Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 1)

Σωστη παρατηρηση. :wink::smiley:

Χωρίς να με ενδιαφέρει καθολου το ζήτημα των ΑΕΙ και του ασύλου, τι εννοείς ακριβώς με το παραπάνω?

Δεν είναι η πολιτική θέση του Γουότσον (ό,τι και αν είπε, ρατσιστικό ή μη), σύμφωνα με αυτόν είναι επιστημονικό πόρισμα της έρευνάς του. Δεν εκφράστηκε στα δικαιώματα που θα πρέπει να έχουν οι ηλίθιοι, απλά είπε ότι υπάρχουν.

Θα ήθελα πάντως και γω κάποια αναφορά σε όσα έχει υποστηρίξει.

Και βεβαια, αν οντως ετσι συμβαινει, δεν μπορει κανεις να του προσαψει τιποτα ε. :wink:

Το θεμα ειναι το κατα ποσο προκειται για ερευνα ή για “ερευνα”.

Δηλαδη, αν μπορει να παρουσιασει στοιχεια μιας ερευνας που θα αποδεικνυε, ας πουμε, οτι οι εγχρωμοι ειναι λιγοτερο εξυπνοι απο τους λευκους, δε νομιζω να τον ελεγε κανεις ρατσιστη.

Απο κει και περα, φυσικα, θα ειχε ενδιαφερον τι προτεινει ενας τετοιος επιστημονας για δραση με βαση τα αποτελεσματα της ερευνας, που θα παρουσιαζε.

Δυστυχως, ομως, εμενα τουλαχιστον (απ’ οσα εχω διαβασει, αν καποιος εχει κατι που μπορει να με βγαλει λαθος, δεν εχω προβλημα να το παραδεχτω) η φαση μου φαινεται πιο πολυ για [U]εκφραση ρατσιστικων αισθηματων καλυμμενα απο το μανδυα της επιστημης, την οποια κατεχει[/U].

Γιατι, προσωπικα, δεν ειδα πουθενα προσπαθεια να στηριχτει αυτη η αποψη στα οσα διαβασα.

Αν ισχυει αυτο που λεω, δε βρισκω κακο να αντιδρασουν ορισμενα ατομα και να θελουν να του γαμησουν την ομιλια.

Απλα, ειμαι αντιθετος με τη βια γενικα και γι’ αυτο βρισκω (εφοσον ξαναλεω ισχυουν αυτα που εγραψα παραπανω) λαθος οχι την κινηση, αλλα την τροπη που πηρε.

On October 25, 2007, Watson was compelled to retire as chancellor of the Cold Spring Harbor Laboratory on New York’s Long Island and from its board of directors, after Watson had been quoted in The Times the previous week as saying “[I am] inherently gloomy about the prospect of Africa [because] all our social policies are based on the fact that their intelligence is the same as ours?whereas all the testing says not really.”[50] Responding to Watson?s stated views about race, biologist Steven Rose said: “This is Watson at his most scandalous. He has said similar things about women before but I have never heard him get into this racist terrain. If he knew the literature in the subject he would know he was out of his depth scientifically, quite apart from socially and politically.”[51]

http://en.wikipedia.org/wiki/James_D._Watson#cite_note-2

Για διάβασε Σεντ ανγκερε, διαστρεβλώθηκαν τα λεγώμενα του? Ή πρόκειται για ακόμα έναν επιστήμονα που καβάλησε το καλάμι και δεν αντιλαμβάνεται μέχρι που φτάνουν τα όρια της γνώσης του? (Δεν είναι ο μόνος και ο χοκινγκ τελευταία έχει πέσει σε αυτό το τριπάκι). Παρεπιπτόντως έχω διαβάσει και το βιβλίο του για τη διπλή έλικα, το οποίο είναι αρκετά διφορούμενο μιας και ρίχνει πολύ (αχρείαστη) λάσπη για συνάδελφους του και λοιπά…Γενικά η γενετική πάντως, δίνει βήμα για πολλά αμφιλεγόμενα πορίσματα…

Δεν έχω χρόνο τώρα να ψάξω τις ακριβείς πηγές, αλλά κοιτώντας λίγο την σελίδα για τον Watson στο wikipedia, βρήκα τις εξής 2 αναφορές για 2 πράγματα που έχει πει κατά καιρούς:

While speaking at a conference in 2000, Watson had suggested a link between skin color and sex drive, hypothesizing that dark-skinned people have stronger libidos. His lecture, complete with slides of bikini-clad women, argued that extracts of melanin ? which gives skin its color ? had been found to boost subjects’ sex drive. “That’s why you have Latin lovers,” he said, according to people who attended the lecture. “You’ve never heard of an English lover. Only an English patient.”

