Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 1)

  1. Καταλαβαίνεις ότι η απάντηση εδώ, πραγματικά δεν βοηθάει σε κάνενα σημείο. Η τροχαία ανήκει στην αστυνομία?
  2. Τι εννοείς γιατί κάποιος να διαρρήξει? Ξέρω γω, πήγαινε ρώτα τον. Η ρώτα καλύτερα τον καπιταλισμό, ίσως σου απαντήσει πιο ολοκληρωμένα, αλλά thefuck ερώτηση είναι αυτή ρε μαν? Δουλευόμαστε τώρα? Δηλαδή είμαστε που είμαστε κοντά ιδεολογικά (τουλάχιστον απ ότι έχω καταλάβει), δεν μπορούμε καν να συνεννοηθούμε μεταξύ μας?
  3. Thefuck#2? Ποιός μίλησε για εμφυλη βία? Οικογενειακή βία ξέρεις είναι και οι γονείς βαράνε παιδάκι ή ο ένας γονιός ή whatever. Γιατί πρέπει να ξεφτυλίσουμε και αυτή την απλή ερώτηση? Είπαμε μην δυσκολεύουμε τις ζωές μας.
  4. Θα την στείλω γαμώ το σπιτάκι του, σε οποίον δεν ακούει ευγενικές παρακλήσεις. Δεν είναι θέμα ρουφιανιάς. Μπερδεύουμε πουτσες/βουρτσες πάλι.

Μα, είσαι στο πολιτικόοικονομικό σύστημα που είσαι, get over it, δεν θέλει καμία γαμημένη συνθήκη για να είναι αναγκαία η αστυνομία. Όσο πεινάει κόσμος και δεν υπάρχει κράτος προνοιας, τόσο θα υπάρχουν μικροκλοπές. Αν δεν είναι χρήσιμη η αστυνομία, τότε να συζητήσουμε συνολικά για την διάρθρωση της κοινωνίας μας, γιατί θα βρούμε πολλά πράγματα άχρηστα. Όπως για παράδειγμα το χρήμα.

6 Likes

Μα δε μου λες, σου θίξαμε το επάγγελμα και μιλάς έτσι; Τι θάρρος είναι αυτό ξαφνικά; Προσπαθώ που προσπαθώ να ακολουθήσω τη σκέψη σου, που απ’ ό,τι φαίνεται μένει στην αποψάρα της και δεν λαμβάνει υπόψη κανένα σοβαρό κοινωνιολογικό/ιστορικό/οικονομικό/ανθρωπολογικό στοιχείο περί αστυνομίας, και μιλάς λες και με ξέρεις από χτες.

Τώρα, το σε τι σύστημα είμαι και σε τι θα get over, είναι συζητήσιμο, αλλιώς δεν θα κάναμε τις συζητήσεις που θέλαμε. Με το ‘‘get over it’’ δεν έλυσε ποτέ κανείς τίποτα, δεν είναι επιχείρημα, είναι το ‘‘μη διαφωνείς μαζί μου, γιατί έτσι’’.

Είναι πραγματικά εξοργιστικό, όταν 2 ανθρωποι κοντά ιδεολογικά, δεν μπορούν να συνεννοηθούν. Αυτό πραγματικά με βγάζει έξω από τα ρούχα μου.

Εχουμε ανταλλάξει 5-10 κουβέντες σε διάφορα θρεντς, πίστευα ότι έχουμε μια οικειότητα.Αν παραξηγήθηκες λοιπόν, συγγνώμη.

Ωραία, ας τα πάρουμε ένα ένα:

  1. κοινωνιολογικό . Aκούω.
  2. ιστορικό. Βρες μου μια (1) εποχή, από την εποχή της δημοκρατίας και μετά, που δεν είχε κάποιο σώμα ασφάλειας. Μπορεί φυσικά και να κάνω λάθος.
  3. οικονομικό. Καπιταλισμό έχουμε. Τι άλλο να πούμε πάνω σε αυτό? Ότι ο καπιταλισμός έτσι όπως είναι σαν κοινωνικοοικονομικό σύστημα, ουσιαστικά είναι απαραίτητη η αστυνομία? Ας το πούμε.
  4. ανθρωπολογικό. Είμαι όλος αυτιά.

Καλέ μου άνθρωπε, το get over it, το είπα, γιατί έχουμε καπιταλισμό, με όλα τα κακά του. Ένα κακό του είναι η αστυνομία, τι να κάνω εγώ τώρα δηλαδή? Να σου ζητήσω συγγνώμη?

edit: Πραγματικά όμως το παράδειγμα (3), όπου αναφέρω οικογενειακή βία και μπλεκόμαστε σε εμφυλες βίες και κατά πόσο δίνει σημασία η αστυναμία σε αυτές, είναι ο ορισμός αυτού που μου προσαπτεις, έτσι?

