Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 1)

Ναι αλλά ο Μητσοτάκης διαφωνεί μαζί σου.

Απόδειξη ότι η Ελλάδα επέστρεψε, η έκδοση του 30ετούς ομολόγου

Τέλος, για την έκδοση του 30ετούς ομολόγου, ο Κυριάκος Μητσοτάκης τόνισε ότι:

«Προ 2 ετών θα ήταν αδιανόητη για την Ελλάδα η έκδοση 30ετούς ομολόγου, το επιτύχαμε φέτος, η προσφορά ήταν υπερδεκαπλάσια από το ποσό, που ζητούσαμε, ενώ αντλήσαμε 2,5 δισ. ευρώ με ένα ελκυστικό επιτόκιο για τέτοιο ομόλογο. Είναι μία απόδειξη ότι η Ελλάδα επέστρεψε υπό την έννοια ότι έχουμε αφήσει για τα καλά πίσω μας την οικονομική κρίση. Το μέλλον της χώρας είναι πολλά υποσχόμενο, αναμένω ταχεία ανάπτυξη, όταν μετά το τέλος της πανδημίας, πολλοί επενδυτές βρίσκουν στην Ελλάδα ενδιαφέρουσες ευκαιρίες».

(από τις σημερινές του δηλώσεις)

1 Like

Πάντως πέρασε άλλη μια μέρα στη Βουλή και για το βασικό θέμα που ήταν οι τραγικοί όροι (για το δημόσιο συμφέρον) της σύμβασης με την “Ελληνικός Χρυσός”, ακούστηκαν ελάχιστα πράγματα σε MME (γελάω) και social media από τις ομιλίες των πολιτικών αρχηγών.

Αν ρίξετε μια ματιά, οι περισσότεροι λένε για το “μπουτς” του Άδωνη και τον “νονό” του Τσίπρα… Καλά θα πάει κι αυτό. Τουλάχιστον ο Βαρουφάκης μπήκε λίγο στο ζουμί του θέματος, για ποιο λόγο κάνουν αυτό το τόσο κομμένο κ ραμμένο ΝΣ στα μέτρα της Ελ Ντοράντο και γιατί ζημιώνουν τόσο το κράτος κάνοντας τα χατήρια της Exxon για εξορύξεις που δε θα βγάλουν τίποτα. Έχω βάλει το βίντεο στο σημείο της απάντησης:

Προφανώς οι εταιρίες για τις οποίες μιλάει, φαντάζομαι έχουν επιλεχθεί με το αζημίωτο και χωρίς κανένα προσωπικό όφελος για αυτούς που τις επιλέγουν. Όσο για τα παράγωγα για τα οποία μιλάει… εκεί κι αν θα βγουν λεφτά πουλώντας αέρα…

Edit: Έχει ενδιαφέρον και η (προφανής) πρόταση που κάνει για να μη χαθεί το τρένο της “4ης -πράσινης - βιομηχανικής επανάστασης” όπως την ονομάζει, που θα βασίζεται σε δίκτυα ανανεώσιμων πηγών ενέργειας στο 15:30

6 Likes

Προτεινω και φωτοβολταικα στην Ακροπολη. Ειναι σε πολυ προνομιακη θεση για να μη γινει μια επενδυσουλα.

Η κορωνιδα των επιτευγματων τους αναφορικα με το περιβαλλον πιστευω οτι θα ειναι οι Σκουριες παντως. Οποιος μενει εκει, την εχει γαμησει.

3 Likes

σε λιγο θα μας πουν οτι τα καναμε ολα λαθος και το να ειμαστε κλεισμενοι μεσα ειναι αυτο που φταιει που εχουμε τοσα κρουσματα

image

image

3 Likes

Γιατί ποιος είναι κλεισμένος σπίτι του; Οι μόνοι που μείναμε “πιστοί” στα μέτρα είμαστε τα κορόιδα. Εμείς τρέχουμε να είμαστε σπίτι πριν την απαγόρευση κυκλοφορίας, εμείς φοβόμαστε μην φάμε πρόστιμο…

…ενώ στο ίδιο διάστημα έχουμε πορείες μέρα παρά μέρα σε όλη την Αθήνα, αλλά και την Ελλάδα, συγκεντρώσεις στις πλατείες καθημερινά, κορονο-πάρτι στα κρυφά, χαρτοπαικτικές λέσχες στα κρυφά, μπουζούκια στα κρυφά, καρναβάλια, κηδείες με 2000 κόσμο, εργαζόμενοι που δουλεύουν ενώ είναι σε “αναστολή”, ΜΜΜ που παρέμειναν ίδια σε αριθμό και συχνότητα, happy traveler πρωθυπουργό σε βουνά και νησιά, νονό υπουργό με πλαστό χαρτί, εγκαίνια στην Ομόνοια χωρίς μάσκες… και σίγουρα ξεχνάω και αρκετά.

Οι μόνοι που την πληρώνουν είναι τα γειτονικά μικρομάγαζα, η εστίαση και οι μαθητές.

