Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 1)

Είναι η καλύτερη ώρα για τέτοιες διαμάχες.

Γιατί κάποια πράγματα τα θεωρούμε αυτονόητα μέχρι να πάψουν να είναι αυτονόητα.

6 Likes

Απλώς πήγε να πάρει τη δόξα. Λες και ξέρει κατά πού πέφτουν τα δημόσια νοσοκομεία :stuck_out_tongue:.

5 Likes

Το πιο δυστοπικο μελλον, θα ηταν με τον Πολακη ακομα υπουργο .

1 Like

Διαφωνώ. Γουστάρεις Κικίλια εσύ δηλαδή;

“Τελικά η χώρα χρειαζόταν περισσότερες προσλήψεις μπάτσων ή γιατρών/νοσηλευτών?”
Ένα καλό ερώτημα που μπορούμε σκεφτούμε τώρα και να το απαντήσουμε όταν τελειώσει το θέμα με τον κορωνοϊό.

2 Likes

Παπάδων

3 Likes

Κι εγώ δε νομίζω ότι είναι η κατάλληλη ώρα για μικροπολιτικά παιχνίδια.

2 Likes

Όταν έθεσα την παραπάνω ερώτηση στο Raziel666, αυτός είχε μιλήσει γενικά κι αόριστα για “διαμάχες”, για αυτό και ζήτησα μία διευκρίνηση για το τι είδους “διαμάχες” ακριβώς εννοεί.

Εσύ το συγκεκριμενοποιείς λίγο περισσότερο, μιλώντας για “μικροπολιτικά παιχνίδια”.

Δε γνωρίζω το ποιόν της παραπάνω εργαζόμενης στον ιατρικό τομέα, ούτε τους πολιτικούς σκοπούς που μπορεί να έχει, οπότε δε θέλω να κολλήσω στο συγκεκριμένο post. Ήθελα να επεκτείνω τη συζήτηση για το τι είδους “διαμάχες” πιστεύουμε ότι δε χωράνε αυτήν τη στιγμή και για ποιο λόγο. Π.χ. υποθέτω ότι ένα πέσιμο του ΣΥ.ΡΙΖ.Α. στην πολιτική της Ν.Δ. όσον αφορά το κράτος πρόνοιας (που δε συμβαίνει, ωστόσο- το αντίθετο μάλλον ισχύει) είναι αυτό που εσύ ονομάζεις “μικροπολιτικά παιχνίδια”, και μάλλον η πλειοψηφία της κοινωνίας θα συμφωνούσε μαζί σου ότι κάτι τέτοιο τώρα περιττεύει, γι’ αυτό και μάλλον το συγκεκριμένο κόμμα (ή και άλλα κόμματα) δεν ακολουθεί μία τέτοια γραμμή αυτήν τη στιγμή. Εντάσσεται, ωστόσο, οποιοσδήποτε αντίλογος ή/και κριτική στην κρατική διαχείριση στον παραπάνω χαρακτηρισμό των “μικροπολιτικών παιχνιδιών”; Θεωρώ πως όχι, θεωρώ πως μία τέτοια αντίληψη απλά συναινεί στην κατασκευή μίας “εθνικής ομοψυχίας” (τονίζω ότι μιλάω για εθνική, και όχι για κοινωνική όπως θα προτιμούσαν/περίμεναν κάποιοι) που αφήνει εκτός συζήτησης αρκετά, έως πολλά, κρίσιμα ζητήματα που πολλές φορές περνάνε στο ντούκου χωρίς καν να το αντιλαμβανόμαστε. Π.χ. η παρακάτω διαμαρτυρία μπορεί να χαρακτηριστεί ως “μικροπολιτικό παιχνίδι”;

Ή η παρακάτω ανακοίνωση είναι κάτι που δε θα έπρεπε να δημοσιευθεί αυτήν τη στιγμή;

Δεν κρίνω τόσο το περιεχόμενο των παραπάνω αιτημάτων, όσο το αν η επιλογή της δημοσιοποίησης τους είναι άκαιρη. Αν είναι κι αυτές “διαμάχες” που δε χωράνε αυτήν τη στιγμή.

