Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 1)

Eίμαι σίγουρος ότι πρώτη φορά ακουσες για το επάγγελμα της πόρνης από την Μαρια-Μαγδαληνή, παρά από τον Σόλωνα. Σε κάθε περίπτωση i stand corrected, αλλά δεν είναι εκεί το σημείο που θέλω να τονίσω.

Θα το πω για τελευταία φορά, γιατί έχει καταντήσει αηδία και βαρετό. Δεν λέω πως δεν υπάρχουν ιερόδουλες από επιλογή. Αυτές που το έχουν κάνει, καλά έκαναν και το έκαναν. Ας προχωρήσουμε. Ισχυρίζομαι ότι ένα μεγάλο ποσοστό από τις ιερόδουλες σε οίκους ανοχής, έχουν αναγκαστεί με την βία να το κάνουν. Ακόμα και αν δεν ισχύει αυτός ο ισχυρισμός, αναφέρομαι στις γυναίκες που με την βια έχουν αναγκαστεί να κάνουν αυτή την δουλειά. Το καταλαβαίνουμε αυτό?
Αν το καταλαβαίνουμε, τότε εγώ με την σειρά μου, δεν μπορώ να αντιληφθώ τι συζητάμε τόση ώρα. Αν δεν το καταλαβαίνουμε, πραγματικά δεν μπορώ να κάνω απολύτως τίποτα.

2 Likes

Πραγματικά παιδιά, διαβάστε λίγο πιο προσεκτικά. Στη πρόταση που quoteαρεις, εχω αναφέρει "να αναγκάσουμε μερικούς ανθρώπους να γαμιούνται χωρίς να το θέλουν".
Όταν αναγκάζεις κάποιον άνθρωπο να κάνει κάτι, τότε το ήθελε εξ’αρχής να το κάνει ?

1 Like

Ε αυτο σε ρωταω ρε συ, μιλας για τραφικινγκ? Να καταλαβω για τι μιλαμε τοση ωρα. Αν μιλας για τραφικινγκ, περα οτι μιλαμε για εντελως αλλα πραγματα, λες να υπερασπιζομαστε ενα κυκλωμα που απαγαγει γυναικες και τις βαζει να εκδιδονται με την βια?

Μιλάμε για τους οίκους ανοχής και τις εργαζόμενες σε αυτούς γυναίκες.

Αν πιστεύετε ότι το μόνο που λείπει από τα μπουρδέλα είναι η νομιμοποίηση από το κράτος για να είναι εντάξει σε όλα τους, εντάξει παιδιά, εγώ πάω πάσο. Φταίει το κράτος τότε που δεν τους νομιμοποιεί ενώ είναι κύριοι και τους κάνει να φαίνονται παράνομοι ενώ οι επιχειρηματίες απασχολούν εργαζόμενες που παρέχουν τις υπηρεσίες τους με τη θέλησή τους.

Από την άλλη, εγώ πιστεύω ότι οι περισσότερες γυναίκες που εκδίδονται, νόμιμα ή παράνομα, σε οίκους ανοχής το κάνουν επειδή (κάποιοι τις) έχουν φτάσει να μην έχουν άλλη επιλογή στη ζωή τους. Έτσι, ας πούμε, δικαιολογείται για μένα και το γεγονός ότι οι περισσότερες είναι από ξένες χώρες. Δε ρέπουν περισσότερο προς το συγκεκριμένο επάγγελμα οι γυναίκες με καταγωγή από αυτές τις χώρες, πολλές φορές ξεπληρώνουν “γραμμάτια” σε αυτούς που τις έχουν φέρει εδώ, άλλοτε καταλήγουν εδώ παρά τη θέλησή τους κλπ κλπ.

Μιλάμε για τους οίκους ανοχής και τις εργαζόμενες σε αυτούς γυναίκες όπως είναι στην πραγματικότητα, όχι όπως θα ήταν σε μια ιδεατή πραγματικότητα. Και η πραγματικότητα είναι ότι εκεί καταλήγουν πολλά θύματα trafficking. Δε μιλάμε για το αν “είναι σωστό” ή αν “είναι ηθικό” να εκδίδεται κάποια με τη θέλησή της, μιλάμε για το πώς έχουν καταλήξει να κάνουν το συγκεκριμένο επάγγελμα όλες οι κοπέλες που το κάνουν.

