Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 1)

7 Likes

Αχαχα μλκ δεν τους ήξερα αυτούς…τι καραγκιοζιλίκια είναι αυτά? Πώ ρε συ τι επίπεδο είναι αυτό, γιατί να ζούν ανάμεσα μας τέτοιοι αγράμματοι σκατάνθρωποι…γιατίιιιι

Τι ειναι αυτα ρε, γελαει ο κοσμος!

2 Likes

Από το πρωί είχα ενημέρωση ότι ο τύπος που έριξε τον αστυνομικό ανήκε στους οπαδούς της ΑΕΚ. Αμέσως σκέφτηκα ότι αν το έμαθα εγώ, θα ήταν πολύ εύκολο να τον μάθει η αστυνομία. Βέβαια, όπως ήδη ξέρετε, λένε ότι τελικά ήταν οπαδός του Ολυμπιακού. Μέσα στο χάος είναι πιθανό να έχει κυκλοφορήσει άλλη πληροφορία για τον δράστη, αλλά δεν αποκλείω το ενδεχόμενο απλώς να την “έφαγε” αυτός.

Το σίγουρο είναι αυτό που έγραψα το πρωί.

3 Likes

Ελληνοϊρακινός σεσημασμένος για ναρκωτικά διαβάζω. Είναι και γαύρος; Μπας και τον λένε Βαγγέλη;

3 Likes

Χαχαχαχα καλο!

Ναι, υποτιθεται οτι μια ομαδα 200 οπαδων του Ολυμπιακου πηγε με τη μορφη πορειας απο Πειραια στη Νεα Σμυρνη. Επειδη ομως κραταω μικρο καλαθι οταν η πληροφορηση γινεται απο τα επισημα καναλια (όχι τα τηλεοπτικα, για τα ΜΜΕ εχω ηδη γραψει μια προχειρη αναλυση), δεν ειμαι πολυ σιγουρος οτι “αυτος” ηταν “αυτος” κι αν η ιστορια εγινε οπως περιγραφεται. Μπορει απλως να εχασε το πορτοφολι του ή να επεσε στη ζαρτινιερα. Ενδεχεται ομως να “βολεψε” οτι ηταν εκει, ειδικα αν ηταν πραγματι σεσημασμενος.

1 Like

Ήθελα να σχολιάσω λίγο αυτά τα παραπάνω, που για 'μένα είναι κλασικά δείγματα προβοκατορολογίας και, συνεπώς, συνωμοσιολογίας. Από τη μία οι “ειρηνικοί” διαδηλωτές, από την άλλοι οι προβοκάτορες, οι κουκολοφόροι, οι αναρχικοί (ανά εποχή άλλαζε και η μετονομασία). Από τη μία αυτή που δικαιούνται να διαμαρτύρονται, από την άλλη αυτή που κάθε φορά αμαυρώνουν την ημέρα. Από τη μία οι “υπεύθυνοι μαθητές” με τα αιτήματα, από την άλλοι οι ανεύθυνοι που καταστρέφουν τα σχολεία. Η ίδια κασέτα από τα Ιουλιανά του '65 και μετά -εγώ προσωπικά τα έζησα με τη Γιαννάκου το '07, Δεκέμβρης '08, μετά στο μνημόνιο '10-'12 κλπ. Όποτε το κοινωνικό βαρόμετρο ανέβαινε, τσουπ, να σου και οι προβοκάτορες να χαλάνε τη δουλειά του λαού!

Γιατί, δηλαδή, ο κουκουλοφόρος πρέπει ντε και καλά να είναι ένας “επαγγελματίας προβοκάτορας”, εντεταλμένος της κυβέρνησης ή, τέλος πάντων, κάποιο περιθωριακό στοιχείο, διαχωρισμένο από το υπόλοιπο κοινωνικό σύνολο; Γιατί σας είναι τόσο δύσκολο να πιστέψετε ότι σε ΟΛΕΣ τις παραπάνω περιπτώσεις “κουκουλοφόρος”/“καταστροφέας” μπορεί να είναι ο μαθητής, ο φοιτητής, η άνεργη, ο εργαζόμενος, ο μετανάστης; Γιατί είναι τόσο δύσκολο να γίνει κατανοητό ότι όλοι οι παραπάνω μπορεί να ξεκινήσουν σε μία διαδήλωση χαλαρά και να καταλήξουν φασκιωμένοι με μία πέτρα στο χέρι;