2 Likes

Ειναι ομως η ωρα για να κατανοησουμε στο πραγματικο του μεγεθος ποσο για το πεος ειναι ο ανθρωπος ως ειδος στο βασιλειο των animalia.

Ζουμε χωρις καμια υπερβολη, την μεγαλυτερη παγκοσμια κριση εδω και 75 χρονια, ασχετα που το μεγεθος της κρισης δεν ειναι οσο καταστροφικο οσο ας πουμε διαφοροι πιο τοπικοι πολεμοι ή η πεινα και η φτωχεια που κατασπαραζει παμπολλες χωρες στην Αφρικη και πολλες στην Ασια.

Τα αποτελεσματα του Covid-19 ειναι προς το παρον λιγοτερο καταστροφικα οσον αφορα τα στατιστικα των θανατων, και καποια στιγμη ειτε ειναι σε 2 μηνες ειτε σε 6, θα περασει κι αυτο, ειδικα οταν φτασουμε την κορυφη και μετα αρχισουμε να πεφτουμε σε κρουσματα και θανατους. Ομως οι συνεπειες σε αλλα επιπεδα ειναι παγκοσμιες, και μπορει να ταρακουνησουν τον κοσμο για μια δεκαετια. Αυτο το πραγμα θα οδηγησει σε οικονομικη κριση, θα ταρακουνησει κοινωνικα τον κοσμο και τις συνειδησεις μας, και κανενας δεν ξερει συνολικα ποιος θα ειναι ο αποηχος σε 5 ή 10 χρονια απο τωρα, καθως εχουμε ακομα μεγαλο δρομο μπροστα μας.

Και τι κανουμε ως ανθρωπινο ειδος? Εξαφανιζουμε τα κωλοχαρτα, προσπαθουμε με νυχια και δοντια να μαζεψουμε τον κοσμο στις εκκλησιες, τα τζαμιά και τις παραλιες, φτιαχνουμε χιλιαδες memes, αγοραζουμε αντισηπτικα και σαπουνια στις χιλιαδες, κατασκευαζουμε θεωριες συνωμοσιας για Κινα, Αμερικη, Ευρωπη και πολιτικα παιχνιδια, βαζουμε σε δευτερη μοιρα οποιονδηποτε κατατρεγμενο προσφυγα, φτωχο, ταλαιπωρημενο προκειμενου να μην διαταραχθει η κανονικοτητα της καθημερινοτητας μας, και στην τελικη, γινομαστε κλαμενα μουνια επειδη ακυρωθηκε μια συναυλια ή ενα ταξιδακι μας στην μαγευτικη Ιβηρια.

Προσωπικα αηδιαζω για μια ακομα φορα με το ανθρωπινο ειδος, χωρις να εκπλησσομαι καθολου.

17 Likes

Σε συνέχεια του σχολίου του Quintom, παραθέτω την πρότασή μου για το απόλυτο καραντινικό (pun intended) ανάγνωσμα του απίστευτου διανοητή της εποχής μας, Θωμά Τσακαλάκη.

Εμένα δεν μου προκαλούν εντύπωση όλα αυτά, είχα σχεδόν πάντα χαμένη κάθε ελπίδα για την τεράστια πλειοψηφία των ανθρώπων. Δεν αναφέρομαι στο τι συμβαίνει τώρα, αλλά στους πολέμους, στον Τραμπ, στην ανοχή στον καπιταλισμό, στην άνοδο της ακροδεξιάς, στο μεταναστευτικό και, και και… Σε κάθε πτυχή της η ανθρωπότητα παρ’ ότι έχει κάνει κάποια βήματα προς τα μπροστά, σε καμία περίπτωση δεν πλησιάζει καν σε ένα επίπεδο ευκταίο και αντάξιο της νοημοσύνης του είδους μας.