3 Likes

Ειναι και λιγο φαυλος κυκλος ομως, απο την στιγμη που το επαγγελμα κυμαινεται στην γκριζα ζωνη μεταξυ νομιμοτητας-παρανομιας ειναι λογικο οτι θα προσελκυσει εγκληματικα στοιχεια.

Το αν καταληγουν πολλα θυματα τραφικινγκ (που οντως καταληγουν) ειναι ενα θεματα απο μονο του. Το θεμα ειναι να καταπολεμησουμε το τραφικινκγ και οχι αν αυτο καταληγει σε slave labour η σε πορνεια πχ.

Κολλάς στην νομιμότητα, ενώ αλλού είναι η ουσία.
Πραγματικά δεν έχω να πω κάτι άλλο, μια χαρά τα λέει ο Παντελής.
Όποιος θέλει να εξισώνει αυτά τα πράγματα με άλλα επαγγέλματα, μεγειά του και χαρά του, τα πράγματα δεν είναι έτσι όμως.

Απλά να ξαναβάλω αυτό, ως τροφή για σκέψη:

1 Like

Ναι ομως ο Αποστολης αυτα δεν τα γραφει αποκλειστικα για το επαγγελμα που συζηταμε αλλα για τον εξαναγκασμο μεσω της αγωνιας του βιοπορισμου που δημιουργουν στο ατομο οι σχεσεις εξουσιας μεσα στο καπιταλιστικο συστημα.

Τεσπα agree to disagree, δεν ειναι αναγκη να εχουμε ολοι την ιδια οπτικη, ποσω μαλλον σε ενα τοσο περιπλοκο θεμα.

1 Like
  1. Δεν εκανα πουθενα συγκριση. Απλως εθεσα το επιχειρημα πως το οτι ειναι κατι νομιμο, αυτο δεν το κανει και ηθικο. Ειναι πολυ απλο αυτο που ειπα. Τωρα αυτο για τις γυναικες και τα αντικειμενα, ειναι αρκετα αντιφατικο με την παθιασμενη σου υπερασπιση προς το “αρχαιοτερο επαγγελμα της ιστοριας” οπως επαναλαμβανεις.

  2. Δεν υπαρχει κανονικο και μη κανονικο. Εγω προσωπικα οπως εγραψα (και απο ξεκινησε η κουβεντα) σε εναν ιδανικο κοσμο δε θα ηθελα να υπαρχει το επαγγελμα της πορνειας. Ή για να το γραψω πιο σωστα, θα ηθελα να μην θελει κανεις να υπαρχει το επαγγελμα της πορνειας. Δικαιωμα μου να το θεωρω αυτο νομιζω. Εχω μια κοσμοθεωρια η οποια δεν αντιμετωπιζει το σεξ ως επαγγελμα, και θεωρω πως ο καθε ανθρωπος στον πλανητη θα μπορουσε να θελει να κανει κατι διαφορετικο για να βγαζει τα προς το ζειν, και να ειναι πιο ευτυχισμενος. Μπορουμε να το συζηταμε για δεκαετιες, δεν θα με πεισει κανεις πως με εξαιρεση ενα πολυ μικρο ποσοστο ανθρωπων, το να κανει καποιος σεξ για επαγγελμα ειναι καποιο ονειρο ζωης που προσφερει την απολυτη ευτυχια σε κανεναν, τι να γινει τωρα.

  3. Αυτο που θεωρεις εσυ προφανες, δηλαδη οτι η κοπελα εχει τσεκαρει τις επιλογες της και διαλεξε το να ερχεται σε επαφη με τον καθε τελειωμενο σε μπουρδελο, ειναι μια αρνηση της πραγματικοτητας μαλλον. Οπως προτεινεις κι εσυ και ο @morgoth να δουμε κανενα ντοκιμαντερ για την φαση της οργανωμενης πορνειας σε χωρες οπως η Γερμανια κι η Τσεχια και η Ολλανδια ξερω γω, θα σου προτεινα να δεις κι εσυ κανα ρεπορταζ για την πορνεια στην Ελλαδα και τι βρωμια υπαρχει, μεταφορικα και κυριολεκτικα. Αστειο το να κανουμε και κουβεντα για αυτο.

