Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 2)

Και πολύ καλά κάνανε, η διαδικασία για να στοιχειοθετήσεις μια υπόθεση, πόσω μάλλον τόσο σοβαρή, πρέπει να είναι σαφέστατη και τεκμηριωμένη πλήρως και μόνο από τις αρμόδιες αρχές.

Δεν έχω παρακολουθήσει την υπόθεση και δεν έχω πατήσει κανένα λινκ, αλλά βλέποντας το χαμό που γίνεται παντού, έχω να πω, μακάρι να βάζανε έστω και το 1% της προσπάθειας και της προσοχής που δώσανε οι “απέξω” σ’αυτή την (ποινική) υπόθεση, για την κατάσταση που υπάρχει στα δημόσια νοσοκομεία που όντως έχουν λόγο να μιλάνε και πεθαίνει κόσμος κάθε μέρα

5 Likes

Δημόσιος λιθοβολισμός μόνο αυτό της αξίζει της καριόλας.

Και μαζί με αυτήν και ο άντρας της και η αδερφή της που σίγουρα ηξεραν.

Τρία αγγελούδια ρε…

Αδιανόητη η ιστορία της Πάτρας. Και εγώ δεν μπορώ να το χωνεψω, παρόλο που εδώ και καιρό φαινόταν που πάει η υπόθεση.

Έπεσαν πολλά βαριά θέματα όμως, ας κάνουμε ένα μικρό διάλειμμα να γελάσουμε με κάτι

Εθνική Μαλακία. Ακόμα υπάρχει αυτό το πραγμα

1 Like

Τι μέτρα πήρανε; Θα μας δώσουν 50 ευρώ για το ρεύμα μαζί με τα 40 της βενζίνης; Χωρίς ΣΟΒΑΡΗ κρατική παρέμβαση, θα κλάψουνε μανούλες τους επόμενους μήνες. Οι ασπιρίνες δεν κάνουν τίποτα σε αυτόν που έχει τρακάρει με νταλίκα.

Μακάρι να έβαζαν το 1% της προσπάθειας όταν πέθανε το πρώτο ή το δεύτερο παιδί. Φως-φανάρι ήταν ότι το έκανε αυτή, καλώς δεν μιλούσε κανείς φανερά κατά τη διάρκεια της έρευνας, όπως άλλωστε γινόταν και στην υπόθεση του πιλότου, αλλά το αποτέλεσμα είναι ότι τρία παιδάκια είναι στο χώμα. Το να βρούμε ποιος φταίει είναι λιγότερο σημαντικό (άσχετα αν και αυτό έπρεπε να γίνει). Τι στο διάολο, τόσο ηλίθιοι ήταν όλοι να ρίχνουν τους θανάτους σε …ατυχία;

3 Likes

Παιδιά μιλάτε για λιθοβολισμους κτλ στη γυναίκα, αλλά η εικόνα του όχλου έξω από το σπίτι της για μένα είναι τουλάχιστον επικίνδυνη.
Δεν λέω ότι δεν έχει δίκιο ο κόσμος ή να μην είναι λογικός ο αναβρασμός κτλ, αλλά υπαρχουν και θεσμοί κι αυτοί αποφασίζουν όταν δουλεύουν σωστά. το να πηγαίνουν 300 άτομα απέξω να κραζουν και να φωναζουν σαν δήμιοι δείχνει ότι ο κόσμος διψάει για αίμα.
Αυτή η οχλοκρατία ειλικρινά δεν ξέρω αν βγάζει σε κάτι καλό. Για μένα αναδεικνύει την υποκρισία των γειτόνων τάχα ότι πέφτουν από τα σύννεφα ή δεν άκουγαν τπτ και φυσικά την έλλειψη πρόνοιας,κοινωνικών λειτουργών αλλά και την συχνή ανάγκη για ψυχανάλυση του κόσμου ακόμα και σε αυτό το κράτος.
Επίσης μια τεράστια διαφορά σε σχέση με τον πιλότο, είμαι εξωτερικό και οτι βλέπω είναι από διαδίκτυο, όχι tv, αλλά στην περίπτωση του το ξέπλυμα ήταν ανήκουστο, γοητευτικός κτλ και τέτοια. Στη περίπτωση της μητέρας δε νομίζω ότι έγινε κάτι τέτοιο. Εμένα τουλάχιστον αυτό μου δείχνει ακόμα την αντροκρατια να κρατεί καλά.
Τα πάνω τα αναφέρω ενώ πιστεύω ότι η κοπέλα είναι ενοχή, δεν προσπαθώ να πω ότι δεν είναι ούτε να της δώσω ελαφρυντικά.

