Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 2)

Aς ξεκινήσουμε με το να πούμε τι θεωρούμε ότι είναι ο ΠΑΟΚ και η κάθε ομάδα. Είναι ο προεδρός της? Είναι οι οπαδοί της? Είναι και τα 2? Είναι τίποτα από τα 2? Είναι απλά ένα σωματείο που κάνει αθλητισμό και τελικά έχει καντήσει κάτι εντελώς διαφορετικό από αυτό που πραγματικά είναι?
Ας απαντήσουμε πρώτα σε αυτό.

Θα απαντήσω πρώτος. Είναι το τελευταίο. Όσο και να νομίζουν κάποιοι (οπαδοί) διαφορετικά, ένα σωματείο, είναι απλά ένα σωματείο. Το ότι θα έκανε λιγότερα πράγματα αν δεν είχε την οικονομική υποστήριξη από τους οπαδού, δεν αλλάζει το γεγονός, ότι ένα αθλητικό σωματείο έχει σκοπό την άθληση(το αν κανει πρωταθλητισμό είναι ένα θέμα που δεν με αφορά καθόλου).

Πλέον έχουν μπλεχτεί λίγο τα πράγματα, καθώς παίζουν οικονομικά συμφέροντα από πίσω. Από απλό σωματείο, έχει καταντήσει μια τράπεζα, που θέλει λεφτά για να ικανοποιήσει πρώτα τους ίδιους και μετά τους οπαδούς. Αυτό σημαίνει ότι μπροστά βγαίνει ο πρόεδρος. Αν έχεις καλό πρόεδρο (όπου καλός = να τα σκάει για να κερδάει η ομάδα), τότε η ικανοποίηση πάει και στους οπαδούς, οι οποίοι νομίζουν ότι κάνουν κάτι. Σύμφωνοι, το συναίσθημα να σε υποστηρίζει χιλιάδες κόσμος στο γήπεδο, είναι ντόπα και παίζει το ρόλο του. Ετσι όμως ο οπαδός, νομίζει ότι είναι η ομάδα. Που δεν είναι η ομάδα. Αν δεν ήταν ο οπαδός, απλά δεν θα είχαμε σωματεία με τόσο έσοδα, όπως γίνεται με όλα τα σωματεία τα οποία δεν έχουν την υποστήριξη τόσων οπαδών και προέδρων που σκάνε εκατομύρια. Που να δούμε τι γίνεται σε μη δημοφιλή αθλήματα, που συνήθως στις κερκίδες είναι γονείς, συγγενείς και φίλοι. Αν έχουν έρθει και αυτοί.

Που θέλω να καταλήξω? Ότι και να κάνουν οι οπαδοί μιας ομάδας, ότι και να κάνει ένας πρόεδρος, το σωματείο παραμένει ένας αθλητικός οργανισμός και τίποτα παραπάνω. Αν μας απασχολεί τι έγινε στην τάδε ομάδα επί προεδρίας τάδε, αυτό δεν σημαίνει ότι είναι “σωστό”. Ο τάδε πρόεδρος αντιπροσωπεύει μόνο τον εαυτό του και κάνει κινήσεις που θα τον κάνουν αρεστό στους οπαδούς και έτσι πιστεύουν και οι 2 πως είναι η ομάδα. Γιατί αν ο πρόεδρος κάνει κάτι που δυσαρεστήσει την βάση, τότε δεν θα είναι αρεστός και πάμε σε έναν φαβλο κύκλο εσωστρέφειας σε μια ομάδα.

Ούτε οι οπαδοί είναι η ομάδα, ούτε ο πρόεδρος. Αν το αντιληφθούμε αυτό, τότε τα πράγματα απλοποιούνται. Γιατί αν ήμουν εγώ στην θέση του Σαββίδη όταν είχε φανεί το όπλο στο γήπεδο, είτε θα ήμουν νεκρός, είτε θα με είχαν σαπίσει στο ξύλο και θα με είχαν βάλει φυλακή. Με τον Σαββίδη αυτό δεν έγινε. Γιατί είναι παράγοντας. Είναι οικονομική δύναμη. Έχει - πλεον - στρατό. Και αυτός ο στρατός θα είχε δυσαρεστηθεί αν είχε μπεί φυλακή. Το οποίο θα είχε αντίποινα. Γιατί θα ήταν δάκτυλος Αθήνας. Και πως να μην το σκεφτεί ο φανατικός αυτό, από την στιγμή που έχει έναν άλλον πρόεδρο ο οποίος είχε 2 τόννους κόκα και την βγάζει καθαρή? Και ίσως και να έχει και δίκιο. Ο ενας ισχυρός να πάει να φάει τον άλλον. Ακόμα και να είναι αλήθεια όμως, εμένα τον εξωτερικό παρατηρητή τι με νοιάζει ότι ο ένας πάει να φάει τον άλλον? Με απασχολεί να φύγουν και οι 2 από το παιχνίδι γιατί κάνουν κακό στο αθλητισμό. Γιατί πρώτος ο Σαββίδης? Δεν ξέρω, αν είχαμε κράτος δικαίου, θα έπρεπε να έχουν φύγει όλοι με συνοπτικές διαδικασίες.