3 Likes

Εδώ ομολογώ κάποια πράγματα δεν μπορώ με τίποτα να τα καταλάβω. Από την στιγμή που λες ότι συζητάμε με βάση “για το ρόλο της εντός ενός καπιταλιστικού, πατριαρχικού, ρατσιστικού πλαισίου” η απάντηση σου στο 2 και 4 δεν βγάζουν κανένα απολύτως νόημα.
Για την διάρρηξη ούτε καν μπορώ να το σχολιάσω, δεν είμαι καν σίγουρος τι εννοείς δεν βγάζω άκρη. Για το άλλο μιας και έχω προσωπική εμπειρία θα σου πω. Ναι έχω καλέσει αστυνομία σε μαλάκα γείτονα και δεν το έχω μετανιώσει ούτε καν λίγο. Μιλάμε για τύπο που για μήνες ολόκληρους έβαζε μουσική μετά τις 2 το βράδυ. Του έκανα και εγώ δεν ξέρω πόσες παρατηρήσεις, στη αρχή φιλικά, μετά όχι και τόσο. 3 φορές πήγα 2 η ώρα το βράδυ και του χτυπούσα την πόρτα. Στο τέλος ναι φώναξα αστυνομία. Μόνο τότε αποφάσισε να σταματήσει (μιλάμε σχεδόν 1 χρόνο μετά τώρα ε). Αργότερα απλά με στραβοκοιτούσε στον δρόμο (στα αρχίδια μου).

Τώρα αν η διαφωνία σου έχει να κάνει με το κατά πόσο τέτοια περιστατικά σε ένα σημερινό σύστημα μπορεί να τα αναλάβει μια άλλη υπηρεσία και όχι η αστυνομία οκ. Άλλωστε και στην περίπτωση του μαλάκα γείτονα η αστυνομία δεν έκανε κάτι ουσιαστικό. Παρατήρηση και μόνο ήταν. Για παραπάνω πρέπει να πας εισαγγελέα ο όποιος και αυτός αρχικά του δίνει μια προειδοποίηση και μόνο αν συνεχίσει πέφτει πρόστιμο.

3 Likes

Ναι, υπηρεσία αστικών/μη αστικών διαφωνιών.
Στις 3 συστάσεις, θα του κατουράνε την πόρτα.

3 Likes

Όσο οι Δήμοι μπορούν να εισπράττουν τα δημοτικά τέλη να τα βάλουν στον λογαριασμό του ρεύματος.

Προφανώς το θέμα μας είναι η τιμωρία ή όχι των δραστών.

Το δικό μου θέμα, και των περισσοτέρων θέλω να πιστεύω, σε μια διάρρηξη δεν είναι απαραίτητα η τιμωρία των δραστών. Αν μπει στο σπίτι μου κάποιος και σηκώσει τον μισθό αυτό που με ενδιαφέρει είναι να πάρω τον μισθό μου πίσω για ευνόητους λόγους. Δεν με ενδιαφέρει να φάει ξύλο ο δράστης η να σαπίσει την φυλακή κτλ. Φαντάζομαι το όλο θέμα έχει να κάνει κατά πόσο ο ρόλος της αστυνομίας σε μια τέτοια περίπτωση τελικά αποσκοπεί στο να βοηθήσει εμένα η απλά να τιμωρήσει τον άλλον.

1 Like
5 Likes

Βαζω DragonForce σε τερμα ενταση και ο διπλα παιρνει το ορθωμενο αιματοβαμμενο μεταλλικο μου σπαθι

Η αστυνομια υπαρχει γιατι υπαρχουν ανθρωποι που κανουν κακες πραξεις.

Δε θα υπαρχει στιγμη στην ανθρωπινη ιστορια που δε θα χρειαζεται αστυνομια.

Ολα τα υπολοιπα ειναι αμπελοφιλοσοφιες.

ΥΓ. Δεν ειναι ρουφιανια να παρεις τηλεφωνο την αστυνομια. Ειναι ο τροπος με τον οποιον θα επρεπε να λειτουργει ιδανικα το συστημα.

2 Likes

Προβλέπεις και το μέλλον :stuck_out_tongue: ; Ή υπάρχει κανένας φυσικός νόμος στον οποίο υπαγόμαστε που περιλαμβάνει τέτοιες ιδιότητες;

Λογικά όπως υπήρχε αστυνομία από την αρχή της ανθρώπινης (προ)ιστορίας, θα υπάρχει και μέχρι να σβήσει ο ήλιος. Τι, όχι;

4 Likes

Πάντως στους φλιντστοουνς δε θυμάμαι μπάτσους

10 Likes

Λοιπόν, κοινωνιολογικά, ιστορικά, οικονομικά, ανθρωπολογικά δεν είναι λέξεις και επιστήμες που απλά έβαλα για να βάλω. Αναλύουν συγκεκριμένα και τους όρους ύπαρξης της σημερινής κοινωνίας, και το γεγονός ότι πρόκειται για κάτι μάλλον περιορισμένο (δηλαδή δεν έχει παγκόσμια και διαχρονική εμβέλεια), και ότι ο τρόπος που λειτουργεί έχει συγκεκριμένα χαρακτηριστικά.

