Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 2)

Μπα

Γιεπ

3 Likes

Ένα διαρκες σφίξιμο αυτή την στιγμή ζούμε. Κακία μίσος αλληλοεξοντωση. Οκ μπορεί κ παλιά να ήταν έτσι αλλά τώρα λόγω κ των μκδ νιώθεις να πνιγεσαι.

Με κάποιες προσωπικές νότες χαράς μέσα στου καθένα την φούσκα που έχει δημιουργήσει κ ίσως αυτή μας κρατάει στα λογικά μας.

Συνοψίζοντας

Αν η κάθε κυρά Πισπιρίγκου ομολογήσει ότι το έκανε εκείνη, παραδεχτεί τα πάντα κλπ κλπ… δεν καταλαβαίνω το λάθος του να εφαρμοστεί η ποινή. Ούτε για να αποτρέψει τον επόμενο, ούτε τπτ. Δεν υπάρχει κανένας λόγος ο φόρος μου και ο φόρος σου να συντρηρεί ένα απόβρασμα στις φυλακές. Να παραδειγματιστεί δεν πρόκειται, να καταλάβει το λάθος της δεν πρόκειται (πάω στοίχημα ότι θα έκανε και 4ο παιδί για να του κάνει τα ίδια), να γίνει καλά δεν πρόκειται… όλες οι εισπνοές που έχει κάνει αυτό το άτομο και έχει καταναλώσει το ίδιο οξυγόνο με εμάς είναι από μόνο του ένα έγκλημα.

Ούτε τραμπουκισμοί, ούτε λιντζάρισμα, ούτε λαϊκά δικαστήρια, ούτε φωτογραφίες έξω από την πόρτα της… Μπουζούριασμα - Δίκη - Θάνατος και ένα μουνόπανο λιγότερο στον πλανήτη

3 Likes

Κουλ. Αρα ειστε υπερ της θανατικης ποινης. Δεν ειναι κακο να ξερουμε που βρισκομαστε και με ποιους συνομιλουμε.

2 Likes

Δεν είναι άσπρο μαύρο κι ας θέλεις να το παρουσιάσεις έτσι επειδή έτσι έχεις αποφασίσει εσύ.

Και το ταμπελιασμα άστο για αλλού καλύτερα.

Η θανατική ποινή είναι πολύπλοκο θέμα και συζήτηση, όχι ένα απλό “είστε υπέρ ή κατά, και αν είστε υπέρ σας κατακρίνω”

Only the Sith deal in absolutes

2 Likes

διακρίνω κόμπλεξ ανωτερότητας; ιδέα μου;

Κανενα απολυτως. Διαφορετικη οπτικη και κοσμοθεωρια, δεν εκανα πουθενα αξιολογηση.

Οχι. Εισαι υπερ η κατα. Σορυ, ειμαι Σιθ.

Και ο βιασμος ειναι κακος. Δεν ειναι κακος αλλα σε μερικες περιπτωσεις μπορει και να μην ειναι. Μηπως εισαι Σιθ τελικα?

Συγκρίνεις ένα έγκλημα με μια επιβολή τιμωρίας. Άρα δεν έχω κάτι να σου απαντήσω. Κάποιοι άνθρωποι απλά δεν αξίζουν να ζουν κατά την γνώμη μου.

Διαφωνείς οκ. Δεν κάνει την άποψη σου κάποια αντικειμενική αλήθεια. Απλά το βλέπεις εντελώς μονόπλευρα και με ισχυρογνωμοσύνη

Παιδιά, χωρίς να έχω καμία διάθεση και ειρωνεία, δεν θα το παίξω καν κουλ και ανώτερος.

