Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 1)

Αυτό που μπορεί να γίνει ακόμα και τώρα, απλά δεν το κάνουν.

Οκ, πες οτι λειτουργούν σωστά. Και?

Φυσικά και ρωτάω τώρα τι κάνω. Και φυσικά είναι σωστή ερώτηση. Εχεις βρεί πρόβλημα και σε ρωτάω τι λύση προτείνεις, δεν είναι δυνατόν να είναι λάθος ερώτηση αυτό.

Καλημέρα σε όλους.

@Leper_Jesus ευχαριστώ για την απάντηση. Με όσα διάβασα, καταλαβαίνω ότι μιλάς θεωρητικά. Δεν κατέχω καμία υπέρτατη αλήθεια, αλλά τα δικά μου συμπεράσματα έρχονται από real life εμπειρίες, έστω κι από αρκετές δεκαετίες πίσω. Σίγουρα πολλά άλλαξαν από τότε και σίγουρα δεν είπα ότι όλα τα επεισόδια έρχονται από προβοκάτορες.

Άρα τι; Δεν υπάρχουν προβοκάτορες; Μάλλον με διάβασες διαγώνια, διότι εμμέσως παραδέχτηκα τι ήμουν τότε. Όπως και ότι:

Κατά την άποψή μου (μπορεί να είμαι λάθος) η προσέγγισή σου είναι φιλοσοφική σε βαθμό που να την θεωρώ Βαρουφάκεια. Καλές οι προθέσεις και στα χαρτιά τα νούμερα βγαίνουν, όμως όταν καθίσεις με τα σκυλιά, σε τρώνε. Στον δρόμο είναι λίγο διαφορετικά τα πράγματα, αλλά μπορούμε να συμφωνήσουμε ότι διαφωνούμε.

Σου εύχομαι μόνο να μην βρεθείς ποτέ στο λάθος σημείο τη λάθος στιγμή, διότι υπάρχουν κάτι σπόροι από τους οποίους φυτρώνουν σακίδια με μολότοφ. Μην σου τύχει, γιατί τότε η θεωρία δεν βοηθάει πολύ.

Πάντα θυμάμαι σε τέτοιες περιπτώσεις την αστυνομία του Άμστερνταμ (δεν λέω της Ολλανδίας, δεν γνωρίζω). Επιδερμικά βέβαια, δεν έχω ζήσει εκεί. Όπως θα θυμάμαι και τις γερμανικές δυνάμεις καταστολής ή την αστυνομία της Κωνσταντινούπολης, ως το αντίθετο παράδειγμα που μπορώ να φέρω. Κάθε χώρα έχει διαφορετική προσέγγιση.

1 Like

Επειδή δεν το κατάλαβα, μπορείς να το εξηγήσεις; Σε έχασα.

Το οτι οι ειδησεις παιζουν μονιμως τον καημενο μπατσο που τις εφαγε. Εχουν απομονωσει την εικονα του στην ασφαλτο και χτιζουνε μισαωρα πανω σε αυτο. Ειναι πολλοι ανθρωποι που το μονο που θα κρατησουν απο αυτη την διαδηλωση θα ειναι αυτη η εντυπωση. Απο την αλλη τι να τους κανω εγω διπλα μου τετοιους ανθρωπους, αλλα δυστυχως ολοι αυτοι ψηφιζουνε κτλ

3 Likes

Αναρωτιέσαι αν στο σύγχρονο Καπιταλισμό η αστυνομία - κι όχι τα ΜΑΤ, αν και για μένα δεν έχει διαφορά - είναι χρήσιμη. Θα σε ρωτήσω: χρήσιμη για ποιον; Αυτό δεν απαντάται με προσωπικές εμπειρικές απορίες του στυλ ‘‘τι θα κάνω αν μου διαρρήξουν το σπίτι;’’ μόνο. Χρειάζεται πιο μακροσκοπική ανάλυση γιατί αλλιώς χάνεις κομμάτια της εικόνας. Οκ, δεν θα τη δούμε ποτέ όλη την εικόνα, αλλά τουλάχιστον ας προσπαθήσουμε να δούμε παραπάνω από αυτό που βλέπουμε μόνοι μας κάθε μέρα.