Το να μου ζητάς 1 εποχή να σου πω χωρίς σώμα ασφαλείας, είναι εύκολο, κυρίως διότι ο θεσμός της αστυνομίας ως σώμα με συγκεκριμένα χαρακτηριστικά (υποτίθεται αναφέρεται στον πολίτη κι όχι στην εξουσία, υπακούει σε νόμους και σύνταγμα, εφαρμόζει ως διαμεσολαβητής, δεν είναι κοινωνικό αξίωμα αλλά επάγγελμα που ακολουθεί τις τάξεις και δεν ανήκει σε αυτόνομη τάξη) είναι προϊόν αστικό, δηλαδή έπρεπε να υπάρχει καπιταλισμός, και να λειτουργούμε στη βάση της μισθωτής εργασίας.

Καπιταλισμό έχουμε, κι αυτό σημαίνει ότι η αστυνομία προστατεύει στον καπιταλισμό πρωτίστως και κύρια την ιδιοκτησία. Θες είναι ιδιοκτησία ως σπίτι, ως προϊόν, ως μέσο παραγωγής (δεν θα μου κάνεις κατάληψη στο εργοστάσιο, διότι μου ανήκει, άσχετα που δουλεύεις εσύ σε αυτό), ως την ιδιοκτησία του εαυτού μου από το κράτος (ο λόγος που η Βρετανία, όχι πολύ πριν, τιμωρούσε την απόπειρα αυτοκτονίας, επειδή ο άνθρωπος δεν ανήκει στον εαυτό του, αλλά στο Κράτος). Είναι πρώτα και κύρια ζήτημα του ‘‘τι ανήκει σε ποιον’’. Κι επειδή σε αυτές τις σχέσεις ιδιοκτησίας υπάρχει εγγενής εκμετάλλευση (στον Καπιταλισμό αλλά και σε όλες τις προηγούμενες ιστορικές περιόδους, αλλά με διαφορετικό τρόπο) χρειάζεται να υπάρχει ένα σώμα το οποίο να διαχειρίζεται τους πληθυσμούς που είτε προσβάλλουν την ιδιοκτησία (και όλη την ιδεολογία που την περιστοιχίζει), είτε εξεγείρονται στο θεσμό της. Η αστυνομία λοιπόν είναι απαραίτητη στον Καπιταλισμό με τη συγκεκριμένη μορφή και ρόλο. Δεν είναι ίδια η αστυνομία με το σώμα φυλάκων που είχε ο Ρωμαίος αυτοκράτορας κι είναι αναχρονιστικό να τα βγάζεις ίδια.

Ανθρωπολογικό, επίσης επειδή δεν βασίζονται όλες οι κοινωνίες στην ύπαρξη ενός ελεγκτικού μηχανισμού όπως η αστυνομία. Και αυτό μπορεί να αφορά κοινωνίες μικρές σε μέγεθος ή απομακρυσμένες από τη Δυτική πραγματικότητα, αλλά μπορεί να αφορά και μεγάλες ανατολικές κοινωνίες με εσωτερικευμένη την αίσθηση του πρέπει σε τέτοιο βαθμό, ώστε η ανυπακοή να είναι αδιανόητη (και άρα η μη ανάγκη σε ένα διορθωτικού ρόλου σώμα).

Είναι άλλο να λες ότι ένα κακό του καπιταλισμού είναι η αστυνομία, κι ένα άλλο να λες ότι χρειαζόμαστε την αστυνομία για να ζήσουμε

Επί των παραδειγμάτων:

