Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 1)

ναι οκ, αλλά και πάλι, ιδεολογικά, καμμία σχέση

Νομίζω ότι η πιο ορθή ώρα, σύμφωνα με τη φαινόμενη κίνηση του ήλιου στην ουράνια σφαίρα, είναι η χειμερινή. Αλλά πάλι θέλει διόρθωση. Βρήκα και ένα σχετικό άρθρο, τροφή για σκέψη:

https://www.galatsinews.gr/επικαιρότητα/ποιά-ώρα-είναι-η-σωστή-ώρα-η-θερινή-ή-η-χ/

1 Like

Τι παει να πει αυτο? :sweat_smile:

Human construct ειναι η ωρα, δεν υπαρχει σωστη και λαθος ωρα. Ο αριθμος μικρη σημασια εχει.

Σημασια εχει να κλεινουν τα μαγαζια και οι δουλειες το καλοκαιρι και να εχεις ακομα 4-5 ωρες με φως, και τον χειμωνα να σουρουπωνει με το που τελειωνεις την δουλεια, τωρα το αν θα το πουμε 6 το απογευμα, 5 το απογυεμα, 423 το απογυεμα ή 1200 το απογευμα δεν παιζει ρολο… απλα με το παρον συστημα του 24ωρου, η θερινη για μενα προσωπικα ειναι πιο λειτουργικη.

2 Likes

Εννοούσα ορθή αστρονομικά. Από εκεί και πέρα, ας ορίζεται το καθημερινό ωράριο όπως βολεύει. Θυμάμαι ένας καθηγητής αστροφυσικής στη σχολή μας έλεγε ότι η πρότασή του ήταν να υπάρχει μία ενιαία ώρα παγκόσμια για όλες τις χώρες, απλά στη μία χώρα π.χ. στις 06.00 θα ξυπνάνε, ενώ σε άλλη θα κοιμούνται κλπ.
Δεν ξέρω κατά πόσο και αυτή η λύση θα ήταν λειτουργική.

Στο Άγιο Όρος το κάνουν αυτό, όποτε νυχτώνει το λένε μεσάνυχτα :stuck_out_tongue:, δεν ξέρω πόσο λειτουργικό είναι να αλλάζεις συνέχεια το ρολόϊ σου :joy:

Το καταλαβα, αλλα αυτο εξηγω, πως δεν υπαρχει ορθο αστρονομικα γιατι οι ωρες ειναι δικη μας εφευρεση ουτως ή αλλως.

Στηριζω την προταση του καθηγητη σου, και αρα αυτο μας κανει 2 καθηγητες Αστροφυσικης, που υπογραφω? :sunglasses:

Δεν ειναι αυτη η προταση, η προταση ειναι να μην αλλαζει ποτε η ωρα και να ειναι παντου η ιδια παγκοσμιως.

Ας κάνει η χειμερινή μισή ώρα πίσω, να κάνει και η θερινή μισή ώρα μπρος, να τα βρούνε στη μέση.

4 Likes

Η’ οτι το ηξερε και εν γνωσει της προτεινε τις αναστολες, οποτε ειναι υποπτη, η’ οτι δεν το ηξερε και γι’ αυτο προτεινε τις αναστολες, οποτε ειναι υποπτος ο Υπουργος ΠΡΟΠΟ που δεν την ενημερωσε - γιατι ο Παππας ειναι αφαντος απο 1 Οκτωβριου.

Σωστα, τωρα το καταλαβα. Ενταξει, ειναι κι αυτο μια προταση. Καλυτερες μου φαινονται οι time zones.

2 Likes

για το ημερολογιο παντως εμενα μου αρεσει αυτη η προταση

3 Likes

Και αν δεν τα βρούνε, Χάγη.

2 Likes

Ένα ωραίο που διάβασα και το μοιράζομαι:
" Εν πάσει περιπτώσει, ας ψάξει ο κάθε πολίτης να βρει τον Παππά. Ατομική ευθύνη λέγεται. "

5 Likes

Δεν ξέρω πως δημιουργήθηκε αυτή η εντύπωση, αλλά κατοικοεδρεύω στα Γιάννενα, Ήπειρος, Ελλαδάρα!

Εδώ λοιπόν εν Ιωαννίνοις, έχουμε συχνά ομίχλη ή/και βροχή του χειμερινούς μήνες και το σχόλιο μου ήταν κάπως “αυτοσαρκαστικό” αναφορικά με τον τοπικό καιρό – δεν μπορείς άλλωστε να τα έχεις όλα, έτσι δεν είναι;
(Στο Ελσίνκι είχα πάει για επίσκεψη, πριν από περισσότερα από 10 χρόνια. Φαντάζομαι δεν άλλαξε δραματικά το γεωγραφικό πλάτος έκτοτε και αυτά που γράφω είναι ακριβή!)

