Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 2)

Για ποια δικαιοσύνη μιλάς; Είναι θέμα συγκυριών που αυτή δεν έχει λεφτά για να τη βγάλει καθαρή με την ελάχιστη ποινή και να γυρίσει σπίτι της μετά από μερικά χρονάκια σα να μη συμβαίνει τπτ.

Έχουμε καταντήσει να ελπίζουμε όλοι στο “νόμο των φυλακών”

Η όποια προτίμηση δείχνω στην θανατική ποινή για τέτοιες περιπτώσεις είναι επειδή ο τρόπος που λειτουργεί η δικαιοσύνη και οι ποινές φυλάκισης είναι ΓΤΠΚ. Λίγο χρήμα να έχεις, ένας μεγαλοδικηγόρος να σε αναλάβει και πέφτεις στα μαλακά ότι και να κάνεις

Υποθέτω ότι αυτός ο κάποιος σκότωσε ακαριαία. Καταλαβαίνεις την διαφορά.
Εντελώς διαφορετική περίπτωση και επίσης είναι μια υπόθεση που θα γραφτεί στα χρονικα της εγκληματολογίας.
Τους λόγους επίσης τους καταλαβαίνεις.

Κατά τ’αλλα έχουμε να κάνουμε με ένα άρρωστο μυαλό, δεν υπάρχει λόγος για περαιτέρω ανάλυση. Αυτοί που υποστηρίζουν την θανατική ποινή, να σκεφτούν ότι στην περίπτωση της τυπισσας, θα είναι γρήγορος και ανώδυνος θάνατος - μάλλον όχι ακριβώς αυτό που σκέπτεστε.
Η τύπισσα ακόμα να με θανατική ποινή, ούτε θα “πάρει αυτό που της αξίζει”, ούτε θα της κάνει διάφορα. Η φυλακή επίσης δεν θα της κάνει τίποτα, εκτός ίσως από την πιθανή εχθρικότητα όλων. Fucked up απ’ όπου και να το πιάσεις, δεν χρίζει ιδιαίτερης ανάλυσης το θέμα.

3 Likes

στην φαση με τον τυπο που εφαγε την οικογενεια αυτο που με σοκαρε ειναι το γεγονος οτι τα 2 παιδακια τα στραγγαλισε. Ο στραγγαλισμος σαν μεθοδος δολοφονιας ειναι ιδιαιτερα σκληρος, πρεπει να εχεις τρελο μισος για να κρατας τον αλλον με τοση δυναμη και να τον βλεπεις να ξεψυχαει για κανα πενταλεπτο. Και το εκανε σε μωρα ρε μαλακα. