Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 1)

Ενα ανθρωπινο σκουπιδαριο

3 Likes

Υπ´όψιν, αν δεν το γνωριζεις. Ο bourdain απεχθανόταν τους ελληνες και την ελλαδα, μάλιστα σιχαινόταν την ελληνική κουζινα. Προφανως γινεται αντιληπτο πως δεν ειχε διαμορφωσει αυτες τις αντιληψεις τυχαια, ή λογω καποιου κολληματος. Ξεκινώντας στις κουζίνες ειχε δουλέψει σε ελληνικό εστιατοριο και οι πατριώτες μας εκεί φρόντισαν να γεννησουν τετοιες προκαταλήψεις. Ευτυχώς που είχε το μυαλό να τις υπερβεί και να έρθει ο ίδιος απ δω, μαλιστα αν θυμάμαι καλά ειχε πει πως στο συγκεκριμένο επεισόδιο πως περίμενε χειρότερα την εμπειρία του εδώ

2 Likes

Δεν το γνώριζα είναι η αλήθεια.

Δεν το ηξερα πως ενας γευσιγνωστης ειχε ελλειψη της αισθησης της γευσης, περιεργο αν το σκεφτει κανεις.

2 Likes

Εψαξα λιγο σε βιβλιο του, βρηκα το αποσπασμα αυτο. Οταν δε βαριεμαι θα κοιταξω να βρω και αλλα

1 Like

Σιγουρα θα εχεις φαει σε ελληνικα στις ΗΠΑ που θα το χεις μετανιωσει…

1 Like

“τυποι της καλοψημενης μπριζολας” spot on

2 Likes

Εχω φαει σε κινεζικα που ειναι για το πεος, σε μεξικανικα που ειναι για το πεος, και σε ενα σωρο αλλα που ειναι για το πεος, αλλα κοιτα να δεις, επειδη δεν ειμαι κωλορατσιστακι σαν τον καθε μαλακα ελιτιστη γευσιγνωστη Αντονυ Μπουρδεν, δεν περιμενω πως αν παω στην Κινα ή στο Μεξικο θα βρω εναν λαο τιγκα στους μαλακες, κατι που δεν ισχυει ουτε για τους Ελληνες, ουτε για κανεναν λαο.

Κοιταξε κι εγω την μπριζολα μου την τρωω medium well, και μπορει και ενιοτε να εχω ορεξη να την φαω well done, αν ειναι σε εστιατοριο που την κανει καλα ή αν την κανω μονος μου. Η διαφορα μου με τον καθε μαλακα επισης ελιτιστη ανιωθο που την τρωει rare με ενα σωρο αιματακι μεσα, ειναι πως εγω δε θα του πω πως να την φαει και πως να την προτιμαει.

Και αν ο καθε ηλιθιος Μπουρδεν θεωρει οτι “αυτος που τρωει την μπριζολα του καλοψημενη” ειναι καποιος συγκεκριμενος τυπος, τοτε κι εγω μπορω καλλιστα να πω κατι εξισου κακογουστο, οπως το οτι αν ξερω γω ετρωγε και καμια φορα την μπριζολα του καλοψημενη και δεν εκρινε ολοκληρους λαους απο τετοιες ανουσιες αηδιες, μπορει να εβλεπε την ζωη λιγο πιο χαλαρα και να ειχε ζησει καμια 20αρια χρονια ακομα. Αν δεν πεθαινε απο καρδια δηλαδη μετα απο τοσο κοκκινο κρεας υψηλης ποιοτητας και αισθητικης.

1 Like

Δεν είναι “αιματάκι” :heavy_heart_exclamation:

Η αποψη σου διαφερει με την αποψη της συντριπτικης πλειοψηφιας των κυριως Αμερικανων, αλλα και αλλων ξενων, που εχουν παει Ελλαδα και οντως μου εχουν πει οτι τους εκανε εντυπωση το φιλοτιμο και η φιλοξενια των Ελληνων.