On October 25, 2007, Watson was compelled to retire as chancellor of the Cold Spring Harbor Laboratory on New York’s Long Island and from its board of directors, after Watson had been quoted in The Times the previous week as saying “[I am] inherently gloomy about the prospect of Africa [because] all our social policies are based on the fact that their intelligence is the same as ours?whereas all the testing says not really.”

Στο πρώτο διακρίνεται και το γνωστό του χιούμορ (για όσους τον ξέρουν, έστω και βιογραφικά), ενώ στην επίμαχη δεύτερη αναφορά, δεν βλέπω κάτι το ιδιαίτερο, τουλάχιστον έτσι όπως αναφέρεται. Άλλο βιολογική διαφορά (που είναι υπαρκτή, όχι ανάμεσα σε διαφορετικές φυλές, αλλά και ανάμεσα στα δύο φύλα) και άλλο υπαινιγμοί για δήθεν ρατσιστικά σχόλια (δεν μίλησε για αρείες φυλές κλπ).
Ως άνθρωποι (πρέπει να) έχουμε ίσα δικαιώματα κλπ., αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν έχουμε βιολογικές διαφορές, εμφανείς ή μη. Αν, τώρα, αυτό το εκμεταλλεύονται και το διαστρεβλώνουν τα διάφορα φασιστοειδή για να αναπτύξουν τις θεωρίες τους περί ανώτερων φυλών (βλ. Χίτλερ, αλλά και πιο σύγχρονα κάτι λιακόπουλοι με τις θεωρίες περί ανωτερότητας ελλήνων…), δεν φταίει η επιστήμη για αυτό. Και φυσικά, ούτε φταίει ώστε διάφορα άλλα φασιστοειδή με σημαιούλες να το παίζουν επαναστάτες και δήθεν υπερασπιστές αδυνάτων και πάει λέγοντας.

edit: elmarad απάντησα πριν δω το μήνυμά σου. Οπότε ό,τι γράφω παραπάνω…

Καλά στο πρώτο κουότ, κάνει χαβαλέ είναι προφανές…ωστόσο νομίζω στο 2ο βιάζεσαι λίγο να προσπεράσεις αυτό που δηλώνει, που ουσιαστικά αναφέρεται σε μια ολόκληρη ήπειρο (Αφρική!) με το φόβο αποτυχίας των δυτικών κοινωνικών επιστημών λόγω…γενετικής νοητικής κατωτερότητας…Ε αυτό δεν διαφέρει και πολύ από τις γενικεύσεις λαμπρών επιστημόνων του…τρίτου ραιχ…Η γενίκευση του και φασιστική είναι και επιπλέον κάνει χρήση του δόγματος της γενετικής, τουτ’εστιν τα γονίδια καθορίζουν τον άνθρωπο κατα τέτοιο τρόπο που δεν έχει τη δυνατότητα κατα τη διάρκεια της ζωής του να εξελιχθεί σε κάτι άλλο, που είναι απλά ψέμα.

ο watson απλά είπε μια επιστημονική άποψη η οποια προφανώς είναι αποτέλεσμα έρευνας.καθαρά επιστημονικά όμως.το αν ο μαύρος ή ο λευκός ή ο κίτρινος είναι ανώτερος/κατώτερος μπορεί επιστημονικά να αποδεικνύεται αλλά όσον αφορά την κοινωνία όλοι πρέπει να είναι ίσοι.τώρα αν τις επιστημονικές έρευνες του watson κάποιοι τις χρησιμοποιούν ώστε να προωθούν τον ρατσισμό είναι θέμα καθαρά της κοινωνίας να τους απομονώσει.

