γιος ομότιμου καθηγητή του ΕΜΠ μάλιστα) φέρεται ότι έσφαξε έναν 26χρονο με κάποιας μορφής νοητική υστέρηση στις Σπέτσες. Άρθρο

Ένας 20χρονος φέρεται ότι σκότωσε κι έκαψε χρησιμοποιώντας βότκα (!) έναν ιδιοκτήτη ξενοδοχείου στη Σαντορίνη, για οφειλόμενα ύψους 200 ευρώ. Άρθρο

Τέλος, οι δηλώσεις (ή τα πιστεύω) του σχεδόν αιωνόβιου Τσόκλη συζητήθηκαν πολύ, αν και ο ίδιος κάνει λόγο για παρερμηνείες. Άρθρο

Βρήκε αφορμή και ο Στεφανίδης (εξαιρετική πένα, ασχέτως αν κάποιος διαφωνεί με τις απόψεις του) να «ξεθάψει το τσεκούρι», εξ αφορμής προσωπικής του αντιπαράθεσης με τον εν λόγω καλλιτέχνη. Άρθρο

Αξία ανθρώπινης ζωής = 0

2 Likes

Να μας κοιτάνε, συμφωνώ, πως περιμένεις να υλοποιηθεί αυτό σε συναυλίες και κλειστούς χώρους? Εδώ στα σχολεία δε γίνεται να εφαρμοστεί στην Ελλάδα, περιμένεις να γίνει στην καφετέρια? Δε μίλησα για προσωπικά δεδομένα. Το πράκτορα ήταν χιουμοριστικό ρε, είσαι πιόνι του συστήματος που περνάς τις θέσεις του βαθύ κράτους σε ωραίο περιτύλιγμα.

Τι σχέση έχουν αυτά? Θα ποινικοποιήσουμε δηλαδή και το να έχεις έναν ιό? Δεν είναι λίγο extreme? Και τα αμάξια συμβάλλουν στο να πεθαίνουν εκατομμύρια κάθε χρόνο, να ποινικοποιήσουμε και αυτά?

Σίγουρα θα το προτιμούσα αν και ούτε αυτό είναι αρκετά εφικτό, δες το track and trace app των Άγγλων :stuck_out_tongue: . Την τεχνολογία μπορείς να την κατανοήσεις και να την έχεις στον έλεγχο σου και αυτό πάει both ways, και σε προσωπικό και σε επίπεδο ( ας το θέσω έτσι ) πολιτείας. Δε θα με χάλαγε ένα τσιπάκι, αλλά ακόμα και σε άποψη τεχνολογίας είναι πολύ πολύ μακρυά, άρα και άνευ σημασίας.

Το πρόβλημα είναι πως δε γίνεται να εφαρμοστεί κάτι τέτοιο με τα πιστοποιητικά. Ποιος θα ελέγχει? Ποιος θα παίρνει τις τυχόν ευθύνες? Πως διασφαλίζουμε ότι το σύστημα ελέγχου είναι αδιάβλητο? Πόσο κόστος έχει αυτό? Τι αντιδράσεις θα υπάρχουν? Δεν λες απλά με ένα πιστοποιητικό μπαίνω στη συναυλία, αν το πουν έτσι τότε θα δημιουργήσουν πολύ περισσότερα προβλήματα από αυτά που θέλουν να λύσουν.

Επίσης μην ξεχνάμε πως οι εμβολιασμοί είναι υποχρεωτικότατοι αλλά δε ελέγχει και κανείς, όπως είπε και ο @pantelis79. Το εμβόλιο είπε ο Μητσοτάκης δε θα είναι υποχρεωτικό, πράγμα που σημαίνει πως δεν είναι στην ασφάλεια που θα θέλαμε. Αν ήταν θα γινόταν υποχρεωτικό, χωρίς πολλά πολλά όπως και τα υπόλοιπα εμβόλια. Όταν όμως βάζεις στην κουβέντα τη λέξη υποχρεωτικό, υπάρχουν και ευθύνες, και όπως το κράτος δε θα πάρει την ευθύνη για τυχόν παρενέργειες τώρα για να μην πληρώνει αποζημιώσεις, έτσι δεν πρόκειται να πουν υποχρεωτικό πιστοποιητικό υγείας. Εκτός αν τα γράψουν όλα και δεν τους νοιάξει τίποτα, που όσο το γράφω μου φαίνεται και ρεαλιστικό :stuck_out_tongue:

Τον βρίσκω κάπως υπερβολικό τον συλλογισμό σου. Καταλαβαίνω και συμφωνώ απόλυτα πως το γενικό καλό και η δημόσια υγεία υπερισχύει όμως προκύπτουν κάποια θέματα. Μέχρι στιγμής ξέρουμε λοιπόν (ή μάθαμε) πως και η απλή γρίπη, και το Η1Ν1 κλπ στέλνουν κόσμο στις ΜΕΘ, σε εξαιρετικές περιπτώσεις πεθαίνει κόσμος κλπ. Δεν είδα τις εκάστοτε κυβερνήσεις να επιβάλλουν ή να υποχρεώνουν κάποιο εμβόλιο. Εδώ καλά όπως πολύ σωστά ανέφερε ο @St_Anger δεν επιβάλλεται και ακόμη χειρότερα, δεν συνταγογραφούνται οι δύο δόσεις της μηνιγγίτιδας Β. Μιλάμε για σχεδόν 200€ έτσι? Το παιδί! Άντε να έχεις δύο! Ή τρία!
Και θέλω να πιστεύω πως η όποια “άρνηση” εκδηλώνεται σε σχέση με αυτά τα εμβόλια, έχει να κάνει με το τι ακριβώς κάνουν αυτά τα εμβόλια. Προστατεύουν αυτόν που το κάνει? Και από τι? Από να μην νοσήσει καθόλου? Να μην νοσήσει σοβαρά? Να το περάσει σαν ασυμπτωματικός? Θα μπορεί να το μεταδώσει στους άλλους ή όχι? Δεν έχει βγει κανείς να απαντήσει όλα αυτά τα ερωτήματα! Κανένας εκπρόσωπος κάποιας εταιρείας, κανένας πολιτικός, κανένας Τσιοδρας, κανένας ΑΡΔ. Ούτε καν ο ΠΟΥ. Ε, λυπάμαι αλλά υπό αυτές τις συνθήκες, έχω κάθε δικαίωμα να βλέπω παντού εφιάλτες και θεωρίες συνωμοσίας. Γιατί πολύ απλά, πριν κάποιους από αυτούς βγει υπεύθυνα και απαντήσει σε κάποια από αυτά τα ερωτήματα, η Ελληνική Κυβέρνηση θεώρησε ότι έπρεπε να πρωτοστατήσει!!! ΦΕΚ από 30 Οκτωβρίου παρακαλώ!

Λέω πολύ απλά λοιπόν πως ναι εννοείται θα κάνω το εμβόλιο. Εννοείται πως θα ήθελα να το έχει κάνει ο κοινωνικός μου περίγυρος, συνάδελφοι, συγγενείς, φίλοι, προκειμένου να νιώσω πιο ασφαλής. Το θέμα είναι να το κάνω όμως όταν θα έχω πειστεί ότι δεν κινδυνεύω από παρενέργειες, ή χωρίς να φοβάμαι μην μου πουν ότι ξέρεις τελικά χρειάζεται και 2η και 3η δόση. Αν λοιπόν πληρούνται κάποιες προϋποθέσεις, θεωρώ αυτονόητο ότι θα πρέπει να καταστεί υποχρεωτικός ο εμβολιασμός. Όλο το ζουμί είναι αυτό που έγραψε ο Παντελής:

Αν τώρα με υποχρεώσει η μούμια η Παγώνη, ο Χαρδαλιάς, ή ο Κούλης να κάνω μέσα στα Χριστούγεννα το εμβόλιο προκειμένου να πάω διακοπές στο Βατικανό ή για να δω στην Μαλακάσα τους Maiden, ε τότε μην σώσω και τους δω. Ο σκοπός είναι να βρεθεί όσο γίνεται μια μόνιμη λύση για την επίλυση του ζητήματος, και όχι να υποχρεώσουν τον κόσμο να γίνει αυτός το πειραματόζωο προκειμένου να διαπιστώσουμε παρενέργειες.

3 Likes

100 τον χρονο απο γριπη, 100 τη μερα απο κοβιντ και μαλιστα με λοκνταουν, δεν ειναι καθολου ιδιο! Για το εμβολιο συμφωνω, δεν μπορουν να υποχρεωσουν καποιον να το κανει χωρις να εγγυωνται οτι ειναι ασφαλες.