12 Likes

Ο “σύγχρονος” όχλος δεν κρατάει πέτρες, κρατάει κινητά. Μόνο σιωπή και θλίψη για τις 3 ψυχουλες.

6 Likes

Και εγώ δυστυχώς πέρα από το ίδιο το γεγονός που είναι τόσο τραγικό , νιώθω απέχθεια για όλους αυτούς που μαζευτήκαν μετα από το σπίτι να λιντσάρουν… Αυτή η κοινωνία είναι τόσο πίσω , μεσαιωνικά πλασμένη , που ακόμα και τα τραγικά γεγονότα καταφέρνει να τα κάνει ακόμα χειροτέρα. Μεγάλη ευθύνη ίσως να έχουν και όσοι έκαναν έλεγχο , και για τα 2 πρώτα παιδιά καθώς φαίνεται δεν δόθηκε η σημασία που ίσως έπρεπε…
Για τις θανατικές ποινές και να καεί στην πυρά η μανα, δεν θα σχολιάσω καν…

7 Likes

Δεν πιστευω οτι ειναι καθοριστικο το φυλο γι’ αυτο που λες. Ο πιλοτος εχει καποιο τρελλο βυσμα. Και τον Λιγναδη ξεπλενουν, κι αυτος εχει τρελλα βυσματα σιγουρα. Τον Πολωνο που εχτισε το παιδι απο την αλλη, τον ειδαμε πως κατεληξε (ειχε βεβαια το “μειονεκτημα” οτι δεν ηταν Ελληνας).

Επειδη σε αλλο θρεντ λεγαμε με καποια παιδια οτι θα ηταν ενδιαφερουσα μια συζητηση με ατομα της ηλικιας τους απο Βορεια Μακεδονια και Τουρκια για τα θεματα που εχουν οι χωρες μας και επειδη εσεις οι 3-4 που σχολιασατε εδω μενετε εκτος Ελλαδας, να πω οτι εμενα με ενδιαφερει πολυ και η συζητηση με ανθρωπους που ζουνε εκτος Ελλαδας.

1 Like

Εμετικες ειναι οι εικονες με τα λιντσαρισματα.

Για τις αλλες περιπτωσεις εχουν και εμφυλη διασταση, εγιναν και πολιτικο θεμα (ακομα πολλοι πανε να βγαλουν λαδι τον Λιγναδη οτι τον βαρατε μωρε γιατι ηταν της κυβερνησης) και ολα. Η συγκεκριμενη εκτος απο εξαιρετικα ακραια περιπτωση (θα μεινει στα χρονικα αν τα εχει φαει και τα 3, που ειναι μαλλον και το πιο πιθανο) εχει και χαρακτηριστικα που ευνοουν τετοιες αντιδρασεις.

2 Likes

Εντωμεταξυ το εγραψα και αλλου, ειμαι ο μονος που η συγκεκριμενη φωτο του φερνει καρφι White Bear? Εχει καταντησει κουραστικο να συγκρινουμε τα παντα με το Black Mirror αλλα το συγκεκριμενο ειναι ανατριχιαστικο

FPH14aKXEAInz6n

αλλη μια ακομα καλυτερη

4 Likes

Τα ΜΜΕ και ΜΚΔ σίγουρα είναι η αιτία για την διόγκωση του θέματος και τις αντιδράσεις του οχλου. Ωστόσο δεν ειναι δα και πρωτόγνωρο στα απεχθή εγκλήματα να βλέπουμε κόσμο έξω από τα δικαστήρια να αποδοκιμάζει τους κατηγορούμενους.
Ειναι αστείο πάντως πως τα ίδια τα μέσα σήμερα εχουν άρθρα που καταδικάζουν αυτό που αυτά ξεκινησαν για λογους τηλεθέασης ή κλικ. Δεν κάνει εντύπωση, μιλάμε για ξεφτίλες.
Όμως αν μείνουμε στα γεγονότα όπως διαφαίνονται, η γυναίκα αυτή είναι serial killer χωρίς κανένα συναίσθημα και συνείδηση. Γιατί να συνεχίσει να αναπνέει; Θα μετανιώσει για τις πράξεις της; Πολύ Ευρωπαίοι γίναμε. Ο Νορβηγός Breivik γιατί συνεχίζει να ζει; Η ποινή του ειναι 21χρόνια ενω σκοτωσε 70 άτομα. Έκανε πρόσφατα και αίτηση αποφυλακισης! Υπάρχει ανάλογη τιμωρία για τα εγκληματα τους;

Γιατι η θανατικη ποινη ειναι λαθος σε ολα τα επιπεδα και δεν ειναι καν αποτελεσματικη στην αποτροπη της εγκληματικοτητας. Καθετα και χωρις ναι μεν αλλα για τα Χ εγκληματα και λοιπα.

