Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 1)

H ερώτηση είναι πόσο θα κόστιζε να δημιουργηθούν νέες ΜΕΘ σε δημόσια νοσοκομεία, και πόσο μας έχει κοστίσει μέχρι τώρα η ενοικίαση ΜΕΘ ιδιωτικών νοσηλευτηρίων;

4 Likes

Καρβου, μην στέκεσαι σε δηλώσεις.
Εδώ υπουργός δήλωσε ότι ο ΜΟ των παιδιών στα σχολεία είναι 17 (!), αλλά πριν μερικους μήνες αύξησε το όριο στις τάξεις από 25 σε 27 παιδιά.
Γενικά έχουν κάνει πανηγύρι ανευ προηγουμένου στο οτιδήποτε υπάρχει, από τα μύρια που δίνανε στα κανάλια γιατί μπορούν, στην παντελή έλλειψη σχεδιασμού σε οτιδήποτε αφορά τον covid, στο σπρώξιμο χρήματος στην ιδιωτική υγεία ενώ θα μπρούσαν να χειριστούν τα πράγματα εντελώς διαφορετικά.
Πραγματικά όσο με θυμάμαι ενήλικο δεν έχω ανάμνηση από τοσο μεγάλο σε εύρος κορόιδεμα στην μούρη.

3 Likes

Αυτο μπορει να ειναι και αληθεια, για σε παρακαλω!

Το οτι ο μεσος αριθμος μαθητων ανα ταξη ειναι οτι πιο ηλιθιο εχει υπαρξει ποτε ως μετρηση ειναι αλλο θεμα

Και δεν σε είχα για 19 ετών…

1 Like

Τι εγινε πριν 1 χρονο??

Δεν το αποκλείω να είναι αλήθεια, αλλά ξεχνάει ότι το λέει σε 6,5 εκ.κατοίκους που μένουν στις 2 μεγαλύτερες πόλεις, που το 25 ήταν τα λιγότερα παιδιά που υπήρχαν :smiley:

Μπορεί να είναι 45 και να έχει απώλεια μνήμης από τα 18 ως τα 44, είναι ένα ενδεχόμενο κι αυτό.

1 Like

Δεν έγινε κάτι συγκεκριμένο, αλλά εάν η μοναδική κοροϊδία που έχεις “φάει” την ενήλικη ζωή σου είναι από αυτήν την κυβέρνηση (στο ζήτημα του κορωνοϊού ή γενικώς) ή είσαι 19 ή έχει υποστεί απώλεια μνήμης, όπως παρατηρεί ο @nnnkkk.

Edit: διόρθωσε το μοναδική με μεγαλύτερη για να είμαι ακριβέστερος σε ό,τι έγραψες

1 Like

Το κόστος λειτουργίας πρέπει να είναι πάνω από διχίλιαρο τη μέρα. Η ενοικίαση των ΜΕΘ ιδιωτικών νοσηλευτηρίων ήταν μπορώ να μπω από τα ορθολογικά πράγματα που κάνανε :grin:.

Η μεγαλύτερη είπε ρε, όχι η μοναδική. Η αλήθεια είναι ότι στις μέρες μας το άσπρο παρουσιάζεται αρκετά επιτυχημένα ως μαύρο σε αρκετούς τομείς της δημόσιας ζωής.

2 Likes

Βέβαια δεν είπε η μοναδική κοροιδία, είπε ανάμνηση από τόσο μεγάλο σε εύρος κορόιδεμα στη μούρη. Και δεν έχει και άδικο, ίσως η χειρότερη κυβέρνηση που έχει πέρασει ποτέ από τη χώρα.

3 Likes

Μου φαίνεται είναι σαφές αυτό που γράφω:

Εδω εγω που μενω αλλου και δεν εχω περασει ουτε 1 μερα της ζωης μου στην Ελλαδα με την παρουσα κυβερνηση, και αρχιζω να πιστευω πως αυτο ειναι αληθεια οντως. Εχει σοβαρο ανταγωνισμο απο τα χρονια 2000-2015 βεβαια.

ΥΓ. Κοροιδια, η :stuck_out_tongue:

1 Like

Έχετε δίκιο και οι 3. Έκανα edit πριν ποστάρετε, αλλά δεν το προλάβατε μάλλον.

Με την ορθή επανάληψη δεν αλλάζει κάτι σε ό,τι ήθελα να σου πω.

Εννοείται ορθολογικό εφόσον δεν υπήρχε η υποδομή. Εφόσον όμως πέρασε τοσος καιρός με καραντίνα και χαμηλές εισαγωγές σε ΜΕΘ μέχρι οι νεολαίοι να κολλήσουν τους τουρίστες θα περίμενε κανείς να υπάρξει μια στοχευμένη παρέμβαση στην ενίσχυση του δημόσιου συστήματος υγείας σε αυτό το μέτωπο, πέρα απο τα μπαλκονάτα χειροκροτήματα.