Επί του θέματος, τον Δεκέμβριο εν Ελλάδι ξημερώνει κατά τις 8, με την εφαρμογή της χειμερινής ώρας. Αν δεν αλλάξει και παραμείνει η θερινή, τότε το ρολόι θα λέει 9. Το βρίσκω χειρότερο από πλευράς ψυχολογίας από το να νυχτώνει από τις 17.00, αλλά καταλαβαίνω ότι κάποιος άλλος μπορεί να δίνει διαφορετική βαρύτητα! (βλέπω η πλάστιγγα στο poll έχει γείρει σε σχεδόν μη αναστρέψιμα επίπεδα!)

Άλλο ένα επιχείρημα που πιστεύω θα αγγίξει πολλούς: κατά καιρούς διαβάζουμε πως “παραπονιούνται” τα συγκροτήματα για τα καλοκαιρινά φεστιβάλ στη βόρεια Ευρώπη ότι ακόμη κι ο headliner εμφανίζεται υπό το φως της ημέρας! Ε, αν κρατήσουμε την χειμερινή ώρα, θα γίνουμε συναυλιακός παράδεισος και θα μας προτιμάνε όλοι, όταν με το καλό ξαναρχίσουν τα live (ναι, η ώρα έφταιξε!)

3 Likes

Στην Κίνα εφαρμόζουν κοινή ώρα αν και γεωγραφικά πιάνει 4-5 ζώνες ώρες. Η πλειοψηφία ζει στην ανατολική μεριά άρα δεν κάνει τόσο μεγάλη διαφορά, αλλά από την άλλη δε νομίζω να υπάρχει κανείς στην Κίνα που θα εκφράσει παράπονο λειτουργικότητας :stuck_out_tongue:

3 Likes

Σε κάθε περίπτωση δεν θα με έβρισκε σύμφωνο να υπάρχει κοινή παγκόσμια ώρα. Θέλω στις 12:00 να βλέπω (οκ δεν θα τον κοιτάζω κιόλας) ψηλά τον ήλιο και στις 00:00 να βλέπω αστέρια :nerd_face:

Είναι η κλασική προσπάθεια της Κίνας να ενώσει όλες τις διαφορετικές φυλές που ζουνε σε αυτή τη χωρα, όπως και με την εφαρμογή των μανδαρικων στην εκπαιδευση σε όλη τη χώρα , ενώ τα καντονεζικα και η γλώσσα της Σαγκάης είναι γλωσσες του μιλιούνται από δεκάδες εκατομμύρια στην καθημερινότητα τους συν πολλές αλά τοπικές διαλέκτους. στο γραπτό κομμάτι τους όλες οι κινεζικές γλωσσες είναι ίδιες, αλλά στο προφορικό είναι τόσο διαφορετικες που ο ένας δεν καταλαβαίνει τον άλλον αν δεν μιλήσουν putonghua (κοινή γλώσσα, μανδαρινικα)

Στα ανατολικά της Κίνας για να μπορεί να τηρηθεί αυτό ξημερώνει και νυχτώνει πάρα πολύ νωρις όλο το χρονο, προφανώς στις κεντρικές περιοχές θα ξημερώνει και νυχτώνει σε φυσιολογική ώρα και στις δυτικές πάρα πολύ αργά.

Το να έχει κοινή γλώσσα το κράτος είναι λογικό, όπως επίσης ότι δεν είναι υπέρ της μιας γλώσσας αλλά μαθαίνεται στο σχολείο η κοινή γλώσσα επιπλέον της τοπικής διαλέκτου. Επισης και στο γραπτό λόγο έχουν παρα πολλες διαφορές, κι αυτο γιατί το ιδεόγραμμα με τη λέξη έχουν άμεση σύνδεση.

Επίσης πρέπει να υπάρχει beef μεταξύ βορειων και νοτιων, έκανα κινέζικα δυο χρόνια, τον πρωτο χρονο με δασκαλα απ’το Πεκίνο και το δεύτερο απ’τη Σανγκάη, και επειδή η πρώτη ειχε προφορά ( το w το ελεγε β αντι για ου ας πούμε ) η δεύτερη την κορόιδευε και εμάς κιολας :stuck_out_tongue:

Πολύ ωραία γλωσσα τα Κινέζικα, τα συστήνω ανεπιφύλακτα, είναι υπερβολικά ενδιαφέρουσα

1 Like

Δεν είπα πως δεν είναι λογικό (αλλά όχι απαραίτητο, βλ Ελβετία, Βέλγιο κτλ) το να έχει ένα κράτος κοινή γλώσσα, αλλά ότι οι Κινέζοι το έχουν παρακανει με το να έχουν και κοινή ζωνη ώρας μαν!

