Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 1)

Απο τη στιγμη που θα ειναι διαθεσιμα, νομιζω εννοουν οτι ουσιαστικα θα μπορεις να κλεισεις οποιο θελεις. Οπως γινεται και με τους μεγαλυτερους, δηλαδη.

Δεν είμαι ειδικός επί των εμβολίων αλλά έχω την εντύπωση ότι τα δύο βασικότερα “ελαττώματα” του Astra Zeneca είναι ότι είναι αγγλικό αφ’ ενός και πολύ φθηνότερο από τα άλλα αφ’ ετέρου.
Μήπως γι’ αυτό η Γερμανία πρωτοστάτησε (και οι υποτακτικοί της ανά τας Ευρώπας ακολούθησαν) στις αμφιβολίες αρχικά, τους περιορισμούς “under 65” κατόπιν, και στην διακοπή του εμβολιασμού κάποια στιγμή;
Ευτυχώς οι εδώ αρμόδιοι δεν τσίμπησαν.

4 Likes

Συμφωνω για τα ελαττωματα. Βασικα, για το δευτερο. Το αν τσιμπησαν οι εδω υποτακτικοι της Γερμανιας η’ αν οχι, αστο καλυτερα :grin:

3 Likes

Όταν πετάς τυχαία αριθμούς.
(παρεπιπτόντως 3 x 378 = 1134)

5 Likes

Αλήθεια αν δεν το λες ειρωνικά, θα ήθελα να καταλάβω έστω και μια σοβαρή ένδειξη 1+ χρόνο τώρα, όπου οι εδώ αρμόδιοι πρώτον έχουν κάποιο συντεταγμένο πλάνο(αν υποθέσουμε οτι οι Γερμανοί την πάτησαν ενώ διαπραγματεύονταν για όλη την ΕΕ, οι δικοί μας θα έπρεπε να είχαν κάποιο backup και όχι να λένε οχι στα 2εκ που είχαμε δικαίωμα να αγορασουμε της Moderna) και δεύτερον αν έχουν δείξει κάποια ικανότητα να υλοποιήσουν αυτό το πλάνο.

3 Likes

Τα δικά μου πρόσωπα ( γιαγιά - μάνα - πατέρας ) δεν είχαν καμία επιλογή στο εμβόλιο που έκαναν / θα κάνουν

Ομοίως και κάποιοι άνθρωποι από τη δουλειά που είναι 50+ ετών

Απ’ ότι κατάλαβα εάν κλείσεις από φαρμακείο ραντεβού ίσως ξέρει ο φαρμακοποιός τις ημερομηνίες ή το κέντρο εμβολιασμού ως προς το ποια εταιρία κάνουν που / πότε και δια της πλαγίου διαλέξεις

Το γνωρίζεις από το πότε σου βάζουν το δεύτερο ραντεβού. 3 βδομάδες -> Pfizer, 4 βδομάδες -> Moderna, 11 βδομάδες -> ΑΖ.

Άνοιξε η πλατφόρμα για τους 40-44, αλλά ουσιαστικά χωρίς να υπάρχουν ραντεβού :joy: :stuck_out_tongue:

Μέχρι πρόπερσι χτύπαγες μανιωδως F5 μπας και προλάβεις να σε αρμεξει η ticketmaster, τώρα να κλείσεις ραντεβού για εμβόλιο, δε σε χαλασε

2 Likes

Ούτε μία φορά F5 :stuck_out_tongue:

Ναι επιλογη δεν εχεις επισημα, αλλα αλλαζεις εμβολιαστικο κεντρο και καταλαβαινεις απο το ποσο κοντα ειναι η δευτερη δοση ποιο κανει, ετσι “επιλεγουν” ολοι

1 Like

Άρχισε να με χαλάει τώρα λίγο, προσεγγίζει την ώρα που περιμένω για κάποια εισιτήρια, δεν το περίμενα αυτό :smile:

EDIT: ενημερώθηκα ότι ανοίξανε κι άλλα ραντεβού και μπήκα κι έκλεισα για Μ.Σάββατο. Δεύτερη δόση 26/6, με βολεύει. Άντε να τελειώνουμε με τη μαλακία.

