Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 1)

Γενικά σε όλη αυτή την κατάσταση, υπάρχουν πολλοί παράγοντες για το αν θα “πρέπει” να κάνει κάποιος το εμβόλιο ή όχι.
Πχ, στους κάτω των 30 το φάιζερ λέει μπορεί να κάνει μυοκαρδίτιδα, οπότε σύμφωνα με τα ποσοστά αποφασίζει. Αντίστοιχα και για τις άλλες ηλικίες.

Από την άλλη, η λογική, “τώρα είμαι οκ, το βλέπουμε απο χειμώνα” σε συνδυασμό με την πρεμούρα για τις ατομικές ελευθερίες (που παραπάνω έχω υποστηρίξει και γω ε), με βάζει σε σκέψεις ε. :thinking:

Δε λέω να γίνουν υποχρεωτικά, λέω σε μια κοινωνία για να λειτουργήσουν όλες οι ευθύνες με την αντίστοιχη αβεβαιότητα πρέπει να έχουν προβλεφθεί όλες οι προϋποθέσεις. Απ’τη στιγμή που στην κοινωνία μας όλο το ρίσκο πάει στο άτομο, υπάρχει πρόβλημα.

Τα ζυγιζω και κάνω ό,τι πιστεύω ότι με συμφέρει. Σε αραιοκατοικημενη περιοχή μένω, εξ’αποστάσεως η δουλειά, 2.5’ με το αμάξι η παραλία και δεν ενοχλώ και κανέναν. Το χειμώνα που θα πιεστούν ξανά τα πράγματα και ίσως αλλάξουν αυτές οι συνθήκες, θα χρειάζομαι περισσότερο το εμβόλιο απ’ ότι τώρα

Αν έβαζες και ένα “θα δω τα επιστημονικά δεδομένα τότε σε σχέση με τις παρενέργειες των εμβολίων”, θα ήταν πλήρης η πρόταση.
Δυστυχώς ή ευτυχώς, δεν είναι μόνο θέμα του τι συμφέρει ατομικά κάποιον, αλλά τι προσφέρει και στους υπολοιπους. Και αν οι μπαμπουίνοι που κυκλοφορούν ανάμεσά μας, δεν σε απασχολούν (που στην ουσία σε απασχολούν γιατί είναι υποψήφιοι να διασπείρουν θάνατο - για να γίνω ποιητικός), θα έπρεπε να σε απασχολούν οι φίλοι/οικογένεια/συνάδελφοι, οι οποίοι λόγω των μπαμπουίνων, μπορεί να ψοφολογήσουν.

Τα ποσοστά των θανάτων αν και για την σύγχρονη εποχή είναι μεγάλα, δεν έχουν αγγίξει μια μεγάλη πλειοψηφία των ανθρώπων στην Ελλάδα, το οποίο γεγονός σε συνδυασμό με την ηλίθια πολιτική που έχει ακολουθηθεί, μας έχει φέρει στο σημείο που είμαστε. Και ναι, θα πέσουν τα κρούσματα τώρα το καλοκαίρι λόγω του καιρού και λόγω αυτών που έκαναν το εμβόλιο.

2 Likes

Με μπερδεψες, αφου αμα κανεις εμβολιο μπορει να νοσησεις και να μεταδωσεις; Η οχι;

Είναι 10 φορές πιο δύσκολο να κολλήσεις κάποιον και 10 φορές πιο δύσκολο να σε κολλήσει κάποιος. Αυτό σημαίνει ότι δύο εμβολιασμένα άτομα μειώνουν τον κίνδυνο μετάδοσης μεταξύ τους κατά 100 φορές. Άρα όχι, δεν είναι το ίδιο.

4 Likes

Ειπαμε, δεν πειραζει αν μπερδευεσαι.

Ο καιρος συμβαλλει στη μειωση των κρουσματων οχι τοσο λογω ζεστης πιστευω, αλλα περισσοτερο επειδη οι δραστηριοτητες μας μετακινουνται απο εσωτερικους σε εξωτερικους χωρους, οποτε και περιοριζεται η μεταδοση.

