Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 1)

Aς μην ξεχνάμε φυσικά το αποκορύφωμα της παράνοιας, το 100% προκαταβολή φόρου. Νομίζω μόνο το Μερα25 συνεχιζει να θίγει αυτό το απαράδεκτο φορολογικό καθεστώς (φαντάζομαι και το ΚΚΕ?)

2 Likes

Οι περισσότερες κυβερνήσεις μέχρι το 2019, είχαν κάνει μαλακιάρες, αλλά κρατούσαν μια ισορροπία. Είτε αυτό λεγόταν παροχές τυράκι, είτε μισή ειλικρίνια, αλλά τελοσπάντων, δεν γινόταν πανηγύρι.
Τώρα εκτός από το ότι δεν υπάρχει κάποιο τυράκι, έχουμε παντελή κοροιδία, στα μούτρα. Το να λένε ψέμματα στελέχη μια κυβέρνησης τόσο συχνά και τόσο ξεδιάντροπα, δεν το θυμάμαι. Ακόμα και το 2006-07 με τις καταλήψεις στα πανεπιστήμια που ναι μεν λέγανε ψέμματα δημοσιογράφοι τύπου Πρετεντέρης στο Μεγκα, υπήρχε ένας αντίλογος. Πλέον δεν υπάρχει ούτε αντίλογος, ούτε κριτική και κυρίως μεγάλη κοροιδία.

7 Likes

Δεν ξέρω ρε μαν, προσωπικά, εξακολουθώ και σε βρίσκω λίγο υπερβολικό, ιδιαίτερα δε όταν βάζεις όρους όπως “ψέμματα”, “πανηγύρι” και “ισορροπία” στη συζήτηση.

Επειδή η συζήτηση θα ξεφύγει από τα επίκαιρα της χώρας, προτείνω να ανοίξουμε ένα topic όπου μπορούμε να συζητήσουμε για την εξέλιξη της χώρας και τις πολιτικές που ακολουθήθηκαν από μία περίοδο κι εντεύθεν (π.χ. κατά την Μεταπολίτευση).

1 Like

Τα ονόματα Μητσοτάκης, Παπανδρέου, Καραμανλής, Βενιζέλος, Γεννηματά είναι στα επίκαιρα της χώρας εδώ και 100 χρόνια, τρελό ε?

1 Like

Το ξέρω αυτό ρε, ότι ήταν δηλαδή στο ΕΜΠ, απλώς υπάρχει μια φήμη, η οποία δεν ξέρω αν είναι αλήθεια, ότι δεν πέρασε κατ’ ευθείαν στο ΕΜΠ, αλλά ότι πήγε κάπου έξω και ήρθε μετά με μεταγραφή. Δεν ξέρω αν είναι αλήθεια, μπορεί να είναι και μούφα.

Κοντράρεται με το τέλος επιτηδεύματος.

1 Like

Το πιο αστείο που διάβασα σχετικά ήταν αυτο:

“Ατρόμητος και Ρεαλ Μαδρίτης έχουν κατα μέσο όρο από εξιμισι τσαμπιονς λιγκ”

Κι εγώ διάβασα ένα καλό, “να δώσουμε διαβατήριο στον Jeff Bezos να πάει το μέσο εισόδημα στα 100 χιλιάρικα”. Ήταν μεγάλη κοτσάνα αυτή που πέταξε η Κεραμέως.

2 Likes

Περί Jeff Bezos, αν κάποιος από το 0 ως σήμερα 2020 έπαιρνε καθε μια ώρα που περνούσε 10 χιλιάδες, δε θα έφτανε την περιουσία του

Βασικά έχω αρχίσει και πιστεύω ότι ο μόνος τρόπος να φτιάξει η παιδεία και η υγεία σε αυτή την χώρα, είναι πως όταν κάποιος γίνεται βουλευτής/αξιωματούχος, υποχρεωτικά να χρησιμοποιεί μόνο δημόσια σχολεία/νοσοκομεία.

