Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 1)

Οκ το εχασα αυτο. Δεν ειδα καπου στα λινκς που βαλατε κατι τετοιο παντως. Αν υπαρχουν τετοιοι, να τους δωσουμε στεγνα, εχει φτασει στο απροχωρητο η κατασταση, δεν ειναι δυνατον να μην αντιδραμε σε τετοια σιχαμαρα.

1 Like

Aναρωτιεμαι αν διανυουμε καποια περιοδο που ιστοι διαλυονται και ειναι πια αποδεκτη η ωμη καφριλα. Οι ανθρωποι γινονται ολο και πιο αδιαφοροι η ακομα χειροτερο και πιο θετικοι στην βια και στην αυτοκλητη τιμωρια για οτιδηποτε θεωρουνε μεμπτο. Μπορει να λεω και μλκς και να ηταν παντα ετσι, αλλα πραγματικα νιωθω μια ολισθηση.

2 Likes

Ένα από τα σημαντικότερα προβλήματα της Ελλάδας είναι η γενικότερη και διαχρονική μη απόδοση δικαιοσύνης.

4 Likes

Iσχυει. Μπορει να ναι και το πιο σημαντικο. Η κατρακυλα παντως ειναι παγκοσμια. Οπως την βλεπω εγω δηλαδη

1 Like

Ενα απο τα σημαντικοτερα προβληματα παγκοσμιως ειναι πως προφανως η δικαιοσυνη ειναι υποκειμενικη, και η νομοθεσια εχει φτιαχει με καλες προθεσεις αρχικα, εχει εξελιχθει ομως σε ενα ακομα οργανο ελεγχου των μαζων με πολλαπλους τροπους, και αρα εχει χαθει οποιαδηποτε ισοτητα τυπου “νομιμο = ηθκο”

Και δεν ταυτιζομαι καν με την εννοια της αναρχιας.

1 Like

Μιλάμε για ρεσιτάλ και όρθιας & καθιστής κωμωδίας/τραγωδίας:

…οι τρεις κατηγορούμενοι απαγορεύεται να συμμετέχουν σε οποιαδήποτε δημόσια συγκέντρωση μέχρι τη δίκη τους, ενώ απαγορεύεται να πηγαίνουν και στην περιοχή των Εξαρχείων, με την απαγόρευση να ισχύει και για δρόμους όπως η Ασκληπιού, η Αλεξάνδρας και η Πατησίων.

1 Like

Μωρέ χάρη τους κάνουν για να μην τους βρωμίζουν οι αναρχοαπλυτοι. Σκατα σε όλους μας που στηρίζουμε με τον έναν ή με τον άλλον τρόπο αυτό το σύστημα.

3 Likes

Δεν ξέρω αν αυτό που γράφω είναι βαρύ αλλά καμία φορά λέω να πέσει ένας κομήτης και να μας εξαφανίσει όλους.
Έχω σιχαθεί γενικά όλα αυτά που γίνονται όχι μόνο στο ελλαδισταν αλλά σε όλο το κόσμο.
Για να μη πιάσουμε και το θέμα επίσης ότι έχουμε γαμησει το πλανητη κλπ

1 Like

Ισχυρίζεσαι ότι δεν υπάρχει Δικαιοσύνη!?

2 Likes

Ούτε τα προσχήματα …

1 Like

Όλα καλά.

1 Like

Για αυτο τουλαχιστον σου εχω καλα νεα. Οταν εξαλειφθουμε απο την επιφανεια της γης, ο πλανητης θα ειναι μια χαρα και χωρις εμας. Σε μακροσκοπικη αναλυση, ειμαστε ενας βηχας 3 δευτερολεπτων σε μια κατα τα αλλα υγιεστατη ζωη για τον πλανητη μας.

3 Likes

Δεν ξέρω τι είναι χειρότερο, οι Αίλυννες που επικροτούν ένα βλαμμένο που χτύπησε κόσμο με τσεκούρι, επειδή ήταν εφοριακοί (και την ίδια στιγμή ο ίδιος φοροδιαφεύγει και διαμαρτύρεται για την έλλειψη παροχών από το κράτος) ή οι Αίλυννες που επαινούν τους χουλιγκάνους με στολή που βαράνε στο ψαχνό, δολοφονούν και φυτεύουν στοιχεία επειδή τα θύματα της επίθεσης ήταν “αναρχοάπλυτοι” πχ.

