Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 1)

Δεν καταλαβαινω τι λετε, μια χαρα ηταν οι μεζεδες. Πινατε ενα τελαρο μπυρες και μετα σας εφταιγε η ομελετα.

11 Likes

Λες να ξεκινήσει και ο Λαγός ραδιοφωνικές εκπομπές όπως κάνει ο Κασιδιάρης μέσα από τις φυλακές;

Με Φουρθιώτη είδα κι εγώ την είδηση αλλά δεν ξέρω τι έχει παιχτεί.

1 Like

Μαλακες λίγα για το Τηνιακο ε, θα κάνω το εμβόλιο μόνο και μόνο για να ξαναπάω

6 Likes

Μωρέ δεν πα να κάνουν και μαγειρικές εκπομπές; Αρκεί να μείνουν μέσα για όσο πρέπει/προβλέπεται. Το καμάρι μας το άλλο τώρα, θα μας δώσει λογικά μπόλικο ψωμί για τις επόμενες βδομάδες. Είτε όρθιος, είτε οριζόντιος.

Σοφά λόγια. Ψύχραιμα και to the point

7 Likes

όχι. ήταν για να μπορέσουν να κάνουν όσο το δυνατόν περσότεροι την πρώτη δόση, καθυστερώντας τη δεύτερη στα πλαίσια των οδηγιών

2 Likes

2 Likes

εγω θα περιμενω λιγο μπας και ανοιξει και για φαιζερ για 30-39.ε αλλιως θα κανω το αστρα .
να παρουμε την πρασινη καρτα μπας και παμε κανα ταξιδι.

Σήμερα έτυχε και μίλησα με έναν φίλο Ισραηλινό και μου είπε ότι έχει εμβολιαστεί με το εμβόλιο της Pfizer τον Ιανουάριο και λίγο αργότερα έκανε και την δεύτερη δόση. Απέκτησε και την λεγόμενη πράσινη κάρτα η οποία του επιτρέπει να πηγαίνει στην δουλειά του (και όχι μόνο) «ανενόχλητος».

Τα παραπάνω λίγο πολύ τα γνώριζα, αυτό που δεν γνώριζα είναι όταν μου έδειξε την κάρτα και είχε ημερομηνία λήξης κάπου στα μέσα Ιουλίου και όταν τον ρώτησα τι σημαίνει αυτό, μου απάντησε πως τότε λήγει και θα πρέπει να ξανακάνει και τρίτο ώστε να ανανεώσει την κάρτα.

Δεν έχω ιδέα τι σημάνει αυτό βέβαια…μέχρι τώρα δεν έχω ακούσει ότι θα χρειαστεί και τριτη δόση και τόσο σύντομα μάλιστα.

1 Like

Όπως μου τα εξήγησε γιατρός που εμβολιάζει:

Pfizer: το πιο ελαφρύ αλλά μάλλον και με μικρότερη διάρκεια ανοσίας
Moderna: όχι για όσους είχαν αλλεργία σε εμβόλιο παλιότερα και λίγο “βαρύ” οπότε με τη 2η δόση να περιμένετε μικρές παροδικές παρενέργειες (πχ πονοκέφαλο ή κούραση για 24 ώρες).
Astra: πολύ σπάνια προκαλεί θρόμβωση. Και τα άλλα 2 προκαλούν αλλά το Astra το λιγότερα σπάνια. Ο covid όμως προκαλεί θρομβώσεις ~1000 φορές πιο συχνά οπότε δεν υπάρχει αμφιβολία πως και το Astra είναι προτιμότερο από το μη εμβολιασμό.

Γενικά, αν υποθέσουμε πως 5-10% των Ελλήνων έχει ήδη περασει covid παρά τα μέτρα, τότε όσοι δεν εμβολιαστούν φέτος και σταματήσουν τα μέτρα λόγω πολλών εμβολιασμένων τότε ίσως να έχουν θέμα. Το 10% μπορεί να γίνει 70% και οι μη εμβολιασμένοι θα έχουν θέμα

3 Likes

Για πες και ονομα γιατρου που εχει βγαλει πορισμα πριν ολοκληρωσουν μελετη οι εταιριες που τα βγαζουν.

Εκανα και εγω εγγραφη, πρωτη δοση 17/5 δευτερη 2/8 …

Ετρωγα βρωμικο σχεδον καθε βδομαδα μια περιοδο απο την καντινα του Γιαννη στη Νεα Ιωνια και δεν επαθα τιποτα, δεν νομιζω το εμβολιο της Astrazeneca να με ενοχλησει.