  4. Εχεις μπερδευτει καπου οσον αφορα τα dealbreakers που εχει ο κοσμος για τα επαγγελματα. Το σεξ ειναι κατι που για καθε ανθρωπο στον πλανητη σημαινει πως μοιραζεσαι το σωμα σου με το σωμα καποιου αλλου, σε οποιοδηποτε επιπεδο συναισθηματων, αισθησεων και πλαισιου θελεις να το θεσεις. Αλλα το κανεις για ευχαριστηση, για αναπαραγωγη, για συναισθηματικο δεσιμο, οπως και να χει το κανεις και ανηκει στην σφαιρα των διαπροσωπικων σχεσεων. Επομενως δεν μπορει να μπει στο ιδιο πλαισιο με εναν γιατρο, εναν βοθρατζη, εναν χειρουργο ή οτι αλλο επαγγελμα θα σκαρφιστεις να αναφερεις ως “το ιδιο ακριβως με μια πουτανα” που ομως δεν ειναι το ιδιο.

5.Την λεξη “κανονικο” δεν την χρησιμοποιησα και αποφευγω να την χρησιμοποιω, οποτε οχι, δεν ειπε κανενας οτι δεν ειναι “κανονικο” γιατι δεν εχεις θεσει καν τι σημαινει αυτο. Η πιο απλη αποδειξη του γιατι ομως το επαγγελμα της πορνειας δεν ειναι το ιδιο με τα υπολοιπα που εχουν αναφερθει (και οσα αλλα μπορεις να σκεφτεις) ειναι το οτι συζηταμε τοσες σελιδες για αυτο, και πολλες λογικες που εχουν αναφερθει απο ολες τις πλευρες ειναι γκρι, και οχι ασπρο ή μαυρο.

  1. Αυτο το περι αρχαιοτερου επαγγελματος εντωμεταξυ ειναι μυθος, αλλα οκ. Οσον αφορα τους βιασμους τι να πω δεν εχω λογια. Δηλαδη το να κανουμε καλυτερο τον ανθρωπο και να του δωσουμε εκπαιδευση ωστε να μην βιαζει δεν ειναι ενα ενδεχομενο ε? Πρεπει να ανοιγουμε μπουρδελα για να ξεσπαει κι ο φουκαρας που θα γινοταν βιαστης αν δεν υπηρχαν οι πουτανες. Οκ.

Crossover με θρησκεια, μπονους τοπικ

4 Likes

Αυτό πάντως είναι μια κουβέντα που όντως είναι σοβαρή, μπορεί κάποιοι να θέλετε να πιστεύετε ότι σε έναν ιδανικό κόσμο δεν θα έπρεπε να υπάρχει αυτό το επάγγελμα αλλά wake up and smell the shit, λυπάμαι που σας το χαλάω αλλά δεν υπάρχει τέτοιος ιδανικός κόσμος, δεν υπήρξε και δεν πρόκειται να υπάρξει.
Ο κόσμος θα ήταν ζούγκλα αν δεν υπήρχε και αυτό το επάγγελμα με τόσους άρρωστους που κυκλοφορούν εκεί έξω.
Κατά τα άλλα η κουβέντα δεν μπορεί να πάει πουθενά γιατί προφανώς υπάρχει πολλή σκατίλα από πίσω που δεν ξέρουμε, φυσικά ξεκινάμε από το ότι όλοι είμαστε αντίθετοι με το trafficking και με ο,τι άλλο παράνομο υπάρχει.