Ο εργοδότης μου μας έχει στο πρόγραμμα “συνεργασία” (μισές εργάσιμες ώρες δλδ και μέρος του μισθού το καλύπτει το κράτος). Εμείς δουλεύουμε κανονικά λοιπόν όλες τις ώρες, ενώ ο εργοδότης παίρνει στήριξη γιατί υποτίθεται ότι δουλεύουμε τις μισές. Προς εγκυκλοπαιδική γνώση θα έπρεπε να απασχολεί μόνο τα 2-3 άτομα που θα ήταν αρκετά για να καλύψουν τις ανάγκες του eshop και όχι όλα γιατί σκέφτηκε να κάνει απογραφή μέσα στο lockdown.
Αφού λοιπόν “δουλεύουμε” τις μισές τότε και η βεβαίωση μετακίνησης που έχουμε καλύπτει πχ το 09.00-13.00. Μόλις λοιπόν τα μέτρα έγιναν πιο αυστηρά για τις μετακινήσεις η ιδέα του ήταν “ε νταξ… συμπληρώστε μια ακόμα βεβαίωση και για το επόμενο τετράωρο… αν σας σταματήσουν δείξτε την βεβαίωση ανάλογα την ώρα” :joy:

Ο ίδιος παίρνει τηλέφωνο τον λογιστή του να του βγάλει χαρτί για μετακινήσεις εκτός νομού για να πάει στο χωριό να αράξει το τριήμερο. Να περάσει δλδ τουλάχιστον 4-5 διόδια χωρίς να τον σταματήσει κανένας από τα περιπολικά που κάθονται εκεί να τον ρωτήσουν “που πας και γιατί”

Δυστυχώς δεν μπορώ να πω ότι διαφωνώ με τον Dermitzaki… αφού με τα μέτρα όπως είναι τώρα το μόνο που έχουμε καταφέρει είναι να κοροιδευόμαστε μεταξύ μας… με πολλούς να είναι πολύ αδικημένοι και πολλούς να κάνουν ότι γουστάρουν. Κλείσαμε ένα χρόνο για να φλερτάρουμε με τα 4000 κρούσματα/ημέρα και με τα νοσοκομεία γεμάτα.

4 Likes

Αν και συμφωνώ με κάποια πράγματα από πάνω, αυτό με έκανε να βαρέσω ένα μικρό τιλτ:

Δηλαδή μπήκε στην ίδια μοίρα, η διαμαρτυρία για τους νόμους και αποφάσεις εκτρώματα, με το γεγονός ότι κάποιοι έκαναν κορονοπάρτι. Το αφήνω εδώ δεν το αναλύω παραπάνω, πιστεύω όλοι καταλαβαίνουμε ότι κάποια πράγματα πρέπει να διαχωρίζονται από τα υπόλοιπα.

Όσο για τα υπόλοιπα, εκτός από το ποσοστό των ανεγκέφαλων, που υπάρχει έτσι και αλλιώς, είναι λογικό πλέον ο κόσμος να έχει κουραστεί τραγικά.
Εχει κουραστεί τραγικά, γιατί όσοι έχουν έστω υπόδειγμα εγκέφαλου, βλέπουν ότι τα μέτρα που έχουν παρθεί όχι απλά δεν είναι αποτελεσματικά, αλλά είναι και ανούσια (πχ περιορισμός στις βόλτες σε ανοιχτό χώρο - το μόνο που είχε μείνει!, ), είναι άδικα (κάποιος που δεν έχει πάρκο κοντά του, πάει βόλτα στα παπάρια του? Μην πω για τον περιορισμό στα super market με την απόσταση, που πλέον έχεις συνωστισμό εκεί που δεν είχες καθόλου ) και εκτός αυτων, έχουμε κυβερνώντες οι οποίοι ούτε καν ακολουθούν τα ίδια τα μέτρα και τους νόμους που παίρνουν.
Όταν έχεις κουρασμένο κόσμο, από τις ηλίθιες αποφάσεις σου και συ από την μεριά σου δεν κάνεις ούτε τα βασικά, είναι λογικό να καταλήξεις έτσι.

Αν οι αποφάσεις ήταν καλύτερες, ακόμα και σε αυτά τα ανούσια από πάνω (γιατί δεν έχω θίξει καθόλου την υγεία και την παιδεία στα παραπάνω ), τα πράγματα θα ήταν καλύτερα από πολλές απόψεις.
Δεν είναι, και δεν θα γίνουν και δυστυχώς αυτός που θα την πληρώσει, είναι αυτός που θα αρρωστήσει.

Επίσης, μια χαρά τα λέει ο Δερμιτζάκης, τώρα αν κάνει κάποιο κωλοτούμπα σε σχέση με προηγούμενα λεγόμενα του, δεν το ξέρω.

9 Likes

Μα εγώ έγραψα για μια πραγματικότητα, το ότι βρίσκονται στην ίδια παράγραφο η διαμαρτυρία με τα υπόλοιπα δεν σημαίνει ότι τσουβαλιάζονται όλα μαζί. Εννοείται δεν ήθελα γράψω αυτό που νομίζεις… συμφωνώ 100% με αυτό που λες

2 Likes

Κσι οι πορείες παίζουν το ρόλο τους προφανως.
Δεν εχει σημασια το να κάνουμε συγκρισεις ή να λεμε τι φταίει περισσοτερο, όταν μιλάμε για μεταδιδόμενο ιό οτιδήποτε αφορά συνωστισμό και συγκέντρωση κόσμου σε ένα χώρο παίζει το ρόλο του. Όλα παίζουν το ρόλο τους.