Ειπαμε, ειμαι κι εγω αρκετα ανθελληνας και θα κραξω τα κακως κειμενα της ελληνικης κοινωνιας, αλλα αυτη η φαση της ισοπεδωσης που πρεπει να ειμαστε σκατα σαν λαος ακομα και σε αυτα που ολος ο κοσμος λεει πως βασικα ειμαστε σχετικα γαμω, με ξεπερναει.

ινβ4 anecdotal ιστορια για τον εναν τυχαιο Ελληνα στην Κιμωλο που ηταν αφιλοξενος και αφιλοτιμος και αρα αποδεικνυει οτι ο μεσος ορος ετσι πρεπει να ειναι, υπογεγραμμενη απο τον Μπουρδεν λιγο πριν αυτοκτονησει επειδη του εψησαν την μπριζολα well done

2 Likes

Νταξει, μαζι σου ως τοποθέτηση αρχών, οσο δεν παει αλλο. Απλα δε θα το πηγαινα τοσο στα ακρα να αποκαλεσω τον μπουρνταιν κωλορατσιστακι. Ειχε πολυ ασχημες εμπειριες τοσο απο ελληνες εργοδοτες οσο και απο επιπεδο κουζινας που σερβιραν, και βασιζομενος σε αυτά τα δεδομένα (πώς θα μπορούσε να έχει κι άλλα αλλωστε;) εξήγαγε ενα συμπέρασμα. Προφανώς ως μη κωλορατσιστακι, δεν έμεινε κολλημένος σε αυτο αλλα το Έψαξε και λιγο παραπάνω και προς τιμην του.

Τελος, ειδικα για την καλοψημενη μπριζολα, ο μπουρνταιν ειδικα αγαπουσε τους τυπους που την παρηγγελναν, οποτε εχεις αδικο :kissing_heart:

1 Like

Δεκτο τοτε, ετσι οπως εγραψε την αρχικη φραση στην πρωτη σελιδα που εβαλες προεκυπτε το αντιθετο. Και δε θα ηταν ο πρωτος που θα θεωρουσε μπας κλας την καλοψημενη μπριζολα, μαλλον ειναι ο κανονας, οποτε μπορεις να εφαρμοσεις το rant μου σε οσους ηλιθιους τα λενε αυτα, κι οχι στον Μπουρδεν.

EDIT: Το ξαναδιαβασα καλυτερα αυτο που εγραψε για τα “καλοψημενα”. Πλεον το επιπεδο στεναχωριας μου που αυτοκτονησε επεσε στο μηδεν. Κριμα ξερω γω, good riddance. Τελικα ειχα απολυτο δικιο για τον μαλακα, ενας ακομα απο αυτους τους ελιτιστες του κωλου ηταν @kbil

Απο κει και περα, επειδη ζω σε μια χωρα που η λεξη ρατσιστης πεφτει πανευκολα για το παραμικρο αστειο ή στερεοτυπικο σχολιο που μπορει να κανει κανεις, θα την χρησιμοποιω για τον Μπουρδεν με την ιδια ευκολια που την χρησιμοποιει ολος ο κοσμος οταν καποιος τολμησει να αναφερθει σε μαυρους, κινεζους, πακιστανους, μουσουλμανους, Εβραιους κ.ο.κ.

Γιατι ειναι δηλαδη οκ να γραφει ο καθε παπαρας τα αστειακια του για τους χοντρους Ελληνες τεμπεληδες, αλλα δεν ειναι οκ και θα σε σταυρωσουν ως αντισιωνιστη αν κανεις αναφορα σε φιλοχρηματο Εβραιο? Αυτον τον στερεοτυπικο ρατσισμο τον εχουμε φαει στην Ευρωπη τωρα δεκαετιες εμεις οι Ελληνες, και νομιζω εχει σταματησει να ειναι “αστειο” . Ξεκαρδιζομαι καθε φορα που λενε οτι οι Ελληνες γουσταρουν γκεη σεξ επειδη στα αρχαια χρονια ειχαν τους Εταιρους να ξερεις. Ειναι παρα πολυ αστειο. ΝΟΤ.

