Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 1)

Όχι ρε, απλώς δε σε αφήνουν να αλλάξεις το ραντεβού σου. Αν πας, πήγες. Αν δεν πας, η “ποινή” είναι ότι δεν μπορείς να κλείσεις νέο ραντεβού πριν περάσουν 30 μέρες.

Γιατί είναι δικαιολογημένα φοβισμένες με όσα έχουν διαβάσει και ακούσει.

Πάντως πιστεύω ότι θα ανοίξουν σύντομα και τα υπόλοιπα εμβόλια για τους 30-44. Τους επόμενους μήνες, περιμένουμε πολύ περισσότερες δόσεις Pfizer και Moderna παρά Az και J&J.

EDIT: εγω πιστευω πως προφανως και δεν εχει γινει “χαμος” να κλεισουν ολοι εμβολια, αλλα οντως καποιοι εχουν κλεισει. Ρε παιδια, νομιζω 200-300 χιλιαδες δοσεις ειχαν περισσεψει. Σκεφτειτε ποσοι ειναι οι 30-44, σκεφτειτε οτι οι δοσεις εξυπηρετουν τους μισους ανθρωπους, ε, ενταξει, κλεισανε 100-150 χιλιαδες ανθρωποι ραντεβου. Κατι ειναι, αλλα σιγα, δεν ειναι και τοσοι πολλοι πια.

2 Likes

Οχι, δεν ειναι.

Εχει κλεισει πολυς κοσμος. Την πρωτη μερα μονο ειχαν κλεισει 40.000 ατομα νομιζω. Δεν το λες και λιγο, με βαση την διαθεσιμοτητα.

2 Likes

Ναι είναι

2 Likes

Αν σκεφτείς ότι οι 30-44 είναι λογικά 1,5 με 2 εκατομμύρια, ε, δεν είναι και ΤΟΣΟΙ πολλοί αυτοί που κλείσανε ώστε να λέμε ότι έγιναν “ανάρπαστα” τα ραντεβού. Not great, not terrible.

1 Like

Αυτό περιμένω πως και πως! Να κατέβω από Γερμανία να κάνω το εμβόλιο. Θέλω να αποφύγω το άστρα για τον μόνο λόγο του μεγάλου κενού ανάμεσα στις δυο δόσεις.

2-3 εβδομάδες μπορώ να κάτσω ώστε να κάνω και την δεύτερη δόση. Να έρθω και μετά να ξανά έρθω σε δυο μήνες δεν παίζει. Εδώ θα αργήσει η σειρά μου, οπότε μονόδρομος το άνοιγμα όλων των εμβολίων στους 40-44 :grin:

2 Likes

Ας μην βαλω την διαφορα της λεξης “γυναικα” με την λεξη “εγκυος” γιατι ειμαι σιγουρος οτι την ξερεις :stuck_out_tongue:

Φαηζερ 3 βδομαδες
Μοντερνα 4 βδομαδες

Κανονισε τις διακοπες σου!
(να πας Ιουλιο Ελλαδα να γνωριστουμε απο κοντα :stuck_out_tongue: )

2 Likes

Ιούλιο δύσκολα, αλλά την Νέα Υόρκη δεν την γλιτώνεις :stuck_out_tongue_winking_eye:

2 Likes

Εγκύων ή γυναικών που έχουν σκοπό να κάνουν παιδί μελλοντικά λέει το άρθρο :thinking:. Άρα μάλλον η συντριπτική πλειοψηφία των θηλυκών συμπολιτών μας της ομάδας 30-39 :kissing_heart:

1 Like

Καλα συντριπτικη δε θα το ελεγα, αλλα τεσπα… :stuck_out_tongue:
Οπως και να χει, οποιος θελει να περιμενει Pfizer & Moderna καλα κανει.
Κι εγω αλλωστε μαλλον το ιδιο θα εκανα, μονο και μονο λογω καλυτερου efficiency ομως.