Από εκεί και πέρα, όπως ειπωθηκε πιο πανω, υπαρχει κούραση. Και πλέον δεν υπάρχει και ο φόβος. Ένα χρόνο πριν ειμασταν όλοι κλεισμένοι γιατί δεν ξέραμε τίποτα για τον ιό, υπήρχε εντονη ανησυχία, τωρα δεν υπάρχει αυτό.
Κανένα κλείσιμο δεν υπάρχει όλο αυτό το διάστημα, μας κοροϊδεύουν οι κυβερνώντες και τα ΜΜΕ μην κοροιδευόμαστε και μεταξύ μας…όλοι έξω είναι.
Πηγαίνοντας στη δουλειά μου κάθε μέρα περισσότερη κίνηση βλεπω στα στενα και τις λεωφόρους, τα πεζοδρόμια κτλ πάρα αν ήταν φυσιολογικές οι συνθήκες.
Ας ανοίξουν τα μαγαζιά και την εστίαση, είναι γελοιότητα πια αυτό το πράγμα…να υπάρξει μοίρασμα του κόσμου σε εξωτερικούς χώρους και να μην μαζεύονται όλοι σε ένα μέρος. Επίσης η λογική λέει ότι αν είσαι σε έναν οργανωμένο χώρο με κανόνες και εσύ θα φερθεις ανάλογα θες δεν θες.
Στην εστίαση σε τραπέζια με απόσταση και συγκεκριμένο αριθμό ατόμων, σε καταστήματα λιανικής με μάσκες που θ απαιτούν οι καταστηματαρχες κτλ, καλύτερα απο το να είσαι σε ένα πάρκο χωρίς ουσιαστικά κάποιον έλεγχο.
Και όταν λεω πάρκο εννοώ για αυτούς που έχουν τη δυνατότητα να πάνε, να ανοίξει λίγο το μάτι τους και να αλλάξει η ψυχολογία τους, πολλοί δεν την έχουν αυτή τη δυνατότητα και απλά γυρίζουν τα στενά της γειτονιάς τους.

2 Likes

Έτσι είναι, όμως οι βασικές εστίες μετάδοσης νομίζω ότι είναι οι εξής τρεις: χώροι εργασίας, ΜΜΜ και σπίτια.

Από εκεί και πέρα, από τους πολιτικούς εκτός από ορθές αποφάσεις, που πλέον δεν παίρνουν (πέρσι την άνοιξη τις πήραν και αυτό τους αναγνωρίστηκε από την τεράστια πλειοψηφία), περιμένουμε να δίνουν και το παράδειγμα, το οποίο και αποτυγχάνουν πλήρως να δώσουν. Επόμενο είναι και ο πολίτης να τους γράψει στα παπάρια του.

Πάντως το “οι επόμενες δύο εβδομάδες είναι κρίσιμες” αυτή τη φορά είναι πράγματι πάρα πολύ αληθινό.

3 Likes

Να πω και εγώ το μακρύ μου και το κοντό μου γιατί το κομμάτι της πανδημίας είναι πια πολύ μεγάλο μέρος της ζωής μας.

Όπως σωστά κατά την γνώμη μου λέει ο godslayer, για τον ιό δεν υπάρχει διαχωρισμός δραστηριοτήτων και τι μας ωθεί σε αυτές. Ο ιός δεν αντιλαμβάνεται μια δικαιολογημένη πορεία ή ένα αδικαιλόγητο καρναβάλι. Και ναι όσον αφορά το βάρος του ιικού φορτίου που φέρουν όλα αυτά τα events, είναι super spread events και ο ιός αν βρει ευκαιρία θα τα διαλύσει όλα.

Το ίδιο ισχύει και για τα ΜΜΜ. Για τα ΜΜΜ πρέπει όμως να σκεφτούμε και το εξής. Είχαμε και έχουμε έναν στόλο ΜΜΜ (ο οποίος προφανώς δεν ενισχύθηκε περαιτέρω) που εξυπηρετούσε μία πόλη 5 εκατομυρίων (δεν έχω εικόνα για τις πιο μικρές πόλεις). Με κλειστά σχολεία, πανεπιστήμια, λιανεμπόριο και σημαντικό βαθμό εργασίας από το σπίτι (δυστυχώς όχι το επιθυμητό 100% με minimum προσωπικό), θα έπρεπε εκεί έξω να κινείται περίπου το 20% της βάσης που κινούνταν με ΜΜΜ προ-covid. Αυτό σημαίνει πρακτικά ότι στα ΜΜΜ δεν θα έπρεπε να κινείται τόσο μεγάλος αριθμός ανθρώπων ώστε να δημιουργείται συνωστισμός. Οι εικόνες συνωστισμού φέρουν μεγάλο βαθμό άσκοπων μετακινήσεων που προφανώς δεν ελέγχονται.

Χτες, κατά μέσο όρο ανακοινώθηκε στην Κρήτη, 6 και 10 φορές αύξηση κρουσμάτων στα λύμματα. Μία Κρήτη χωρίς χερσαία σύνορα, χωρίς μεγάλες πορείες και super spread events, χωρίς σημαντικό ΜΜΜ στόλο, χωρίς βαριά βιομηχανία κτλ. Πως προέκυψε αυτή η αύξηση; Είναι ξεκάθαρο νομίζω ότι τα απλά, βασικά μέτρα ατομικής προστασίας πάνε περίπατο. Και την μάσκα βλέπουμε πως την χρησιμοποιεί μεγάλο μέρος του κόσμου, πως είναι οι ενδοοικογενειακές και φιλικές συναντήσεις κτλ.

