Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 1)

Μπα μάλλον μάρσαρε η μαρέβα με chopper σημερα.

7 Likes

https://www.in.gr/2020/12/02/life/perierga/giouta-anthropini-paremvasi-kai-oxi-eksogiini-piso-apo-tin-eksafanisi-tou-monolithou/

Εν τω μεταξύ δεν πήρα χαμπάρι από τον σεισμό που διαβάζω τώρα…

Αν δεν διαβάσετε και λίγο την ιστορία της ζωής του, θα καταλάβετε ότι ο άνθρωπος έχει πάρα πολλά ζητήματα… Άλλο ένα τρανό παράδειγμα για την υποστήριξη του σαφούς διαχωρισμού καλλιτέχνη και δημιουργήματος (χωρίς βέβαια να γνωρίζω κατά πόσον είναι όντως μεγάλος εικαστικός ή απλά έχει επιβληθεί ως τέτοιος, βάσει και όσων αναφέρει ο Στεφανίδης).

Στην αρχή νόμιζα πως ήταν κανά beat drop γιατί έχω βάλει τέρμα για ν-οστή φορά το νέο RTJ και ήμουν σε φάση “holy calamafuck”. Μετά αγχώθηκα ελαφρώς θα πω γιατί είχε μια α’ διάρκεια.

Το chopper της Μαρέβας μαρσάρει υπέρκομψα και αθόρυβα, σταμάτα την ανθρωποφαγία.

Επίσης,

Είναι τίτλος άρθρου αυτός τώρα γαμώ;

3 Likes

που θα ειναι φετος τα Χριστουγεννα ο πρωθυπουργος της καρδιάς μας?

  1. στο St. Moritz σε σαλέ?
  2. Σπίτι του οικογενειακά?
  3. σε νοσοκομείο hi-lux all inclusive έχοντας κολλήσει covid για τα ματια του κόμου προκειμένου να βγαλει τη ρετσινιά του Μπλέτσα?
  4. Γυρίζοντας το Καμικάζι αγαπή μου νο2 σε σκηνοθεσία Όμηρου Ευστρατιάδη στην απομακρη Αράχωβα?
  5. Στις μπαχάμες για μπανάκι?

ψηφίστε και κερδίσετε μια φωτο με τον Happy Traveller για να παει καλα το 2021…

8 Likes

Εξόριστος στο μπάντεν μπάντεν

6 Likes

Έχουμε τώρα και τα ιδιωτικά διαγνωστικά κέντρα που (κάποια από αυτά; ποια; δεν διευκρινίζεται στο άρθρο) θα σταματήσουν τα τεστ κοβιντ λόγω διατίμησης. Εύχομαι να κλείσουν τα μαγαζάκια τους αν δεν τους αρέσει. Χμμμ έχουμε κυβέρνηση σοβιετίας και κάνει διατίμηση; :upside_down_face:

Δεν εκανε διατιμηση και στα υλικα ρε ο εξυπνος ο Κουλης :stuck_out_tongue:

Ιδιωτικές επιχειρήσεις δε θέλουν να δουλεύουν με χασούρα; ΑΠΟΦΑΣΗ ΣΟΚ που γράφει και ο Παπαδάκης από κάτω. Πού είναι το κράτος;!!!11

City Plaza αισθάνομαι τυχερός έντερ

Θα είχε ενδιαφέρον όμως ένα breakdown του κόστους τουλάχιστον των υλικών για τα test.
Αλλιώς μιλάμε στον αέρα.
Προφανώς τα ιδιωτικά είναι επιχειρήσεις κι έτσι λειτουργούν, με γνώμονα το κέρδος.

Μετά τα υπερκέρδη, με δωράκια από το κράτος (από εμάς δηλαδή μέσω των φόρων), την υπερτιμολόγηση των εξετάσεων, τώρα θα μιλάνε για χασούρα; Τουλάχιστον αισχρό.

edti:

1 Like

Έστω, το να είσαι σκεπτικός για το αν όντως δουλεύουν με χασούρα ή με μειωμένο περιθώριο κέρδους είναι ένα πράγμα όμως. Το να εύχεσαι κλεισιματάκια και λοιπές χαριτωμενιές είναι άλλο. Αν ο φίλος γουστάρει όταν θα κλείσουν και τα άλλα μαγαζάκια που δε μπορούν να δουλέψουν τώρα λόγω lockdown ας πούμε, να μας πει με ποια κριτήρια οι μεν επιχειρήσεις πίνουν το αίμα του κοζμάκη και αξίζουν να κλείσουν επειδή η κυβέρνηση καθορίζει τιμές με δικά της κριτήρια και οι δε είναι όντως θύματά της.