Εν τέλη τι έχει να κάνει με τον ΠΑΟΚ αυτό? Το μόνο που θα επιρρεαστεί, είναι η οικονομική ενίσχυση του συλλόγου, του οποίου οι οπαδοί έχουν γλυκαθεί (και είναι λογικό) από τις επιτυχίες και το στατους του συλλόγου τα τελευταία χρόνια. Ναι, αλλά για την ικανοποίηση μερικών που τον παίζουν επειδή η ομάδα πάει καλά (…), θα πρέπει να ανεχόμαστε κάποιον ο οποίος προσθέτει μόνο δηλητήριο?
Τα ίδια θα πω για οποιονδήποτε πρόεδρο από τις 4-5 μεγάλες ομάδες της Ελλάδας.

Εσείς λοιπόν, δείτε εξόντωση του ΠΑΟΚ, το οποίο (οντως μπορεί να) υποκινείται από Αθήνα μεριά.
Το πρόβλημα είναι όμως αυτή η λογική. Η λογική του να παίζω ξύλο με κάποιον, επειδή υποστηρίζει άλλη ομάδα.

10 Likes

Στους πυροβολισμους υπαλληλου της παε ΑΡΗΣ απαντησες με αυτο

Aρα ολα κομπλε, λυθηκε αυτο.

Μετα λες αυτο για τα τσεκουρια κλπ που βρηκαν στους αρειανους

Κι αυτο κομπλε, κοιτα να δεις ρε παιδι μου. Ο Τοσκο ομως που τον εξισωσες με τον Αλκη ηρθε στη Θεσσαλονικη για τουρισμο ε;…

Με το που μαθευτηκε το τραγικο γεγονος βγηκες να μας πεις την προπαγανδα σου περι παρακρατους στη Θεσσαλονικη απτον σαββιδη. Την οποια πολυ φυσιολογικα γνωριζουν και οι αεκτσηδες οπως ειδαμε χθες :joy:

Μπορεις να πιστευεις ο,τι θες, οπως το οτι πριν τον σαββιδη ολα ηταν πεντακαθαρα και δεν υπηρχαν περιστατικα βιας και οτι τα περιστατικα απο οπαδους αλλων ομαδων ειτε δεν ειναι και τοσο σημαντικα μωρε, ειτε εχουν οδηγηθει στην δικαιοσυνη αρα ολα μια χαρα. Δε σε βλεπω να σε ενοχλει το παρακρατος και τα ευρω του μαρινακη που εχει κανει τον ΑΡΗ ολυμπιακο Θεσσαλονικης, τα “ρουβλια” του “τσετσενου” ειναι το προβλημα. Το καταλαβαμε. Μπορεις ομως ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ να κανεις πραξη αυτο;

4 Likes

Η ποδοσφαιροποίηση της πολιτικής και η πολιτικοποίηση του ποδοσφαίρου. Οι “δικοί μας” και οι “δικοί σας”. Η Αθήνα και η Θεσσαλονίκη.

Η δημιουργία δίπολων είναι ιστορικά κι αποδεδειγμένα αρκετή για να δημιουργήσει βία εκατέρωθεν. Ανεύθυνοι, απαίδευτοι κι ανεπαρκείς “ηγέτες” βολεύονται μια χαρά με ότι γίνεται καθώς στην Ελλάδα έχει επικρατήσει αυτό το μοντέλο και είτε θα είσαι “μαζί μας” είτε “απέναντι”.

Βέβαια δεν τους έχω ικανούς να χειραγωγούν μάζες μακροπρόθεσμα αλλά σίγουρα ο περίγυρός τους έχει ικανά (και άπληστα) σκυλιά που ξέρουν να παίζουν καλά το παιχνίδι της πόλωσης.