Η μόνη προσωπική εμπειρία που θέλω να παραθέσω. Γενικά προσωπικά είχα πάντα μεγάλο πρόβλημα να διανύσω την απόσταση της θρησκείας, να κατανοήσω δηλαδή ότι υπάρχουν όντως άνθρωποι που πιστεύουν πως υπάρχει κάτι ανώτερο. Στην συνέχεια δεν μπορούσα να διανύσω την δεύτερη μεγάλη απόσταση, ότι αυτοί οι άνθρωποι συγκεκριμενοποιούν το δικό τους ανώτερο και το ονομάζουν Χριστό, Βούδα κ.ο.κ. Μου φαίνεται απλά απίστευτο. Στην συνέχεια έρχεται η τρίτη απόσταση, το πόσα λεφτά, χρόνο, ζωές και εξουσία ξοδεύουν για αυτό το ανώτερο.

Ε και έρχεται τώρα σε μία περίοδο γενικευμένης κρίσης να τους βλέπεις να κοινωνούν. Στην ίδια μου την δουλειά ανώτερα στελέχη που συνεργάζομαι πήγαν και κοινώνησαν την Κυριακή περήφανα. Προφανώς δεν τους έχω πλησιάσει από την προηγούμενη Τετάρτη.

Αλλά αυτή η απόσταση πως διανύεται, μου λέτε;;; Δεν. υπάρχει.

12 Likes

Δεν διανυεται.

Ειναι σαν την επεκταση του συμπαντος. Οσο διευρυνεται η εικονα απο το συμπαν που εχουμε λογω του περασματος του χρονου, το συμπαν επεκτεινεται και μαλιστα επιταχυνει σε αυτην την επεκταση του, κι ετσι δε θα φτασουμε ποτε στην ακρη. Καπως ετσι ειναι και αυτο που λες. Δε θα διανυσουμε ποτε την αποσταση που περιγραφεις, γιατι εθεσες αψογα τα 3 επιπεδα. Ο φουλ φανατικος θρησκοληπτος ειναι οχι 3, αλλα 5 επιπεδα μακρια. Και οσο διανυεις 1 αντε 2 επιπεδα, αυτος θα εχει βρεθει στο 10ο.

6 Likes

Μπα, μου φαίνεται πολλά επίπεδα τους έδωσες. Δεν είναι τοσο πολύπλοκο, είναι πολύ πιο απλό και απλοΐκο.

1 Like

Οχι μαν, διαβασε το ποστ του ακεφαλου.

Επιπεδα αποστασης απο την κοινη λογικη ειναι αυτα που περιγραφει.

Διαστασεις μακρια απο την πραγματικοτητα, αν θελεις.

1 Like

To διάβασα, απλά είναι τα επιπεδα αποστασης που έχει διανύσει κάποιος άθεος για να κατανοήσει κάποια πράγματα που αφορούν τις θρησκείες.

Και αυτό που λέω, είναι πως στο μυαλό ενός που πιστεύει, όλα αυτά δεν είναι σε επιπεδα, γιατί απαιτεί κριτική ικανότητα και σκέψη - και αν ήταν όντως στο μυαλό τους αναλυμένα σε τέτοια επίπεδα, θα έφταναν σε ένα αποτέλεσμα :wink:
Eξού και το απλοΐκά - όλα αυτά είναι ένας κυμάς.

1 Like

Υπομονή, στην επόμενη πανδημία θα είναι λιγότεροι, απλά μαθηματικά. Εμένα δεν με πειράζουν πάντως τόσο οι θρησκόληπτοι όσο το μεγαλύτερο σύνολο της ελληνικής κοινωνίας που με τα γεγονότα αυτά αποκαλύπτει ξεκάθαρα πόσο εγωιστική αντίληψη της πραγματικότητας έχει, καθώς και πόσο μεγάλη έλλειψη βασικής κοινωνικής παιδείας…δυστυχώς δεν ζούν ανάμεσα μας…εμείς ζούμε ανάμεσα τους…(το “εμείς” πάει σε όσους κατέχουν έστω τα βασικά δλδ αντίληψη βάση της κοινής λογικής).

3 Likes

Αν και το τοπικ λεγεται Ειδησεις απο Ελλαδα, δεν ειναι δικο μας προνομιο στην Ελλαδα κατι τετοιο. Με την παρουσα κατασταση φαινεται πως ολοκληρος ο κοσμος πασχει απο γενικη ηλιθιοτητα.

