Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 1)

Ο Αδωνις είπε χθες στο twiiter αυτό

Επί 3 χρόνια διέσυραν το όνομα μου οι αντίπαλοι μου, λόγω μίας δήθεν έρευνας του FBI εναντίον μου για τη Novartis. Η δημοσίευση των εγγράφων του όμως αποδεικνύει ότι ποτέ δεν υπήρχε καμμία αναφορά σε μένα στην έρευνά του. Αισθάνομαι ντροπή για τους Εισαγγελείς που το προκάλεσαν.

Ο Βαξεβάνης βλέποντας αυτό, τουίταρε αυτό

Τώρα έγινε και δήθεν έρευνα η έρευνα. Φυσικά και αναφέρεται το όνομα όπως και αυτό του συμβούλου του Πιτσιλιδη, ο οποίος περιγράφεται ως αυτός που ξέπλενε το χρήμα της Novartis. Το είδαν άλλωστε όλοι πρόσφατα στο ντοκιμαντέρ της ελβετικής τηλεόρασης

Μετά έγινε αυτό που πόσταρα πριν, δηλαδή ο Άδωνις απάντησε στο tweet ( πάντα είχα απορία γιατί στο twitter κάνεις tweet και όχι twit,ή δε λέγεται tweeter ) και ο Βαξεβάνης του έδειξε που είναι το όνομα του.

Για την ιστορία η εφημερίδα των συντακτών δημοσίευσε τα έγγραφα που κατατέθηκαν στη Βουλή (σελίδα 4-5 για το ότι είναι απ΄το fbi και σελίδα 137 η σελίδα που δείχνει ο Βαξεβάνης στο tweet του ) εδώ

6 Likes

Κάνε instagram έχει κωλαρακια :laughing::laughing:

2 Likes

γιατι ο κασιδιαρης εφτιαξε κομμα με ονομα ελληνες γτπ και οχι γτπκ δεν καταλαβαινω… :smile: αν και οκ ο τυπος και στις δυο κατηγοριες απευθυνεται.

Ε μα τόση ώρα το γυροφέρνουμε!!!

(Εγώ με το Έλληνες ΓΤΠ ψιλοσυμφωνώ πάντως!)

1 Like

Είμαστε η πιο γαματη χώρα που υπάρχει

10 Likes

Φαντάζομαι πως όλοι ακούσατε για τα 32 εκ τα οποία δόθηκαν για την καμπάνια τουρισμού. Οκ, δε θα μπούμε σε κακοήθειες ότι το motto “summer is a state of mind” το χρησιμοποιεί εταιρεία αντηλιακών, δεν είναι πατενταρισμένο κιόλας και επίσης είναι μεταξύ μας ωραίο και γνωστό σλόγκαν που ταιριάζει στην Ελλάδα.

Το ωραίο είναι το ποιος διευθύνει την εταιρεία. Η ceo της εταιρείας marketing Greece, είναι η κυρία Ιωάννα Δρεττα. Απόφοιτη ΕΜΠ,Imperial, Harvard και πρώην διευθύντρια του γραφείου της υπουργού τουρισμού, Ολγα Κεφαλογιανη το 2012-2015. Και θα μου πεις “Ρε nnnkkk μια χαρά βιογραφικό έχει, προς τι αυτός ο ντόρος?”

Well, ο διαγωνισμός εγινε με απευθείας ανάθεση, που μπορεί να είναι καθημερινό φαινόμενο πια αλλά δεν παύει να είναι παράνομο/ανήθικο και επίσης κοιταχτε το παρακάτω screenshot από την εν λόγω κυρία:

Το κενό από την αποφοίτηση ως την 1η “δουλειά” μοιάζει πολυ μεγάλο για μια άριστη, αλλά η αλήθεια είναι πως όλα αυτά τα χρόνια δούλευε μέχρι να γίνει η σύζυγος του Ιωάννη Ρετσου. Ο Ιωάννης Ρέτσος λοιπόν, είναι ο Πρόεδρος του ΣΕΤΕ, πρόεδρος της εταιρείας Marketing Greece ( δες παραπάνω ) και ιδιοκτήτης ξενοδοχείων.

Δίνω ένα 80% κάποιο πτυχίο να μην το έχει πάρει καν. Αυτά τα ωραία.