Το ερώτημα είναι, ποια είναι η δικιά μας δύναμη στο να μειώσουμε αυτήν την πόλωση, σταδιακά; Δύο από τα απλά βήματα που μπορούμε να κάνουμε, είναι το εμπάργκο (ή μείωση για αρχή) φανατισμένων και στοχευμένων απόψεων (sites, social media, εκπομπών τηλεόρασης, εφημερίδων κτλ) και η προσπάθεια να καταλάβουμε ότι οι ομάδες δεν είναι ούτε οι άνθρωποι που τις διοικούν, ούτε οι παίκτες, ούτε τα ξυλίκια και οι οργανωμένοι.

Προφανώς και υπάρχει αδικία στον χώρο του επαγγελματικού αθλητισμού (γι αυτό και δε θα βρούμε άκρη ποτέ αν αντιπαραθέτουμε αδικίες), αλλά αυτός ο αχταρμάς πάνω στον οποίο έχουν χτίσει αυτοκρατορίες με stepping stone τον αθλητισμό, έχει κορυφωθεί τα τελευταία χρόνια εξαιτίας των μέσων που ανέφερα παραπάνω και του συνεχόμενα διευρυμένου χάσματος στο μόνο πραγματικά δίπολο που έχει σημασία. Να μην ξεχνάμε και ποιοι είμαστε (οι περισσότεροι έστω) και σε ποια τάξη ανήκουμε…

Και μια τελευταία προτροπή: Ας μη μας ορίζει ως ανθρώπους το ποια ομάδα υποστηρίζουμε…

13 Likes

όσα κατεβατά και να γράψετε μερικοί, όσο και να τα στολίσετε με ωραίες ατάκες δεν μπορείτε να ξεφύγετε καθόλου από τη νοοτροπία “ναι αλλά εσείς…” και “δεν σε είδα να λες το ίδιο τότε…”

συμφωνώ 100% με plex27

6 Likes

https://www.news247.gr/oikonomia/efka-misthoi-proklisi-sta-golden-boys-toy-organismoy-me-to-nomoschedio-chatzidaki.9525428.html

Εν τω μεταξύ συμβαίνουν και αυτά…Άριστοι των αρίστων…

4 Likes

Eτσι παει. Πάνε να φανε οτι απέμεινε, και μετα να πουν οτι ηταν σπαταλες οι συντάξεις και θα πρεπει να περικοπούν.

Παίζουν τα τελευταία τους χαρτιά σε βόλεμα και φάγωμα από οτιδήποτε θυμίζει κοινωνικό κράτος και παρέχει ένα δίχτυ ασφάλειας.

Ο νανογιλέκος πάντως απολαμβάνει την αγάπη του κόσμου

7 Likes

Αχάριστοι, αναρχοβρωμοκουμουνιστοσυριζαίοι…Αντί να προσκυνάνε τον Υπουργό - πρωταθλητή των επενδύσεων, τον βρίζουν…Γι’ αυτό δε θα πάει μπροστά αυτός ο τόπος…Η Ελλάδα που τρώει τα παδιά της…Αχ…

4 Likes

Αυτό δε θυμάμαι αν το συζητήσαμε, μιας κ πλησιάζει και η 25η μαρτιου και θα θέλει να ξαλμυρίσουμε μπακαλιάρο.

5 Likes

Ετσι οπως τα λεει, ειμαι υπερ:

6 Likes
1 Like

Το έγραψα σε άλλο θρεντ, ο ντράμερ των Πυξ Λαξ είναι.

1 Like
6 Likes

επειδη καπου ειπώθηκε το οτι αν στον πειραια είχε αλλη ομαδα μεγαλη κτλ θα γινοντουσαν αντιστοιχα με βρισκει απολυτως συμφνο, απλα να ξερετε οτι αυτο είχε σχεδιαστει πιο καλα τοτε, για παραδειγμα στην συμβαση του καραισκακη την αρχικη οταν εγινε, το γηπεδο θα το χρησιμοποιουσαν ολες οι ομαδες που ειναι Β (ισως μονο Α) εθνικη και άνω, για αυτο και ο καημενος ο Εθνικος δεν ειδε ασπρη μερα και χαθηκε σαν ομαδα. Τουλαχιστον ετσι θυμαμαι, να είχε γινει, ο εθνικος εαν ηταν Β εθνικη θα επαιξε καραισκακη. αν κανω λαθος διορθωστε με. Επισησ δεν γνωριζω εαν εχει αλλαξει η συμβαση κτλ.