1 Like

Εγω δεν θέλω να κλείσουν.
Χαίρομαι όμως πραγματικά που θα φανεί το πραγματικό πρόσωπο των ιδιωτικών εργαστηρίων (και μέσα σε αυτά δεν είναι το εργαστήριο της γειτονιάς ε, προφανώς δεν έχει συνεργαστεί με τέτοια η κυβέρνηση) και των ιδιωτικών νοσοκομείων, στους νοικοκυραίους.

Φαίνεται το πόσο πολύ νοιαζόντουσαν, που τον Μαρτιο τα τεστ, είχαν 150-200 ευρώ, αλλά “τι να κανουμε, τόσο κοστίζει”. Τώρα βέβαια που απ όσο ξέρω, αρκετοί το είχαν βάλει στα 50 ευρώ(εδώ και καιρό κιόλας),πως τους φαίνεται τραγικό το πλαφον των 40 ευρώ, κανείς δεν ξέρει.

Φαίνεται η προχειρότητα της κυβέρνησης, που δεν υπολόγισε να πληρώσει προκαταβολικά και τα εργαστήρια και τώρα της τσινάνε.

Γενικά, μέσα σε αυτή την τρέλα, αυτή η κίνηση που τα κάνει πουτάνα, την βρίσκω και πολύ επικίνδυνη και συγχρόνως και διασκεδαστική(αυτό δεν το λέω κυριολεκτικά, αλλά πραγματικά με πιάνει ένα μειδίαμα). Γιατί βάζουν χεράκια, βγάζουν ματάκια.

ΘΑΠΕΘΑΝΟΥΜΕΟΛΟΙ.

edit: και συγχρόνως υπάρχει και κάτι τέτοιο:

Όσο και να έχει μια ιερή αξία ο τομέας της υγείας, εγω ξαναλεω οτι εφοσον μιλάμε για επιχειρήσεις, καλό είναι να μας κάνουν ενα breakdown όλου του κόστους του lifecycle ενός τεστ (υλικα, αντισηπτικα, μισθοι, εισφορες κλπ κλπ). Τωρα απλα βγάζουν μια αντίδραση αλλά δεν αιτιολογούν με στοιχεία τη στάση τους.

Σορρυ παιδια αλλά κι εμάς αν ερχόταν στο μαγαζί μας (γιατι περι μαγαζιου πρόκειται) και μας έλεγαν “θα πουλήσεις τόσο γιατι το αποφάσισα” θα ξινίζαμε. Και είναι λογικό.

Όπως σε άλλες περιπτώσεις, η γνώμη μου είναι ας ηταν ικανό το κράτος να παρέχει τεστ σε όλους δωρεάν, τα άλλα είναι ότι ταχα έχουμε κυβέρνηση. Μαλακίες δηλαδή.

2 Likes

Μαν μου, δεν διαφωνώ, μαγαζάκι έχουνε, όμως 1) βγαλανε τρελά λεφτά στο πρώτο κύμα, 2) εχουμε υγειονομική κρίση.
Παρολαυτά, σίγουρα έχουν έξοδα. Υπήρχαν όμως εργαστήρια που έκαναν το τεστ με 50 γιουρο. Μην με ρωτήσεις με τι αντιδραστήρια κλπ, δεν έχω ιδέα. Θα μου πείς παίζει ρόλο. Θα σου πω οκ, έχεις δίκιο.
Παρολαυτά, έχεις υγειονομική κρίση, οι δημόσιοι γιατροί έχουν ΓΑΜΗΘΕΊ, η κυβέρνηση επέλεξε να δώσει λεφτά σε ιδιώτες για τα διαγνωστικά, αντί να στηρίξει τα δημόσια εργαστήρια και τώρα φτάσαμε στο σημείο να λένε ότι δεν κάνουν άλλα τεστ, γιατι έβαλε πλαφον 10 ευρώ φθηνότερα από το φθηνότερο τεστ κοβιντ.

Με λίγα λόγια να πάνε να γαμηθούν και οι 2.

1 Like

Καλα για το οτι η κυβέρνηση ειναι κωλοχανείο δε νομίζω οτι χωρά περιθώριο αμφισβήτησης. Κι όντως έχουμε υγειονομική κρίση, ένας ακόμη λόγος που φαίνεται οτι δεν μπορείς να στηρίζεσαι στην ιδιωτικη πρωτοβουλία γιατί έχει ως γνώμονα και στόχο την κερδοσκοπία εξ ορισμού.