όσον αφορά το περιστατικό στην πάτρα οι κανίβαλοι που του την πέσανε απλά αποδείξανε αυτά που λέει ο watson (σύμφωνα με την έρευνα που έχει κάνει) για την ύπαρξη ανθρώπων κατώτερης νοημοσύνης.

Δε θέλω να κάνω το δικηγόρο του, γιατί δεν ξέρω τι πραγματικά πιστεύει ο άνθρωπος, αλλά αυτό που ποστάρατε δεν είναι εξ’ορισμού ρατσιστικό. Και θα με ενδιέφερε να μάθω περισσότερα για το θέμα, γιατί πραγματικά με θεωρώ άσχετο στο αντικείμενο.

Αλλά με τα λίγα που έχω καταλάβει θεωρώ πως δεν είναι παράλογο το πως σε τόσο ξεχωριστά σύνολα ανθρώπων που δεν επικοινωνούσαν μεταξύ τους (Καυκάσιοι, Αφρικανοί, Λατινο-Αμερικάνοι, Ασιάτες, κλπ), η εξελικτική διαδικασία λειτούργησε με τελείως διαφορετικούς τρόπους και με τελείως διαφορετικά αποτελέσματα. Το παράδειγμα μου με τους “μεγαλοτσούτσουνους” μαύρους δε το είπα τυχαία. Δεν θεωρώ τυχαίο πως οι πιο μικροτσούτσουνοι λαοί είναι αυτοί με τους αρχαιότερους πολιτισμούς και που υιοθέτησαν τη μονογαμία πρώτοι (τώρα γκρεμίζεται ο μύθος του πόσο βαριά είναι η “πούτσα του τσολιά”).

Η ύπαρξη μονογαμικών μεγάλων και οργανωμένων ολιγαρχικών κοινωνιών εξασφάλιζε σε όλους τους άνδρες την παραγωγή λίγο-πολύ του ίδιου αριθμού απογόνων και το πλεονέκτημα στην παραγωγή απογόνων (νόμιμα-ξώγαμα) το είχαν οι ισχυροί. Αυτοί που είχαν δηλαδή αυτή τη μορφή ευφυίας που τους επέτρεπε να αναριχηθούν ψηλά σε αυτές τις κοινωνίες. Κοινώς, τα παιδιά της επόμενης γενιάς δεν είχαν μεγαλύτερο πουλί αλλά ήταν πιο έξυπνα/πανούργα/υψηλότερο eq/παρτάκηδες/κυνικά, κλπ. Χαρακτηριστικά που ευνοούν την επιβίωση σε ένα τέτοιο περιβάλλον και που ακόμη δεν έχει αποκλειστεί το ενδεχόμενο να ελέγχονται και γενετικώς (πολλές τάσεις συμπεριφοράς ελέγχονται γενετικώς).

Επίσης, θα πρέπει να ξεκαθαρίσω κάτι που ο πολύς ο κόσμος δεν καταλαβαίνει. Πλέον μιλάμε για στατιστική και πιθανότητες. Αν πάρεις έναν τυχαίο μαύρο κατά 51% θα τρέχει πιο γρήγορα από εμένα και αν ισχύει αυτό που λέει ο Watson, κατά 50,1% εγώ θα είμαι πιο πανούργος και πιο ευφυής για τα δεδομένα των σύγχρονων ευρωπαϊκών πολιτισμών. Δεν είναι βέβαιο πως εγώ θα είμαι πιο έξυπνος και λιγότερο γρήγορος. Τέλος, δεν υπάρχει μόνο μία μορφή ευφυίας και δεν είναι κι εύκολο να την ορίσεις (από ότι ξέρω).

Με λίγα λόγια, όποιος πιστεύει πως είναι πιο έξυπνος από τους μαύρους είναι απλά ηλίθιος και η συντριπτική πλειοψηφία λευκών και μαύρων είναι πιο έξυπνοι από αυτόν. Κι ας αποδειχτεί κάποια μέρα πως οι στους σύγχρονούς πολιτισμούς -που σχεδίασαν οι Καυκάσιοι- οι Καυκάσιοι έχουν χαρακτηριστικά που τους ευνοούν ή το αντίστροφο.