1 Like

Ειπα μωρε εγω οτι δεν υπαρχει βρωμια? Πιο πανω δεν λεω οτι ο χωρος ειναι γεματος με εγκληματικα στοιχεια? Απλα λεω οτι αλλο η αντιμετωπιση της βρωμιας (ειτε μιλαμε για τραφικινγκ, ειτε μιλαμε για συνθηκες, ειτε μιλαμε για ηθικη) και αλλο να μας χαλαει σαν ιδεα το sex work, αυτο απορρεει απο τις αντιληψεις που εχουμε σαν κοινωνια συνδεσει με την γενετησια πραξη ως ταμπου. Επισης δεν ειπα ΠΟΥΘΕΝΑ οτι ο βοθρατζης ειναι ΤΟ ΙΔΙΟ με την πουτανα, ειναι πολυ πολυ συγκεκριμενο αυτο που λεω.

Η προτροπή μου δεν ήταν προς εσένα, εσύ αναφέρθηκες μόνο για την αναφορά σου στα ντοκιμαντέρ που αναφέρονται στο θέμα. Τριπλή αναφορά! Και γνωρίζω πως δεν λες τα ίδια με boston :kissing_heart:

1 Like

Αφού όλοι συμφωνούμε πως το trafficking είναι μια σύγχρονη μορφή δουλείας που πρέπει να σταματήσει, ας πάρουμε αυτό σαν κοινή αρχή της σκέψης μας. Μειώνεται το trafficking αν αναγνωριστούν δικαιώματα στις εργαζόμενες στα πορνεία και υπάρχουν πορνεία που έχουν πιστοποιηθεί από το κράτος ως νόμιμα; Εγώ θα φανταζόμουν πως σίγουρα μειώνεται το μερίδιο της πίτας σε όσους εκβιάζουν κοπέλες και δε θα μπορούσαν να αδειοθοτηθούν ποτέ.

Βέβαια αυτό το λέω δίχως να έχω προσωπική εικόνα/άποψη της κατάστασης. Αυτές που έχουν εμπεριστατωμένη άποψη υποστηρίζουν μέτρα σε αυτή την κατεύθυνση και τονίζουν πως χρειάζονται κι άλλα. Μιλάμε για την χώρα, που η κυβέρνηση της έβγαζε δημόσια φωτογραφίες από γυναίκες και τις παρουσίαζε στο πανελλήνιο ως εκδιδόμενες ναρκωμανείς, ενώ 120,000 γουρούνια άνδρες έπαιρναν τηλέφωνο για να μάθουν αν κακώς έκαναν σεξ με εκδιδόμενη και δίχως προφυλακτικό. Εγώ θα έλεγα πως αυτές οι 20,000 γυναίκες πρέπει να ακουστούν πιο δυνατά από αυτούς τους 120,000 άνδρες.

5 Likes

Απλά να πω ότι το βίντεο που προτείνω ασχολειται με αυτά τα θέματα που μιλαμε, το στίγμα που αντιμετωπίζουν οι sex workers, τις συνθήκες εργασίας τους, την αντιμετώπιση από το κράτος κτλ, δεν είναι ένα ντοκυμαντέρ για το πόσο καλά είναι να είσαι ιερόδουλη στο Άμστερνταμ.

(Γενικά πάντα θα επιμένω ότι τέτοιες συζητήσεις πρέπει από νωρίς να πηγαίνουν σε άλλα topic, κι ας πηγαίνει στο βρόντο αυτό που λέω. Από περιέργεια, βασικά, moderation υπάρχει ή όχι πλέον;)

Εγώ βρήκα πολλά ενδιαφέροντα σχόλια στην όλη κουβέντα (που με κάλυψαν σε μεγάλο βαθμό), οπότε θα σταθώ σε λίγα σημεία μόνο:

