Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 1)

Σόρυ που επεμβαίνω και πετάγομαι σαν βουρτσα, αλλά δεν έχουν νόημα τα στατιστικά της αστυνομίας, παρά μόνο αν μιλάμε σε κυβερνώντες που κουνάνε το δάχτυλο για ατομική ευθύνη.

OK δεν το πρόσεξα αυτό για τα ποιοτικά χαρακτηριστικά. Έχεις δίκιο my fault.

Ρε και 100 να είναι και 1.000 το provocation που κάνω είναι να σου εξηγήσω ότι το περιστατικό βίας και μισό να είναι δεν μπορέι να μπει σε κανένα ίδιο βαρέλι με 7.000.000 κανονικούς ελέγχους. Δεν μπορεί να εξισωθεί σαν μία καταγραφή στις εκατομύρια άλλες γιατί το weight του είναι huge.

Κατά τον ίδιο τρόπο προσπαθώ να σου εξηγήσω ότι το 98% - 2% που βάζεις και καταλήγεις στο συμπέρασμα οι πολίτες τηρούν τα μέτρα δεν είναι σωστό για τους λόγους που σου εξήγησα παραπάνω.

Επίσης ας μην υποτιμάμε την παρατήρηση που ο καθένας μας κάνει εκεί έξω, πολλές φορές είναι πιο legit από πολλά λειψά στοιχεία ερευνών.

Εδώ να πούμε επίσης ότι το μέρος με το μεγαλύτερο ιικό φορτίο που μπήκε σε 24ώρη απαγόευση κυκλοφορίας και σκληρό lockdown είναι η Λέρος (!;!;), χωρίς superspread events, βιομηχανία, MMM, μετακινήση από άλλο νομό κτλ…

Xμ, δεν ξέρω.
Η παρατήρηση του καθενός, αποκτά ένα “βάρος” από την στιγμή που υποθέτει κάτι για αυτό που βλέπει. Πχ, εσύ βλέπεις κόσμο έξω, πολύ περισσότερο απ ότι θα περίμενες - όμως γιατί θα περίμενες λιγότερο κόσμο έξω? Εδώ έρχεται και η οπτική του καθενός, αλλά και το τι γνωρίζει (δεν κατηγορώ κάποιον εδώ για ελλειπείς γνώσεις). Πχ περιμένεις λιγότερο κόσμο στα ΜΜΜ, έχεις αναρωτηθεί γιατί υπάρχει περισσότερος? Ποιός είναι ο λόγος που ουσιαστικά έχουμε lockdown και ο κόσμος είναι έξω? Είναι γιατί δουλεύει πολύ περισσότερος κόσμος? Είναι γιατί έχουν απαγορευτεί οι διαδημοτικές κινήσεις, οπότε αναγκαστικά θα έχεις περισσότερο κόσμο κυριολεκτικά στον δρόμο?
Γιατί υποτιμούμε την αξία της βόλτας, ειδικά αυτή την περίοδο και δεν την έχουμε ψηλά στην λίστα με τις αναγκέες μετακινήσεις?

Πως περιμένουμε να ζήσει ο κόσμος που δεν έχει δουλειά τώρα, ενώ το μαγαζί του το έχει κλειστό το κράτος και του δίνει ψύχουλα? Να κάνει το σκατό του παξιμάδι? Να προλάβω, να πω ότι είμαι προνομιούχος εδώ και δεν με έχει αγγίξει το θέμα. Όπως τον τύπο απέναντι που είναι κουρέας και παίρνει 500τόσα ευρώ τον μήνα από το κράτος, με 2 μεγάλα παιδιά, πως ακριβώς θα τα φέρει βόλτα? Περιμένεις ότι αυτός δεν θα φέρει κόσμο να κουρέψει? Ακόμα και αν “δεν επιτρέπεται” αυτό, πως ακριβώς θα ζήσει. Σίγουρα έχει ευθύνη να φοράει μάσκες αυτός και οι πελάτες, αλλά να του προσάψω κάτι παραπάνω δεν μπορώ.

edit: Αν εξαιρέσεις μερικές περιοχές λόγω κρουσμάτων, η επαρχία έχει ζήσει μέχρι στιγμής σε παραλληλη πραγματικότητα.
Πχ, εγώ ξέρω για την Κόρινθο, που είχαν σταθερά 3-6 κρούσματα για αρκετό καιρό, ανέβηκαν τα κρούσματα όταν ξεκίνησαν να έχουν κρούσματα σε δημόσιες υπηρεσίες και γενικά σε χώρους εργασίας.

