Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 1)

:rofl:

επισης:

3 Likes
2 Likes

Για ένα περιστατικό στη Λιοσίων χωρίς νεκρούς και με ελαφρά τραύματα βγήκαν κατευθείαν τρία βίντεο με τη στιγμή του τροχαίου ατυχήματος, με συνεντεύξεις σε αυτόπτες μάρτυρες. Εδώ στην Βουλή, με έναν νεκρό, εμπλοκή υπηρεσιακού αυτοκινήτου και παρούσα την αστυνομία, και πήρε μια βδομάδα να βγει ένα ανεπίσημο βίντεο, απομακρυσμένο, με σχολιασμό και μονταζ για να φανεί τι; Ότι ‘‘κανένας δικός μας δεν εμπλέκεται’’; Επειδή το παιδί δεν σταμάτησε στη λωρίδα του, ενώ ο ταξιτζής σταμάτησε; Ενώ οι αυτόπτες μάρτυρες αναζητούνται από την ίδια την οικογένεια του θύματος;;

Συμπέρασμα: πάρτε αστυνομικό δελτίο να νιώθετε ότι χρειάζεστε αστυνομία πλεμπαίοι, εκτός κι αν τις μαλακίες τις κάνουν δικοί μας

3 Likes

Και ανακοίνωση από την Αστυνομία βγήκε για το περιστατικό στη Λιοσίων.

2 Likes

Απο τα λιγα που ξερω απο οδηγηση κ απο οτι μου πανε δεν αθωωνει αυτο το βιντεο τον οδηγο του υπηρεσιακου

Σαφώς και δεν αθωώνει. Είναι δύο λωρίδες. Το ‘‘βγαίνει ο άλλος από μέσα’’, που μπορεί να εκληφθεί και ως ‘‘κάνει από δεξιά προσπέραση’’, δεν έχει έρεισμα. Ακόμη κι ο ταξιτζής φαίνεται να σταματάει επειδή το υπηρεσιακό κόβει το δρόμο, κι όχι για να δώσει άδεια.

1 Like

Το λοκνταουν μου κοψε το διπλωμα κ το διαβασμα γι αυτο ειχα μια επιφυλαξη κ ρωτησα

Να τον αθωώσει; Από πού κι ως πού ρε παιδιά; Τι συζητάμε τώρα; Ποια προσπέραση από δεξιά, μέχρι εκείνο ακριβώς το σημείο το ρεύμα ανόδου έχει μόνο μία λωρίδα και ακριβώς μετά το φανάρι γίνονται δύο. Η μηχανή που είναι δεξιά είναι 1000% νόμιμη, δεν υπάρχει καμία αμφιβολία για αυτό. Το ταξί λογικά βγαίνοντας από το φανάρι έχει μόλις μετακινηθεί προς τα αριστερά, για να πιάσει την αριστερή λωρίδα που ξεκινάει μόνο μετά τη διασταύρωση με την Ακαδημίας.

Ο ταξιτζής περισσότερο φαίνεται ότι πάει να τον αποφύγει, όχι ότι του επιτρέπει να στρίψει. Μέχρι εκείνο το σημείο της πορείας του, λογικά ήταν και αυτός εντελώς δεξιά (αφού η άνοδος έχει μόνο μια λωρίδα μέχρι εκεί).

Απαγορευτικό για στροφή προς τα αριστερά δεν υπάρχει, αλλά πιστεύω πως εννοείται ότι κάτι τέτοιο απαγορεύεται, μην τρελλαθούμε τώρα εντελώς. Ούτε απαγορευτικό για αναστροφή υπάρχει, λέτε να επιτρέπεται; Επίσης, τα βέλη που βρίσκονται στο οδόστρωμα στο ρεύμα καθόδου δείχνουν όλα μόνο ευθεία, ακόμα κι αυτό που είναι στην αριστερή λωρίδα. Απαγορεύεται η αριστερή στροφή στο συγκεκριμένο σημείο, η ευθύνη είναι αυτού που την επιχείρησε.

Α, και όποιος δεν έχει σκεφτεί τι σημαίνει ότι ο Ιάσονας έγινε “δωρητής οργάνων”, ας σκεφτεί λίγο τι σημαίνει και τι κάκαλα χρειάζεται να το αποφασίσεις αυτό για το παιδί σου (αν υποθέσουμε ότι δεν το είχε αποφασίσει και δηλώσει ο ίδιος). Σημαίνει ότι όλα λειτουργούν κανονικά εκτός από τον εγκέφαλο που είναι νεκρός.

5 Likes

Αφού έχει διπλή διαχωριστική λωρίδα που διακόπτεται από διάβαση πεζών απ’ότι φαίνεται στο βίντεο…100% ευθύνη του μαύρου οχήματος, αν δεν είναι 100% παίζουμε στα 15α δεκαδικά ψηφία του 99% για το αν τον άφησε ο ταξιτζής να περάσει ή αν η μηχανή είχε μεγαλύτερη ταχύτητα απ’ότι έπρεπε

6 Likes

Εννοείται, έτσι ακριβώς είναι.

2 Likes

Είναι ενάντια στον ΚΟΚ να στρίβεις αριστερά σε διερχόμενο ρεύμα Προτεραιότητα έχει εκείνος που πηγαίνει ευθεία. Το σωστό είναι να σταματάς με αριστερό φλας προς το μέσον του δρόμου και να περιμένεις να σου παραχωρηθεί προτεραιότητα, κάτι που απ’ ό,τι βλέπω δεν συμβαίνει.

Για τα βέλη στο οδόστρωμα δεν ξέρω, διότι δεν τα διακρίνω κανονικά. Υποθέτω ότι αν επιτρέπεται σε εκείνο το σημείο η στροφή, θα έπρεπε τουλάχιστον στο οδόστρωμα να υπάρχουν οι διακεκομμένες λευκές γραμμές που υποδεικνύουν δυνατότητα πορείας. Δεν βλέπω κάτι τέτοιο.