Η πολύ μεγάλη πλάκα είναι ότι χρειαζόμαστε έναν μπαμπούλα, ένα μέτρο, κάποιον να μας κάνει ταπ ταπ στην πλάτη για να κάνουμε κάτι απλό που όλοι γνωρίζουμε και που όταν π.χ. είχαμε γρίπη το κάναμε ήδη. Δεν επισκεπτόμασταν φίλους και γνωστούς, δεν συχνωτιζόμασταν, μέναμε σπίτι. Απλά εκεί ήταν για λίγο και ξέραμε την όλη διαδικασία.

Προφανώς υπάρχουν περιπτώσεις που ο εργοδότης ή το κράτος σε αναγκάζει να βρεθείς κάπου που κίνδυνος να κολλήσεις είναι μεγάλος αλλά ένα τεράστιο ποσοστό μολύνσεων έρχεται ξεκάθαρα από όλους εμάς. Δυστυχώς ο ιός βλέπει μία αλυσίδα 10.000.000 που όπου βρει άνοιγμα μεταπηδάει και την μολύνει. Η ατομική υπευθυνότητα - τήρηση των μέτρων (και όχι ευθύνη) είναι σημαντική.

Θα διαφωνήσω ότι όποιος τηρεί τα μέτρα είναι ο μαλάκας του χωριού. Αυτή είναι μία λογική που θα σε οδηγήσει στη λάθος πράκτική που σε ενοχλεί και επιβαρύνει το ιικό φορτίο.

Ένας γνωστός μου κόλλησε τον πατέρα του και τον έχασε, 70 ετών ενεργό γιατρό. Γνωστή μου οικογένεια έχασε 78 ετών άνθρωπο χωρίς κανένα σημαντικό θέμα υγείας. Έχουμε 7.000 νεκρούς και αναρωτιέμαι ποιανών γονείς, συγγενείς, φίλοι ήταν όλοι αυτοί για να νιώθει μεγάλο μέρος του πληθυσμού ότι δεν τους αφορά ή δεν κινδυνεύει αυτός ή κάποιος αγαπημένος του.

Βλέπω καθαρά τα πράγματα από την πλευρά του ιού που δεν βλέπει πολιτικές διαφορές, δικαιολογημένες ή αδικαιολόγητες συγκεντρώσεις, διασκέδαση ή έργασία, φίλους, συγγενείς ή ξένους.

Το πρωτοφανές αυτό γεγόνος είναι και μία σημαντική κοινωνιολογική καταγραφή για μένα που την κρατάω. Προφανώς είναι κάτι μη εύκολα διαχειρίσιμο για όλους μας, δεν καταλογίζω ευθύνες. Η κόπωση είναι ένα δεδομένο αποτέλεσμα αυτής της κατάστασης που μας έχει πεηρεάσει όλους. Πιο πολύ μία αποτύπωση της πραγματικότητας αναλύω και των αποτελεσμάτων.

Η προτεραιότητα μου όλον αυτό το καιρό είναι να μην κολλήσω και να μην μεταφέρω τον ιο σε κανένα. Και δεν χρειάζεται κανένας να μου το επιβάλλει.

Το μοναδικό, ενιαίο, παγκόσμιο πρόβλημα είναι ο ιός και η μοναδική ενιαία, παγκόσμια λύση είναι η επιστήμη και το εμβόλιο.

6 Likes

Χωρίς να θέλω να αμφισβητήσω τη δική σου πραγματικότητα, να μειώσω τον τρόπο που βιώνεις την καραντίνα και τα συμπεράσματα που βγάζεις στην παραπάνω παράγραφο, πιστεύω μπορούμε να συμφωνήσουμε στο εξής: πρόκειται για αυτό ακριβώς, τη δική σου εικόνα. Μπορεί κάπου να συμβαδίζει με τη δική μου, κάπου όχι, μπορεί τα γεγονότα που βλέπεις εσύ να τα έχω δει ή μην τα έχω πετύχει εγώ γύρω μου, ή οι υπόλοιποι εδώ μέσα. Το πρόβλημα κατ’ εμέ εδράζεται ωστόσο στην ερμηνεία των γεγονότων που παρατηρείς.