1 Like

@Sevek για να μην το κουράζω άλλο. Καταλαβαίνω απόλυτα γιατί είναι έξω και γιατί κουράστηκε όπως και εγώ. Και δεν υποτιμάω τίποτα. Η ψυχική υγεία όπως είπες είναι τρομερά σημαντική, εξίσου με την σωματική. Συμφωνώ απόλυτα.

Για μένα αυτό το αδιανότητα πρωτόγνωρο που μας συμβαίνει έχει και τρομερά μεγάλη κοινωνιολογική και ανθρωπιστική παρατήρηση.

1 Like

Aκριβώς εδώ είναι το προβλημα (στην Ελλάδα τουλάχιστον, γιατι ευρώπη απ ότι εχει πάρει το μάτι, κάνουν πολύ πιο φυσιολογικά τις ζωές τους παράλληλα), ότι θα εκτός των γνωστών επιπτώσεων με όλους αυτούς τους θανάτους, αργότερα θα έχουμε και άλλες επιπτώσεις.
Και δεν βάζω καθόλου μέσα για περιορισμό ελευθεριών με γελοίες προφάσεις.

Δεν γνωρίζω (αν και έχουν βγεί έρευνες αν δεν κάνω λάθος), με τι κουσούρια θα βγούν τα παιδιά που μεγαλώνουν αυτή την περίοδο. Και όχι μόνο τα παιδιά.

3 Likes

Έχω παιδί και τα πραγματα δεν είναι εύκολα. Θα σου πω ένα παράδειγμα για την παρατήρηση. Στην πλατεία της γειτονιάς που έχει πιο δίπλα και παιδική χαρά, πάω με την γυναίκα μου και τον μικρό να κάνει πατίνι. Ο μικρός τρέχει με το πατίνι γύρω γύρω και εμείς περπατάμε γύρω γύρω σαν άλλο express του μεσονυχτίου με μάσκες και συζητάμε (ενώ μένουμε στο ίδιο σπίτι). Στην πλατεία έχει και παγκάκια και τραπέζια με πάγκους. Βλέπεις γονείς σε παρέες ανά 6-άδες, 8-άδες να αράζουν και να πίνουν καφέ και να συζητάνε χωρίς μάσκα. Εννοείται παρατάνε και τα παιδιά και βρίσκομαι να παίζω εγώ μπάλα με όλα τα παιδάκια της πλατείας, όλα έρχονται σε επαφή με όλα, χωρίς καμμία προστασία (μωρομάντηλα για χερια, να τα κοιτάνε τι βάζουν στο στόμα τους κτλ). Μια φορά έκανε μια γύρα ένα περιπολικό και εκεί που δεν είχε κανείς μάσκα ξαφνικά μόλις έφυγε φορούσαν και οι 20 γονείς.

Δίπλα στην κλειστή παιδική χαρά έχει τουλάχιστον άλλους τόσους που έχουν μπει μέσα για να παίξουν τα παιδιά κτλ. Δεν κατηογρώ κανενός την κούραση, την ψυχική υγεία, την ανάγκη να ξεσκάσει κτλ αλλά ταυτόχρονα όλο αυτό έχει και ένα σημαντικό ρίσκο έκθεσης και μετάδοσης. Δεν μπορούμε να αποσυνδέσουμε το ένα από το άλλο, γιατί κάθε κίνηση που κάνουμε ενέχει ένα ρίσκο αλλά δεν μπορώ να πω σε κάποιον κάτι γιατί αυτή είναι εκείνη την στιγμή η ψυχική / σωματική / κοινωνική του ανάγκη.

1 Like

Ναι δεν διαφωνώ καθόλου σε αυτά που λες.

Είναι όμως η κατηγορία μπετόβλακες για μένα (η οποία είναι υπαρακτή και μεγάλη σε αριθμό). Η υπαρκτή αυτή κατηγορία όμως, αν υπήρχε μια περίπτωση να ακολουθήσει τα μέτρα, θα το έκανε αν υπήρχε μια συνέπεια (όπως υπήρχε στο πρώτο λοκνταουν). Τώρα δεν υπάρχει συνέπεια, τους έχασες και αυτούς(κατά πάσα πιθανότατα το εκλογικό τους σώμα). Δεν έχω να πω τίποτα άλλο.