3 Likes

Αυτονόητα σκατα στον στερεοτυπικο και μη ρατσισμο. Και για να ειμαι ον τοπικ, και σκατα και πηγαδα στοννκαθε κασιδιαρη

2 Likes

Ντάξει, είναι προφανές ότι δεν είχε περάσει καθόλου καλά στις Ελληνικές επιχειρήσεις, παρ’ όλα αυτά τέτοιες γενικεύσεις είναι άτοπες. Είναι ο ίδιος τύπος που βρίζει και χαρακτηρίζει άλλους λαούς ως ‘‘κλέφτες’’, ‘‘βρωμιάρηδες’’, ‘‘μαφιόζους’’, ‘‘απατεώνες’’, ‘‘ψυχρούς’’ κλπ, επειδή άκουσε πέντε βλαμμένους από τον περίγυρό του να προβαίνουν σε τέτοιους χαρακτηρισμούς. Όλοι μας, λιγότερο ή περισσότερο, έχουμε πέσει στη λούμπα του εύκολου και μεροληπτικού σχολιασμού, οπότε δε θα τον κράξω αλλά δε θα πάρω και στα σοβαρά την όποια άποψή του.

Μάλιστα, κατάλαβα…

1 Like

Βασικά, δεν έγραψα πουθενά ότι ο Bourdain ανέφερε κάτι για τους Έλληνες. Είπα ότι η εκπομπή του αποτύπωσε 100% τους Έλληνες. Και αυτούς που τον έβαλαν στο σπίτι τους, και το γραφικό “μάγκα”. Αυτός δεν έκανε κάποιο σχόλιο.

Από εκεί και πέρα και οι Άγγλοι τα ίδια λένε για τους Ελληνες. Τι φιλόξενος λαός κλπ. Ξες γιατί; Γιατί τους γνωρίζουν μέσα από τον τουρισμό και την εξυπηρέτηση. Τους γνωρίζουν από τη θέση αυτού που ξοδεύει.

Δε λέω πως είναι όλοι έτσι. Αλίμονο. Δε λέω επίσης πως δεν είμαι biased. Ναι, πολλές φορές υπερβάλλω γιατί όλη αυτή η μόνιμη κουβέντα που ακούω κάθε φορά στην Ελλάδα για το πόσο ξεχωριστός, φιλόξενος, φιλότιμος λαός είμαστε και για τους Έλληνες που προοδευουν παντού στο εξωτερικό με κουράζει.

Ένας λαός φαίνεται από το πώς αντιμετωπίζει τους αδύναμους και τις μειοψηφιες για μένα. Όχι από το πώς αντιμετωπίζει τους Αμερικανούς και Άγγλους τουρίστες. Πως αντιμετωπίζει το αφεντικό τον υπάλληλο, ο αστυνομικός τον πολίτη, ο οδηγός τον ανάπηρο κοκ.

4 Likes

Να σου πω εγώ πως αντιμετωπίζει ο οδηγός τον ανάπηρο, οι περαστικοί κλπ… ;ρ

3 Likes

Sounds like a you problem

Βρες ΕΝΑΝ λαο που να ξεχωριζει σε αυτο, και μετα τα λεμε

Όλα αυτά που λέτε, και το είναι και το φαίνεσθαι αλλά και το μέσα από ποιες σχέσεις γίνονται οι αλληλεπιδράσεις ( κοινωνικές, οικονομικές κλπ ), λύνονται με ένα απλό τρόπο, δηλαδή την παιδεία και τη μόρφωση. Αν καταφέρουμε να αποσυνδέσουμε την αγορά εργασίας από τη μόρφωση και να μη θεωρούμε ότι το ένα προυποθέτει το άλλο σχεδόν αναγκαστικά, τότε θα είναι πολύ καλύτερα τα πράγματα.

10 Likes

Έλα, με βάζεις να κλέψω εκκλησία. Εκεί που ζεις είναι δύσκολο σε κάποιον με κινητικές δυσκολίες να βρει δουλειά για παράδειγμα; Η να κάνει μια βόλτα στο high line;

1 Like