Αν έχει νόημα, έχει νόημα για κάποιον. Για ποιον; Αυτό τώρα για μένα απαιτεί να δεις την ιστορία του θεσμού. Για σένα αρκεί να απαντάς εμπειρικά την απάντηση, που είναι σαν να μου λες ότι οι σακούλες του σούπερ μάρκετ έχουν σημασία επειδή μπορώ να μαζεύω τα σκατά του σκύλου μου. Ναι φίλε (χωρίς ειρωνεία), αλλά αυτό δεν απαντάει το λόγο που υπάρχουν οι σακούλες του σούπερ μάρκετ, απαντάει πώς εσύ τις αντιλαμβάνεσαι. Και είναι οκ αυτό, αλλά αν θέλεις να δεις μια μεγαλύτερη εικόνα, δεν μπορείς να μένεις σε πτυχές της αστυνομίας, αλλά πρέπει να μπεις στο ρόλο, στις σχέσεις που έχει με την υπόλοιπη κοινωνία. Και οι σχέσεις αυτές δεν είναι σχέσης βοήθειας πολιτών.

Αλλά ας το πάρουμε διαφορετικά. Ας πούμε ότι εχθές το βράδυ κατάλαβα άλλη ερώτηση (που αν διαβάσεις και άλλα σχόλια - η μεγαλύτερη ή έστω η δική μου εικόνα - , δεν υποστηρίζουν το ίδιο πράγμα με εσένα). Πες, λοιπόν, ότι απαντάω την ερώτησή σου με ένα Ναι, η αστυνομία έχει νόημα στο σύγχρονο καπιταλισμό. Τι απαντάω; Τι απάντηση παίρνεις εσύ από αυτό; Μας βοηθάει κάπου μια τέτοια παραδοχή; Μας αρκεί να τελειώσει εκεί η κουβέντα; Ήταν όλο αυτό μια περιέργεια τόσο συγκεκριμένη;

15 Likes

Δεν βλεπω καθολου τιβι, αλλα αναρωτιεμαι αυτο το σκηνικο εχει παιξει καθολου;

Αμφιβαλλω.

2 Likes

Υπάρχει η περίπτωση να τους πιάνει η αστυνομία, αλλά ο νομοθέτης να τους αφήνει. Και μετά η αστυνομία να τους ξαναπιάνει και ο νομοθέτης να τους ξαναφήνει. “Κολοκυθιά” λέγεται αυτό :grinning:.

Ρε άνθρωπε, το ανέφερα προηγουμένως. Έστω ότι υπάρχουν δύο καταστάσεις. Είτε θέλουμε κοινωνίες που δε θέλουν κανόνες/συμβάσεις/νόμους οτιδήποτε, είτε θέλουμε. Και στις δύο περιπτώσεις θα καταλήξει σε κάποιου είδους ελέγχου. Ας πάμε στη δεύτερη περίπτωση, όπου τον έλεγχο τον εισαγάγουμε εμείς συνειδητά και θέλουμε να τον ελέγχουμε κι αυτόν, άρα μιλάμε για τη “σύγχρονη” εποχή.

Ανέφερα προηγουμένως πως, αφού θέλουμε έλεγχο, η αστυνομία με την τωρινή της μορφή είναι προβληματική. Προβληματική γιατί δεν είναι συνεπής αφού εξαρτάται απο υποκειμενικές καταστάσεις.

Κυκλοφορεί από χθες στα σόσιαλ, ένα post που δείχνει πως από Νοέμβριο ως και Μάρτιο το 98% των ελέγχων της αστυνομίας δε διαπιστώνουν παράβαση σε σύνολο 6εκ ελέγχων, παρολαυτά ακούμε πως οι πολίτες δεν τηρούν τα μέτρα. Αυτό σημαίνει πως κάτι πάει λάθος και αν έπρεπε να ποντάρω κάπου είναι στην υποκειμενικότητα που θα σε γράψει ο αστυνομικός. Δε λέω αν έχει δίκιο ή όχι, λέω πως ο έλεγχος δεν είναι συνεπής.

Εγώ προσωπικά απάντησα σε αυτή την ερώτηση, αν θέλουμε ένα σύστημα αντικειμενικό και δίκαιο (ως προς τον εαυτό του αρχικά) ο μόνος τρόπος είναι η ψηφιοποίηση και οι μηχανές.

