Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 1)

:open_mouth: τα ίδια κ εγώ κ στους δύο ώμους όμως (ωραια εκατσε η πρόταση) κ για χρόνια. Δεν μ είπε τίποτα αυτός ο πόνος. Ή όσοι πονουσαν είναι παιδακια :grin:

2 Likes

Ποση ωρα θελουν αυτοι οι μοντς για να κανουν ριβιου τα ριπορτς και να στειλουν σπιτι τους μερικους μερικους;

1 Like

οι ποιοι ;;

1 Like

Αν ηταν η πρωτη δοση δεν πολυμετραει η εμπειρια σου, ολους τους χτυπαει πολυ περισσοτερο η δευτερη δοση απο οτι φαινεται, ασχετα αν εγω δεν ενιωσα πρακτικα τιποτα.

Οποτε περιμενε 4 βδομαδες, μπορει τελικα να εισαι νεος οντως αν σε χτυπησει τοτε!

2 Likes

Εγω καταλαβα οτι ολα τα τζοβενα εδω μεσα εκαναν Αστραζενεκα και ηταν πρωτη δοση. Μην ακους τον Παντελη, φυσικα ειμαι νεος. Αλλωστε, σε λιγη ωριτσα δεν θα ειναι εδω τριγυρω για να το αμφισβητησει.

3 Likes

Ναι, το ΑστροΖενεκα χτυπαει στην πρωτη δοση περισσοτερο, το Μοντερνα στην δευτερη.

Καλη τυχη :sweat_smile:

2 Likes

Για το ΑΖ λενε για την πρωτη πιο πολυ, ισχυει, και εγω στο χαλαρο το περασα ας ελπισουμε να μην μου το φυλαει για την δευτερη :stuck_out_tongue:

2 Likes

3 Likes

Εμένα τελικά ο πυρετός του ΑΖ κράτησε κάνα 12ωρο μόνο και ήταν χαλαρός (37.2-37.7). Την επόμενη μέρα έπινα μπυρες στα Πετράλωνα.

Η γιατρός που με εμβολιασε μου είπε για δύο μέρες να μην φάω αυγά, ψάρι, σοκολάτα, φράουλες και ξηρούς καρπούς. Ευτυχώς για μπύρες δεν είπε τίποτα :wink:

1 Like

Πιο πιθανό να βρούμε αυτούς εδώ μέσα στο φόρουμ παρά mods

2 Likes
1 Like

Κάπου άκουσα σε δελτίο ειδήσεων έναν γιατρό να λέει να μην πιούμε αλκοόλ μετά τον εμβολιασμό

Χμμ δεν το χα ακούσει. Αλλά και πάλι, είχαν περάσει πάνω από 48 ώρες, Δευτέρα πρωί έκανα το εμβόλιο, Τρίτη πρωί με απόγευμα είχα πυρετό. Τετάρτη ξύπνησα τελείως καλά, Τετάρτη βράδυ ήπια τις μπύρες ( 2 ήταν μην φανταστείτε κάνα καφάσι).

Απ’ ότι έχω καταλάβει*, εφόσον περάσουν δύο μέρες και αν δεν έχεις (πια) παρενέργειες ή κάποιο άλλο λόγο ανησυχίας ή ενόχληση, συνεχίζεις τη ζωή σου κανονικά. Χτες (Πέμπτη με τον εμβολιασμό να έγινε Δευτέρα) ήμουνα πολλές ώρες δουλειά, έκανα γυμναστική το βράδυ με επίπεδα ενέργειας απολύτως φυσιολογικα

*Ούτε στο φύλλο οδηγιών του εμβολίου είδα να λέει κάτι διαφορετικό ούτε έχω ακούσει κάτι, βέβαια δεν διαβάζω τα πάντα, αν έχω λάθος διορθώστε με εννοείται!

Aν γίνεις κωλοτρυπίδι μπορεί να ακυρώσει ουσιαστικά το εμβόλιο.
Μικρές και μέτριες ποσότητες (φάση 1-2 ποτήρια, όχι του λίτρου) δεν κάνουν κάτι.

Καλα πες της :stuck_out_tongue:

2 Likes

Για δευτερη δοση φαινεται οτι μπορει και να κανουμε και Pfizer εμεις οι ΑΖ νεολαιοι.
Στην Ισπανια το ενεκριναν ηδη και φαινεται οτι εχει μεγαλυτερη παραγωγη αντισωματων απο αν ηταν 2 ΑΖ.

Πως γινεται αυτο? Αφου το ενα εμβολιο ειναι mRNA και το αλλο οχι

Θεωρητικα μου ειπε πως ειναι για λογους μην προκαλεσουν καμια αλλεργια. Μπορω να αντεξω ευκολα χωρις κατι απ’ ολα αυτα για δυο μερες τουλαχιστον σιγουρα οποτε και το τηρησα.

Δεν ξερω αν τα ειπε επειδη εχω ελλειψη G6PD ή αν ισχυουν για ολους που κανουν το ΑΖ αυτα.

Ταυτοχρονα ειναι και η γυναικα μου εγκυος και εχει και αυτη ενα καρο περιορισμους στο τι κανει καλο να τρωει οποτε εκεινες τις δυο μερες δεν μπορουσαμε να βρουμε τι να φαμε

Μην το ανοιξτε ειναι ιος

1 Like

^
Aκριβώς και μένα αυτή ήταν η απορία μου.
Αν προχωρήσει έτσι η φάση τότε είναι για πολλές σφαλιάρες.

Εγιναν 2 ερευνες σε Αγγλια και Ισπανια και κατεληξαν οτι με 1ο ΑΖ κ 2ο Pfizer ειναι πολυ πιο αποτελεσματικη η παραγωγη αντισωματων.
Πιστευω αυτο ειναι πολυ σημαντικο κυριως λογω του οτι τα αποθεματα ΑΖ ειναι ηδη μειωμενα αλλα και για τα αυξημενα αντισωματα.
“Σφαλιαρες” γιατι δε καταλαβα ? :sweat_smile:

4 Likes