Με την θανατικη ποινη εισαι ειτε υπερ η κατα. Ναι μεν αλλα δεν υφισταται.

11 Likes

Ξεφυγαμε αρκετά. Λες και είναι show έχουν τα κινητά γιατί στην πραγματικοτητα δεν τους νοιάζει για τα παιδάκια απλά να το ανεβάσουν στα social… Επικίνδυνα και άρρωστα μυαλά

1 Like

ακριβως αυτη την φωτογραφια ειδα και μου ηρθε αυτο που ειπα παραπανω, για μενα πιο λογικο θα ηταν να πεταγαν κοτρωνες παρα τα κινητα τους.

Καμια διόγκωση του θέματος δεν υπάρχει από τα ΜΜΕ. Ναι οκ, κάνουν αυτό που έκαναν πάντα, δημιουργούν σαπουνόπερες με επικές μουσικες, μεγαλα λογια και δράματα. Τους ξέρουμε.

Στη συγκεκριμένη όμως περίπτωση, τα γεγονότα μιλούν από μόνα τους. Δεν χρειάζεται κάποιος εξωτερικός παράγοντας για να τα κάνει χειρότερα.
Μια υποτιθέμενη μάνα σκότωσε τα 3 παιδιά της. Γιατί αυτό έχει γίνει, το ξέρουμε και το καταλαβαίνουμε όλοι.
Και το προσπάθησε ΕΠΑΝΕΙΛΗΜΜΕΝΑ, όταν δεν τα κατάφερε με τη μία φορά το προσπάθησε ξανά και ξανά.

Μιλάμε για ένα έγκλημα που θα γραφτεί στην παγκόσμια ιστορία της εγκληματολογίας, όλα αυτά τα χρόνια δεν θυμάμαι κάτι παρόμοιο εδώ, κάτι τόσο απεχθές και απάνθρωπο.
Έχω δει τέτοιες περιπτώσεις μόνο στο εξωτερικο σε ντοκιμαντέρ και το yt.

Και μιλώντας για ελαφρυντικά που διαβάζω λόγω ψυχικής κατάστασης κτλ…ναι σίγουρα το συγκεκριμένο τέρας έχει θέματα.
Δεν γίνεται μια μητέρα να βλέπει το παιδί της να υποφέρει από κάτι που αυτή του προκάλεσε και ούτε καν τότε να μην το σταματάει αλλά να προσπαθεί να το αποτελειώσει.
Είναι ψυχοπαθής οκ.
Υπάρχει όμως μεγάλη διαφορά μεταξύ ενός ατόμου με ψυχικά νοσήματα που δεν είναι σε θέση να αντιληφθεί του τι ακριβώς κάνει και ποιες είναι οι συνεπειες αυτών, με το άτομο (με ψυχικα νοσηματα επισης) που το καταλαβαίνει, που έχει επίγνωση των συνεπειών.
Και εδώ βλέπουμε αυτό ακριβώς, ήξερε πολύ καλά και τι έκανε και πως θα το έκανε και πως θα θελήσει μετά να καλύψει τα νώτα της. Υπήρχε σχέδιο και αν δεν πέθαινε η Τζωρτζινα είναι σχεδόν βέβαιο ότι θα την γλύτωνε για τα άλλα δύο παιδιά.

7 Likes

Ωραιο αυτο

3 Likes

Πρόκειται για το έγκλημα του αιώνα.
Τα υπόλοιπα είναι άλλα λόγια να αγαπιόμαστε.

1 Like

Μεθοδευμένο , με προεργασία και σαφή στόχο . Και διαρκές . Έβλεπε τα παιδιά της να αργοπεθαίνουν

Όσο ζω δεν θυμάμαι τέτοιο έγκλημα . Ίσως πριν γεννηθώ ή να ήμουν πολύ μικρός για να θυμάμαι

Καλά καλά δεν έχω κατανοήσει ούτε τον τρόπο ούτε τον λόγο

4 Likes