2 Likes

Προτεραιότητα η Εκκλησία

Σε άλλα νέα…

2 Likes

Εμένα μαρεσε αυτό

Έκανε ο απαράδεκτος Γαβρόγλου σεξιστικό σχόλιο στο Facebook και βρήκαν πάτημα τώρα η Κεραμέως ώστε να πάει αλλού την κουβέντα και ο Άδωνις Γεωργιάδης να λέει τα δικά του.

Μια αντιπολίτευση που πάει και ανασταίνει τους πεθαμένους. Βλέπω Κούλη να μας κυβερνάει 12 χρόνια έτσι όπως το πάνε.

1 Like

Η αντιπολίτευση τρώγεται μεταξύ της. Και έχουν και το βάρος της κωλοτούμπας και των μέτρων που οι ίδιοι πέρασαν που λειτουργεί επιπρόσθετα της συγκεχυμένης προσέγγισής/αντίδρασής τους.

Χμ, θα χαρακτήριζα τουλάχιστον ύποπτο το γεγονός ότι μετά απ’ όοολο αυτό το σούσουρο που ξεκίνησε από το άρθρο των NYT, στα καπάκια γίνεται κάτι τέτοιο και παίζει σε όοολα τα ελληνικά media (σ’ αντίθεση με όλα τ’ άλλα που αναφέρθηκαν παραπάνω που θες μεγεθυντικό φακό για να τα βρίσκεις κάθε φορά ή γνώση της αγγλικής), αλλά μπορεί να είμαι κι εγώ κακοπροαίρετος, δεν ξέρω.

4 Likes

Ισως επηρεαστηκαν απο τις διασωσεις που εγιναν στην Ευβοια και παρουσιασε με πηχυαιο τιτλο εγκριτο site και ειπαν να αναφερουν το συγκεκριμενο γεγονος.

2 Likes

Σε συνέχεια του προηγούμενου ποστ πολύ πιο επιγραμματικά.

Για να δείτε πόσο τυχοδιώκτες και πολιτικά απατεώνες είναι εκεί στη ΝΔ. Να τους χαίρονται οι ψηφοφόροι τους.

7 Likes

Τυχοδιωκτες και απατεώνες όπως όλες οι προηγούμενες κυβερνήσεις.

Πάντως, εγώ ομολογώ πως δε μου βγάζει νόημα να υπάρχει οργανωμένο σχέδιο για να επιστρέφουμε με τόσο επικίνδυνο κι απάνθρωπο τρόπο το 5% των εισροών που δεχόμαστε. Δηλαδή ποιο το κέρδος για να ρισκάρει κάποιος απο την κυβέρνηση να κατηγορηθεί για έγκλημα (ίσως και κατά της ανθρωπότητας?) όταν δεχόμαστε 20 φορές παραπάνω κόσμο και πληρώνει η Ε.Ε.;

Όταν διαβάσα το άρθρο στους Times πραγματικά δεν ήξερα τι να σκεφτώ. Ήμουν κι επηρεασμένος γιατί έβλεπα στην Άνδρο τα ανθυποβρυχιακά αεροπλάνα του ΠΝ να κυνηγούν υποβρύχια και οι εφημερίδες να γραφουν ύστερα πως όντως βρήκαν ένα στην Άνδρο. Κι όλα αυτά αφού στον Έβρο ο Ερντογάν χρησιμοποίησε τους πρόσφυγες ως (άψυχο) εργαλείο εξωτερικής πολιτικης λίγους μήνες πριν. Ακόμη κρατάω τις επιφυλάξεις μου για το ρεπορταζ των Times και περιμένω τις εξελίξεις εντος Ε.Ε… Ειδικά το μέγεθος των παρανομων επιστροφών (1000+) που λένε οι Times δυσκολεύομαι να πιστεψω, αλλά καπνός χωρίς φωτιά δεν υπάρχει. Αν είναι τόσο μεγάλο θα βρει κι η Ε.Ε. κάτι ή κάποιος θα μιλήσει κι από εντός Ελλάδας.

Οι ΜΚΟ για πρόσφυγες και οι διάφοροι σύλλογοι/forum πήραν θέση;

3 Likes