Αν δε σ’αρέσει αυτή η έννοια ή την αποκλείεις και με ρωτάς “Όπως καταλαβαίνω εγώ τη ζωή και την ανθρωπότητα και την κοινωνία και όπως είναι τα πράγματα τώρα αλλά να λύσω το πρόβλημα χωρίς να αλλάξει κάποια κατάσταση προς το χειρότερο(γιατί αυτό εκλαμβάνω ότι είναι η ερώτησή σου στην ουσία)”, θα σου απαντήσω νομίζω δε γίνεται, πάντα θα υπάρχουν αυτά τα προβλήματα αναγκαστικά, και δεύτερον ότι αν θέλουμε να προσεγγίσουμε κάπως μια απάντηση, θα πρέπει να το κοιτάξουμε όπως στις απαντήσεις των άλλων παιδιών, δηλαδή συνολικά το τι είναι αστυνομία/έλεγχος και την πορείς ως προς το χρόνο.

Τα μέτρα δεν είναι συνεπή πρώτα-πρώτα. Η ασυνέπεια του ελέγχου έπεται.

Η αστυνομία ως θεσμός που μπαίνει σε αυτή την πρόταση στη σύγχρονη εποχή?

Στον έλεγχο της συμμόρφωσης με συνεπή μέτρα. Εκτός αν με το “σύγχρονη εποχή” εννοείς ότι αυτός ο έλεγχος θα μπορούσε να γίνει μέσω της τεχνολογίας, πράγμα που προσωπικά δεν επιθυμώ.

Καταλαβα τωρα, οκ. Ρε συ, αυτα ειναι τα ΜΜΕ. Ισως δεν με εκπλησσει τπτ απο ολα αυτα επειδη γνωριζω καλα τη βιομηχανια. Οπως πχ καποιος δεν εκπλησσεται οταν γραφετε εδω για επιστημονικα θεματα κι εγω ειμαι σε φάση “:eyes:”.

:smiley:

Μια χαρά τα έχουν πει οι SOAD στο Hypnotize. Δύο στίχοι περιγράφουν τη λειτουργία των ΜΜΕ και ειδικά της τηλεόρασης.
They disguise it, Hypnotize it.
Television made you buy it.

Προπαγάνδα λέγεται και βρίσκεται στους επόμενους δύο στίχους του ίδιου τραγουδιού.

4 Likes

Παιδιά, άσχετο με όλα τα προηγούμενα, σχετικό με τα ΜΜΕ.

Τι φάση είναι το KONTRA Channel; Τοπικό απ’ ό,τι κατάλαβα, αλλά δεν έχω ιδέα τι φάση παίζει μαζί του.

H πολιτική ηγεσία έχει την ασυνέπεια, όχι ο αστυνομικός. Αυτός κάνει ότι του πουν, εκτός φυσικά από τις περιπτωσεις που είναι μπετοβλακας (δεν σχολιάζω αν ισχύει για την πλειοψηφία ή όχι).
Η πολιτική ηγεσία έχει ψηφίσει ένα νόμο (πρόβληματικό) από τον Νοέμβρη, που λέει ότι δεν επιτρέπεται η παραμονή, αλλά μπορεί να περπατάς ατέρμονα χωρίς πρόβλημα.
Από μόνος του ο νόμος είναι προβληματικός. Αν κάποιος θέλει να κάνει 5 λεπτά, γιατί κουράστηκε, τι κάνει? Συνεχίζει να περπατάει επειδή το λέει ο νόμος? Πως μπορεί να αποδείξει ότι έκατσε μόνο 5 λεπτά και όχι μια ώρα? Τι νόημα έχει αυτός ο νόμος.
Ο αστυνόμος τώρα πλέον, λόγω ανικανότητας πολιτικής ηγεσίας, πρέπει να εφαρμόσει ένα νόμο, τον οποίο η ίδια η κυβέρνηση δεν εφάρμοζε για 5 μήνες. Και είναι και μπετόβλακας. Do the math.
Μην τα μπερδεύουμε όλα όμως.

edit:

Επίσης:

Aυτό είναι θέμα των μίντια και μάντεψε ποιός τα ελέγχει.

edit2:

Kαταλαβαίνεις από μόνος σου τα προβλήματα που προκύπτουν από αυτό το σενάριο.