Η συγκεκριμένη θέση “είμαστε λίγοι που προσέχουμε, όλοι κάνουν κορωνοπάρτυ και πορείες και γι αυτό δεν πιάνουν τα μέτρα”. Καμία κούραση δεν αιτιολογεί ούτε κρούσματα ούτε θανάτους. Τελεία και παύλα. Το αφήγημα της ευθύνης των πολιτών για την κατάσταση θα έπρεπε να έχει πεθάνει. Όχι γιατί δεν υφίσταται η έννοια της ατομικής ευθύνης (εννοείται ο καθείς είναι υπεύθυνος για τις πράξεις του και για τη διατήρηση της υγείας του κατά το δυνατόν), όσο γιατί η σημερινή κατάσταση είναι αποκλειστικά και μόνο αποτέλεσμα πολιτικής επιλογής. Και για να στο θέσω αριθμητικά, διάβασε τα παρακάτω που κουοτάρω (εντιτ, δεν τον χω γράψει εγώ! η πηγή είναι διαθέσιμη σε όποιον θέλει) με βάση τα μη αμφισβητήσιμα στατιστικά στοιχεία της ΕΛΑΣ (μπορεί και να χει ξαναποσταριστεί πιο πάνω, σορι):

Δεκέμβριος 2020
👮 Έλεγχοι: 1.860.960
✅ Χωρίς παράβαση: 1.816.599 (98%)
❌ Με παράβαση: 44.361 (2%)

🔘 Ιανουάριος 2021
👮 Έλεγχοι: 2.371.480
✅ Χωρίς παράβαση: 2.326.966 (98%)
❌ Με παράβαση: 44.514 (2%)

🔘 Φεβρουάριος 2021
👮 Έλεγχοι: 2.044.376
✅ Χωρίς παράβαση: 2.002.525 (98%)
❌ Με παράβαση: 41.851 (2%)

🔘 Μάρτιος 2021
👮 Έλεγχοι: 555.692
✅ Χωρίς παράβαση: 543,853 (98%)
❌ Με παράβαση: 11.839 (2%)

Σύνολο αστυνομικών ελέγχων των τελευταίων 100 ημερών (Δεκέμβριος-Μάρτιος):

👮 Έλεγχοι: 6.832.508
✅ Χωρίς παράβαση: 6.689.943 (98%)
❌ Με παράβαση: 142.565 (2%)

Όπως μπορεί να διαπιστώσει ο καθένας και η καθεμιά στο εικονιζόμενο αναλυτικό γράφημα, πάντα βάσει των επίσημων στοιχείων που δημοσιεύει καθημερινά η Ελληνική Αστυνομία, οι πολίτες της χώρας τηρούν τα μέτρα σε ποσοστό 98%, το οποίο δεν αλλάζει ποτέ, ούτε καν στις καθημερινές ανακοινώσεις (αλλάζει ο δεκαδικός, 1,7%-2,3%). Στο 2% που δεν τηρούν τα μέτρα συμπεριλαμβάνονται οι περιπτώσεις «σου είπα γιατί σε γράφω, επειδή έτσι θέλω», «τα παράπονά σου στον Χαρδαλιά», καθώς και οι παραβάσεις που διαγράφηκαν κατόπιν ενστάσεων, συνεπώς αντικειμενικά οι πολίτες τηρούν τα μέτρα σε ποσοστό άνω του 98% και τα τηρούν με συνέπεια, δίχως αυξομειώσεις ανά ημέρα, εβδομάδα ή μήνα.

Στις 25 Απριλίου 2020, η έκθεση που υπογράφει ο Διοικητής της Εθνικής Αρχής Διαφάνειας Άγγελος Μπίνης διαπιστώνει «υψηλά ποσοστά συμμόρφωσης, ελάχιστες εξαιρέσεις». Στις 25 Μαΐου διαπιστώνεται πως «οι έλεγχοι τεκμηριώνουν υψηλά ποσοστά συμμόρφωσης, με τους πολίτες και τους επιχειρηματίες να τηρούν σε γενικές γραμμές τις οδηγίες για την ομαλή και ασφαλή μετάβαση και επιστροφή στην κανονικότητα». Η ΕΑΔ στη συνέχεια του έτους δεν παρέχει ενδελεχώς πλήρη στοιχεία έως τον Νοέμβριο, αλλά κάθε σε ανακοίνωση προκύπτει ο λόγος παραβατικότητας προς τους ελέγχους στο 2%.

Όλα τα στοιχεία από τον επίσημο ιστότοπο της Ελληνικής Αστυνομίας.

Συνεπώς, οι πολίτες είτε «έχουν κουραστεί» είτε όχι (λες και κάποιος «κουράζεται» να μάχεται για τη ζωή του), 98 και βάλε στους 100 τηρούν τα μέτρα που επιβάλλει η κυβέρνηση. Τα μέτρα που αλλάζουν κάθε βδομάδα, που ανοιγοκλείνουν σχολεία και επιχειρήσεις, που καταστρέφουν εργαζομένους, επαγγελματίες, γονείς, παιδιά, που οδηγούν σε απόγνωση, κατάθλιψη, θυμό και δημιουργούν ένα τραύμα που δύσκολα θα γιατρέψουμε όσοι ζούμε τον τελευταίο χρόνο σε τούτη τη χώρα -στη χώρα με τα πιο αυταρχικά, άχρηστα, αλλοπρόσαλλα, παρανοϊκά μέτρα του κόσμου. Εφόσον οι πολίτες (σύμφωνα με την Ελληνική Αστυνομία) πειθαρχούν στα εκάστοτε μέτρα που λαμβάνει η κυβέρνηση και ταυτόχρονα τα κρούσματα αυξάνονται, οι νεκροί αυξάνονται, οι διασωληνωμένοι αυξάνονται, τότε δεν μπορεί να φταίει κανένας πολίτης.