2 Likes

Συγγνωμη που εχω “φαγωθει” να το βλεπω ως ενα θεμα δημοσιας υγειας οταν εχει κηρυχθει παγκοσμιως ως μια πανδημια και εχει αλλαξει προς το παρον την πραγματικοτητα οπως την γνωριζαμε.

Εν ετει 2021 δεν δικαιολογειται καποιος να μην ειναι ενημερωμενος πλεον για αυτα τα θεματα. Απλα εθελοτυφλει ή το χρησιμοποιει ως ευκολη δικαιολογια αν συνεχιζει να μην ενημερωνεται. Εμεις ειμαστε χαζοι που κατσαμε και διαβασαμε και ενημερωθηκαμε για κατι που αφορα ολον τον κοσμο και την υγεια του καθενος?

Συμφωνω. Κανονικα το εμβολιο για το κοβηντακι επρεπε να ειναι υποχρεωτικο οπως ειναι και τα MMR οταν κανεις την αιτηση να ταξιδεψεις, να μπεις στο πανεπιστημιο, στο σχολειο, κτλ.

Οχι, δεν εισαι. Απο τη στιγμη που επιλεγεις να μην κανεις το εμβολιο οταν θα εχεις την δυνατοτητα, τοτε δεν εισαι πρακτικος.

Δεν ξερω απο που προκυπτει αυτο. Ειναι συλλογικη ευθυνη να πας να κανεις το εμβολιο, ειναι χρεος σου προς την κοινωνια γυρω σου, δεν ειναι απλα για να εχεις τον κωλο σου καλυμμενο οταν σε βολεψει.

Ως τωρα δεν εχεις παρουσιασει κανεναν λογο γιατι να ΜΗΝ κανεις το εμβολιο, περαν της παθολογικης αντιδρασης σε αυτο.

6 Likes

Απο τη συμπεριφορα της κυβερνησης, η οποια ριχνει ολες τις ευθυνες στους πολιτες και δεν κραταει καμια για τον εαυτο της. Καλο ειναι βεβαια εμεις να μην ειμαστε σαν τα μουτρα της κυβερνησης.

6 Likes

Υπάρχει πάντως μια απλή λύση στο θέμα του εμβολιασμού και στους επαναστάτες της κλανιάς που ενώ τρώνε το τσιμπούκι κάθε μέρα (με αφεντικά, κυβερνήσεις, κακοποιητικές σχέσεις, εκκλησίες κλπ) πιστεύουν ότι η άρνηση του εμβολίου είναι η πιο επαναστατική πράξη που έκαναν από τότε που έκαναν αποχή στο σχολείο για να είναι κουλ.

Δε θες εμβόλιο; Μην το κάνεις. Αν νοσήσεις και χρειαστείς ΜΕΘ, θα πληρώνεις κάθε μέρα το κόστος νοσηλείας σου.

4 Likes

μπα; και δεν το λεγες δεκαπέντε χρόνια πιο νωρίς; :joy: :stuck_out_tongue_closed_eyes:

Αυτό ενδεχομένως δεν ισχύει και μάλλον δε συνεισφέρει και στην κουβέντα. Τα εμβόλια μπορεί να είναι και 80% ασφαλή, κανένας δε το γνωρίζει επακριβώς εφόσον δεν υπάρχουν ασφαλή επιστημονικά δεδομένα. Το ερώτημα είναι, και; Τι σημασία έχει στις παρούσες συνθήκες; Το ζήτημα είναι πως ο κοβιντ είναι δυνητικά 100% “μη ασφαλής”, ή αλλιώς, στην ηλικιακή μας κλάση ας πούμε (edit) 1% θανατηφόρος. Αυτό αρκεί για να εμβολιαστεί ο καθένας, σε προσωπικό επίπεδο. Αν και, με το φτωχό μου το μυαλό, το ζουμί όλο είναι στην παρακάτω πρόταση:

4 Likes

Αυτό δεν είναι σωστό. Με την ίδια λογική, μπορείς να πεις το ίδιο στους καπνιστές, στους χοντρούς και ούτω καθ’ εξής. Δεν πάει έτσι όμως. Η μεγαλύτερη μαλακία με τους ανεμβολίαστους είναι ότι μπορεί να κολλήσουν άλλους. Είναι κάτι αντίστοιχο με τη ζώνη και το κράνος στο αυτοκίνητο, πρωτίστως μας ενδιαφέρουν οι συνέπειες στους άλλους εμπλεκόμενους σε ένα δυστύχημα (αυτούς που δε φταίνε κάτι δηλαδή που ένας ηλίθιος δε φοράει κράνος/ζώνη), γι’ αυτό και είναι υποχρεωτική η χρήση τους.