Αλλά είναι πολύ εύκολο να λες ‘‘να το τέρας, σκότωσέ το να ζήσουμε εμείς καλά κι αυτοί καλύτερα’’ . Δεν μπορώ να καταλάβω ούτε εγώ τι περνούσε από το μυαλό της γυναίκας που φέρεται να το έκανε, αλλά ούτε μιλάμε ‘‘για έγκλημα που πρέπει να γραφτεί στα χρονικά της εγκληματολογίας’’, ούτε για το πιο ‘‘ειδεχθές έγκλημα’’ στην ιστορία της Ελλάδας. Μόλις πριν ένα μήνα κάποιος σκότωσε μία ολόκληρη οικογένεια, δεν είδα να γίνονται (κι όχι μόνο εδώ μέσα), τα ίδια σκηνικά. Πώς να το εξηγήσουμε αυτό, χωρίς να λερωθούμε με ανακρίβειες, στερεότυπα, και αυθαίρετα συμπεράσματα;

Και ας αφήσουμε την έρμη την ψυχική υγεία στην ησυχία της, όσο ειδεχθές κι αν είναι κάτι, δεν βγάζει νόημα να είναι το πρώτο πράγμα που θα βάλουμε στα χείλη μας, διότι αφενός στιγματίζουμε άτομα με διάγνωση που ήδη θυματοποιούνται τραγικά στην καθημερινότητα, κι αφετέρου δεν μαθαίνουμε τίποτα για το νόημα μίας πράξης.

Δεν είναι δυνατόν να μιλάμε για Μεσαίωνες μέχρι να βρίσκουμε εξιλαστήρια θύματα, και μετά να το παίζουμε ότι έχουμε τετράγωνη λογική (για το ανθρωποφαγικό ‘‘δεν θα πληρώνουν εμένα οι φόροι μου τέρατα’’, δεν μπορώ καν να σκεφτώ από πού να αρχίσω)

9 Likes

Δεν συμφωνώ με την θανατική ποινή αλλά υπάρχουν πολλές απόψεις επί του θέματος. Ο Βιασμός είναι έγκλημα από όποια οπτική γωνία και αν το δεις έκτος από την άρρωστη πλευρά του βιαστή ίσως

Το οτι δεν αξιζουν να ζησουν (συμφωνω) δεν σημαινει οτι θα επιτρεχω στον κρατικο μηχανισμο να αφαιρεσει την ζωη τους θεσμικα.

Αν πηγαινε ο πατερας και την σκοτωνε θα ημουν 100% υπερ του. Θα ειμαι παντα οριζοντια και καθετα κατα στο να εκχωρησω στον κρατικο μηχανισμο την δυναμη για να αποφασιζει να αφαιρεσει μια ζωη.

Δεν περιμενω να συμφωνησουμε (φτανουμε σε ιδεολογικες διαφορες που μοιραια δεν μπορει να αλλαξει γνωμη ο ενας στον αλλον), παραθετω την οπτικη γωνια μου. Μην μου απαντας με χαζα τσιτατα απο το Σταρ Γουωρς ομως σε παρακαλω. Η συγκεκριμενη προταση εχει 15 εκατομμυρια τρυπες, σιγα την αυθεντια που με βουλωσες κιολας.

1 Like

Πωπω μαλακες, παγωσε το αιμα μου

277382429_4962733443781773_3601922995762427931_n

1 Like

Και αυτό θανατική ποινή είναι… απλά πήρε κάποιος άλλος το νόμο στα χέρια του

Το διαβασες το ποστ μου η τσαμπα καθομαι και γραφω σαν τον μαλακα?

μια χαρά το διάβασα, προτιμάς έγκλημα-απάντηση/εκδίκηση παρά την κρατική απόφαση

Τι υπερ της θανατικής ποινής ρε πάτε καλα? Δηλαδή τι θα καταφέρεις αν γίνεις το ίδιο με αυτόν? Με το έτσι θέλω θα πάρεις μια ζωή , πολύ σωστή δικαιοσύνη ρε. Εν τω μεταξύ
δεν υπάρχουν αξιόπιστα στοιχεία ότι η θανατική ποινή αποτρέπει το έγκλημα πιο αποτελεσματικά από μια ποινή φυλάκισης. Οι κυβερνήσεις που χρησιμοποιούν τη θανατική ποινή για την αντιμετώπιση της εγκληματικότητας έχουν αυταπάτες

1 Like

Δεν ειπα πουθενα οτι “προτιμαω”. Ειπα οτι αν το εκανε ο πατερας ηθικα θα ημουν μαζι του, θα τον καταλαβαινα και θα ηθελα να τιμωρηθει με την ελαχιστη ποινη. Πουθενα δεν ειπα οτι θα επρεπε πχ να τον αφησουμε να την σκοτωσει.

Δεν καταλαβαινω, ειμαι τοσο δυσνοητος?