Πάμε στην ΑΣΟΕΕ. Γιατί, δηλαδή, να μην είναι κομμάτι του α/α χώρου οι τύποι που το κάνανε; Αναλήψεις βγήκανε, δύο μάλιστα. Κείμενα αλληλεγγύης σε κατηγορούμενους βγήκανε, αρκετά μάλιστα. Ή ήταν ΤΟΣΟ εξωπραγματική η δράση που κάποιος θα έλεγε “απαπαπα, αποκλείεται, αναρχικοί δεν τα κάνουν αυτά τα πράγματα!”. (Παρένθεση, αν και τα έχω ξαναπεί: δεν τάσσομαι υπέρ της δράσης. Απλά είμαι ρεαλιστής και δε θέλω να γίνομαι στρουθοκάμηλος επιλέγοντας την πιο εύκολη/βολική εξήγηση).

Πάμε στη Marfin. Γιατί, δηλαδή, μας φαίνεται τόσο αδύνατο αυτό το χτύπημα να έγινε από κομμάτια της πορείας που είχαν άμεσες αναφορές σε αυτήν; Πέσαμε από τον ουρανό εκείνη τη 5η Μάη; Όχι, μία ματιά στα δεκάδες κείμενα που βγήκανε από τον α/α χώρο από τότε και μετά, φανερώνουν πολλά. Το ιδεολογικό (προσοχή: ΙΔΕΟΛΟΓΙΚΟ) υπόβαθρο ενός τέτοιου χτυπήματος χτιζόταν τούβλο-τούβλο για χρόνια εντός κι επί ταυτά του α/α χώρου.
(Απαραίτητη παρένθεση: τα ίδια να μην τα ξαναλέω… )

Θέλω να πω, ότι η προβοκατορολογία (όπως και η συνωμοσιολογία γενικότερα) είναι ένας άκοπος τρόπος να τα βρίσκουμε με τον εαυτό μας και την ιδεολογία μας όταν οι αντιφάσεις της πραγματικότητας μας φαίνονται αξεπέραστες ή πολύ δύσκολο να ερμηνευθούν. Απλό παράδειγμα, ρε παιδάκι μου: η 17Ν ήταν πληρωμένο όργανο των αστών ώστε με τα χτυπήματα της να αποπροσανοτολίζει το λαό (μη γελάτε, αυτά έχουν ειπωθεί…). Φυσικά, γιατί είναι ΠΟΛΥ πιο δύσκολο (για εμάς, τις φαντασιώσεις μας, την άνεση μας κλπ) να παραδεχτούμε ότι εκεί στα '60-'70, μία ολόκληρη γενιά, σε πραγματικά δεκάδες χώρες του πλανήτη, έκανε μία συγκεκριμένη πολιτική επιλογή, δηλαδή αυτήν της ένοπλης πάλης. ΔΕΝ λέω καλό ή κακό (βασικά το λέω: κακό), απλά λέω ότι αυτό ΣΥΝΕΒΗ, κι αφού το παραδεχτούμε μπορούμε να αρχίσουμε να το ερμηνεύουμε, να το αναγνωρίζουμε κλπ. Εκτός, φυσικά, αν θέλουμε να προστατέψουμε το κομματικό μας μαντρί και ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ πιο ριζοσπαστικό από εμάς να το παρουσιάζουμε ως προϊόν προβοκάτσιας (βλέπε Κ.Ν.Ε. και Πολυτεχνείο π.χ.).

Λοιπόν, οπότε για αρχή μπορούμε απλά να αναγνωρίσουμε το γεγονός ότι σε όλα τα τελευταία “βίαια κεντρικά πολιτικά γεγονότα” (χοντρικά: από το Δεκέμβρη και μετά) το υποκείμενο που συγκρούεται είναι ένα περίεργο mix grill, ένα ετερόκλητο πλήθος που περιλαμβάνει, όπως είπα, αναρχικούς, λούμπεν στοιχεία, χουλιγκάνια, ΠΟΛΛΟΥΣ μαθητές/ανήλικους και μετανάστες (μία ματιά στα αστυνομικά δελτία της επόμενης μέρας είναι πάντα βοηθητική), επισφαλείς εργαζόμενους κλπ.