2 Likes

Έτυχε να το κοιτάζω με φίλους πρόσφατα. H εταιρεία είναι σύμπραξη του ΣΕΤΕ και του Τεχνικού Επιμελητηρίου Ξενοδόχων (ΤΕΞ) και το Φύλλο της Κυβερνήσεως, πρακτικά λέει πως ο ΕΟΤ μπορεί να πάει στη σύμπραξη αυτή του ΣΕΤΕ και του ΤΕΞ για να του σχεδιάσουν τη διαφημιστική καμπάνια. Το Board of directors είναι όλοι μεγάλα ονόματα του ιδιωτικού χώρου σε θέμα τουρισμού και είναι αυτή τη στιγμή περισσότεροι από τους εργαζόμενους, άρα φαντάζομαι είναι νέο project. Ούτε εμένα μου άρεσε το σποτ, ουτε που η σύζηγος του ΣΕΤΕ μπήκε εκεί, και δεν ξέρω αν στα 32 εκ. συμπεριλαμβάνονται κι άλλα σποτ. Ελπίζω δηλαδή να συμπεριλαμβάνονται κι άλλα γιατί αλλιώς δεν θέλω να ξέρω σε τι “state of mind” θα είμαστε.

(Φαντάζομαι το κενό από την αποφοίτηση μέχρι την 1η δουλειά ήταν το ότι δούλευε με την Κεφαλογιάννη όπως είπες από το 2012-15 :yum: )

1 Like

Για το 2003-2010 αναφερεται μαλλον, πριν κανει το “master” που εκανε.

Καπου εδω να πω σε εντελως ασχετο με το αποπανω ποστ σχολιο, οτι οποιος ανθρωπος, εργοδοτης ή οτιδηποτε κρινει αυστηρα καποιον με βαση το βιογραφικο του και τα κενα σε αυτο, αξιζει μια σακουλα με κοπρια στην μαπα. Ειναι παρελκομενα του συστηματος αυτα, αλλα κι εγω φυσικα μπορω παντοτε να το θεωρω απο τα πιο γλοιωδη “φυσιολογικα” πραγματα που γινονται κατα την διαρκεια ευρεσης εργασιας.

2 Likes

2004-2009 είχαμε Νέα Δημοκρατία :yum: Και το να ήταν σε κάποιο πολιτικό γραφείο, όμοια με το 2012-15 παίζει

Ναι και?

Ναι τα είδα τα ονόματα και γέλασα δυνατά. Ο Aegean ας πούμε είναι μέλος του ΔΣ και δε μας εκπλήσσει καθόλου που μαζί με τη ΝΔ γράψαν ένα νόμο που είναι εντελώς αντίθετος με το Ευρωπαικό Δίκαιο ώστε να πάρει ένα άτοκο δάνειο από τους καταναλωτές που δεν χρησιμοποίησαν το προιόν του. Δεν τους ξέρω όλους, ούτε θα τους ψάξω, φαντάζομαι ότι είναι παρόμοιου βεληνεκούς άριστοι ( εκτός απο κανά 2-3 για τα μάτια του κόσμου πιθανώς ). Όλη η αφρόκρεμα του Greek summer is a state of mind.

edit: ω ρε μάνα μου και Fraport βλέπω και Eurobank βλέπω, ούτε οι Avengers τέτοια σύμπραξη

Σε λίγο θα μας πεις ότι κι ο Μητσοτάκης δεν είναι το καλύτερο βιογραφικό της Ελλάδας

3 Likes

Το να είσαι/ήσουν πρωθυπουργός πάντως, δίνει πόντους σε ένα βιογραφικό. Δεν αφαιρεί :sweat_smile: Κρίμα για εμάς τους υπόλοιπους

@QuintomScenario το πρόσθεσα σε edit μετά αυτό που εννοούσα. Πως ίσως να μην έχει κάτι στην περίοδο 2004-2009 για τον ίδιο λόγο που δεν έχει κάτι στο 2012-2015. Να ήταν δηλαδή σε θέση σε υπουργείο που δεν έβαλε στο linkedin

Ή μπορει να εκανε πλαστικες στηθους και να επαιρνε πιπες, no sexism intended (!)

Σύμφωνα με τον ΣΕΤΕ δεν είναι 32 εκ.€ για αυτό το σποτ, αλλά ήταν τζάμπα. Το κράτος έδωσε ~100 χιλιάρικα μόνο για το #greecefromhome κατά τη διάρκεια του lockdown. Αν το greecefromhome είναι και η ιστοσελίδα που θυμάμαι με τα online μαθήματα (όχι σκόιλ ελικικού) και με τα virtual tours στα μουσεία, που είχε βγει κατά το lockdown, τότε αυτό ήταν πολύ καλό.

Πηγή: https://sete.gr/el/kentro-typou/deltia-typou-anakoinoseis/news-repository/2020/deltio-typou-sete-shetika-me-paraplanitika-sukofantika-kai-pseudi-dimosieymata/?fbclid=IwAR0kVDmnuKO78ph9KSp8rVPkl5t1qPK6UBoA2UAuz9HiSMkCua1QDN_hC1w

Ειδες σεξισμο καπου;

Αν είναι έτσι το πρώτο σχόλιο μου είναι εντελώς λάθος. Συνεχίζει βέβαια να είναι προβληματική κάπως αυτή η λειτουργία αλλά δεν είναι αυτό το θέμα.

