Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 1)

Aν δεν κάνω λάθος, ειρωνικά το είπε ο ανθρωπος.

Αυτό πίστευα και εγώ αλλά μετά είδα το σχόλιο του εδώ μέσα περί πλειοψηφίας και Χόλιγουντ.

Και εγω βλεποντας το σχολιο του στο Γιουρο πιστευα πως ειρωνευεται αλλα δεν ειμαι καθολου σιγουρος πλεον.

Η επόμενη λογική σκέψη είναι αν το dark side of the moon ήταν όχημα της νοσηρής μειοψηφίας για την επικράτηση μη χρηστών ηθών μέσω της rock μουσικής

2 Likes

Σύντομο σχόλιο για να μην προβληματίζεστε… αν χρειαστεί θα επανέλθω:
Δεν με ενδιαφέρει ο σεξουαλικός προσανατολισμός του καθενός, και είμαι υπέρ της ελεύθερης βούλησης γενικά (και σε αυτό το θέμα προφανώς). Αλλά αυτό διαφέρει από τη συνεχή προπαγάνδιση των θέσεων/απόψεων της μιας πλευράς (βλ. lgbt) είτε μέσω ευρωπαϊκών ψηφισμάτων/οδηγίων κλπ, είτε μέσω συνεχούς και τεράστιας προβολής τους σε ταινίες και σειρές, κυρίως της άλλης πλευράς του ατλαντικού (εκεί κολάει το χόλιγουντ υπό γενικότερη έννοια). Αποκορύφωμα της μονόπλευρης προπαγάνδισης είναι τα τσίρκα που ονομάζουν “gay pride parade” κλπ, τα οποία αν δεν εξέφραζαν τις θέσεις της κύριας lgbt κοινότητας, δεν θα τα στήριζαν.
Όσον αφορά το Euro και το σήμα του ουράνιου τόξου, τι σχέση έχει με το ποδόσφαιρο και τη διοργάνωση; Ό,τι θυμόμαστε χαιρόμαστε είναι η φάση; Αφού η ουεφα δεν θέλει καμία πολιτική κλπ χροιά στη διοργάνωση, τότε δεν θα πρέπει να υπάρχει συνολικά, και όχι να γίνονται εξαιρέσεις (αυτό πάει περισσότερο στο άλλο νήμα και στο σχόλιο μου ως απάντηση σε σχόλιο για την σκατοουέφα κλπ).

Παιδιά, διαλύστε το, ο St_Anger δεν γουστάρει τα πολύ γκέι. Ό,τι προπαγάνδα κάναμε, κάναμε, τώρα ας αφήσουμε τους ετεροφυλόφιλους επιτέλους στην ησυχία τους, εκεί που δεν υπάρχει ούτε προπαγάνδα, ούτε επιβολή προτύπων, κι όλα είναι φυσιολογικά και κανονικά…

Όπως π.χ. στο ποδόσφαιρο, που δεν υπάρχουν σεξιστές, ή ομοφυλόφιλοι, κι όλοι είναι άντρες που παίζουν αντρική μπάλα…

8 Likes

Πολύ λάθος όλο σου το ποστ ρε συ

12 Likes

Το γεγονος οτι το δικαιωμα μιας ολοκληρης ομαδας ανθρωπων να υπαρχουν και να μην υφιστανται διακρισεις εχεις φτασει να θεωρειται …πολιτικο ειναι μια τεραστια νικη των ομοφοβικων alt-right σκουπιδιων που καθοριζουν τον δημοσιο λογο τα τελευταια χρονια.

Θλιψη και μονο θλιψη.

6 Likes

Το ποδόσφαιρο είναι που δεν έχει σχέση με την Ουέφα και με τη διοργάνωση, αν το καλοσκεφτείς.

4 Likes

Τελικά το μόνο καλό που έχει αυτή η κατάσταση είναι ότι μαθαίνουμε τους κρυφοφασιστες

1 Like

Καλά ρε συ, μην το πάμε και μεις στο άλλο άκρο. Δεν ξέρω όλες τις απόψεις του St_Anger, αλλά από την κάζουαλ ομοφοβία μέχρι τον φασισμό υπάρχει μεγάλη απόσταση

1 Like

Ε-ε-έρχεται ή μέσο πειθούς για τους ανεμβολίαστους;

1 Like

Αν εξαπλωθεί αυτή η μετάλλαξη σύντομα, εκτιμώ ότι έρχονται τουριστικές ακυρώσεις ή έστω δεύτερες σκέψεις.