Περί καλών και κακών μπάτσων:
Όταν μετά από κάποιο περιστατικό αστυνομικής βίας ή τον ξυλοδαρμό του επόμενου τυχαίου μετανάστη ή περαστικού ή τη δολοφονία του επόμενου ατίθασου 16χρονου μαθητή, θα δω επιτέλους απηυδισμένους “καλούς” μπάτσους να διαδηλώνουν για τα κακώς κείμενα των συναδέλφων τους με ένα πανό που να λέει “εσείς μπάτσοι-εμείς αστυνομικοί”, “εσείς γουρούνια-εμείς άνθρωποι”, “εσείς δολοφόνοι-εμείς τηρητές του νόμου και της τάξης”, μπορεί και να πάω μαζί τους. Μέχρι τότε, αυτός που “δεν λαδώνεται” και κάθεται άγιος στο γραφείο ενώ στο διπλανό ακούει κραυγές, αλλά δεν αντιδρά, μπορεί να είναι σίγουρος για το αν είναι μπάτσος ή αστυνομικός, γουρούνι ή άνθρωπος κλπ.

Για το ρόλο της αστυνομίας εν γένει:
Εν τάχει, γιατί τα έγραψε μια χαρά ο ManosOrff και πραγματικά απορώ που διαφωνούσαν οι γνωστοί-άγνωστοι του forum. Αυτό που εννοούσε ο ManosOrff (αν κατάλαβα καλά, δηλαδή) είναι ότι η αστυνομία (όπως και η φυλακή, όπως και τα σχολεία κλπ.) είναι ένα φαινόμενο ιστορικό, δηλαδή καθορισμένο κάθε φορά από τα συγκεκριμένα χαρακτηριστικά της εποχής του. Π.χ. οι φυλακές όπως τις γνωρίζουμε σήμερα, δηλαδή με την έννοια του εγκλεισμού και του σωφρονισμού, φτιάχτηκαν ΜΟΛΙΣ το 17ο αιώνα, όσο περίεργο και να μας φαίνεται. Δυστυχώς για πάρα πολλά πράγματα της καθημερινότητας μας (ίσως και για όλα) έχουμε σχηματίσει την εικόνα ότι είναι α-ιστορικά, αιώνια, ότι έτσι όπως είναι σήμερα έτσι ήτανε πάντα, με αποτέλεσμα να δυσκολευόμαστε να συλλάβουμε μία εικόνα π.χ. που ήθελε σε αυτόν τον εδώ τον τόπο, μόλις 150-200 χρόνια πριν, να είναι άγνωστη η έννοια του “αστικού δικαίου” π.χ. Ή ότι υπήρχε μία διαφορετική αυθεντία από αυτήν του πατέρα μιας φαμίλιας. Πράγματα που σήμερα μας φαίνονται αδιανόητα ως παράλογα, προϊόντα αρχαίας ιστορίας π.χ. Ε, ούτε αστυνομία υπήρχε τότε, ρε παιδιά, πώς να το κάνουμε τώρα; Όχι με την έννοια που της δίνουμε εμείς σήμερα, τουλάχιστον. Επομένως, ερωτήσεις τύπου “κι εσύ τι θα κάνεις αν σου κλέψουν το μηχανάκι;” ή “θες, δηλαδή, να ανοίξουν οι φυλακές αύριο;”, στερούνται νοήματος γιατί αναφέρονται σ’ ένα διαφορετικό πλαίσιο. Ναι, ΦΥΣΙΚΑ, και δε θέλω να ανοίξουν οι φυλακές από αύριο, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι αυτόματα απονομιμοποιείται η κριτική που τους κάνω ως ένα απάνθρωπο μέσο εγκλεισμού και “σωφρονισμού”, αποτυχημένου πλήρως ως προς τους σκοπούς που υποτίθεται ότι εκπληρώνει και απαραίτητου στυλοβάτη μίας κοινωνίας που συντηρεί ταξικές διακρίσεις (όπως το είχε πει μια ψυχή: οι νόμοι ισχύουν για όλους. Και στον πλούσιο και στο φτωχό απαγορεύεται να κοιμούνται κάτω από γέφυρες ή να κλέβουν ψωμί).