Και γω έχω παιδιά και έχω δεί άπειρα πράγματα.
Αλλά αυτά τα περιστατικά θέλουν διαχείριση με κεντρικό τρόπο και αυτό δεν γίνεται.
Όταν λοιπόν θα περιορίσεις τα πάρκα, αυτοί οι ίδιοι μπετοβλακες είτε θα βρεθούν την ίδια ώρα στο πάρκο (περισσότερη βλακεία, περισσότερη διάδοση) γιατί πριν απλώνονταν στον χρόνο, είτε θα βρεθούν στις κούνιες της γειτονιάς ή κάπου τεσπά, μαζί με τον άλλον μπετόβλακα, που πριν δεν θα βρισκόντουσαν γιατί μπορεί να πήγαιναν αλλού. Αλλά ακόμα και μπετόβλακες να μην ήταν, εχεις συνοστισμό.
Τέσπα, ανακυκλώνομαι μου φαίνεται, τα ίδια λέμε.

2 Likes

Συμφωνούμε απόλυτα. Από την άλλη ούτε το ότι είναι μπετόβλακες ή αρνητές κάποιοι δεν σημαίνει ότι ενέργειες τους δεν επιβαρύνουν το συνολικό φορτίο, ούτε ότι χρειάζεται κάποια κεντρική διαχείρηση για να φοράει κάποιος την μάσκα όταν αλληλεπιδρά με άλλους ή να την φοράει σωστά και όχι λες και ο ιος εισέρχεται στο σώμα κυρίως από το πηγούνι :stuck_out_tongue:

1 Like

Κάτι ακόμα, που δε θυμάμαι αν το έχουμε γράψει: το γεγονός ότι πλέον παρουσιάζονται επιπλοκές που είναι πολύ σπάνιες, τύπου 1 στα 50.000 ή 1 στα 100.000 (θάνατος βρέφους 37 ημερών στο Παίδων κλπ.), δείχνει ότι η διασπορά στην πραγματικότητα είναι πολύ μεγαλύτερη από αυτή που λένε τα καταγεγραμμένα κρούσματα.

2 Likes

Aν και δεν μου αρέσει αυτό που θα πω, αλλά υπάρχει λύση: αντί να βαράνε κόσμο οι μπάτσοι, θα μπορούσαν να κάνουν τέτοιους ελέγχους. Και όχι να βαρέσουνε, αλλά να ξέρουνε οι αμασκοτοι ότι αν είναι έτσι, ίσως τους πιάσουν. Αυτό εννοώ κεντρική διαχείριση.
Δηλαδή εκτός απ ότι πρέπει να δείξεις ότι παίρνεις μέτρα και ξέρεις τι κάνεις - οπότε αν δεί ο κόσμος ότι είσαι αποτελεσματικός τότε θα ακολουθήσει, θα πρέπει να ξέρεις πως να αντιμετωπίσεις και τέτοιες περιπτώσεις. Και όχι με ξύλο.

Φυσικά και υπάρχει και προσωπική ευθύνη, δεν το συζητάμε αυτό. Από αλλου ξεκινάει όμως. Αν περιμέναμε από τον κόσμο να δίνει το παράδειγμα και όχι το κράτος, τότε μάλλον δεν θα μιλάγαμε για καπιταλισμό ε?

2 Likes

Κοίτα το εκάστοτε μέτρο είναι μέτρο που πρέπει να τηρηθεί. Δεν είναι μέτρο που δεν θα τηρηθεί, θα ελεγθείς για αυτό, θα τιμωρηθείς και μετά το τηρείς. Η χρήση μάσκας είναι ένα μέτρο που κεντρικά έχει επιβληθεί, παγκοσμίως χρησιμοποιείται και είναι απλό και κατανοητό. Αν πρέπει να έχεις τον φόβο του ελέγχου για να το εφαρμόσεις καληνύχτα.

Το κράνος στο μηχανάκι είναι ένα απλό μέτρο, σωστό και άνευ αμφισβήτησης παγκόσμιο μέτρο. Για να το βάλεις πρέπει να έχεις τον φόβο της τροχαίας; Δεν φέρεις ευθύνη; Η οδήγηση στην ΛΕΑ το ίδιο. Δηλαδή για κάθε απλό, συγκεκριμένο και σωστό μέτρο θέλουμε μπαμπούλα; Ε όχι αυτό δεν το δεχομαι.