Δε νομίζω πως αυτό που είχε πει ήταν αποτέλεσμα της έρευνας του. Εκτίμηση είχε κάνει σε μια συνέντευξη του. Η έρευνα του είναι πλέον στην καταπολέμηση του καρκίνου από ότι ξέρω. Και δεκτόν πως δεν είναι πολιτική του θέση (επαναλαμβάνω πως δε γνωρίζω) αλλά δε νομίζω πως όποιος μπήκε για να διακόψει την ομιλία μπήκε γιατί διαφωνούσε σε ακαδημαϊκό επίπεδο. Σε πολιτικό επίπεδο διαφωνούσε με αυτή τη θέση. Αυτό ήθελα κυρίως να πω.

@ Ορίτζιναλ:

Λάθος.

Μια επιστημονική έρευνα δεν γίνεται για να γίνει. Γίνεται για να προκύψουν συμπεράσματα/αποτελέσματα και βάσει αυτών να παρθούν αποφάσεις. Αυτός είναι ο ρόλος της επιστήμης και δεν ξεκόβεται από την κοινωνία.

Επομένως εάν βάσει επιστημονικών πορισμάτων αποδεικνύεται ότι μια ομάδα ανθρώπων έχει κατώτερο νοητικό επίπεδο από μια άλλη δεν είναι λογικό η πρώτη ομάδα να έχει πρόσβαση πχ σε θέσεις εργασίας που υποθετικά απαιτούν υψηλό? Αλλιώς τι νόημα έχει χωρίζεις τους ανθρώπους σε γενετικά έξυπνους και γενετικά χαζούς?

@ Στ. Ανγκερ:

Εγώ από τα λόγια του πάντως (αν τα έχει πει όντως) καταλαβαίνω ότι μιλάει για κατωτερότητα της μαύρης φυλής. Όχι για βιολογικές διαφορές αόριστα. Εάν μπορείς να ερμηνεύσεις αλλιώς το “[I am] inherently gloomy about the prospect of Africa [because] all our social policies are based on the fact that their intelligence is the same as ours?whereas all the testing says not really.”, εξηγήσέ το μας λίγο. Γιατι να είναι gloomy because of social policies λόγω αόριστων βιολογικών διαφορών?

@ Κάρβου:

Κι εσύ το πας σε γενικές και αόριστες βιολογικές διαφορές.

Αλλά το μέγεθος του πέους ή το ύψος ή κάποιο τέτοιο χαρακτηριστικό είναι εντελώς πιο απλοϊκά στοιχεία από τη λειτουργία του εγκεφάλου στην οποία αναφέρεται ο Γουότσον.

Εγώ αυτό που βασικά θα ήθελα να διαβάσω είναι η έρευνα ή τα πειράματα τεσπά που αποδεικνύουν το “all our social policies are based on the fact that their intelligence is the same as ours?whereas all the testing says not really”.

Αν υπάρχει ας τη μάθουμε, αλλιώς ο καθένας είναι υπεύθυνος των λόγων του οπότε ας τις έτρωγε όσων χρονών κι αν ήταν.

Άλλωστε οι 75χρονοι και γενικά οι ηλικιωμένοι υστερούν και σε διανοητικό επίπεδο τέτοιο ώστε “I personally am inherently gloomy about the prospect of old-people [because] all our social policies are based on the fact that their intelligence is the same as ours?whereas all the testing says not really.”

Τώρα αν την εξέφραζα δημόσια την άποψη αυτή εγώ και στο επόμενο τετράγωνο με χτύπαγε ένας παππούς με την μαγκούρα του ή ο εγγονός του που θίχτηκε πόσο άδικο θα είχε?