Οπως ειπε και ο Τζορτζ Καρλιν (νομιζω?) απλα σκεψου ποσο ηλιθιος ειναι ο μεσος ανθρωπος στην κοινωνια μας. Και μετα σκεψου οτι οι μισοι ανθρωποι ειναι πιο ηλιθιοι (αν υποθεσουμε μια σχετικα κανονικη κατανομη).

Οσον αφορα τα μαθηματικα, ΔΥΣΤΥΧΩΣ ενας ιος σαν κι αυτον δεν αφαιρει απο τον κοσμο αποκλειστικα τους ηλιθιους, τους απερισκεπτους, τους εγωιστες, τους απληστους, κτλ, αλλα εν προκειμενω τους ευπαθεις και τους ηλικιωμενους. Κι ετσι δεν υπαρχει κανενα κερδος.

4 Likes

“Λόγω του κινδύνου διάδοσης του κορωνοϊού στην Τουρκία αποφασίστηκε η διακοπή της ομαδικής προσευχής στα τζαμιά, καθώς η ισλαμική θρησκεία δεν επιτρέπει μεθόδους που βάζουν τη ζωή των ανθρώπων σε κίνδυνο.”

Ισλάμ ρε μούτρα, μπορεί να καθαρίζουν αλλόθρησκους αλλά τους δικούς τους τους προσέχουν. Εμάς εδώ τα τζιμάνια στα @@ τους, να γεμίσει το παγκάρι και δε γαμείς…

Καλά εννοείται ότι είναι global το φαινόμενο αλλά είπα να το περιορίσω στη χώρα μας για να είναι πιο συγκεκριμένη η κατεύθυνση της μούτζας…γενικά ναι συμφωνώ ότι πάνω κάτω όπως τα έλεγε ο κάρλιν (και πολλοί άλλοι δλδ) είναι.

5 Likes

Ποιος κινδυνος? Αφου ο Ερντογαν λεει εχουν μονο 18 κρουσματα -_-

2 Likes

σε γενικές γραμμές μια χαρά το έθεσες, και η ώρα είναι η πλέον κατάλληλη αυτή τη στιγμή. γιατί τώρα (που μπηκε το αυγό στον κώλο) γίνονται κάποια πράγματα αντιληπτά, ενώ εδώ και δεκαετίες (άντε από τα μνημόνια και δώθε) όσοι ελάχιστοι αναφέρονταν σε αυτά τα ζητήματα χαρακτηρίζονταν ως γραφικοί.

δεν είναι μικροπολιτικά ζητήματα @shadowking69 το ότι στη χώρα υπάρχουν αυτή τη στιγμή 600 κλίνες ΜΕΘ (από τις οποίες λέγεται πως είναι λειτουργικές το 75%), ούτε πως τον καιρό των μνημονίων έχουν κλείσει 6 νοσοκομεία στην αττική. Ούτε πως ο αντιπρόεδρος της κυβέρνησης εν μέσω τηλεπωλήσεων ζητούσε να απολυθούν γιατροί και ζητούσε να μην το χρεωθεί η τρόικα αλλά πως είναι δική του απόφαση (2013), κοκ, αναρίθμητα τα παραδείγματα. Ο κόσμος που ζούμε και οι συνθήκες που σε αυτόν επικρατούν είναι απόρροια των πολιτικών επιλογών και των δομικών στοιχείων του συστήματος εντός του οποίου (αδιαφορούμε πως;) ζούμε. Άλλωστε δεν είναι θέμα ΝΔ - ΣΥΡΙΖΑ (γιατί όπως σωστά ανέφερε ο @Leper_Jesus μόνο πέσιμο δεν κάνει ο τελευταίος στην ΝΔ για το κράτος πρόνοιας).

ΥΓ. @eviL Ναι, ξεκαθαρα πιο δυστοπικό μέλλον με υπουργό υγείας έναν γιατρό που είναι (όντως) αντιπαθητικός γιατί καπνίζει (λολ) και είναι βλάχος κρητικός, παρά με έναν αποτυχημένο μπασκετμπολίστα

edit. όπως είπε και απλά ο @QuintomScenario καμία ελπίδα για το είδος

3 Likes

ακριβώς αυτό