3 Likes

Eγώ θα το έλεγα και στους καπνιστές εννοείται :smiley:
Φιλελευθερισμό δε θέλουν; (ΝΔ ψηφισαν) Ετσι πάει σε αυτά τα συστήματα.
“Μαγκιά” χωρίς κόστος δεν υφίσταται, εκ του ασφαλούς όλοι γίνονται μάγκες και επικίνδυνοι για τους γύρω τους.

Προφανώς και συμφωνούμε, το θέμα είναι ότι στη χώρα μας δεν υπάρχει καμία αίσθηση και σεβασμός του κοινωνικού συνόλου (σε τίποτα απολύτως), ο μόνος τρόπος να καταλάβει ο αίλυννας είναι να τον χτυπήσεις στην τσέπη.

6 Likes

Βέβαια αποσιωπείς το γεγονός πως όλοι μας πληρώνουμε για το σύστημα υγείας έτσι κι αλλιώς ε

οντοπικ, αριστεία και πάλι:

6 Likes

Φιλελευθερισμό όποτε τους συμφέρει. 120 εκατομμύρια ευρώ κρατική χορηγία έδωσαν στην Aegean. Κι εγώ που νόμιζα ότι η αγορά αυτορυθμίζεται μόνη της…

5 Likes

Καλά το όλοι μας είναι σχετικό, αλλά μάλλον δεν αντιληφθήκατε το υπερβολικό της πρότασής μου.

Όπως έγραψε και ο αγαπητός @bostonflesh και η aegean τσίμπησε 120 μυρια αλλά εγώ δεν πήρα καμιά πτήση δωρεάν :laughing:

4 Likes

Το ανέφερα προηγουμένως, μια χαρά πλήρης είναι η πρόταση

Την πραγματικότητα για εσένα. Ο ιός είναι first world problem. Σου ξαναλέω αν ήταν υγειονομικό το ζήτημα όλη η διαχείριση θα έπρεπε να είναι με βάση αυτό, που δε συμβαίνει πουθενά.

Κάνε ένα πρόχειρο γκαλοπ γύρω σου και θα καταλάβεις πόσο τον απασχολούν τον απλό τον κόσμο αυτά.

Ξέρω γω, πιθανώς και ναι. Δεν έχει κάτσει να διαβάσει κανείς ή να ενημερωθεί για την ιλαρά. Η γνώση και οι διαδικασίες για να την αποφύγουμε έχουν περαστεί στο κοινωνικό σύνολο χωρίς να λέμε τους ανθρώπους ηλίθιους και επικίνδυνους.

Ξανά, όταν μου βάζεις την ατομική ευθύνη ως το μόνο κριτήριο, θα αποφασίσω όποτε θεωρώ ότι με συμφέρει προσωπικά περισσότερο.

Προκύπτει επειδή η κοινωνία που ζούμε δεν κοιτάει ποτέ το άτομο.

Μια χαρά παρουσίασα, το δε θέλω είναι μια χαρά λόγος κι ας μην τον καταλαβαίνεις. Δε συμφωνώ με αυτό το λόγο και προσωπικά προφανώς θα κάνω το εμβόλιο, αλλά όταν οι διαδικασίες για να αποφασίσει να κάνει κάποιος το εμβόλιο επαφιονται από την κοινωνία την ίδια στο κάθε άτομο δεν μπορείς να περιμένεις ότι όλοι θα έχουν “λογική”. Είναι απλώς ηλίθιο να ζητάς ευθύνες ενός ατόμου από το κοινωνικό σύνολο, όταν το κοινωνικό σύνολο δεν προσφέρει τίποτα για τθν υποστήριξη αυτών των αποφάσεων.