13 Likes

Αυτό ακριβώς.Δλδ πόσο πιθανό είναι να χάθηκε το πορτοφόλι αυτουνου που έκανε την επίθεση στον αστυνομικό.Τοσο τυχεροί εκεί στην αστυνομία?Ισως να τους έκατσε γάντι τελικά το γεγονός κ να παρουσίασαν αυτόν σαν τον δράστη.

Ξαναδιάβασα την κουβέντα και δεν ήθελα να αφήσω ασχολίαστο αυτό.

Πιστεύω το χρήμα(η έννοια currency βασικά), είναι η μεγαλύτερη εφεύρεση μας και ο πιο σημαντικός παράγοντας για την εξέλιξή μας. Η έννοια της αξίας που αποτυπώνεται από το χρήμα, συσχετίζει τα πάντα μεταξύ τους ακόμη και σε διαφορετικούς τόπους ή/και χρόνους(νομίζω @apostolisza8 μπορείς να κάνεις τη σύνδεση με το τι έλεγα προηγουμένως).

Είναι τεράστιο βήμα που ακόμη και να μη λειτουργεί σωστά, όπως παρατηρείται, δεν πρέπει να το αφήσουμε.

1 Like

1 Like

Δεν είχα σκοπό να ξαναποστάρω κάτι, αλλά μιας και με τσίγκλισες, θέλω να πω πως γίνονται 2 παραλληλες κουβέντες που δεν μπορούν να βρούν σημείο σύγκλισης.
Η μια αφορά το πολιτικό σύστημα του τώρα και το αν η αστυνομία είναι απαραίτητη ή όχι και η άλλη είναι αν σε ένα άλλο πολιτικό σύστημα χρειάζεται να υπάρχει ένας τέτοιος θεσμός.

Όσον αφορά το χρήμα, σίγουρα δεν το έχω σκεφτεί ως τη μεγαλύτερη εφεύρεση, όπως σίγουρα επίσης ο λάθος τρόπος χρήσης του μας έχει οδηγήσει στην κατάσταση που είμαστε τώρα.

2 Likes

99,99% απόλυτα σωστός, είπες όσα θα έγραφα αν είχα το κουράγιο.

Ο Ανατολ Φρανς ε;

Μα στο εξέθεσε τόσο ωραία ο λεπερ.
Απόλυτα εύλογο είναι να προσπαθείς με τα πεπερασμένα εργαλειακά μέσα που διαθέτεις (όλοι μας, καθώς η ίδια η γλώσσα μας και εμείς οι ίδιοι εξ ολοκλήρου είμαστε προιόντα της ιεραρχικής κοινωνίας) να ασκήσεις κριτική στους υφιστάμενους θεσμούς και να οραματιστείς μια πιο ορθολογική κοινωνική δομή. Η ίδια συζήτηση είναι

3 Likes

Μάλλον απίθανο, όχι βέβαια αδύνατο. Όμως δεν υπονοώ ότι κάποιος από αυτούς που επιτέθηκαν στον Δελτα έχασε το πορτοφόλι. Σαν παράδειγμα ανέφερα την ιστορία. Η οποία κατά τη γνώμη και την εμπειρία μου ήταν ακριβώς αυτό: μία ιστορία. Πιθανώς δεν συνέβη, αλλά είναι υπέροχη τροφή για τους εκατοντάδεες χιλιάδες τηλεθεατές των δελτίων ειδήσεων.

Κάπου εδώ άρχισα να χάνω το ενδιαφέρον μου. Κρίμα, έχεις δίκιο σε αρκετά. Αλλά τότε έτυχε να βρίσκομαι πολύ κοντά στο σημείο της επίθεσης. Εκτός αν ήσουν κι εσύ (οπότε μπορούμε να αντιπαραβάλουμε τις εικόνες και τις μνήμες μας, μήπως κάποιος κάνει λάθος) ή εκτός αν ήσουν στην ομάδα που επιτέθηκε (οπότε θα λουφάξω), είδα ότι ήρθαν “απ’ έξω”.

Δεν ξέρω καν τι εννοείς με το “είχαν άμεσες αναφορές σε αυτήν”. Μήπως ότι συμμετείχαν στην πορεία; Έχω πάει σε αρκετές, έχω συμμετάσχει με κάθε τρόπο if you know what I mean όταν ήμουν μικρός, αλλά στη συντριπτική πλειοψηφία των μπάχαλων, όλα ξεκινούσαν από έξω. Σχεδόν πάντα μία ομάδα που δεν είχαμε δει ποτέ -ίσως έπινε καφέ στου Ζόναρς, δεν ξέρω- , εμφανιζόταν στα μισά για να μας βάλει όλους στο χορό. Παιδιά ήμασταν, δεν ήθελε πολύ.