Στο λινκ που έβαλες πάντως ξεκινάει έτσι

Δηλώνουμε κατηγορηματικά ότι ο ΣΕΤΕ και η MG, δεν διεκδίκησε ποτέ στο παρελθόν, δεν ανέλαβε και ούτε σκοπεύει να το κάνει σήμερα ή στο μέλλον, καμία διαχείριση κονδυλίων του Υπουργείου Τουρισμού ή του ΕΟΤ.

και καταλήγει έτσι

Διευκρινίζουμε για μια ακόμα φορά: Ό,τι έχει να κάνει με το αν υπάρχει ή όχι και σε ποιο ύψος, διαφημιστικός προϋπολογισμός για την προβολή της χώρας το 2020, είναι αποκλειστική αρμοδιότητα και ευθύνη του Υπουργείου Τουρισμού και του ΕΟΤ.

το οποίο είναι vague, να το πω? Για το 1ο quote, δε μίλησε κανείς για διαχείριση κονδυλίων, ενώ στο 2ο quote μοιάζει σαν ο ΣΕΤΕ να είναι πάνω στην ιεραρχεία από το υπουργείο και οκ, δε μας είπατε κάτι καινούριο ή περίεργο για να το διευκρινίζετε.

Ενδιάμεσα εξηγεί βέβαια ότι έχουν πάρει μόνο μια ανάθεση ( γιατί όχι διαγωνισμό, αλλά μάλλον εγώ είμαι περίεργος ), αλλά θα πέσει κανείς από τα σύννεφα αν πάρουν λεφτά σε 1 χρόνο για έργο που κάνανε τώρα?

Οχι, απλα εκανα σεξιστικο σχολιο επιτηδες και με σαρκαστικο υφος.
Η συγκεκριμενη μπορει και να τα εκανε αυτα.

Πάτησα το λινκ και είπα να γράψω κάτι που εχω παρατηρήσει καιρό και το ελέγχω, μήπως και βοηθήσει κάποιον. Αυτο ισχύει σχεδόν παντού, απλά χρησιμοποιώ το αποπανω ως παράδειγμα.

Πατάς ένα σιτε και σου πετάει τα cookie settings.

Αν πατάς αποδέχομαι παντού μπορείς να αγνοήσεις αυτο το ποστ. Αν πατήσεις περισσότερες επιλογές σου πετάει αυτο

Αν πατήσεις απόρριψη όλων και νομίζεις ότι ξεμπερδεψες, έχεις κάνει στις 99% των περιπτώσεων λάθος. Αν πατήσεις εμφάνιση σκοπών ή παροχών θα δεις πολύ αναλυτικά τι μένει ενεργοποιημένο και τι όχι

Εν προκειμένω, στους σκοπούς τα είχε απενεργοποιήσει όλα το «απορριψη όλων», αλλά στους παρόχους όχι και πρέπει να το κανείς χειροκίνητα. Προσοχή επίσης ότι η συγκεκριμένη ιστοσελίδα δε σε αφήνει να απενεργοποίησεις τους παρόχους με ένα κλικ ( τους σκοπούς τους αφήνει γιατί είναι πάντα πολύ λίγοι σε απόλυτο νούμερο, 6-7 κάτι τέτοιο ), και πρέπει να κανείς scroll down, ποντάροντας ότι θα βαρεθείς και θα μπεις στο άρθρο. Δίνω μια εναλλακτική το ότι είμαι από κινητό, και δεν μπορώ να «ανέβω» στην επιλογή να κάνω opt out μαζικά, όπως βλέπετε την εικόνα παραπάνω δεν υπάρχει scroll up να βρω την επιλογή. Σε pc ίσως είναι διαφορετικά.

Γενικά στις ιστοσελίδες για τα cookies, πρέπει πάντα να πηγαίνετε στους σκοπούς και τους παρόχους για να κάνετε opt out και μετά να πατάτε το κουμπί επιστροφή.

Υπάρχουν διαφορά εναλλακτικά σενάρια που έχουν να κάνουν με το πως δουλεύει τα cookies settings η κάθε ιστοσελίδα ( δλδ αν πατήσω επιστροφή θα έχει αποθηκεύσει τις προτιμήσεις μου ενώ αν πατήσω έξοδος όχι μπορεί να δουλευει κάπου, ενώ κάπου άλλου όχι ). Οποίος ενδιαφέρεται πρέπει να παίζει σε κάθε ιστοσελίδα για να είναι σίγουρος το τι πρόσβαση δίνει. Rule of thumb είναι, οποία ιστοσελίδα σε δυσκολεύει για τα settings σου, πιθανότατα δε χρειάζεται να της δώσεις το κλικ σου.

7 Likes

97 νέα κρούσματα από την Πέμπτη, μάλιστα…