γενικα το να εκμεταλλευονται ή να προσπαθουν να επηρρεασουν μμε ειτε του μαρινακη ειτε του σαββιδη, ε δειχνει κ το προβλημα. δε γινεται να εχεις και ομαδα και μμε και τα παντα ολα, το πανμτα ολα ειναι και φλου μεχρι και μουσικοσυνθετης μπορεις να λες οτι εισαι

4 Likes

Σε άλλα νέα:

Κλαιω με τον σουρεαλισμο, “σοβαρη” κουβεντα για το αν πολεμανε τον παοκ ή οχι, και ενας τυχαιος δεξιος τυπους που θιγεται οταν κατηγορουνται ακροδεξιοι, και εμφανιζεται καθε φορα που θελει να μας θυμησει οτι καποια σκυλια ειναι επικινδυνα.

5 Likes

Κλαίω…

Για πείτε για να έχουμε εικόνα, πόσο έχει ανέβει σε σας σε σχέση με πέρσι.

8 Likes

Κανείς δεν ξέρει τίποτα τελικά όταν πρόκειται για τέτοια θέματα

Ο πάροχος μου στο ηλεκτρικό ρεύμα είναι η εταιρεία ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ ΕΕΕ. Είμαι απόλυτα ευχαριστημένος έχοντας χαμηλές χρεώσεις ανά Kwh, εκπτώσεις στο πάγιο (έως 6 ευρώ μηνιάιως) και φυσικά έκπτωση συνέπειας μέσω πάγιας τραπεζικής εντολής η οποία είναι 15%. Στέλνω κάθε μήνα τις kwh και ως εκ τούτου εκδίδεται κάθε μήνα εκκαθαριστικός λογαριασμός. Μηνιαίως καταναλώνω περίπου 320-360kwh. Σημειώστε ότι η σύζυγος δεν εργάζεται, το παιδί σχολάει 13:15 άρα και οι δύο είναι σπίτι επί 24ώρου με κουζίνες, πλυντήρια, φώτα, κλπ όλα σε φουλ χρήση.

Συνήθως ο λογαριασμός έρχεται από 50 έως 65 ευρώ κάθε μήνα. Κάποιες φορές έχω δει και 40άρια κυρίως κατά τις περιόδους που απουσιάζουμε (πχ καλοκάιρι). Ποτέ όμως πάνω από 65. Αναφέρομαι σε βάθος 4ετίας, όσο δηλαδή έχω σύμβαση με τον συγκεκριμένο πάροχο.

(λίγο πολύ όλα αυτά ίσχυαν και τη περίοδο του λοκ ντάουν με μένα μέσα στο σπίτι. Βασικά πιο πολλά πλήρωνα στα καζανάκια αλλά τέλως πάντων)

Όλα αυτά μέχρι τον Σεπτέμβριο του 2021…

one month later…

Από τον Οκτώβριο και ύστερα, και ενώ επί της ουσίας όλα τα παραπάνω εξακολουθούν να ισχύουν, πληρώνω από 70 έως και 140 ευρώ επιπλέον (καλά διαβάσατε) λόγω αναπροσαρμογής του άρθρου 10 (έτσι το αναγράφει). Άρα, από 50 και 60 ευρώ, τους τελευταίους 3-4 μήνες πληρώνω από 120 έως και 220 ευρώ (Ιανουάριος) κάθε μήνα.

Σημειώστε επίσης ότι οι λογαριασμοί συμπεριλαμβάνουν και την έκπτωση που ανακοίνωσε η κυβέρνηση, δηλαδή περίπου 30-40 ευρώ μείον για κάθε μήνα.

Τους πήρα τηλέφωνο για να ζητήσω εξηγήσεις και μου ανέφεραν ότι όλο αυτό το πανηγύρι αναμένεται να διαρκέσει μέχρι τον Μάρτιο - Απρίλιο 2022 και ότι μετά θα στρώσει.

Για θέρμανση θα γράψω σε άλλο φόρουμ με θέμα τον Χριστιανισμό γιατί περιμένω κάποιο θαύμα

4 Likes

σε παρόμοια βάρκα όλοι. (με μικροδιαφορές) στα ποσά. Ας ελπίσουμε. Πληθωρισμός, Ελλάδα μετά απο 10 χρόνια μνημονίων, απολιγνιτοποιήση και φάση με ακριβό ΦΑ, ε έχεις 4 λόγους που το !@$#@#!@# το θέμα. και θέρμανση και ηλεκτρισμό. Ντάξ. Στους 19.5 το καλοριφέρ κι ας είμαστε Βόρεια και οτι κάτσει από ηλεκτρισμό. Μακάρι να γυρίσει η φάση λίγο, γιατί ΔΕΝ πάει έτσι η φάση…