Ναι, ας πούμε τέσταρε όλους τους Αφρικανούς ένα πράγμα…#-o Επίσης, υπάρχουν δεκάδες - για να μην πω εκατοντάδες - διαφορετικά είδη νοημοσύνης, και ο κάθε άνθρωπος έχει διαφορετικό επίπεδο σε κάθε ένα από αυτά, πχ μπορεί κάποιος να είναι μαθηματική ιδιοφυία, αλλά σε άλλους τομείς “νοημοσύνης” να παρουσιάζει υστέρηση…ο Γουατσουν δεν ξεκαθαρίζει που έδειξαν υστέρηση οι “έρευνες” του…δεν είναι άσπρο μάυρο δηλαδή. Επίσης οι δυτικές επιστήμες στηρίζονται κυρίως στο αριστερό ημισφαίριο, που συνδέεται με ορθολογισμό, ανάλυση, μαθηματική αντίλειψη κλπ. Το δεξί ημισφαίριο, που έχει να κάνει με την σύνθεση, και την συμβολική, ολιστική αντίλειψη, έχει αναπτυχθεί περισσότερο σε ανατολικές χώρες και το οποίο όταν εξελιχθεί βοηθά τον άνθρωπο να αντιλαμβάνεται τα όρια του σαν ον, τα όρια επίσης της αναλυτικής σκέψης στην κατανόηση της πραγματικότητας και το πως το καθετί αποτελεί μέρος ενός ανώτερου συνόλου - όχι πάντα αιτιοκρατικά…Φυσικά και τα 2 ημισφαίρια είναι διαθέσιμα εκ γεννετής στον άνθρωπο, όποτε είναι ατομικό θέμα του καθενός η χρήση τους…

εντιτ: Συμφωνώ με κριςπ

@chrisp
η επιστήμα απλά βοηθάει την κοινωνία σε κάποια θέματα.

@elmarad

ξέρεις και εσύ φαντάζομαι οτι όταν κανεις έρευνα δεν κάνεις την έρευνα σε όλο το σύνολο αλλά σε ενα ενδεικτικό μέρος του συνόλου.προφανώς και αν έκανε κάποια έρευνα δεν εξέτασε όλους τους αφρικάνους αλλά ένα μέρος αυτών.άκυρο εντελώς που το ανέφερες.

έντιτ:άσχετο αλλά αν δεν κάνω λάθος δεν έχει αποδειχθεί οτι οι μαύροι έχουν ανώτερο μυικό σύστημα απο τους καυκάσιους και τις άλλες φυλές?

Ε ναι ρε συ. Προφανώς. Κουβέντα να γίνεται εξ’άλλου. Το ποιες είναι οι πολιτικές απόψεις ενός που κάνει έρευνα για τον καρκίνο δε με νοιάζει ιδιαίτερα εξ’άλλου :stuck_out_tongue:

Σίγουρα. Και για αυτό ο γενετικός τους έλεγχος έχει ήδη αποδειχθεί ενώ για τον εγκέφαλο γίνονται ακόμη εικασίες… Δε διαφωνώ σε αυτό.

Σου επαναλαμβάνω πως δεν κάνει έρευνα σε αυτό το θέμα. Για αυτό και έφαγε πολύ κριτική. Κατά τα άλλα, είμαι βέβαιος πως αν ψάξει κανείς θα βρει έρευνες που έχουν γίνει και το τι λένε τα αποτελέσματα. Για να μη το κάνει κανείς μας, μάλλον δεν ενδιαφερόμαστε τόσο για το αν ισχύει η όχι :stuck_out_tongue:

Για αρχή όχι. Δε θα δικαιολογούσε το ξύλο και τη φίμωση. Όπως η ανάμειξη DNA στους ανθρώπους επιτρέπει την επιβίωση, έτσι και η πολυφωνία και το δικαίωμα στο να εκφράζεις άποψη, ισχυροποιεί μια κοινωνία και την κάνει περισσότερο ευάλωτη στις άρρωστες καταστάσεις. (και πριν πει ο οποιοσδήποτε το ότιδηποτε, το δικαίωμα της έκφρασης δεν ανήκει σε όσους θέλουν να εκφράσουν την άποψη πως πρέπει να καταργηθεί το δικαίωμα της έκφρασης -“π.χ” ρατσιστές, φασίστες, απολυταρχικοί, κλπ).