Για το ζήτημα της ατομικής επιλογής και του αυτοκαθορισμού: πολλές φορές αναφέρθηκε στην κουβέντα ότι σαν άνθρωποι όλοι κάνουμε τις επιλογές μας, είμαστε υπεύθυνοι γι’ αυτές κλπ. Όντως, αυτό ισχύει σε μεγαλο βαθμό, αλλά όπως εύστοχα αναφέρθηκε αλλού, δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι σ’ αυτόν τον κόσμο δε μεγαλώνουμε ο ένας διαχωρισμένα από την άλλη, δεν είμαστε απλά ατομικότητες που κινούνται σε παράλληλες ιδιωτικές σφαίρες (παρ’ όλο που ο καπιταλισμός πολύ θα ήθελε κάτι τέτοιο), αλλά σχηματίζουμε αυτό που λέμε κοινωνία . Κι αυτή η κοινωνία, με όλους τους ανταγωνισμούς που τη διαπερνάνε, τις αντιφάσεις, τις συγκρούσεις κλπ., σχηματίζει θεσμούς (τυπικούς και άτυπους), εξελίσσεται, μεταλάσσεται, γράφει ιστορία. Λοιπόν, μέσα σε όλο αυτόν τον κυκεώνα βρισκόμαστε κι εμείς, που από τη μία όντως σαν αυτόνομα άτομα χαρακτηριζόμαστε από αυτενέργεια, κίνηση κλπ., από την άλλη αυτήν την την αυτενέργεια και την κίνηση αναγκαστικά τις εκφράζουμε μέσα σε ιστορικούς και κοινωνικούς θεσμούς που βρήκαμε έτοιμους και μας περιβάλουν. Κάποιους από αυτούς μπορούμε να τους επηρεάσουμε, να τους αλλάξουμε. Κάποιες άλλες καταστάσεις είναι δύσκολο να επηρεαστούν –σχεδόν «καταδικάζουν» ανθρώπους σε αναγκαστικές και μοναδικές διαδρομές. Το αναφέρω αυτό γιατί πολύ ωραίος θα ήταν ένας κόσμος όπου όλοι έχουμε ίσες ευκαιρίες να αναπτύξουμε όλες τις δυνατότητες του εαυτού μας, αλλά αυτή η εικόνα είναι λίγο πλασματική –τουλάχιστον για ένα μεγάλο κομμάτι του πληθυσμού αυτού του πλανήτη.

Για το «αρχαιότερο επάγγελμα»: οι συγκρίσεις με την αρχαιότητα (ακόμα κι αν γίνεται με καλές προθέσεις, για να «ανατιμηθεί» η πορνεία σήμερα) καλύτερα ν’ αποφεύγονται. Το «αρχαιότερο επάγγελμα» δεν είχε τα ίδια χαρακτηριστικά τότε όπως έχει σήμερα. Μιλάμε για τόσο διαφορετικές ιστορικές και κοινωνικές συνθήκες που κάθε σύγκριση είναι απλά άτοπη. Άλλη η ηθική τότε, άλλη η ηθική σήμερα. Άλλες σεξουαλικές συνήθειες τότε, άλλες σήμερα. Άλλος ο ρόλος της γυναίκας και του άνδρα κ.ο.κ. Δεν μπορούμε να μπαίνουμε σε μία διαδικασία σύγκρισης της σημερινής έννοιας της πορνείας, με το θεσμό της εταίρας που υπήρχε στην αρχαία Αθήνα για παράδειγμα. Μην παίρνουμε λέξεις και τους προσδίδουμε μία διιστορική έννοια.