Θα σε βοηθήσω λίγο: αυτός είναι ο ορισμός του προβοκάτορα. Κι εγώ, ο ορισμός του θύματος. Κάποια στιγμή εύκολα θα μπορούσα να χάσω το πορτοφόλι μου και μάντεψε ποιος θα την πλήρωνε.

Τέλος, ας κάνω κι εγώ ερώτηση προς εσένα:

Γιατί πιστεύεις ότι όλα τα παραπάνω ΔΕΝ είναι πιθανά; Γιατί εγώ είμαι συνωμοσιολόγος και όχι εσύ αφελής; Ελπίζω να με πείσεις με κάποιο solid στοιχείο για την απουσία αγανακτισμένων πολιτών, ασφαλιτών και άλλων προβοκατόρων, το έχω πραγματικά ανάγκη για να διαλυθεί ένα μέρος του δυστοπικού, τοξικού περιβάλλοντος στο οποίο ζω σήμερα.

Σαν σημείωση, θα σου πω ότι είναι τρομερά δύσκολο για έναν μαθητή/φοιτητή/μετανάστη/άνεργο να πετάξει πέτρα απλώς επειδή εκνευρίστηκε σε μία πορεία. Ειδικά την πρώτη φορά. Μόνο αν κρίνεται η ζωή του.

Πάω για νάνι, θα σας διαβάσω αύριο ξανά.

6 Likes

Όχι στη συγκεκριμένη πορεία, ούτε στη συγκεκριμένη πόλη δεν ήμουνα εκείνη τη 5η Μάη. Και να ήμουνα, βέβαια, δε θα έβγαζα συμπεράσματα με βάση κάποια δημοσιογραφική ή αστυνομική/ντετεκτιβ-ίστικη ανάλυση, αλλά θα στηριζόμουνα στα κοινωνικά/πολιτικά βιώματα μου και την ερμηνεία του κόσμου που πηγάζει από αυτά. Δε χρειάζεται, νομίζω, να μπω σε λεπτομέρειες, η αποτίμηση του γεγονότος έχει γίνει δημόσια τότε από εκείνους που έπρεπε και είχαν όλη την (έμμεση) ευθύνη (και το θάρρος) να το κάνουν. Ο υπόλοιπες αφηγήσεις είτε εξυπηρετούν ιδεολογικές ανασφάλειες, είτε καθησυχάζουν τις συνειδήσεις μας ως “θύματα” που πέφτουμε στις πλεκτάνες δυνάμεων υπέρτερων από εμάς. Για 'μένα η αλήθεια είναι πολύ πιο ξεκάθαρη και μπορεί να τη βρει ο καθένας/η καθεμιά σε συγκεκριμένες ιδεολογικές απολήξεις του α/α χώρου.

Για την ερώτηση σου, όπως σου είπα δεν είμαι ούτε ντετέκτιβ, ούτε δημοσιογράφος, ώστε να σου παρουσιάσω solid στοιχεία. Για solid στοιχεία πάμε στην αστυνομία. Μπορώ απλά να σου πω την αποψάρα μου, αλλά θα μετρήσει; Βασίζεται, όπως είπα, σε εμπειρίες δικές μου ή σε εμπειρίες όλων αυτών που ανέφερα που τις εξωτερίκευσαν μέσα από κείμενα, ντοκιμαντέρ, καλέσματα σε πορείες, δημόσιες αφίσες κλπ. Θα μου πεις, μπορεί να είμαι εγώ ο αφελής και να μην καταλαβαίνω ότι όοολοι αυτοί είναι προβοκατορες, ακόμα και οι μαθητές, ακόμα και οι ειρηνικοί διαδηλωτές που κι αυτοί μπορεί να παίζουν το συγκεκριμένο ρόλο του ειρηνικού διαδηλωτή (γιατί όχι, δηλαδή; Και που ξέρουμε ότι ότι τόσος χιλιάδες κόσμος σηκώνεται στα καλά καθούμενα από τον καναπέ του και βγαίνει στους δρόμους και δεν παίρνει κανονικό μισθό από την ασφάλεια;), οπότε φτάνουμε πάλι στο σημείο 0.