Αν το υπηρεσιακό ήταν άδειο, δεν είχε έτσι κι αλλιώς τη δυνατότητα να μπει από την συγκεκριμένη είσοδο

Παιδιά το απαγορευτικό το ανέφερα γιατί μπορεί να ακούσουμε/διαβάσουμε το οτιδήποτε. Σιγά μην επιτρέπεται η αριστερή στροφή, αν επιτρεπόταν θα υπήρχε φανάρι. Διπλή διαχωριστική μέχρι τη διασταύρωση με Ακαδημίας και μετά η κάθοδος αποκτά μια επιπλέον λωρίδα. Μέρα παρά μέρα περνάω από εκεί.

7 Likes

Εργάζομαι δύο λεπτά από το σημείο. Το έχω περάσει με τα πόδια, με το αυτοκίνητο και με το λεωφορείο αμέτρητες φορές. Προσυπογράφω όσα λέει ο @pantelis79.

Δεν υπάρχει καμία δυνατότητα για να στρίψεις αριστερά, κατεβαίνοντας προς Σύνταγμα και ο δρόμος έχει διπλή διαγράμμιση. Εκεί που συνέβη το δυστύχημα γίνεται διπλός ο δρόμος που ανεβαίνει προς τον Εθνικό Κήπο, αλλά συνήθως η δεξιά λωρίδα καταλαμβάνεται από αραγμένες κλούβες των ΜΑΤ. Έχω δει με τα μάτια μου αμέτρητες φορές να γίνεται αυτό που βλέπουμε στο video, με μόνη διαφορά ότι υπάρχει τροχονόμος που σταματάει την κυκλοφορία (τόσο από Ακαδημίας, όσο και στα δύο ρεύματα της Βασ. Σοφίας), ώστε να μπουν τα οχήματα ή/και να βγουν στη/από τη Βουλή.
Προφανώς, το υπηρεσιακό όχημα παρανομεί (καθώς ήταν και άδειο και δεν προβλέπεται να χρησιμοποιεί αυτήν την είσοδο, αλλά την αντίστοιχη της Αμαλίας).

Δυστυχώς, και το ταξί δεν θα έπρεπε να παραχωρήσει, κυρίως διότι δεν ξέρει αν ο ερχόμενος στη δεξιά λωρίδα έχει τη δυνατότητα να δει και να αντιδράσει. Δεν υφίσταται κανένα θέμα «προσπέρασης» από τα δεξιά για τη μηχανή (εφόσον οι λωρίδες είναι δύο). Το μόνο που μπορεί κάποιος νοσηρός να επισημάνει είναι το εάν τηρούσε η μηχανή το όριο ταχύτητας. Ελπίζω ότι δεν θα σκεφτεί κανένα ανθρωποειδές να εγείρει τέτοιο ζήτημα (ούτε οι ασφαλιστικές που θα εμπλακούν).

Edit: Και μόλις με πρόλαβε ο @bostonflesh αποδεικνύοντας ότι υπάρχουν υπάνθρωποι που θα μιλήσουν για ταχύτητα.

4 Likes

Κοιτάξτε τι γράφει ο Geogy Zhukov το γνωστό τρολ του Κούλη και της ΝΔ (ορίστε το ανθρωποειδές που έλεγε ο φίλος από πάνω).

3 Likes

Δες Τατιάνα ρε γατάκι Ζούκοβ. 29 κατασκευαστές πλυντηρίων τη συστήνουν

2 Likes

Η Τατιάνα αναρωτιέται δείχνοντας το βίντεο: εγώ βλέπω έναν οδηγό να σταματάει και να ελέγχει αλλά ο Ιάσωνας ήρθε με μεγάλη ταχυτητα… Είναι σωστή αυτή η ταχύτητα;

το οτι το αυτοκίνητο στρίβει παράνομα και το μηχανάκι είχε πράσινο δεν έχουν σημασία…

Θα φτάσει κάποια στιγμή που ο κόσμος θα μπουκάρει μέσα στους βόθρους που λέγονται και κανάλια και θα πετάξει με τις κλωτσιές όλα τα σκουπίδια έξω…

9 Likes

Αυτό είναι debatable εκτός αν έχεις inside info, γιατί δεν υπάρχει πουθενά επίσημη ανακοίνωση ή κάτι που να το επιβεβαιώνει. Το ποστ της Μπακογιάννη λέει πολύ λίγα πράγματα και δεν ξέρω γιατί κάποιος να το πάρει ως αληθές, αν στηρίζεσαι σε αυτό.

1 Like

πέρα από το ποστ της σιχαμένης, εκείνη την ώρα υποτίθεται βρίσκεται στο κοινοβούλιο για την ‘‘Ώρα του Λουδοβίκου’’

Α άρα μπορεί να γίνει cross check με τις κάμερες και τις ώρες του 24ωρου καναλιού της Βουλής για να δούμε αν ήταν η Μπακογιάννη στο κοινοβούλιο?

Γιατί εγώ καταλαβαίνω πως για να στρίψει κάποιος από εκεί, πρέπει να έχει κάποιον μέσα και δεν κατάλαβα πως προέκυψε το ότι ο οδηγός πήρε απόφαση από μόνος του να μπει από εκείνη την είσοδο

Inside info? Από πού να τις έχω;

Λέω, βάσει όσων διαβάζω στην αρθρογραφία (αγνοώ πλήρως το post της Μπακογιάννη). Αν καταλαβαίνω σωστά, υφίσταται ζήτημα ότι μπορεί να ήταν και η Μπακογιάννη στο όχημα;