Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 1)

Δεν παίζει να κυκλοφορήσει αυτό το πράγμα.

Το κατέβασαν αλλά νομίζω ότι έμεινε στο συλλογικό υποσυνείδητο για πάντα…

tenor-2

5 Likes

Μου ειπαν οτι αυτη η φωτο εχει παιξει παλιοτερα, αλλα δεν την ειχα δει. Μου την εδειξαν πριν λιγο και κοντεψε να εκραγει το κεφαλι μου απο τα γελια.

8 Likes

Ξεκάθαρα φωτοσοπ. Που είναι η κοιλιά μωρε???

5 Likes

Κριμα που δεν εχει Μαρινακη η’ Υπερκομψη στο εξωφυλλο. Ειναι ελλειψεις.

3 Likes

Να πω κάτι σχετικά με την αστυνομία στα πανεπιστήμια; Έδωσε συνέντευξη σήμερα ο Τσίπρας στο Οpen TV και δήλωσε ότι θα καταργήσει όταν έρθει στα πράγματα την αστυνομία στα πανεπιστήμια. Μέχρι εδώ όλα καλά.

Στη συνέχεια όμως είπε ότι θα δημιουργήσει ένα σώμα φύλαξης των πανεπιστημίων το οποίο θα υπάγεται στο Υπουργείο Παιδείας με αρμοδιότητα αποκλειστική στους πρυτάνεις οι οποίοι έχουν το αυτοδιοίκητο.

Αυτό με τους πρύτανεις και το δήθεν αυτοδιοίκητο νομίζω ότι πάει να θολώσει λίγο τα νερά. Από τη στιγμή που το σώμα φύλαξης των πανεπιστημίων θα υπάγεται στο Υπουργείο Παιδείας, δεν έχουν κανένα ρόλο και καμία εξουσία οι πρύτανεις.

Δηλαδή πάλι αστυνομία στα πανεπιστήμια απλά με άλλη ορολογία; Δηλαδή δεν το λέμε μνημόνιο αλλά το λέμε μηχανισμό στήριξης;

Security τα οποία είναι επιφορτισμένα με τη φύλαξη των πανεπιστημίων και δεν ανήκουν σε κανένα υπουργείο. Τα υπόλοιπα είναι εκ του πονηρού και άλλα λόγια να αγαπιόμαστε.

Πω-πω, πάντως αν αυτό είναι ό,τι πιο προωθημένο μπορούμε να σκεφτούμε για την κατάσταση των ελληνικών πανεπιστημίων, βράσ’ τα Χαράλαμπε.

162716624_1237354433368054_2206535168364643455_n

5 Likes

ναι, λογικό. Πάντως δεν ξέρω, αμφιβάλλω ότι απλώς ήταν μια κακή απόφαση. Πολύ πιθανό να έγινε για το βάιραλ της υπόθεσης, ηθελημένα.

Μη σου πω ότι ο Μαρινάκης το έκανε επίτηδες για να τους ξεφτιλίσει.

14 Likes

Το παλιό Βήμα δεν υπήρχε ούτε μία στο δισεκατομμύριο πιθανότητα να έκανε κάτι τέτοιο απλώς για το viral του πράγματος. Βέβαια, πιθανώς να μην υπήρχε και κανείς να σκεφτεί κάτι τόσο τραγικό για εξώφυλλο.

Το σημερινό Βήμα μπορεί να έκανε και τα δύο παραπάνω, αλλά έχω επιφυλάξεις. Το κοινό του Βήματος, ή ό,τι έχει απομείνει από αυτό, είναι πολύ διαφορετικό από τα υπόλοιπα και δεν ξέρω ποιος θα έπαιρνε την απόφαση να βρωμίσει τον τίτλο με μια viral τρολιά. Εκτός αν ο ιδιοκτήτης του το ήθελε, εκεί πάω πάσο.

2 Likes

κλαίω με Μπουμπουκινα

1 Like

Είμαι στο twitter και κλαίω από τα γέλια.

17 Likes

Δεν θα σχολιάσω καθόλου το γεγονός ότι και ο Τσίπρας συνεχίζει αυτή την πολιτική της φύλαξης, ας πούμε ότι το αφήνουμε για άλλο κομμάτι συζήτησης.

Ερώτηση (ειλικρινής):
Tα πανεπιστήμια δεν υπάγονται στο υπουργείο παιδείας?

Συγνώμη αλλά δεν νομίζω πως μπορώ να σταματήσω πλέον

19 Likes

Φαντάζομαι ναι αλλά από την άλλη υπάρχει το αυτοδιοίκητο των πανεπιστημίων. Τελοσπάντων, ούτε εγώ ξέρω ακριβώς ποιο είναι το καθεστώς.

Παιδιά κλαίω με τα memes που ανεβάζετε :joy:

Γενικά παπάτζα μυρίζει, αλλά ότι 2 πράγματα ανήκουν στο ίδιο υπουργείο, είναι θετικό. Τώρα γιατί θέλουν να φτιάξουν ομάδα που θα φυλάσει πανεπιστήμια, δεν ξέρω γιατί γίνεται.
Γενικά πάντως τσουρέκια μας τα έχουν κάνει, δώστε λεφτά για υποδομές και έρευνα και μετά μιλάμε και για security.

2 Likes

Άρχισε και ο έτερος Πρωθυπουργός τις “εντολές”!

5 Likes

Εμ πρέπει σιγά σιγά να αρχίσουμε να ψαρεύουμε και από τα κεντρο-κεντροδεξια δεν βγαίνουν τα κουκια

EwyehsoXAAMCTLH

12 Likes