  1. Μίλησα για τροχαία, επειδή μίλησες για αμάξια. Εκεί πήγε το μυαλό μου για ζητήματα ρύθμισης τροχαίων ατυχημάτων. Και ναι, η τροχαία ανήκει στην αστυνομία.
  2. H αιτία των εγκλημάτων που δικαιολογεί την ύπαρξη του προβλήματος. Δεν μίλησα για τον ίδιο το διαρρήκτη, αλλά το ποια κοινωνία τον γεννά. Οι ίδιες οι ανισότητες που οδηγούν στα οικονομικά εγκλήματα και εγκλήματα επί της ιδιοκτησίας, είναι οι ίδιες που απαιτούν την ύπαρξη ενός σώματος που θα τις επιλύει. Κι είναι και οι δύο στον Καπιταλισμό. Δεν μπορώ να το κάνω πιο λιανά ότι η αστυνομία δεν είναι κοινωνικά απαραίτητη, και θεωρητικά θα είναι άχρηστη από τη στιγμή που σταματήσουν να υπάρχουν οικονομικές ανισότητες ή διαφορετική αντίληψη περί ιδιοκτησίας τέλος πάντων…
  3. Εγώ μίλησα για έμφυλη βία, γιατί εμπίπτει στην οικογενειακή. Αλλά και πάλι, ο κυρίαρχος πατέρας που έχει εξουσία επί των άλλων μελών της οικογένειας, ακόμη και τα παιδιά, πάλι ζήτημα έμφυλο είναι. Παρακάτω, όμως, διότι είναι ασήμαντο στη γενικότερη συζήτηση.
  4. Δεν μιλήσαμε για συγκεκριμένες περιπτώσεις αδιαφορίας στις ευγενικές παρακλήσεις. Το άφησες κενό. Ε στο κενό, συμπλήρωσα ό,τι μου επέτρεπες να συμπληρώσω.

Θέλει, εν ολίγοις, πολλές ΠΆΡΑ ΠΟΛΛΕΣ συνθήκες για να δημιουργήσεις την αστυνομία ως το θεσμό που γνωρίζουμε όλοι σήμερα και για τον οποίο μιλάμε. Συνθήκες που ξεκινούν από το πώς αντιλαμβάνεται ο ένας άνθρωπος τον εαυτό του και τον άλλο δίπλα του, στο πώς συστήνονται οι κοινωνίες, ποιοι είναι οι κυρίαρχοι εγκληματολογικοί λόγοι στην επιστήμη, κοκ.

4 Likes

image

1312 από τότε

23 Likes

Κακώς, μάλλον δεν ήταν πολύ ρεαλιστικό, αφού είναι στη φύση μας να θέλουμε αστυνόμευση. Όπου “μας”, εννοώ όλες τις κοινωνίες και όλες τις φυλές σε όλες τις εποχές, ξέρουμε δεν ξέρουμε κάτι για αυτές. Και στο μέλλον βέβαια.

2 Likes

Ρε μλκες πότε προλάβατε? Τη σκέψη μου διαβάζατε?

3 Likes

Οι Νεάντερταλ λύνανε τις διαφορές τους με τον διάλογο και δεν τη χρειαζόντουσαν :stuck_out_tongue:

Πως τις έλυναν και ποιές ήταν οι διαφορές λοιπόν; Για τους ινδιάνους δεν λες όμως :upside_down_face:

Δεν ξέρω που μπορεί να καταλήξει αυτή η συζήτηση ειλικρινά, εκτός αν υποθέσουμε πως έγιναν ιστορικά άλματα στην κοινωνικοποίηση και οργάνωση του ανθρώπου, ταυτόχρονα, καθολικά, με βάση συγκεκριμένο γραμμικό, μονοσήμαντο και προβλέψιμο κανόνα. Μου φαίνεται, το λιγότερο, άστοχο κάτι τέτοιο.

1 Like

Ένα σενάριο για την εξαφάνισή τους πάντως λέει ότι τους “καθαρίσανε” οι πιο εξελιγμένοι homo sapiens, οπότε δε νομίζω ότι τις λύνανε και πολύ ειρηνικά. Παρ’ όλα αυτά, δεν είχανε αστυνομία, ΟΚ, σύμφωνοι.

Ε πουθενά δεν μπορεί να καταλήξει, προφανές δεν είναι;

2 Likes

Ναι , προβλεπω το μελλον.

Το οτι οι μπατσοι ειχαν αλλα ονοματα στο παρελθον της ιστοριας, δεν τους κανει μη-μπατσους.

Κανενας δεν μιλησε για προ-ιστορια, αυτα ειναι δικα σου.

Το ανθρωπινο ειδος θα εχει εξαφανιστει πολυ πριν σβησει ο ηλιος.

Γενικα ειμαστε εντελως ελαττωματικο ειδος και θα μετατραπουμε σε κατι αλλο.

Τοτε μπορει να μην χρειαζονται μπατσοι, αλλα δε θα ειμαστε ανθρωποι τοτε.

Επισης, δεν ηταν ανθρωποι.

2 Likes

Οκ, απλώς αντιλαμβανόμαστε την (προ)ιστορία διαφορετικά.

Όσον αφορά το μέλλον, για μένα είναι τόσο ξεκάθαρο το τι θα συμβεί όσο τα όσα ξέρουμε (edit: με απόλυτη βεβαιότητα - δεν μιλάω για ερμηνείες) για κοινωνικές οργανώσεις και δομές του παρελθόντος, για όλη την ανθρωπότητα (που δεν ήταν ποτέ ενιαία αλλά οκ).