Και μέσα σε όλα αυτά έχεις και μια “δικαιοσύνη” -ανεξάρτητη εξουσία- να απαγορεύει πρόσβαση (!) στα Εξάρχεια την ίδια ώρα που ο Μαρινάκης που επίσης κατηγορείται για κάτι πολύ πιο σοβαρό έχει διαβατήριο, ο καταδικασμένος Μπέος είναι δήμαρχος και ο Σαββίδης που μπούκαρε με όπλο παίρνει τη μία αναβολή πίσω από την άλλη και δε θα δικαστεί ποτέ.

Για τη Ράικου και την Τουλουπάκη τι να πεις; Ανεξάρτητη δικαιοσύνη, είπαμε.

ΥΓ: Έβλεπα προχθές το επεισόδιο του Parts Unknown του μακαρίτη του Bourdain στη Νάξο και ήθελα να ξεράσω με κάποιους Ελληνάρες από τη μία, από την άλλη χάρηκα γιατί αποτύπωσε 100% την εικόνα του μέσου καταφερτζή, “μάγκα” Αίλυννα.

edit: Αυτός ο Mikeius τόσο μαλάκας ήταν ανέκαθεν ή του έστριψε καμία βίδα από το κράξιμο που τρώει τελευταία;

10 Likes

Τι ωραιο επεισοδιο. Γενικα η σειρα δηλαδη

1 Like

Όντως. Το είχα δει back to back με το επεισόδιο από τις Φιλιππίνες. Από τη μια έβλεπες ένα λαό ευγενικό, τίμιο και από την άλλη τον Έλληνα ψαρά “εγώ στέλνω το γιο μου στις πουτανες από τα 14, μας κυνηγάνε οι Ευρωπαίοι να μας πάρουν το ψωμί” και σκεφτόμουν πόσο εξοργιστικα λάθος εικόνα έχουμε οι Έλληνες για τους Έλληνες.

1 Like

Το πρωτο ειναι χειροτερο κατ’εμε. Και τα δυο σκατα.

Ηταν παντα ζωο προφανως, και το καταλαβαινες κι απο το και καλα ακραιο χιουμορ του. Σεξιστης, μισανθρωπος, σιχαμενος και εμετικος.

Τουλαχιστον υπερβολικος. Δεν ειναι ουτε ο μεσος Φιλιππινεζος αυτος, ουτε ο μεσος Ελληνας αυτος. Εχω αντιμετωπισει εξαιρετικη συμπεριφορα στην Ελλαδα και ως Ελληνας και οταν ειμαι με τουριστες που τους ξεναγω, ειτε μιλαμε για Αθηνα ή νησια ή οτιδηποτε. Ειπαμε, εχουμε πολλα αρνητικα, και ξυλο σε καθε ταριφα που θα χρεωσει 50 ευρω μια κουρσα σε εναν Αμερικανο, αλλα οχι κι ετσι.

2 Likes

Δεν ξέρω για το μέσο Φιλιππινέζο -ξέρω μερικούς και δεν μου έχουν δώσει αντίθετη εντύπωση. Από το λίγο καιρό που έχω περάσει σε Ταϋλάνδη, Βιετνάμ πάντως η εντύπωση που έχουμε για το πόσο φιλόξενος λαός είναι οι Έλληνες έχει αναθεωρηθεί άρδην.

Για το μέσο Έλληνα πάντως θα επιμείνω. Η Ελληνική κοινωνία είναι πολύ περισσότερο συντηρητική, μικροαστή, πατριαρχική και ομοφοβική απ’ όσο θέλουμε να πιστεύουμε. Το ότι δεν είναι όλοι είναι -προφανώς- αυταπόδεικτο. Η εικόνα που έχει ο Έλληνας για τους Έλληνες πάντως σαν φιλόξενο, φιλότιμο λαό απέχει από την πραγματικότητα. Αυτή είναι η άποψη μου.

3 Likes

Να θέσω ένα καίριο ερώτημα, τί είναι το Mikeius?

Έλληνας YouTuber και stand up “comedian” γνωστός από το Μπραφ και το What the Fact.

Τελευταία γνωστός για τις alt right πεποιθήσεις του τις οποίες καμουφλάρει με το “ελευθερία έκφρασης” και “σάτιρα”.

3 Likes