2 Likes

Πες εσύ πρώτα το όνομα σου που λες πως η Οξφόρδη δεν ξεκίνησε αμέσως να το μελετάει το θέμα και η Astra Zeneca περιμένει το πόρισμα των άλλων

Εγω δεν εκανα ποτε τετοια δηλωση. Επισης, το ονομα μου θα το πω οταν κανω μαθηματα σε αλλους στο αντικειμενο μου, για το οποιο κρινομαι. Αν ημουν γιατρος και ειχα ευθυνη για ζωες αλλων, δε θα διεδιδα αστηρικτες υποθεσεις.

Δε θα σε πείσω, δεν έχει νόημα. Ευτυχώς που δεν έχεις ευθύνη για ζωές των άλλων

Να με πεισεις με αστηρικτες υποθεσεις? Γιατι να θελεις να με πεισεις?
Και ναι ευτυχως. Δυστυχως ομως, εχουν καποιοι ανευθυνοι ευθυνη για τις ζωες αλλων.
Οπως αυτοι που ανοιξαν περυσι τον τουρισμο φουλ, οπως οι “επιδημιολογοι” που ειναι αγορασμενοι, οπως ο Τραμπ που ελεγε να πιουν χλωρινη για να σκοτωσουν τον ιο, και τωρα ενα σωρο αλλοι λαοπλανοι απο οτι φαινεται. Με αποτελεσμα να κινδυνευουν οι anti-vaxxxers να γινουν μια τεραστια μαζα του πληθυσμου.

Πραγματικά δεν ξέρω πως αντέχεις έστω και ανώνυμα να βγαίνεις στο internet, να γράφεις μπούρδες και να παραμένεις φανατισμένος με την ιδέα που έχεις για τον εαυτό σου.
https://osf.io/a9jdq/

χααχχα πλακα εχεις.

  1. Δεν ειμαι φανατισμενος με κατι. Δεν ξερω πως προκυπτει αυτο.
  2. Τι μπουρδα ακριβως εγραψα? Αν θελεις, διαφωτισε με
  3. Τι ιδεα εχω για τον εαυτο μου ακριβως?
  4. Το λινκ που εβαλες δεν εχει αρχειο.

edit: αστο το ανοιξα. Εχεις καταλαβει τι paper μου εκανες λινκ?

Δεν το πιστευω οτι μου εκανες λινκ ενα paper που αποδεικνυει οτι ο ιος Covid19 αυξανει τα περιστατικα θρομβωσης στο αιμα σε οσους κολλανε τον ιο. Που επισης αναφερει το σχετικο ρισκο καποιου που κολλαει Covid19 να παθει θρομβωση, σε σχεση με καποιον που κολλαει την κανονικη γριπη, και σε σχεση με καποιον που κανει ενα απο τα δυο εμβολια mRNA (Pfizer και Moderna).

Το paper επισης αναφερει οτι εχει μηδενικα δεδομενα για το AstraZeneca γιατι δεν το εφεραν Αμερικη.

Σε ευχαριστω που επιβεβαιωνεις οτι ειχα δικιο.

Πήγαινε τώρα και διάβασε τι έγραψα ξανά. Αυτό ακριβώς γράφω. Όσων αφορά θρόμβους το ρίσκο σε αύξουσα σειρά είναι:
(γρίπη < ) Pfizer, Moderna<= Astra << Covid

Από που βγαίνει αυτή η εξίσωση?

Υπάρχουν πολύ λίγα στοιχεία για τέτοια συμπεράσματα.

1 Like

Να πεταχτω εγώ και να πω, τι νόημα έχει καν μια τέτοια σύγκριση. Ειδικά όταν μιλάμε για μη antivaxers.

Γενικά υπάρχουν κάποια στοιχεία, ειδικά από την στιγμή που έχουν γίνει αρκετοί εμβολιασμοί, απλά τα συμπεράσματα δεν είναι ακόμα τελικά.