Εδώ που ζω εγώ, δεν έχεις προς το παρόν καραντίνα αν γυρίσεις από Ελλάδα. Αν έρχεσαι, όμως, από χώρα που η μετάλλαξη Δέλτα είναι η επικρατούσα, μπαίνεις σε καραντίνα (πχ Ινδία, Βραζιλία). Σε περίπτωση πχ που χρειάζεται να δουλέψεις από το σπίτι και ταυτόχρονα δεν μπορείς να πας τα παιδιά στο σχολείο λόγω αυτής της καραντίνας, είμαι σίγουρος ότι πολλοί θα το σκεφτούν διπλά να έρθουν Ελλάδα.

Επομένως το κίνητρο του κράτους θα πρωτίστως οικονομικό: Αν η Δέλτα εξαπλωθεί, θα χαθεί τουρισμός.

1 Like

Είναι πραγματικά αξιοσημείωτο το πώς με τόσο καλή διαχείριση της πανδημίας θα φτάσουμε σε αυτό το σημείο.

12 Likes

Πάντως στο gazzetta πριν λίγη ώρα που το δημοσίευσε, γελάει ο κόσμος κάτω από την είδηση.

1 Like

@St_Anger
Προχθές ο Νασίμπ αποκάλυψε ότι είναι ομοφυλόφυλος και συμπαίκτες/ομάδα/αντίπαλοι τον υποστήριξαν, αλλά για τους μάτσο (oh wait… τι έγραψα) οπαδούς του ποδοσφαίρου προφανώς αυτά τα βουτυρόπαιδα δεν μπορούν να μας πουν τπτ.

Όταν μία κοινωνική ομάδα, έστω και πλειοψηφική, ζητάει να μην βλέπει ταινίες που περιλαμβάνουν πρότυπα/στερεότυπα μίας άλλης κοινωνικής ομάδας, ιδιαίτερα αν είναι μειοψηφική, υπάρχουν αρκετές λέξεις που μπορούν να περιγράψουν αυτή τη νοοτροπία. Αλήθεια όμως, δεν πρόκειται να τις αναφέρω.

Τέλος, θα έβλεπα πιο λογικό το ενδεχόμενο να ζητούσαμε από το κωλοΧόλιγουντ να πάψει τις ταινίες με serial killer, τέρατα και κέρατα (μέγας λάτρης των scifi + thriller + horror btw) πάσης φύσεως που ίσως να βάζουν ιδέες βίας σε νεανικά μυαλά, παρά αυτό που ζήτησες. Αλλά κολοκυθόπιτα, μπορούμε να ζητήσουμε 2-3 πορνοστάρ που θα μας δείξει και πιο μάτσο. Που να μπλέκουμε με δολοφόνους τώρα, αστο να πάει…

Γέλασα πολύ.

1 Like

Ακριβως ειδικα επειδη η διαχειριση της πανδημιας ειναι για τον πουτσο καβαλα χρειαζεται ο εμβολιασμος, αλλα δεν μπορει να ειναι ειλικρινης σε αυτο ο Μητσοτακης :grin:

1 Like

Λογικά ο Κούλης θα πρέπει να πάρει μια δύσκολη απόφαση. Είτε μπλοκάρει τους Βρετανούς και σταματάει έτσι την ενίσχυση της Δέλτα στην Ελλάδα είτε συνεχίζουμε να τους υποδεχόμαστε και σε λίγο καιρό δε θα έρχεται κανείς Ελλάδα.

Βέβαια το «σε λίγο καιρό» είναι σχετικό και ίσως η μετάλλαξη επικρατήσει σε πάνω από 40-50 μέρες κι επομένως, μέχρι τότε, βγει η σεζόν. Θα έχει ενδιαφέρον να δούμε ποια θα είναι η απόφαση…

2 Likes

“Αν κάνατε εμβόλιο δε θα είχαμε προβλήματα, όλοι μέσα για να σωθούμε”

5 Likes

Δε θέλει πολύ μυαλό, αλλά ποιος το χασε να το βρουν οι ά(χ)ριστοι. Αντί για βιβλία, βάλτε τα εμβόλια και θα γίνουν sold out

BrilliantCapitalConey-max-1mb

3 Likes