6 Likes

Για Pfizer είπαν πως μάλλον θα χρειαστεί και 3η δόση 6 μήνες μετά την τελευταία. Γενικά προς το παρόν σχεδόν όλοι οι γιατροί αυτό προτείνουν.

https://www.tovima.gr/2021/04/17/science/pfizer-anoixto-to-endexomeno-gia-triti-dosi-tou-emvoliou-mesa-sto-12mino/

Άκουσα από γιατρό πως θα ήταν καλό, έως πολύ καλό όσοι ετοιμάζονται για εμβολιασμό να έχουν κάνει πρώτα το τεστ και να έχουν βγει αρνητικοί. Εσείς μανούλες του fb ξέρετε κάτι περί τούτου;

Οι γιατροί που ξέρω εγώ προτείνουν κατά βάση το πρώτο διαθέσιμο πάντως.

1 Like

Off topic: Και ούτε πρόκειται! Τιμάω ανελλιπώς χρόνια ολάκερα με ουδεμία ενόχληση. Λόγω δουλειάς της γυναίκας που ήταν εκεί κοντά και την έπαιρνα αργά το βράδυ, μπορεί να έτρωγα και τρεις φορές την εβδομάδα!!

Δυστυχώς πολύς κόσμος επηρεάζεται από τις δημοσιεύσεις με τις παρενέργειες, χωρίς να μπαίνει στην διαδικασία να το επεξεργαστεί παραπάνω. Η γυναίκα μου π.χ. Μήπως να περιμένω να έρθουν οι δόσεις της Pfizer, μήπως το ένα, μήπως το άλλο. Ρε συ μην τρελαίνεσαι της λέω. Εκατομμύρια κόσμος εμβολιάζεται και στατιστικά τα συμπτώματα είναι πολύ λίγα. Μπααα, ντουβάρι, δεν την πείθω με τίποτα.

4 Likes

Εγώ είμαι στην κατηγορία 40-44, που ανοίγει αύριο για καθορισμό ραντεβού με το ΑΖ και σε μερικές μέρες και με τα υπόλοιπα. Σκέφτομαι ότι αν βρω ραντεβού να κάνω άμεσα το ΑΖ, δηλαδή μέσα σε πολύ λίγες μέρες, μάλλον θα επιλέξω αυτό να τελειώνω. Ο μόνος μου προβληματισμός στην ουσία είναι ότι η δεύτερη δόση είναι πολύ μακριά και δεν ξέρω τι θα κάνω σε 3 μήνες. Αν δε βρω ραντεβού άμεσα, ίσως περιμένω λίγο για να δω όλες τις επιλογές.

2 Likes

το ξέρουμε αυτό ; ότι δηλαδή θα μπορείς να επιλέξεις ενα από τα υπόλοιπα ή το εικάζουμε (σύμφωνα με την λογική κτλ) ;

https://www.tovima.gr/2021/04/28/society/emvolia-ola-diathesima-gia-tous-40-44-deite-apo-pote-dieykriniseis-themistokleous/
έτσι λένε

Διευκρινίσεις για την πορεία του εμβολιαστικού προγράμματος στην χώρα μας όσον αφορά το άνοιγμα της πλατφόρμας και για τις υπόλοιπες ηλικιακές ομάδες έδωσε ο γενικός γραμματέας Πρωτοβάθμιας Φροντίδας Υγείας Μάριος Θεμιστοκλέους.

Όπως είπε στον ραδιοφωνικό σταθμό ΠΟΥΤΣΑΘΕΛΩΑΧΑΧ100,3, θα γνωρίζουμε τις πρώτες ημέρες του Μαΐου πότε ακριβώς θα είναι διαθέσιμα όλα τα εμβόλια για τους 40-44 ετών ενώ διευκρίνισε πως η συγκεκριμένη ηλικιακή ομάδα θα είναι η επόμενη για την οποία θα ανοίξουν όλα τα εμβόλια για τον κορωνοϊό. Υπενθύμισε δε ότι η πλατφόρμα για τους 45 - 49 ετών ανοίγει το Μεγάλο Σάββατο διευκρινίζοντας πως αυτή η ηλικιακή ομάδα θα έχει πρόσβαση σε όλα τα εμβόλια.

1 Like

Βασικά, απ’ότι καταλαβαίνω, το ότι θα είναι διαθέσιμα δεν σημαίνει πως θα είναι στην ευχέρεια του καθενός να επιλέξει. Περισσότερο σαν όπλο κατά του Covid το βλέπω με την έννοια ότι θα υπάρχει επάρκεια απ’όλες τις εταιρείες άρα και περισσότεροι εμβολιασμοί.