Τώρα αν εσύ ισχυρίζεσαι ότι ο μαθητής/φοιτητής/μετανάστης/άνεργος ΕΙΔΙΚΑ την πρώτη φορά δυσκολεύεται να πετάξει πέτρα και το κάνει ΜΟΝΟ αν κρίνεται η ζωή του (; ), τι να πω, κάτι θα έχεις ερευνήσει παραπάνω. Εγώ, να σου πω την αλήθεια, δεν έχω καταλάβει ποια φορά είναι η πιο δύσκολη, και ΣΙΓΟΥΡΑ δεν έχω γνωρίσει κανέναν που να κρινόταν η ζωή του εκείνη τη στιγμή, οπότε δεν μπορώ να εκφέρω άποψη. Ξέρω πολλούς, πάντως, που το κάνανε ΑΠΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΠΑΣΟΥΝ ΠΛΑΚΑ.

2 Likes

Sorry, σε ξέχασα εσένα, πολύ πιθανόν, δε θυμάμαι αυτήν τη στιγμή.

O Λεπερ πάντα ωραία τα λέει και συμφωνώ σε αυτά που λέει.

Μόνο που στην διαφωνία που είχαμε με τον @ManosOrff, είχε με το αν υπήρχε κάποιο σώμα ασφάλειας ανά τα έτη ή όχι. Προφανώς και είχε διαφορετική μορφή, προφανώς και δεν μπορούμε να συγκρίνουμε διαφορετικές εποχές.

Αυτό ήταν το σημείο τριβής, το οποίο σαν δήλωση είναι προβληματική.
Αστυνομία? Τι αστυνομία? Με την έννοια του σώματος ασφαλείας ή της σύγχρονης αστυνομιας? Για ποιο σώμα της σύγχρονης αστυνομίας μιλάμε αν μιλάμε για την σύγχρονη αστυνομία?
Η αστυνομία με την σύγχρονη μορφή της, δεν υπήρχε από πάντα, αλλά υπήρχαν σώματα που ασκούσαν παρόμοιο είδος ελέγχου. Γιατί όμως το πάμε τόσο πολύ πίσω από την στιγμή που μιλάμε για το σήμερα? Γιατί το σχόλιο ότι έχουμε μπερδέψει την αστυνομία με τα ΜΑΤ(θέλοντας να διαχωρίσω τον τροχονόμο από τον ΜΑΤατζη), το έκανα με βάση εκείνα τα λεγόμενα εκείνης της στιγμής, όχι με το ΓΙΑΤΙ πραγματικά φτιάχτηκε η αστυνομία την σύγχρονη εποχή.
Επίσης δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δυσκολευόμαστε να αποδεχτούμε το γεγονός ότι ζούμε την εποχή που ζούμε και να τεθεί η βάση της κουβέντας εκεί (όσων αφορά την αναγκη ύπαρξης αστυνομίας).

Φυσικά και μπορεί να πλατιάσει η κουβέντα και να πάει σε άλλα 40 μέρη, αλλά εγώ προσωπικά δεν αναφέρθηκα σε αυτά. Δηλαδή ρωτάω ποιός χειρίζεται την περίπτωση της διάρρηξης και έχω την ερώτηση “γιατί κάποιος πρέπει να διαρρήξει?”. Δεν ρώτησα γιατί και για ποιόν λόγο υπάρχει η έννοια της διάρρηξης, αλλά για το γεγονός που γίνεται κάτι τέτοιο και κάπως πρέπει να το χειριστείς.

Απλά γενικά καλό είναι να είναι σαφές για το πότε και υπό ποιές συνθήκες μιλάει κάποιος, καθώς το να μπλέκουμε διάφορα πότε και συνθήκες, δεν έχει νόημα.

Στον σύγχρονο καπιταλισμό, έχει νόημα η αστυνομία ή όχι?

3 Likes

Τελείως κατευθυνόμενη ερώτηση που καταλήγει σε αυτό που θες να ξεμπλέξεις.