Ακόμη και στο παράδειγμα μας, αν κάποιος θεωρήσει πως οι μαύροι στατιστικά υπολείπονται των Ευρωπαίων στα μη επίκτητα χαρακτηριστικά που επιτρέπουν την επιβίωση στον δυτικό-ευρωπαϊκό πολιτισμό, τότε καταρρίπτεται (υποθέτω) το επιχείρημα πως μια παγκοσμιοποιημένη δυτικο-ευρωπαϊκή αγορά θα βγάλει την Αφρική από τη φτώχεια. Οι δυτικο-ευρωπαίοι, όσο δεν αναμειγνύονται γενετικώς με τους Αφρικάνους, θα διατηρούν το πλεονέκτημα και άρα μακροπρόθεσμα το πάνω χέρι. Επομένως και πάλι μπορώ να σκεφτώ ένα επιχείρημα του γιατί είναι καλό να ακουστεί μια τέτοια άποψη.

Μπορώ να σκεφτώ και αντεπιχειρήματα αλλά αυτά στηρίζονται στην άποψη πως οι πιο ηλίθιοι εξ’ημων θα παρανοήσουν μια τέτοια δήλωση. Όπως και ο παππούς στο παράδειγμα σου. Αν σε βάραγε με τη μαγκούρα του, θα είχε άδικο. Γιατί κάνεις εκτίμηση για στατιστικά δείγματα κι όχι για συγκεκριμένα άτομα. Είναι 2 τελείως διαφορετικές έννοιες και (δυστυχώς) αυτός δεν οφείλει να το ξέρει, ενώ εσύ οφείλεις να το ξέρεις (αν δε το ξέρεις, τότε είσαι προκατειλημένος με τους γέρους ή ρατσιστής αν το λες για τους μαύρους).

Mα ακριβώς αυτό λέω και εγώ! Πως μπορείς απο μια περιορισμένη έρευνα, να βγάλεις ένα τόσο βαρύγδουπο συμπέρασμα, γενικό για την νοημοσύνη μιας ηπείρου, όταν η ίδια η γεννετική τη διαχωρίζει σε τόσες πολλές κατηγορίες…

Αλήθεια γιατί κανείς δεν σχολίασε πως αρκετοί από αυτούς που του την πέσαν φορούσαν κουκούλες; Ακόμα και αν δεχτούμε πως έχουν δίκιο για την επίθεση τους για μένα το χάνουν και μόνο με αυτό. Αν δεν θα διαμαρτυρηθείς γιατί πιστεύεις πως κάποιος υποτιμά ηθελημένα μια ολόκληρη ράτσα ανθρώπων [B][U]ΔΕΝ[/U][/B] καλύπτεις το πρόσωπο σου.

γενικά είναι κάποιοι που ζητάνε το άσυλο και ελευθερία ιδεών και καλά κάνουν αλλά ώρες ώρες δρουν με τρόπο φασιστικό.γιατί φασίστας του κερατά είναι ο τύπος που ανέβηκε εκεί που μιλούσε ο watson και πουλούσε τραμπουκισμό με το μαδέρι στο χέρι.με το ετσι θέλω να πάει να χτυπήσει κάποιον που στο κατω κατω είναι εκεί καθαρά για επιστημονικούς λόγους.

βαρέθηκα να τα διαβάσω όλα τα σχόλια και απλά θα πώ τι είδα εγώ με τα μάτια μου…:stuck_out_tongue:

είχε να περιγράψει για την ανακάλυψη της διπλής έλικας για την βράβευση του ως επίτημος διδάκτορας του Πα.Πα.

τζάμπα ήταν,το αμφιθέατρο ήταν τίγκα και υπήρχαν βιντεοπροβολείς σε έξω αίθουσες

το αστείο είναι ότι η ομάδα των ατόμων που μπουκάραν,[U]είχαν επιχειρήσει αρχικά να μπούν απο την πάνω πόρτα[/U] φωνάζοντας συνθήματα και πετώντας τα χαρτιά με τα συνθήματα που είχαν,και απέτυχαν γιατί ήταν τιγκαρισμένο το αμφιθέατρο και όταν κατέβηκαν στην κάτω πόρτα [U]κανείς δεν είχε προνοήσει να τους εμποδίσει…[/U]