Για τους βιασμούς: με προβλημάτισε αρκετά, θα έλεγα, η τόσο αβίαστη διαπίστωση ότι «ευτυχώς που υπάρχουν τα μπουρδέλα, γιατί αλλιώς θα είχαν αυξηθεί οι βιασμοί». Νομίζω ότι ένα τέτοιο σκεπτικό αφήνει να εννοηθεί ότι το σύνολο των ανδρών είναι υποψήφιοι βιαστές ή ότι όλοι όσοι πηγαίνουν στα μπουρδέλα είναι κατ’ ουσίαν βιαστές. Κι όντως, θυμάμαι και παλιότερα που υπήρχε το σύνθημα « όσοι στα μπουρδέλα ψάχνουν οργασμό/10 ευρώ πληρώνουν τον κάθε βιασμό ». Το σύνθημα αυτό, βέβαια, βγήκε σε μία πολύ συγκεκριμένη ιστορική συνθήκη των «προσεχώς Βουλγάρες», της στυγνής εκμετάλλευσης των γυναικών από το πρώην ανατολικό μπλοκ, της «άνθισης» της ελληνικής επαρχίας κλπ. κλπ., πράγματα που απλά δεν μπορείς να μην προσμετράς σε όλη αυτήν τη συζήτηση (περισσότερα γι’ αυτό παρακάτω). Από την άλλη, όμως, δεν μπορώ να μην προσμετρώ ότι κι ένα σταθερό ποσοστό των ανδρών που επισκέπτονται τους εν λόγω χώρους (πολλές φορές με συνοδεία συγγενικού προσώπου, όπως άκουσα από σχετικές μαρτυρίες και συνεντεύξεις) είναι και άτομα που λόγω κάποιας σωματικής, νοητικής, συναισθηματικής ή ψυχολογικής δυσλειτουργίας δεν έχουν καμία άλλη σεξουαλική διέξοδο. Άτομα, δηλαδή, που με μεγάλη δυσκολία θα συγκαταλέγαμε σε όσους με φυσικό ή ψυχολογικό τρόπο εκμεταλλεύονται γυναίκες. Σ’ αντίθεση με τα υποκείμενα (μεταφορικά και κυριολεκτικά στην προκειμένη) για τα οποία βγήκε το παραπάνω σύνθημα, τα οποία κατά πάσα πιθανότητα δεν περίμεναν τα μπουρδέλα ώστε να διοχετεύσουν το μισογυνισμό και τη ματσίλα τους: τα ίδια έκαναν στα σπίτια και τις οικείες τους.

Για το αν η πόρνη και… (ο βοθρατζής, η καθαρίστρια… βάλτε όποιο επάγγελαμα αναφέρθηκε) είναι το ίδιο: η παρατήρηση ότι μέσα στον καπιταλισμό όλοι μας αναγκαζόμαστε (και δεν επιλέγουμε) να πουλάμε τον εαυτό μας, τις σωματικές και διανοητικές μας ικανότητες, ακόμα και τον ψυχικό μας κόσμο, ώστε να επιζήσουμε, είναι κατά βάση σωστή. Αν θεωρήσουμε, βέβαια, την «αγορά εργασίας» ως ένας μέρος όπου ο αγοραστής και ο πωλητής του εμπορεύματος «εργατική δύναμη» συναντώνται και συναλλάσονται ελεύθερα, καταλαβαίνει κανείς ότι η αγορά του σεξ (όπως κι αυτή των ναρκωτικών, όπως κι αυτή των όπλων ή οποιοσδήποτε άλλος τομέας της λεγόμενης «μαύρης/παρα-οικονομίας») περιέχει ένα μεγάλο κομμάτι που λειτουργεί με κάποιους διαφορετικούς νόμους –εκεί καμία σημασία δεν έχουν τα συνδικαλιστικά δικαιώματα ή η αστική νομιμόμητα. Νόμος είναι η βία, η μαφία και το έγκλημα. Η διάκριση που έγινε μεταξύ της καταναγκαστικής ή «ελεύθερης» πορνείας (πείτε το και trafficking/sex working, το ίδιο πράγμα εννοούμε –επιλέγω να χρησιμοποιώ το γενικότερο «πορνεία» κι ας είναι λανθασμένος ή γενικευτικός) μπορεί να είναι σε πρώτο βαθμό σωστή, ωστόσο δε θα πρέπει να ξεχνάμε ότι αυτά τα όρια πολλές φορές είναι δυσδιάκριτα. Δε μιλάμε για δύο απομακρυσμένους κόσμους, αλλά για ένα συνολικό πλαίσιο όπου τα «λευκά» και «μαύρα» τμήματα του πολλές φορές αλληλοκαλύπτονται, η μεταφορά΄σου από το ένα στο άλλο (και πάλι πίσω) είναι πολύ πιθανή, και το «νόμιμο» μπορεί τη μία μέρα να εκπέσει στο «παράνομο» κλπ.