Φυσικά και μπορούν να γίνουν αλλαγές προς το καλύτερο. Ας ξεκινήσουμε από το “καλύτερα από τώρα” και μετά βλέπουμε και το μέλλον.
Προβλήματα θα υπάρξουν σίγουρα, το θέμα είναι να έχεις την βούληση (όχι εσύ, η εκάστοτε κυβέρνηση) να τα καταπολεμήσεις και το πρόβλημα ξεκινάει από το γεγονός ότι δεν βλέπουν καν ότι υπάρχει πρόβλημα.

3 Likes

απο οτι φαινεται ολα αυτα ειναι παλι στημενα για να ξεχασουμε τον κωρονοιο και να ασχολουμαστε με αλλα πραγματα.Θα παραταθει κανα τριμηνο ακομα το λοκ νταουν και ολα καλα…
Για το θεμα της αστυνομιας με εκνευριζει παρα πολυ το γεγονος οτι το ριχνουν στην αριστερα.Ξαφνικα για ολο αυτο το μπαχαλο φταιει η αριστερα…Τα κανει ολα τελεια η κυβερνηση και τους χαλαει την συνταγη.
Και το λεω εγω που δεν ειμαι πολιτικα ουτε δεξια ουτε αριστερα…

1 Like

@nnnkkk, αν μπορείς επίσης, για δώσε λίγο αυτό το ποστ με τις παραβάσεις.

Και εδώ κλείνει το loop, που εννοούσα και στην αρχή ότι θες να ξεμπλέξεις. Στη σύγχρονη καπιταλιστική κοινωνία αυτά έτσι πρέπει να λειτουργούν για να έχουμε σύγχρονη καπιταλιστική κοινωνία. Το “από μόνος του ο νόμος είναι προβληματικός” νοηματικά είναι ίδιο με το “για ποιο λόγο να γίνει διάρρηξη” που πριν το απέφευγες.

Αν ο ambiguous νόμος είναι ο λόγος που ο αστυνομικός δεν κάνει σωστά τη δουλειά του, γιατί δίνεις βάση στο νόμο ενώ πριν δεν έδινες βάση στο γιατί κάποιος να κάνει διάρρηξη?

"

"Καλά εντάξει.

Έχετε ακούσει την πιπίλα από τους αρχηγούς σας τόσες φορές που τα έχετε πιστέψει.

Άντε σκοτώστε κανέναν ακόμη, κάψτε και την μισή Ελλάδα, διαλύστε τα πανεπιστήμια, μπας και δούμε άσπρη μέρα"

Η παραπάνω παπαριά είναι απάντηση σε παρόμοια τοποθέτηση μου με του @Storm σε άλλο φόρουμ από μπετόβλακα της πλειοψηφίας που δυστυχώς δεν απελάθηκε ακόμη, πότε θα φύγουν αυτοί οι μπάσταρδοι από τη χώρα επιτέλους? Δεν μπορώ να περιμένω πότε θα ψοφήσουν όλοι οι υπάνθρωποι που ζούν γύρω μας, παίρνει πολλά χρόνια δυστυχώς.

4 Likes

Ρε μαν, εσύ κάνεις τους συσχετισμούς, δεν τους κάνω εγώ.
Για μένα δεν έχει σχέση το ένα με το άλλο.

Στην μια περίπτωση εξετάζουμε το πολιτικό/κοινωνικό/αξιακό σύστημα εκ βαθέων (που προσωπικά δεν έκανα κάποια αναφορά - είναι πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση παρολαυτά) και στην άλλη εξετάζουμε στις υπάρχουσες καταστάσεις αν είναι “αναγκαία” η αστυνομία.

Ο νόμος που βγήκε τον Νοεμβρη, είναι ένας (ευχόμαστε) νόμος που βγήκε για έκτακτη κατάσταση και πρέπει να αρθεί σε εύλογο χρονικό διάστημα.
Ακόμα και αυτό να μην ίσχυε (ότι είναι βραχύβιος), δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν μπορώ να εξετάσω αν ένας νόμος είναι άδικος και κυρίως ακατάλληλος.
Στο ένα εξετάζω στις υπάρχουσες συνθήκες την ουσία μιας συνθήκης (όχι τον βαθύτερο λόγο που βγάλανε τέτοιο νόμο) και στο άλλο αναρωτιόμαστε τι είναι μια πράξη και που οφείλεται.
Καταλαβαίνεις την διαφορά έτσι?