6 Likes

Η σχέση ισοδυναμίας που περιγράφεις, είναι απλώς λάθος. Γιατί πολύ απλά, οι εικόνες συνωστισμού που περιγράφεις, μπορεί να σημαίνει και κάτι άλλο το οποίο αφήνεις στην απ΄έξω. Ότι η προβλεπόμενη περιορισμένη μετακίνηση πληθυσμού έχει δημιουργήσει την πρόβλεψη για υποτιθέμενη περιορισμένη ανάγκη δρομολογίων. Απλούστερα, αφού έχουμε καραντίνα, ας κόψουμε κάνα δρομολόγιο.

4 Likes

Εννοείται. Είχα κάνει ένα σχετικό post πριν μήνες, εγώ πιστεύω πως τα δρομολόγια έχουν μειωθεί. Αν είχαν μείνει τα ίδια, προφανώς ο συνωστισμός θα ήταν πολύ, πολύ μικρότερος με εστίαση κλειστή, σχολεία κλειστά, τηλεργασία, αποφυγή χρησιμοποίησης ΜΜΜ από όποιον έχει αυτή την πολυτέλεια κλπ. Αλλά τι να λέμε, εδώ αυγουστιάτικα ανεβάσανε τα όρια πληρότητας στα τραίνα στο 70% (από 50%) και στα καράβια στο 85% (από 60%), αν θυμάμαι καλά. Με δημοσκοπικούς και οικονομικούς όρους σκέφτονται οι πολιτικοί στην Ελλάδα ως επί το πλείστον, αυτό είναι κάτι που παραμένει σταθερό επί δεκαετίες, σε αντίθεση με τις απόψεις τους.

1 Like

@kbil κάθε στοιχείο που παραθέτουμε πρέπει να το εξετάζουμε λίγο παραπάνω. 7.000.000 έλεγχοι σε 4 μήνες. Κατά μέσο όρο στέλνονται 4.000.000 sms ημερησίως δηλαδή περίπου 480.000.000 μετακινήσεις προς έλεγχο (και πόσες ακόμα χωρίς καν sms). Οι 7.000.000 ελεγμένες είναι περίπου το 1,4% του συνόλου και όπως όλοι έχουμε δει, οι έλεγχοι πραγματοποιούνται σε αρκετά κεντρικά σημεία όπου όποιος κινείται εκεί πιθανά αναμένει έλεγχο και κινείται αιτιολογημένα (είτε με βεβαίβση εργασίας, είτε με σωστό sms κτλ). Τέλος ένας σωστός ατομικός έλεγχος δεν ισούται με ένας έλεγχο με πρόστιμο π.χ. για κορωνοπάρτυ 200 ατόμων. Στα στοιχεία γράφεται ώς ένας χωρίς παράβαση και ένας με παράβαση αλλά η βαρύτητα τους στο ιικό φορτίο δεν είναι η ίδια.

Γενικά τα analytics επειδή είναι και μέρος της δουλειάς μου θέλουν πολύ προσοχή για να διαβάζες πίσω από τα νούμερα.

Για τα δρομολόγια δεν το γνωρίζω, ελπίζω ότι δεν υπάρχει στόλος που κάθεσαι σε τέτοιες συνθήκες. Αν ισχύει αυτό που λες, μιλάμε τουλάχιστον για αφέλεια.

3 Likes

Τα στατιστικά στοιχεία της ΕΛΑΣ τα είχα πετύχει πριν λίγο καιρό και καλά έκανες και τα ξαναπόσταρες… αν πρόσεξες δεν γράφω πουθενά ότι μείναμε λίγοι που προσέχουμε. Έγραψα ότι μείναμε τα κορόιδα και προσέχουμε… και τα κορόιδα είναι αυτοί που έχουν σηκώσει στις πλάτες τους όλη την “ατομική ευθύνη” αφού οι έλεγχοι πέφτουν κυρίως πάνω τους και τα έχουν πάει και πολύ καλά.

Αυτή είναι η δική μου εικόνα που ίσως στο προηγούμενο ποστ μου να μη φάνηκε καλά. Τα 2 μέτρα και 2 σταθμά είναι που με ενοχλούν. Οι προσπάθειες όσων προσέχουν πάνε περίπατο επειδή άλλοι ζουν σαν να μην υπάρχει πανδημία και το χειρότερο όλων είναι ότι το κακό παράδειγμα το έχει δείξει η ίδια η κυβέρνηση με τον πιο γελοίο τρόπο.

2 Likes

Εγώ παιδιά βλέπω τα

“δεν είμαστε ακόμα σίγουροι πότε θα ανοίξει η εστίαση”, “μάλλον θα ανοίξουν πρώτα τα λύκεια και μετά τα δημοτικά”, “λέμε να ανοίξουμε όλα τα σχολεία μαζί τελικά”, “τα γυμναστήρια λογικά πάνε για καλοκαίρι” κλπ

και το

“ΣΙΓΟΥΡΑ 14 ΜΑΪΟΥ ΑΝΟΙΓΕΙ Ο ΤΟΥΡΙΣΜΟΣ”

και γελάω πολύ. Η ατομική ευθύνη και το ότι φταίει ο κόσμος που βγαίνει έξω για βόλτα στο πάρκο πλέον δεν είναι αστεία.