4 Likes

Ναι αλλά ΚΑΘΕ χρόνο! Δεν είναι ότι τον έναν χρόνο είχες 20 από γρίπη και τον άλλο 100. Ξέρεις ότι κάθε χρόνο πεθαίνουν τουλάχιστον 100 από κάτι που μεταδίδεται. Φυσικά και ο covid αυτή την στιγμή είναι κάτι χειρότερο, η σύγκριση δεν έγινε για να δούμε τι είναι χειρότερο μεταξύ των δύο αλλά για να τονίσω πως ακόμη και η κοινή γρίπη που χρόνια ολάκερα την είχαν χεσμενη τα βοθροκαναλα και οι κυβερνώντες, έκανε κόσμο, συγγενείς, φίλους να στενάζει. Και το χειρότερο ξέρεις ποιο είναι? Ότι ακόμη και τώρα συμβαίνουν πράγματα που σε βγάζουν κυριολεκτικά εκτός εαυτού…τι εννοώ… μέχρι φέτος πήγαινες σε ένα φαρμακείο και αν ήθελες έκανες αντιγριπικό. Κανονικά ήταν συνταγογραφούμενο έπρεπε να στο γράψει γιατρός. Φέτος λοιπόν , με όλα αυτά που συμβαίνουν, με όλο αυτόν τον χαμό που γίνεται, κυριολεκτικά πρέπει να στο γράψει γιατρός ΑΝ κρίνει ότι είσαι σε ευπαθή ομάδα!! Εγώ δηλαδή που είμαι υγιής χωρίς άλλη ευπάθεια χωρίς άλλο νόσημα, ΔΕΝ μου το γράφουν!!! Και το χειρότερο είναι ότι τώρα έπιασε και η τυπικότητα και τους φαρμακοτριφτες (αααααλλη πονεμένη φάρα από εκεί) και δεν στο δίνουν ούτε στην ζούλα. Μας ελέγχουν λένε! Και σε ρωτάω εγώ ρε μπουρδέλο κράτος… φέτος, ειδικά φέτος, δεν θα έπρεπε να πεις έλα εδώ…11 εκατομμύρια εμβόλιο δωρεάν για όλους και τζάμπα! Να ελαχιστοποιηθουν οι πιθανότητες κάποιος να νοσήσει π.χ και σε ενδεχόμενη επαφή με κρούσμα covid να μην κινδυνεύσει. Δεν θες τζάμπα? Έστω να το πληρώσω. Αυτό που θέλω να πω είναι οι κινήσεις των υπευθύνων (όποιοι κι αν είναι αυτοί) είτε εμπεριέχουν δόλο, είτε εμπεριέχουν τρόμο γιατί κάνουν τσαλαβουτήματα σε νερά που δεν γνωρίζουν.

Πες 100-150 το χρόνο από γρίπη (με εμβολιασμούς κλπ βέβαια, αλλά χωρίς περιορισμούς, μάσκες κλπ). Τώρα 100+ καθημερινά επί πολλές μέρες, με μάσκες, περιορισμούς κλπ… είναι τεράστια η διαφορά!
Θυμάμαι με τον Η1Ν1 που είχε γίνει ντόρος, αλλά χωρίς περιορισμούς και ειδικά μέτρα, οι θάνατοι δεν ήταν πολύ περισσότεροι από τους άλλους τύπους γρίπης που κυκλοφορούσαν. Ο τωρινός κορωνοϊός αποδεικνύεται πολύ πιο μεταδοτικός και επιθετικός όταν εισέλθει στον ξενιστή, και αυτό φαίνεται και από τα τραγικά αποτελέσματα καθημερινά.

Γράψου στην άϋλη συνταγογραφηση ρε και στο γραφουν χωρις να πας καν, δεν ειναι τιποτα.

Εγω το εκανα μολις προχτες το εμβολιο (οχι μεσω άϋλης, αλλα ξερω οτι γραφεται ευκολα μεσω άϋλης). Και φετος νομιζω εχουν παρει διπλασια εμβολια απο περσι.

Αχ, που ειναι εκεινα τα εμβολια του Αβραμο που σαπισανε στα κοντεϊνερ :joy:

Αυτο το γαμημενο σκουπιδι, που ελεγε οτι ζηλευει τον βιαστη γιατι εχει παθος και οτι αυτη που φοραει μινι φταιει το ιδιο, για ποιον λογο αντι να τον βαλουμε φυλακη του δινουμε και βημα, προφανως γιατι καποιοι τον θεωρουμε “πνευματικο ανθρωπο”? Θα τρελαθουμε γαμω την μπανανια που ζουμε γαμω μεσα.

3 Likes

Ιαπωνία γίναμε…

Τι θα γίνει με τους σεισμούς, ρε;

1 Like

Εμετός σε μορφή ψευτοκουλτουριάρη.
Αμα είσαι ξεμωραμένο φασιστόμουτρο καλύτερα λύσε κανένα σταυρόλεξο απο το να βγαίνεις και να λες μαλακίες.

5 Likes

Τουλαχιστον αυτος ηταν πιο συντομος, της Σαμου δεν τελειωνε…

1 Like

Λέτε να προσγειώθηκε ο Μονόλιθος επιτέλους εδώ πέρα;

5 Likes