Προφανώς και δεν επικροτώ τη στάση των ιδιωτικών, αλλά θεωρώ οτι αν παρουσίαζαν πραγματικά στοιχεία κόστους (και κέρδους) τότε θα μπορούσα να τους δώσω ένα δίκιο.

Είναι τζάμπα μαγκιά να βάζεις πλαφόν στα ιδιωτικά (ειδικά όταν λες οτι εισαι κ νεοφιλελεύθερη κυβέρνηση), κίνηση εντυπωσιασμού, πρακτικά ηλίθιο όμως.

Τόσους μήνες ειχε η κυβέρνηση να προμηθευτεί τεστ και να προχωρησει σε μαζικά τεστ ανα περιοχή που θα έδιναν κ σωστά επιδημιολογικά δεδομένα, κάτι που δε γίνεται τωρα και φάνηκε και απο τη Θεσσαλονίκη που πήγαν σκατά τα πράγματα.

Απο τη στιγμή που κάναν φιέστες όμως και δεν έκαναν τίποτα για να προετοιμαστούν, τώρα πάνε να πουλήσουν μαγκιά με ξένο κώλο. Με ξένο κώλο γίνομαι κι εγώ πουτάνα λέει ένα ρητό, φαντάζομαι το ξέρεις. (σορρυ για το σεξιστικό)

1 Like

εβγαλαν λίστα “είναι αυτό, αυτό και αυτό και βγαίνουν πιο ακριβα”, αλλά δεν μας είπαν τιμές. Περίεργο :money_mouth_face:

1 Like

Προφανώς το ορθότερο θα ήταν να είναι δωρεάν το τεστ μέσω εοπυυ, αλλά μετά θα δεχόντουσαν οι ίδιες επιχειρήσεις την τιμολόγηση αποζημίωσης του εοπυυ;
Το “εύχομαι να κλείσουν” πάει σε όσους αισχροκερδούν και εκμεταλλεύονται την αγωνία των ανθρώπων εν μέσω υγειονομικής κρίσης και σκάνε κατοστάρικα στις εταιρείες. Ας τολμήσουν να κάνουν οικονομική ανάλυση του κόστους της κάθε εξέτασης, αλλά μέχρι τώρα δεν βλέπω να το κάνουν… γιατί;

edit:
Η κυβέρνηση προφανώς πετάει ένα πυροτέχνημα (πάω στοίχημα θα το πάρουν με κάποιον τρόπο πίσω σύντομα) γιατί δεν έχει να επιδείξει και κάτι θετικό στην αντιμετώπιση της επιδημίας.

Μαν για την αισχροκέρδεια, όπως και για τα καρτέλ που λέγαμε πριν μέρες, υποτίθεται ότι υπάρχουν ελεγκτικές αρχές που κάνουν μια συγκεκριμένη δουλειά. Άλλο αυτό και άλλο να έρχεται ο υπουργός και να λέει “θα πουλάς μέχρι τόσο”. Εσύ που δε θες κιόλας ιδιωτική πρωτοβουλία γιατί είναι κοράκια οι ιδιώτες, τι σε κάνει να πιστεύεις ότι αν είχαμε αντί της Επιτροπής Ανταγωνισμού να ελέγχει για αισχροκέρδεια π.χ. τον υπουργό, τα κολχόζ, τον Γ.Γ. ή δεν ξέρω 'γω ποιον θα γινόταν καλύτερη δουλειά; Η ανικανότητα και η διαφθορά δεν εξαφανίζονται κάνοντας τα πάντα κρατικά. Μία διαφορά είναι ότι τουλάχιστον με μια υποτυπωδώς ελεύθερη αγορά έχεις μια Χ ελευθερία επιλογής. Για κάποιο λόγο έχουμε πρόβλημα με την ιδέα ότι δεν υπάρχουν μαγικές λύσεις σε πολλά προβλήματα χωρίς την αναστολή πολλών ελευθεριών που θεωρούμε δεδομένες αλλά στον πραγματικό κόσμο έτσι είναι.

Το θέμα είναι ότι πολλοί μπλέκουν την προχειρότητα αυτή και την απουσία/αδράνεια θεσμικού πλαισίου για έλεγχο της αγοράς (το συζητάγαμε και για τις εταιρείες κινητής και ίντερνετ πριν λίγες μέρες) με δυσλειτουργία της ίδιας της αγοράς. Και αυτό το μπλέξιμο καταλήγει συνήθως σε αφορισμούς όπως τον παραπάνω.