Απλα εχω κουραστει την τρομολαγνεια και τις λανθασμενες δηλωσεις τυπου “το ΑστραΖενεκα προκαλει θρομβωση”, που εγιναν μεχρι και εδω μεσα. Διχως καμια αποδειξη.

2 Likes

Βρε μαζί σου. Απλά να λαμβάνουμε υπ´όψιν και τις ανακολουθίες της ακαταδίωκτης επιτροπής

3 Likes

100% εχει το ΑΖ εναντι σοβαρης νοσησης.

4 Likes

Ολα εχουν 100% εναντι σοβαρης νοσησης, ευτυχως.
Επρεπε να γραψω efficacy κι οχι efficiency, λαθος μου αυτο.

Moderna και Pfizer εχουν 95% efficacy

AstroZeneca εχει 70%

Johnson & Johnson 65-70% αναλογα ποιον θα ρωτησεις :joy:

2 Likes

εγω παντως προτιμησα να κανω το J&J γιατι ειναι μια δοση, αρα μια τρυπισια και δεν θα εχω να ξαναπαω δευτερη φορα(τουλαχιστον σε αυτη την φαση ετσι, δεν ξερουμε τι μπορει να μας πουν απο Σεπτεμβρη) και αυτο σημαινει 10.05 εχω τελειωσει με αυτο.

Τωρα τα 95%, 70%, 65% efifcacy για μενα δεν εχει σημασια, το μονο νουμερο που εχει σημασια ειναι το 0% των ανθρωπων που εχουν εμβολιαστει με ενα απο τα οποιοδηποτε 4 εμβολια και εχουν πεθανει απο τον (κορονο)ιο.

6 Likes

Εκλεισα και εγω ΑΖ 11 του μηνα! Ποιος να το πιστευε οτι πιο γρηγορα θα εκλεινα Ελλαδα απο Αγγλια :stuck_out_tongue: αλλα εκατσε καλα μιας και εχω κατεβει για λιγο καιρο και δουλευω απο τη πατριδα.
Επομενη δοση την εβαλα αρχες Αυγουστου και βολευει μιας και θα ξαναγυρισω για παλι διακοπες/remote working.

5 Likes

@QuintomScenario κωλοβαρουσα σημερα, αργησα να δω το μνμ σου, αλλα απαντησε ο @kbil. Φυσικα και ειναι λογικο να ανησυχουν, ειναι ξεκαθαρος ο λογος για τον οποιο τα κοριτσια δεν θελουν να ρισκαρουν ουτε 0.01%. Αλλωστε ακομη και οι γιατροι (τους) τους συστησαν να περιμενουν. Γυναικες στα 30-39 δεν θελουν να εχουν ουτε 0.000000001% πιθανοτητα να χασουν την ευκαιρια τεκνοποιησης. Δεν αρνουνται τον εμβολιασμο, αρνουνται το εμβολιο.

Επειδη δεν κατάλαβα αν ρωτησες “γιατί δεν θέλουν;” ή “γιατί εκαναν σωστα;”. Το “γιατί δεν θελουν” εξηγηθηκε ηδη. Στο “γιατι εκαναν σωστα;” η απάντηση είναι “επειδή εχουν καθε δικαιωμα να εχουν αμφιβολιες και σεβομαι την αποφασή τους, που ειναι μονο δικη τους” . Ακομα και στο “γιατι δεν θελουν;” παλι ειναι αποφαση τους και τη σεβομαι.

Στο τελος-τελος, αυτο που μετραει ειναι αυτο που πολυ σωστα εγραψες:

Οσον αφορα στα νουμερα που φερονται να εκλεισαν ραντεβου, επιτρεψτε μου να εχω παντα μια αμφιβολια. Δεν μπορω να το αμφισβητησω φυσικα, αλλα ουτε ειναι υποχρεωση να το πιστεψω. Οσο ευκολα ενα pronews.gr γράφει μια παπατζα απο την κοιλια του για να παιξει το παιχνιδι του, εξισου ευκολα ενα κυβερνητικο επιτελειο μπορει να πει ο,τι παπατζα θελει για το δικο του παιχνιδι. Μηπως θα βρει ποτε κανεις τα πραγματικα νουμερα;