[B]όσον αφορά την ομιλία[/B] του watson,αυτό που έκανε ουσιαστικά ήταν να [U]έθαβε τους συναδέλφους[/U] του οι οποίοι έκαναν ίση ίσως και περισσότερη έρευνα απο τον ίδιο…
χαρακτηριστικό παράδειγμα η franklin η οποία είχε λιώσει στις κρυσταλογραφήσεις με ακτίνες Χ για να βγάλει μια σωστή φωτογραφία του DNA (link) η οποία βοήθησε πολύ στην έρευνά τους και μετά απο 6 χρόνια πέθανε απο καρκίνο…και δεν βραβεύτηκε με nobel όπως οι watson,crick,wilkins που ουσιαστικά κάνανε παράλληλα δουλειά…

ο φόρος τιμής που έδωσε ήταν να λέει για την franklin “she wasn’t exellent in crystalography,just good.but very closed,she didn’t share her thoughts on the dna and she fight against me” γιατί λέει δεν πίστευε ότι ήταν διπλή έλικα…

γενικά πολύ λάσπη και όσο να ναι όταν ακούς από έναν επιστήμονα που έκανε “την μεγαλύτερη ανακάλυψη του 20ού αιώνα” να λέει για έναν σαφώς ανώτερό του με πολλές ανακαλύψεις και δάσκαλος πολλών άλλων επιστημόνων [Linus Paulin]
“he was telling crap” [με μια μικρή επιφύλαξη γιατί δεν καταλάβαινα καλά τα αγγλικά του]
καταλαβαίνεις κάποια πράματα…

έχει γράψει βιβλίο [B]“avoiding boring people”[/B] λέγοντας boring people τους αυτούς με χαμηλότερη νοημοσύνη και λέει για το πως να τους εκμεταλευτείς,στην έρευνα ή στην δουλειά σου…

[B]τώρα για τα βιολογικά θέματα[/B],τα τελευταία χρόνια η επιγενετική,έχει αποδείξει ότι τα γονίδια παίζουνε πολύ μικρότερο ρόλο από αυτόν που νομίζαμε και ότι το περιβάλλον στο οποίο μεγαλώνει ένας άνθρωπος καθορίζει το [B]πως [/B]θα εκφράζονται τα γονίδια…και αυτό στον εγκέφαλο είναι πολύ καθοριστικό…

άρα με τις σύγχρονες επιστημονικές θεωρίες δεν υπάρχουν κατώτερες φυλές-“είδος” ανθρώπων,αλλά “κατώτερες” φυλές-με “κατώτερο” τρόπο ζωής…
[κατώτερο συγκριτικά με το πώς θεωρούμε τον έξυπνο άνθρωπο σήμερα,και το πόσο προσαρμοσμένος είναι στην “ανεπτυγμένη” κοινωνία του δυτικού κόσμου]

βγήκε μεγάλο τελικα…:stuck_out_tongue:

εντιτ:επίσης αν εξαιρέσεις τον τυπάκο που ανέβηκε πάνω εγώ δεν είδα βία ή πρόθεση για κάτι τέτοιο…
είχαν πανό που δεν τους άφησαν να το αναρτήσουν και μπορεί να καταλάβαινα το για ποιό λόγο μπούκαραν αν το διάβαζα…στα φυλλάδια λέγαν κλασσικά συνθήματα και μπορεί απλά να τα ανέφεραν χωρίς να ήταν αυτός ο στόχος της εισβολής τους…
παρόλα αυτά στείλαν τον πρύτανη στο νοσοκομείο [περισσότερο για προληπτικούς λόγους,όπως διαβεβαίωσε ο αντιπρύτανης στο τέλος]

Μόνο σε εμένα θύμισε;

[SPOILER][/SPOILER]

:lol::lol::lol:

πρέπει να ακούσεις το γέλιο του…ΙΔΙΟ με το ειρωνικό χαχάνισμα του seldon…:lol::lol:

http://www.youtube.com/watch?v=TGggsvdWoJs&t=0m25s

Άσχετο επειδή αναφέρθηκε οι αλήτες οι μαύροι όντως πηδάνε πιο ψηλά λόγω κάποιας διαφοράς που έχουν στον τένοντα(νομίζω) με τους λευκούς.Και στο κολύμπι νομίζω κάτι παίζει.
Μπορεί να λέω μαλακίες αλλά έτσι μας είχαν πει.Άρα δεν φταίω εγώ αλλά οι προπονητές μου:!:

Συνεχίστε παρακαλώ8)