Τέλος, αυτό που ήθελα να θίξω περισσότερο και νομίζω ότι κάπως μου έλειψε από την όλη κουβέντα, είναι το εξής: όσο νομιμοποιημένη κι αν είναι η πορνεία, όσους συνδικαλιστικούς εκπροσώπους κι αν έχουνε ή ό,τι άλλο αναφέρθηκε, κάθε σύγκριση που επιχειρούμε να κάνουμε με οποιαδήποτε άλλο επάγγελμα (ακόμα και τα πιο υποτιμημένα τύπου καθαρίστρια και βοθρατζής) πρέπει να λαμβάνει υπόψη της ότι οι ανθρώπινες σχέσεις δεν ορίζονται μόνο από ένα πολιτικό σύνταγμα (στο οποίο ο κάθε βοθρατζής, η κάθε πόρνη και ο κάθε γιατρός απολαμβάνουν ίσης αναγνώρισης), αλλά κι ένα «κοινωνικό». Ε λοιπόν, στο κοινωνικό σύνταγμα η πόρνη δε θα είναι ποτέ «μία άλλη δουλειά». Η πόρνη με δυσκολία θα εξομολογηθεί τι δουλειά κάνει, με δυσκολία θα κάνει οικογένεια, με δυσκολία θα αναπτύξει κοινωνικές/φιλικές σχέσεις. Δεν είναι μόνο οι νόμοι, η ασφάλιση και τα εργασιακά δικαιώματα που σε κάνουν αναγνωρίσιμο στα μάτια των άλλων ή που έχεις ανάγκη. Είναι και η δυνατότητα να επικοινωνείς την καθημερινότητα σου, να μιλάς για τα προβλήματα της δουλειάς σου, να ξέρει ο κοντινός σου ποια είσαι όπως εσύ ξέρεις γι’ αυτόν. Πόσο εύκολο είναι αυτό όταν φράσεις όπως «πουτάνα» και «μπουρδέλο» χρησιμοποιούνται κατά κόρον για να περιγράφουν άλλα πράγματα, υποτιμητικά, πέρα από την πόρνη και τους οίκους ανοχής; Δεν υπάρχει καμία σύγκριση, σε αυτό το επίπεδο, ούτε με την καθαρίστρια, ούτε με το σερβιτόρο, ούτε με κανέναν. Ο μόνος παραλληλισμός που θα μπορούσα να κάνω (όχι σε επίπεδο επαγγέλματος, αλλά ανθρώπινης κατάστασης) είναι με τους μετανάστες, ιδίως με τους Αλβανούς των 90’s. Μόνιμα σε μία γκρίζα ζώνη «νομιμότητας/παρανομίας», με τη λέξη «Αλβανός» να νοηματοδοτεί πολλά περισσότερα από απλά έναν τόπο καταγωγής, και ο κοινωνικός αποκλεισμός να είναι σίγουρος για όσους επέμεναν να μιλάνε τη γλώσσα τους.

9 Likes

Ακριβως. Τεραστια η προσφορα τους στο συγκεκριμενο θεμα. Θυμαμαι διαβαζα αρκετα παλιοτερα ενα αρθρο για την Ολλανδια. Εκει περα διαβαζα οτι υπαρχουν γυναικες που πληρωνονται απο το κρατος και κανουν σεξ με ανθρωπους που εχουν καποιο ειδος αναπηριας. Ημιπληγικους, ανθρωπους με συνδρομο Νταουν κλπ. Αυτο ειναι πραγματικη κοινωνικη προσφορα και απο το κρατος και απο τις γυναικες που παρεχουν αυτη την υπηρεσια. Μου ειχε φανει πολυ φυσιολογικο ολο αυτο.

3 Likes

Λεπερ Μεσαηα… Λεπερ Τζηζους… Λεπρους… Τελικά όσοι έχουν το Λεπρο στο όνομά τους είναι ισοπεδωτικοι