Το “μπορει” ειναι αχρειαστο στην προταση, σιγουρα θα το ακουσεις :smiley: Αλλα απο την αλλη, οταν ειναι επισημη αργια το διαστημα 1-4 Μαϊου, δεν εχω και απαιτηση να δουλεψει κανεις υπαλληλος. Μιλαω για τη φετινη συγκυρια βεβαια, ετυχε να πεσει το Πασχα αυτη την περιοδο. Κατα τ’ αλλα, καμια δικαιολογια.

3 Likes

Κι εγω το κανα προχτες(κυριως για δικαιολογια για πασχα στο χωριο) και εβγαλε ολες τις παρενέργειες που γραψαν στο χαρτι αλλα λαιτ πραματα.Το παρακατω ευτυχως δεν επιασε(ακομα) ezgif.com-gif-maker|1x1

1 Like

Συμφωνω σε ολα.

Απλα με τα δεδομενα της εποχης, στο δικο μου το μυαλο καλυτερα να παρει μια γυναικα την πιθανοτητα 1 στο εκατομμυριο να παιχτει μαλακια με μελλοντικη τεκνοποιηση κανοντας το εμβολιο, παρα να ειναι εκτεθειμενη κι αλλο σε κοβηντακι (που μπορει να ειναι χειροτερο, και με πολυ μεγαλυτερη πιθανοτητα. Αλλα στην τελικη, εννοειται ειναι αποφαση του καθε ανθρωπου ξεχωριστα.

3 Likes

Ε ναι, αλλα εκει ειναι η διαφορα. Σκεφτομαστε ανδρικα, δεν μπορουμε να βρεθουμε στη θεση τους. Γι’ αυτο και οπως εγραψα, σεβομαι την οποια αποφαση τους.

Ακριβως οπως το ειπες ^^^^

Με μια ακομη διαφορα (φανταζομαι, δεν ειμαι στο μυαλο των γυναικων): στα 30-39 κινδυνευεις πολυ λιγοτερο κι απο αυτο. Κι ακομη λιγοτερες πιθανοτητες θανατου (permanent). Το 1/1000000 που αναφερεις για permanent προβλημα κυησης ειναι σωστο αρκει να ειναι σωστο και το ποσοστο.

Αλλα δεν το γνωριζουμε πραγματικα, το εμβολιο ειναι οσο φρεσκο οσο και ο κοβιντακος. Δλδ, αβεβαιοτητα ετσι κι αλλιως. Τα κοριτσια στο γραφειο λοιπον τη σκαπουλαραν για 14 μηνες. Θεωρουν (και ισως εχουν δικιο) οτι αντεχουν αλλους 1-2 μηνες μεχρι να ανοιξει η επιλογη εμβολιου. Το ιδιο μαλλον θα σκεφτομουν κι εγω στη θεση τους.

1 Like

Οχι ρε συ. Αν κολλησει Covid19 ακομα και καποιος απο 30 εως 39, η πιθανοτητα να πεθανει ειναι πολυ μεγαλυτερη του 1 στο 1 μυριο.

2 Likes

Τα κορίτσια έχουν πάρει ποτέ αντισυλληπτικα; Αν έχουν πάρει τότε ίσως γνωρίζουν ότι οι πιθανότητες θρομβωσης είναι 400 στο εκατομμύριο, πολύ περισσότερες από το εμβόλιο σίγουρα.
Για το θέμα της εγκυμοσύνης το σέβομαι φυσικά αλλά πλέον ακούω πολλά κοντινά μου κρούσματα οπότε δεν ξέρω αν οι επόμενοι 1-2 μήνες θα είναι τόσο εύκολοι με ανοιχτή εστίαση και τουρισμό . Σίγουρα τα πράγματα είναι πολύ χειρότερα από πέρσι.
Ο καθένας το ζυγίζει και αποφασίζει.

4 Likes