Η απάντηση είναι όχι. Στο σύγχρονο καπιταλισμό η αστυνομία σε σχεδόν απόλυτο βαθμό αποτυγχάνει σε αυτά που έχει επιφορτιστεί. Δεν εξαρθρωνει τις διαρρήξεις, δεν πιάνει τους εγκληματίες, δεν έρχεται άμεσα αν τους πάρεις τηλέφωνο και αλλά πόσα.

Σε οριζόντιο επίπεδο, πάλι είναι όχι. Αν πέσεις θύμα διάρρηξης στο τεξας πχ δε χρειάζεται καν να τους πάρεις τηλ, σκοτώνεις και τελείωσε. Στην Ελλάδα ίσως χρειάζεται ο τροχονόμος, γιατί τα λεφτά για το λογισμικό της Siemens φαγώθηκαν, σε άλλες χώρες ο τροχονόμος είναι ένας προγραμματιστής.

Σε διαφορετικές περιοχές, του σύγχρονου καπιταλισμού παρατηρούνται διαφορετικές προσεγγίσεις της αστυνομίας και της χρησιμότητα της, άρα προφανώς δεν μπορείς να διατυπώσεις έτσι την ερώτηση.

Ρε μαν, καμία κατευθυνόμενη ερώτηση δεν κάνω, ούτε θέλω να ξεμπλέξω κάτι.

Συμφωνώ ότι είναι εντελώς προβληματική η λειτουργία της.
Αυτό που παρουσιάζεις όμως είναι ότι η κοινωνία είναι έτοιμη να μην έχει αστυνομία.
Εκτός αν τελικά σε αυτό που έχουμε κολλήσει είναι το όνομα και όχι κάτι άλλο.
Δηλαδή αν τους τροχαίους τους έκαναν ανεξάρτητους και τους ονόμαζαν “Ομάδα διαχείρισης κυκλοφορίας”, εμείς θα πανηγυρίζαμε γιατί δεν έχουμε αστυνομία?
Ή αν οι δηματικοί υπάλληλοι δρόμων, μας έκαβαν κλήσεις για παράνομη στάθμευση, η οποία θα έμπαινε απευθείας εφορία, θα πανηγυρίζαμε γιατί είμαστε σε μια police-free κοινωνία.

Ξαναλέω, είναι προβληματική η λειτουργία της, ειδικά στην ελλάδα, αλλά με ποιόν τρόπο αυτό αλλάζει? Δεν εννοω η προβληματική λειτουργία πως αλλάζει, αλλά πως πάς από την σημερινή αστυνομία σε κάτι άλλο.

1 Like

Αν συνέβαινε αυτό, με πολύ μεγάλη ασφάλεια λέω πως θα παρατηρουσαμε μείωση παράνομων παρκαρισματων, που είναι κι ο σκοπός της αστυνομίας στο παράδειγμα αυτό.

Τα κομμάτια της αστυνομίας που χρειάζονται πραγματικά για την καθημερινή ζωή, είναι πολύ λίγα. Αυτά που χρειάζονται (πχ αν μου κάνουν διάρρηξη και δεν ψήνομαι να σκοτώσω) υπολειτουργουν και χρησιμεύουν σε συγκεκριμένες συνθήκες που δεν εξυπηρετούν το σκοπό που έχουν δημιουργηθεί.

Άρα γι’αυτό λέω ότι δεν μπορείς να ρωτήσεις “Τώρα τι κάνω?” , είναι λάθος ερώτηση.

Δεν διαφωνω σε τιποτα. Απλα θεωρω οτι υπαρχουν και καποιοι στημενοι σε σκηνικα. Ειτε για ελεγχο και φακελωμα, ειτε για εκμεταλευση καταστασεων. Προφανως και η συντριπτικη πλειοψηφεια των διαμαρτυρομενων καθε φορα, ειτε πιο ησυχοι, ειτε πιο επιθετικοι, ειναι ανθρωποι απλα αγανακτισμενοι.

Με ενοχλει ομως που σε πολυ κοσμο η μονη εικονα που φτανει ειναι αυτη του σαπισμενου μπατσου. Καπελωνεται η φαση, η τελος παντων απομονωνεται σε αυτο, γτ προσωπικα δεν με χαλαει καθολου η συγκεκριμμενη εικονα. Απο την αλλη σκεφτομαι οτι δεν υπαρχει ιδανικο σεναριο. Ουτε ολοι οι ανθρωποι προκειτε να με συμμεριστουν, οτι εικονα και να δουνε.