6 Likes

Περι ΜΜΜ: είχαν μειωθεί τον Μαρτιο του 2020, τάχα μου γιατί δεν χρειάζονταν λόγω καραντίνας και για να μειώσουν τον κόσμο (???) - δεν γνωρίζω αν έχουν αυξηθεί τα δρομολόγια από τότε, στο βαθμό που ήταν προ καταντίνας.

Περσι επίσης, αυτό που είχε γίνει το lockdown, που ήταν lockdown, ήταν πολύ περισσότερος κόσμος από τώρα δεν δούλευε. Για αυτό δεν είχαμε τόση κίνηση πέρσι.
Πλέον οι εργοδότες έχουν γράψει στα παπάρια τους την φάση και φέρνουν κόσμο να δουλέψει, εξου και η κίνηση που βλέπουμε στον δρόμο.
Ελεγχος σε χώρους εργασίας (για ποιόν λόγο θα υποθέσουμε ότι οι εργοδότες σκέφτονται την υγεία των εργαζομένων?) δεν γίνεται. Εχω διάφορα παραδείγματα από χώρους εργασίας, που ούτε μέτρα τηρούνται, ούτε τίποτα. Και εκτός από την ατομική ευθύνη (πχ μάσκα), υπάρχει και η εργοδοτική που θα έπρεπε να μεριμνα. Δεν μεριμνά όμως, αλλά δεν υπάρχει τρόπος για να πιεστούν (ποιά επιθεώρηση εργασίας? Αυτή που έχει διαλυθεί ουσιαστικά από το 2019??).

Τέλος, για να μην πλατιάσω, θα πω πως όταν περιορίζεις ακόμα και την βόλτα σε ανοιχτό χώρο (υπάρχουν έρευνες πως με μάσκες κλπ, δεν έχουμε spread - όποιος θέλει ψάχνει και βρίσκει πηγές), τότε ο κόσμος θα κοιτάξει άλλες διαξόδους.
Αν η ψυχική κούραση, δεν σας λέει κάτι, μπράβο είστε παλικάρια, εμένα μου λέει πάρα πολλά (εγώ προσωπικά μια χαρά είμαι, αντέχω ακόμα) και είναι εξίσου σημαντική με σωματική υγεία. Αν λοιπόν δεν έχεις μια διέξοδο, τότε αρχίζουν τα υπόλοιπα.
Ενα τελευταίο σε αυτό το θέμα: οι περιορισμοί σε δημοτικό επίπεδο ακόμα και για ψώνια, δημιουργησε πολλαπλάσιο συνωστισμό σε τοπικά καταστήματα. Αυτό είχε παρατηρηθεί ακόμα και όταν έβαλαν στην Αθηνα το 6 η ώρα τα ΣΚ, όπου ο κόσμος ήταν πολλαπλάσιος στα πάρκα, από εκεί που απλωνόταν μέσα στην μέρα.

Ο ιός είναι ιός και θα κάνει την δουλειά του.
Εμείς από την άλλη δεν θα σταματήσουμε τις ζωές μας από την στιγμή που μπορούμε να ζήσουμε με κάποιους περιορισμούς, αλλά σχετικά ανθρωπινα. Αυτό δεν γίνεται τώρα, οπότε αποτυγχάνουν όλα.

Ξαναλέω, δεν έχω αναφερθεί καθόλου στο θέμα της υγείας. Όπως και για τις πορείες οι οποίες δεν θα υπήρχαν αν κάποιοι δεν είχαν εκμεταλευτεί τις καταστάσεις για να περάσουνε εκτρώματα. Αν περιμένουμε με προφαση την πανδημία ότι δεν θα αντιδράσει ο κόσμος, τότε έχουμε πρόβλημα.

9 Likes

Σε ευχαριστώ για το feedback, ωστόσο νομίζω συζητάμε επί άλλου θέματος ουσιαστικά. Κανείς δεν υποστήριξε πως ελέγχονται όλες οι μετακινήσεις. Δε θα ήταν αυτό δυνατόν άλλωστε. Οι έλεγχοι υποτίθεται δε διενεργούνται μόνο σε κεντρικά σημεία, διενεργούνται δειγματοληπτικά σε κομβικά σημεία και η σημασία των δυο λέξεων έχει διαφορά.

Αλλά και πάλι, δε θα τα χαλάσουμε αναλύοντας πώς διενεργεί τους δειγματοληπτικούς ελέγχους της η ΕΛΑΣ. Το μόνο σίγουρο είναι πως αυτό είναι το στατιστικό που έχουμε και με βάση αυτό μπορούμε να εξάγουμε συμπεράσματα (περισσότερο ή λιγότερο βάσιμα). Γιατί στην τελική, για τον λόγο αυτόν υπάρχουν τα στατιστικά δεδομένα, για να γίνεται δυνατή μια προβολή στο συνολικό όγκο της κοινωνίας με βάση αποτελέσματα που προκύπτουν από εξέταση μικρού τμήματος αυτής.