Πρόφανώς υπάρχουν και πολλά ακατονόητα και μπερδμένα μέτρα που έχουν κουράσει και δημιοργούν λογικές απορίες και για αυτό πολύς κόσμος είναι μπερδεμένος. Δεν λέω αυτό. Αλλά και τα απλά έχουμε αποδέιξει ότι δεν μπορούμε να τα τηρήσουμε και προ covid, κυρίως λόγω παιδείας και ξερωλίασης.

1 Like

Καλά θα κάνεις να το δεχτείς :grinning:. Δε θέλουμε όλοι μπαμπούλα, αλλά κάποιοι καθυστερημένοι θέλουν. Αλλιώς, κανείς δε θα παραβίαζε όρια ταχύτητας και ερυθρούς σηματοδότες, όλοι θα φορούσαν μάσκα ή ζώνη ασφαλείας, κανείς δε θα κάπνιζε σε κλειστούς χώρους κ.ο.κ. Οι αυστηρές τιμωρίες είναι ο τρόπος για να στρώσουν άμεσα/βραχυπρόθεσμα οι συγκεκριμένοι ηλίθιοι και η παιδεία με την ευρύτερη έννοιά της είναι ο τρόπος για να στρώσουν μακροπρόθεσμα. Εδώ πάσχουν και τα δύο.

6 Likes

Συμφωνώ απόλυτα Παντελή. Προφανώς ουτοπικά δεν το δέχομαι.

1 Like

Αν έχεις λοκντάουν και ο πρωθυπουργός σου γιολάρει και πάει Παρνηθα, πεσμου ακριβώς τι θα πείς που?
Και μην νομίζεις τώρα ότι μιλάς με κάποιον μαλάκα, έτσι? Μιλάς με υποχόνδριο μαλάκα που super market πάω με γάντια και μετά που τα βγάζω βάζω και αντισηπτικό. Δηλαδή όλα αυτά που μου λες, μου είναι απολύτως κατανοητά και δεν διαφωνώ ουσιαστικά κάπου.

Μόνο για τον κόσμο διαφωνώ. Όχι μόνο για τον κόσμο, για την μάζα, γιατί με τέτοια ψυχολογία, μάζα έχουμε γίνει - που είναι πολύ πιο δύσκολα διαχειρίσιμη.

1 Like

Δεν ξέρω τι στατιστικό θα βάλετε, αλλά το να υποστηρίζει κάποιος ότι το 98% τηρεί τα μέτρα είναι εντελώς εκτός πραγματικότητας και δικαιολογείται μόνο αν έχει να βγει στον δρόμο από τον Νοέμβρη.

Φυσικά για τα χάλια δεν φταίει ο κόσμος. Στο κάτω κάτω κανένας δεν τηρεί τα μέτρα γιατί και αναποτελεσματικά είναι και κράτησαν υπερβολικά πολύ καιρό, όταν ο άλλος είναι 5 μήνες σε λοκνταουν και δεν βλέπει το παραμικρό αποτέλεσμα γιατί τα μέτρα είναι της λογικής ‘να μην μας πούνε ότι δεν κάναμε τιποτα’ κάποια στιγμή (δικαίως ή αδίκως) λέει αεί στο διάολο και απλά τα τηρεί μόνο όταν φοβαται μην τον πιάσουν (δηλαδή σχεδόν ποτέ). Κάντε μια βόλτα σε κάνα χωριό στην Αττική και αν δείτε άνθρωπο να φοράει μάσκα στον δρόμο πάρτε τον μια φωτό, θα είναι συλλεκτική η εικόνα, και το λέω από πρώτο χέρι.

2 Likes

only print is real ε

5 Likes

Επειδή το είδα και στο Twitter… είναι όντως αληθινό; Ντρέπομαι να ρωτήσω στο twitter, συγγνώμη.

Edit: Ήταν πραγματικό (αν κατάλαβα καλά) και το κατέβασαν πριν από λίγο (promo video).

3 Likes

Πόσο πετυχημένο το fade out στο “ΤΙΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ”, μπράβο στον πρακτικαριο που το σκέφτηκε και δεν το κατάλαβε κανείς

1 Like

https://www.facebook.com/vimagazino/photos/10160815526639838

ακόμα ανεβασμένο είναι

2 Likes

Ο Ραφαηλίδης έχει ήδη σηκωθεί από τον τάφο του, άναψε το τσιμπούκι του και μοιράζει φάσκελα. 200 τον αριθμό

4 Likes