Γι’αυτό ακριβώς το λόγο πρέπει να μας ενδιαφέρει το πως λειτουργούμε περισσότερο και όχι “ο σκοπός αγιάζει τα μέσα”. Απ’το πρώτο ποστ μου, είπα στον κουιντομ πως δε διαφωνώ στη βάση των όσων λέει, αλλά ο τρόπος που εμείς οι απλοί πολίτες κάνουμε επίθεση σε παρόμοιας (ας το πούμε χάριν του λόγου) τάξης ανθρώπους δε θα οδηγήσει πουθενά. Τα προβλήματα θα παραμείνουν, ο τρόπος που παίρνουν αποφάσεις για τον εαυτό τους και τους γύρω τους θα είναι πάντα προβληματικός.

1 Like

Εδω και ενα μηνα στην Ινδια πεθαινουν 4000 ανθρωποι την ημερα απο Covid19. Τι ειναι αυτα που γραφεις :expressionless:

Λαθος, προφανως.

Εδω και εναμιση χρονο ολος ο κοσμος μονο για αυτο μιλαει.

Ισως γιατι επιλεγουν να κανουν το εμβολιο διχως να αρχιζουν τις θεωριες συνωμοσιας.

Εγω δεν εβαλα καμια ατομικη ευθυνη ως το μονο κριτηριο. Ειναι συλλογικη η ευθυνη, και η αποφαση προσωπικη.

Οταν η αποφαση σου επηρεαζει και τους αλλους γυρω σου, οχι, δεν ειναι.

Δεν κανω επιθεση σε κανεναν που δεν διακινδυνευει την ζωη των γονιων μου και των γονιων καθε ανθρωπου που ξερω.

5 Likes

;;;;; elaborate please. Καταλαβαίνω νομίζω σε γενικές γραμμές το σκεπτικό σου, ωστόσο η παρούσα πρόταση προκαλεί μόνο facepalm

2 Likes

Έτσι για την παρατήρηση, ο θείος μου και η θεία μου, κόλλησαν covid πριν 10 μέρες περίπου. Ο θείος μου είχε κάνει την 1η δόση Pfizer, η θεία όχι ακόμα (νομίζω εκείνος είναι 60 κάτι και εκείνη 50κάτι, κάτι τέτοιο).

Ε ο θείος ούτε που κατάλαβε τι είχε. Ούτε μισό σύμπτωμα. Η θεία ήταν ένα βήμα πριν την ΜΕΘ, με όλα τα κλασικά συμπτώματα, πυρετούς, δυσκολία στην αναπνοή, καταπόνηση, απουσία γεύσης και όσφρησης κ.λπ.

3 Likes

Έχει σταματήσει η παραγωγική διαδικασία? Έχουμε φαγητό στο τραπέζι μας? Μας λείπει κάτι πέρα απ’την κανονικότητα που είχαμε πριν τον ιό? Γενικά ο θάνατος είναι το πιο φυσιολογικό πράγμα στον κόσμο. 1 δις άνθρωποι δεν έχουν ρεύμα αυτή τη στιγμή που μιλάμε. Οι Ινδοί πεθαίνουν επειδή ο Γαγγης που πίνουν νερό είναι μια βιομηχανική καταβοθρα με ή χωρίς covid. Οι Κολομβιανοι σκοτώνονται από το στρατό εδώ και ένα μήνα. Άπειρα παραδείγματα παντού πως η ζωή προχωραει και ο ιός έτσουξε εμάς που δεν μπορέσαμε να τον περιορίσουμε εκεί που δε θα μας έκανε και ιδιαίτερη διαφορά, όπως γίνεται ασταμάτητα όλα αυτά τα χρόνια. Και τη μόνη διαφορά που μας επηρεάζει πραγματικά και ουσιωδώς, δηλαδή ο περιορισμός των ελευθεριών μας την ξεχνάμε γιατί υπάρχει η πιθανότητα να πεθάνουμε.

Ναι ρε μαν, 2ο ενικό πάνω στο γράψιμο. Η κοινωνία μας λέει παρ’το πάνω σου.

Οκ διαφωνούμε, αλλά στην πραγματικότητα έτσι γίνεται.