Δηλαδή ok, το γιατί δεν έγινε σύμβαση έγκαιρα με ιδιώτες ας πούμε είναι μια καλή ερώτηση, όταν όταν κάποιος έρχεται και λέει από τη μία ότι η κυβέρνηση πρέπει να επιτάξει τα πάντα γιατί οι ιδιώτες είναι κακοί και θέλουν να μας πιουν το αίμα και από την άλλη την σιχτιρίζει (ενώ θα αναλάβει τη διαχείριση), κάπου χάνεται η μπάλα. Επίσης, τις τιμές ποιος τις έριξε από εκεί που λες ότι ήταν στο 1ο κύμα εδώ πού είναι τώρα; Πάντως όχι η κυβέρνηση.

“Δωρεάν” λέγοντας εννοείς από τους φόρους σου ε; :stuck_out_tongue:

Καλή η ερώτηση για το κόστος στις επιχειρήσεις αλλά για το τι μας κοστίζει οτιδήποτε παρέχει το κράτος ρωτάει κανένας; Δηλαδή αν μας παρέχει τεστ το κράτος και δεν τα αγοράζει από ιδιώτες, θα τα φτιάξει αυτό; Με τι υποδομές; Και έστω ότι τα φτιάχνει, πώς αξιολογούμε ότι η κοστολόγηση ήταν σωστή και ότι δεν τη φούσκωσε ο υπουργός για να πάρουν και ένα ξεροκόμματο οι ημέτεροι;

Τα γράφω αυτά γιατί όσο εύκολο είναι να πούμε ότι η τάδε επιχείρηση μάς κλέβει, τόσο εύκολο είναι να ρωτήσει κανείς απλά πού πάνε τα λεφτά που πληρώνουμε σε φόρους, ειδικά σε ένα κράτος που είναι στα ύψη και έχουμε χάσει κάθε εμπιστοσύνη για το πώς αξιοποιούνται.

Το ότι υπάρχουν τρελές ελλείψεις στα δημόσια νοσοκομεία ας πούμε είναι χρόνιο πρόβλημα, δεν προέκυψε τώρα. Απλά τώρα το βλέπει στα ΜΜΕ και η τελευταία γιαγιά στη Γαύδο.

Την ίδια κουβέντα ψιλοκάναμε όταν έβαλαν περιορισμούς στο τι μπορούν και τι δε μπορούν να πουλάνε τα σούπερ μάρκετ. Και επειδή έχει ξαναγίνει ιστορία εδώ γι’ αυτές τις ταμπέλες που έχουν ένα κάρο διαφορετικές ερμηνείες ανάλογα με το ποιος τις χρησιμοποιεί, καλύτερα να τις αποφεύγουμε. Άσχετα με το τι ευαγγελίζεται η ΝΔ, εγώ βλέπω ότι λίγο-πολύ τα ίδια κάνει: ψηλοί φόροι, κακές υπηρεσίες, παρέμβαση σε ό,τι κινείται. Απλά της έκατσε και η πανδημία ως μια ωραιότατη αφορμή για καινούργιο χαμηλότοκο δανεισμό 20-25 δις ή όσο έχει πάει τώρα. Πάμε καρφί για νέα πτώχευση δηλαδή αν δεν το 'χετε καταλάβει.

Βέβαια η αγορά είναι και θεωρητικός αλλά και πρακτικός όρος. Το market θεωρητικά τα προσφέρει αυτά που σκέφτεσαι και είναι συνεπές, πρακτικά όμως λειτουργεί διαφορετικά. Άρα η αγορά που έχουμε δεν είναι αυτή που σκεφτόμαστε θεωρητικά και απλά υπάρχει δυσλειτουργία, αλλά αυτή που ζούμε. Αν υπάρχει συνεχόμενη αδράνεια και απουσία θεσμικού πλαισίου, τότε μάλλον η αγορά που μπορούμε να υλοποιήσουμε είναι αυτή ακριβώς και όχι αυτή που θα θέλαμε. Η ελεύθερη αγορά θα μπορούσε να είναι benchmark που το θέλουμε σαν οικονομίες να το πιάσουμε, αλλά κανείς δεν πράττει με βάση αυτό, πράττουν με μόνο γνώμονο το κέρδος έχοντας ως πλαίσιο λειτουργίας μιας περιορισμένης σε βαθμούς ελευθερίας αγοράς και λέγοντάς μας πως η αγορά είναι ελεύθερη. Μπερδεύτηκα για κομμουνισμό μιλάω?