Έκανα 5 χρόνια κινέζικα και τα σταματησα (προσωρινά?) πριν ένα μηνα επειδή πια δεν την παλευα ! Θεωρητικά το Δεκέμβριο θα έδινα το hsk 4. Πράγματι πολύ ενδιαφέρουσα γλώσσα, αλλά θέλει να έχεις πολύ χρόνο, εγώ τα τελευταία χρόνια αφιερωνα πάρα πολλές ώρες από τα σαββατοκύριακα μου στο διάβασμα, τις καθημερινές είναι σε σχεδόν αδύνατο να διαβάζω σε τακτική βάση επειδή δουλευω πολλές ώρες.

Η γραπτή γλώσσα είναι κοινή σε όλες τις διαλέκτους, καποιος από τη Σαγκάη θα γράψει με τον ίδιο τρόπο την ίδια πρόταση που θα προσφέρει τελείως διαφορετικα από καποιον από το Πεκίνο ή τη Guangzhou. Την επέβαλε ο Μάο σε όλες τις βαθμίδες της εκπαίδευσης από το 1950 και μετα, οπότε όλοι διδάσκονται στο σχολείο ακριβώς την ίδια γραπτή γλώσσα. Ελάχιστες τοπικές μικροδιαφορές που υπάρχουν είναι τρομερα σπάνιες. Με μοναδική εξαίρεση το Χονγκ Κονγκ, που είναι ειδική περίπτωση σχεδόν στα παντα, που προσπαθούν καποιοι να συντηρήσουν τα written cantonese (δεν έχω πάει για να επαληθευσω πόσο συχνά τα συναντάει κάποιος, αλλά έχω διαβάσει πως ακόμα και εκει- στο μοναδικό πραγματικό προπύργιο της γραπτής καντονεζικης γλώσσας σχεδόν όλες οι εφημερίδες με εξαίρεση κάποια tabloids είναι γραμμένα στην κοινή γραπτή γλωσσα και όχι στην καντονεζικη). Στο λέω και θεωρητικά, αλλα και εκ πείρας, έχω πάει δεκάδες φορές στην Κίνα, κυρίως σε περιοχές που μιλάνε τη Yue και τη Wu (από τις οποίες δεν καταλαβαίνω Χριστο, αν ο συνομιλητής δεν μιλάει και putonghua- που σχεδόν πάντα θα μιλάει λίγο, εκτός αν είναι τελείως αμόρφωτος). Ενώ στο γραπτό λόγο καταλαβαίνω τα πάντα- μέχρι το επίπεδο που γνωριζω τις λέξεις φυσικά!

Μια ομοιογένεια στη γραπτή γλώσσα σε ποσοστό 99.9% με απλά λόγια είναι τοσο ξεκάθαρη που δεν έχει πολύ νόημα να αναφερθούμε στις εξαιρεσεις και από το Μάο και μετά πρακτικά έχουν εκλείψει, παρά μόνο ως “κουίζ γνώσεων”

Η μόνη πρακτικα παρατηρησιμη, σε βαθμό που δεν αποτελεί απλά μια σπάνια εξαίρεση, διάφορα στο γραπτό λόγο είναι ότι υπάρχουν και τα παραδοσιακά ιδεόγραμματα, που πλέον χρησιμοποιούνται απο κάποιους Κινέζους της διασποράς (τα συνάντησα πολλές φορές πχ στη Σιγκαπούρη), αυτους της Ταϊβάν και σπάνια στην ενδοχώρα της Κίνας. Και είναι τελείως αγγούρια και με πολύ περισσότερα strokes σίγουρα θα τα έχεις συναντήσει. Των οποίων τα απλοποιημένα hanzi αποτελούν την απλοποιημένη εκδοχή τους, και όχι μια τελείως διαφορετική γραπτή γλώσσα.

Αυτό το beef μεταξύ βορείων και νοτίων κλασικά υπάρχει και στην Κίνα όντως, όπως και σχεδόν παντού πιστεύω θα συναντήσει κάποιος τοπικά beefs, βαριέμαι να γράψω παράδειγματα ήδη σεντόνι έχει γίνει το ποστ :nerd_face:

Ps: “ειδησεις από την Κίνα” το κάναμε το τοπικ

5 Likes

Αφού οι συμπολίτες μας εμπιστεύονται ΝΔ, μπορεί να βγαίνει αυτός ο σαλτιμπάγκος στη Βουλή και να κοκορεύεται. Και να λέει ότι η κυβέρνηση από τον Μάιο του 2016 απολαμβάνει πρωτοφανή ηγεμονία, να μιλάει για σκευωρία Novartis κτλ.

2 Likes

άμα έχεις το 95% των δικαστών στο τσεπάκι σου και το άλλο 95% των media επίσης, αυτά κάνεις και σου λένε και μπράβο, τους πετσόκοψες…

2 Likes

Στο θέμα της πανδημίας… τι κάνουν βραδιάτικα, παραμονή της γιορτής έξω από τον ναό; Γιατί; :astonished: :woozy_face: :rage:

1 Like