Δε φαντάζομαι να νομίζει κανείς οτι οι ιδιώτες που νοικιάζουν τις κλίνες βέβαια έχουν κονέ με την κυβέρνηση. Αυτά δεν γίνονται σε μια ευνομούμενη χώρα σαν τη δική μας.

3 Likes

Και τα προηγούμενα χρόνια από το 2000 ήταν γτπ, απλώς τα αποτελέσματα δεν ήταν ευδιάκριτα ( τουλάχιστον βραχυπρόπθεσμα, γιατί μακροπρόθεσμα τα ζούμε ), γιατί υπήρχε “ανάπυξη” αλλά και ανάπτυξη. Αυτή η κυβέρνηση έχει δείξει μηδενικό αίσθημα ευθύνης και ανθρωπιάς, δεν έχει καταφέρει καν να κάνει ότι κάνει η δεξιά διαχρονικά, δηλαδή να ελέγξει την πληροφορία ( αδιανόητο πολιτικά να παίρνει πίσω αποφάσεις από τις αντιδράσεις στα social media, δε σημαίνει πως ακούνε το λαό, σημαίνει πως είναι ηλίθιες οι αποφάσεις τους και δεν μπορούν να τις ελέγξουν καν ), όσο και να πληρώνουν τα ΜΜΕ.

Τα κληρονομικά πτυχία σε Χάρβαρντ και Σορβόννες δε σου φυτεύουν και τη γνώση ή την ενσυναίσθηση, μετά από μια τρελή δεκαετία, το να μη δείχνεις καθόλου κατανόηση και να συνεχίζεις τα ίδια πελατειακά συστήματα που δουλεύουν μόνο στις παχιές αγελάδες δείχνει ότι είσαι ολοκληρωτικά ανάξιος, ενώ ο πληθυσμός της χώρας σου είναι σε τρομακτικά ανώτερα επίπεδα απ’όταν μπορούσες να τα κάνεις και να σε προσκυνάνε επειδή “'έδωσες ψωμί στον κοσμάκη”.

3 Likes

Τι στο καλό;

Μόνο εγώ θυμάμαι το καλοκαίρι του 2015, το δημοψήφισμα, τα “ΟΧΙ” που έγιναν “ΝΑΙ”, τα “Καμία προσφυγή στο ΔΝΤ” και μετά το Καστελόριζο, τα “Λεφτά υπάρχουν”, τα σχέδια του Ζαππείου και άπειρο ακόμη «σανό» από όλες τις κυβερνήσεις;

9 Likes

Όταν είσαι γόνος πηγαίνεις και στο Χάρβαρντ. Στην Ελλάδα στο πολιτικό της Νομικής πέρασε ο Κούλης. Δηλαδή σε μια μέτρια σχολή. Και μας το παίζει άριστος και καλύτερο βιογραφικό της χώρας. Λοολ λέμε :sweat_smile: !!

Ο Τσίπρας τουλάχιστον πέρασε στο Μετσόβειο Πολυτεχνείο.

1 Like

Όχι όλοι τα θυμόμαστε, αλλά πρέπει να κάνεις πιο προσεκτική ανάγνωση των τελευταίων posts, το νόημα τους είναι ξεκάθαρο.

Δεν είναι και 100% σίγουρο :grin:.

Δεν νομίζω ότι έχασα κάποιο νόημα. Απλά, έχουν γίνει τόσα και τόσα “τερατουργήματα” στην ελληνική πολιτική σκηνή στο παρελθόν που -σ’ εμένα τουλάχιστον- η άποψη του @sevek φάνηκε κάπως υπερβολική (καθόλα σεβαστή, βεβαίως βεβαίως).

1 Like

Εγώ κοίταζα τα φορολογικά γονιών και δεν ήξερα αν πρέπει να κλάψω ή να γελάσω. Η έκτακτη για ένα χρόνο εισφορά που πέρασε ο ΓΑΠ (νυν ΕΝΦΙΑ), κλείνει αισίως 8 χρόνια κι ενώ όλοι όσοι ψηφίστηκαν έταξαν πως θα την κόψουν. Τις ίδιες υποσχέσεις και για το τεκμαρτό εισόδημα, όπου οι συνταξιούχοι με το δικό τους σπίτι πληρώνουν περισσότερη εφορία γιατί τους κόπηκαν οι συντάξεις και η σύνταξη που τους έμεινε δε δικαιολογεί το να έχουν δικό τους σπίτι! :sweat_smile:

(@pantelis79 Ο Τσίπρας ήταν ΕΜΠ, τον θυμούνται κουμπάροι μου)

1 Like