3 Likes

Όλο αυτό το κατεβατό, ζέχνει από τα περί έμφυλης βίας, τη στιγμή που πάει να εμφανίσει την εργασία πάνω στο σεξ, σαν κάτι το νορμάλ. Μετά πετάγονται κάτι άκυρες ατάκες περί καπιταλισμού, λες κι αν ήμασταν σοβιέτ θα σου φέρνανε το χαβιάρι στο κρεβάτι. Ναι, εργαζόμενος κάνεις κάτι που δεν θα το έκανες από μόνος σου. Ο βοθρατζής κάνει μια συγκεκριμένη εργασία. Ο γιατρός το ίδιο. Η πόρνη κάνει μια εργασία, που καλώς ή κακώς εκπίπτει στο πλαίσιο της διασκέδασης. Δλδ τι θέλω να πω.
Μπορεί να έχω φιλενάδα/γυναίκα κτλ και να μη χρειάζομαι την υπηρεσία της. Μπορεί να την έχω κάνει λάστιχο και να παίζει το ίδιο. Αν όμως δεν πάω σε έναν γιατρό, η εναλλακτική είναι αλγεινή.
Δεν θα σταθώ καν στο ότι η πορνεία ευτελίζει την διαπροσωπική επαφή (όντας δεκανίκι για τις πιθανές συναισθηματικές ανάγκες ενός ατόμου) και ότι η λογική κάλυψης της σεξουαλικής ανάγκης μέσω αγοραίου έρωτα, σε σταθερή βάση - θα ήταν προβληματική (δλδ να χαλάει κανείς όλο του το μισθό για να έχει καθημερινή επαφή λχ) δεν θα επέτρεπαν την ικανοποιήση ανελαστικών αναγκών όπως η σίτιση κτλ.

Πάμε παρακάτω.
“Χρειάζομαι αρκετά χρήματα”.
Με τόση αφθονία βρίσκεις και με 10 ευρώ, αν και ότι πληρώσεις παίρνεις.
Καλό είναι βέβαια να μην αγοράζεις ανθρώπους.

Το να σου κόβουν πρόστιμο επειδή δεν έχεις άδεια, δεν είναι παραβατικό.

Ανακολουθία :
Πουλάω σεξ και δεν σ αρέσει ? Πατριαρχία.
Αν όμως δεν μ αρέσει ? trafficing.
Το άρθρο αποφασίζει, το ίδιο τι είναι τι.
Και το αν μπορεί ο τρίτος να εκφέρει γνώμη πάνω στο θέμα ή όχι.
Αν είσαι αρνητικός προς την σεξεργασία, (λολ) τότε είσαι πουριτανός.
Εμπρός και για τα δικαιώματα των πρεζεμπόρων. Δεν σε υποχρεώνουν να τα πάρεις.
Αλλά αν δεν μπορώ να τα πουλήσω, αντιπρεζεμπορεία και κοινωνικός στρουθοκαμιλισμός.

Όταν μιλάς, χωρίς ντροπή, γιατι δεν το κάνεις επώνυμα ?
Α ναι, η “Ήβη” είναι τρανς, κι έτσι για κλείσιμο, πάρτε και μια παράγραφό για το ότι είμαστε φοβικοί επειδή δεν θέλουμε να #$#@$@# επι πληρωμής τρανς ή οποιοδήποτε άτομο και λίγο κλάψ που δεν έδιναν κι εκεί free 800άρικα, λες και κόλαγε ένσημα, πλήρωνε φόρους κτλ, όντας σε καθεστώς, “αναγκαστικής παρανομίας”.

Αυτά και το 6 του τελευταίου ποστ QS.

Η πορνεία δυστυχώς έχει ζήτηση, επειδή η σχέσεις των 2 φύλων έχουν διαστραφεί και περιοριστεί.
Από εκεί και πέρα βρίθει παρανομίας, ναρκωτικών κτλ.
Είναι συναισθηματική βία για όλα τα άτομα που εμπλέκονται.

Καλά, ούτε ένας δεν έχει σχολιάσει αυτό που είδαμε σήμερα;

Κρίμα πάντως, μεγάλη χαμένη ευκαιρία, υπό άλλες συνθήκες θα ψήφιζα χωρίς δεύτερη σκέψη ένα κόμμα “ΕΛΛΗΝΕΣ ΓΤΠ”

4 Likes

Εγώ γέλασα πολύ με αυτό

4 Likes

Για elaborate για εμάς που δεν έχουμε σόσιαλ :smiley:

1 Like