Επίσης, αν δεν κάνω λάθος, η κουβέντα δεν έχει να κάνει με την επίδραση στο ιικο φορτίο, όσο με τη συμμόρφωση στους κανόνες που θέτει το κράτος. Προφανώς, καλά κάνεις και θέτεις το ποιοτικό στοιχείο που λείπει από τη συγκεκριμένη στατιστική. Αυτό και μόνο αρκεί για να δείξει τους περιορισμούς αυτής. Κανείς δεν υποστήριξε πως είναι πιο επικίνδυνο το ένα από το άλλο, η βόλτα από το πάρτυ. Θα συμφωνήσεις όμως φαντάζομαι πως εφόσον το στατιστικό στοιχείο μένει στα ποσοτικά δεδομένα και δεν εμβαθύνει στα ποιοτικά, θα ήταν λάθος να προσδώσεις εσύ ποιοτικά χαρακτηριστικά σε αυτό. Να πεις πως “ναι, αλλά οι έλεγχοι δεν ψάχνουν στα σωστά σημεία, άρα είναι λάθος το στατιστικό”. Δεν είναι λάθος, είναι αυτό που είναι και με βάση αυτό μπορούμε να συζητήσουμε ή όχι. Αν υπάρξει στατιστικό με ποιοτικά χαρακτηριστικά, θα είναι πολύ καλύτερο εννοείται και θα οδηγήσει σε βαθύτερη γνώση της κατάστασης και ορθότερα τεκμαρτά.

Νομίζω γνωρίζεις πως οι μετακινήσεις λειτουργούν εδώ και δεκαετίες (ειδικότερα δε μετά την πτώχευση και τα μνημόνια) με γνώμονα το χρηματοοικονομικό κόστος και την “ορθολογική διαχείριση”, το ευαγγέλιο αυτό του νεοφιλελε. Η διαχείριση αυτή λοιπόν μεριμνά για την προσφορά υπηρεσιών στη βάση κόστος/όφελος (από την εμπειρία σου, μπορείς να μαντέψεις σε ποια πλευρά γέρνει το ζύγι συνήθως), οι έξυπνες λύσεις που έλεγε και ο πρωθυπουργός μας. Σκοπός δεν είναι η προσφορά ποιοτικών υπηρεσιών σε εσένα, τον πολίτη, αλλά η προσφορά υπηρεσιών που θα είναι οι πλέον “cost efficient” στα πλαίσια της συγκεκριμένης πολιτικής διαχείρισης των κρατικών χρηματοοικονομικών. Για τον λόγο αυτόν πχ δεν έχουμε τα δεκαπλάσια λεωφορεία. Δεν είναι πως δε διαθέτουμε τα χρήματα ως κράτος. Αυτά απλώς διοχετεύονται σε άλλες “ανάγκες” καθώς κρίνεται πως τα ΜΜΜ θα πρέπει να λειτουργούν με βάση συγκεκριμένους δείκτες “αποτελεσματικότητας”. Με λίγα λόγια, δεν είναι "αφέλεια’, προφανώς. Επιλογή είναι.

6 Likes

@kbil Νομίζω το αφελής επιλογή τότε μας καλύπτει και τους δύο.

Για τα νούμερα να σου πω ότι το biased 1,4% λόγω του limitation ότι δεν μπορεί δειγματοληπτικά να καλυφθεί αυτό που λες (αν ήταν στα στενά οι έλεγχοι θα ήταν πολύ λιγότεροι αριθμητικά) δεν μπορείς να το κάνεις extrapolate στον πλυθησμό των μετακινήσεων και να συζητήσεις με βάση αυτό. Καταλαβαίνω ότι δεν έχεις άλλα στοιχεία αλλά το να βασίζεσαι σε αυτό δεν σημαίνει ότι είναι σωστό και αυτό που πραγματικά συμβαίνει.

Επίσης δεν έλαβες υπόψην σου την βαρύτητα του 2%. Για να προβοκάρω λίγο το θέμα του weight % θα σου πω ότι 7.000.000 έλεγχοι και σε έναν είχαμε αναίτια αστυνομική βία. 0,000017%. Καταλαβαίνεις φαντάζομαι όμως το weight του 0,000017% πόσο σημαντικό είναι ε;;;

Για να είναι ξεκάθαρο αυτό που λέω χωρίς παρεξηγήσεις είναι ότι ο ατομικός έλεγχος που π.χ. περναέι χωρίς πρόστιμο και καταγράφεται σε σχέση με τον έλεγχο για πάρτυ 200 ατόμων, δεν έχει το ίδιο weight% στο πόσο κάθε γεγονός επιβαρύνει.

Πώς δεν την έλαβα υπ’ όψιν, μα μια παράγραφο έγραψα για την έλλειψη των ποιοτικών χαρακτηριστικών του στατιστικού! Με τρολάρεις; :thinking:

Για να σε προβοκάρω λίγο, και πάλι λάθος εντυπώσεις δημιουργείς με βάση τη δική σου περιοριστική εικόνα. Αναίτια αστυνομική βία έμαθες ΕΣΥ πως είχαμε σε έναν και μόνο έλεγχο (που το έμαθες μάλλον επειδή όπως είπαν και οι μπάτσοι που βγαίναν στην τιβι, ο συγκεκριμένος μπάτσος ήταν τόσο βλάκας που πιάστηκε ον κάμερα να βαράει και μάλιστα σε μεσοαστική περιοχή που μένουν νοικοκυραίοι).
Επίσης, τα στατιστικά της ΕΛΑΣ ως επίσημη πηγή καταδεικνύουν πως περιστατικά αστυνομικής βίας παρατηρήθηκαν σε 0 ελέγχους από τα 7.000.000, συνεπώς 0,00%. :face_vomiting:

1 Like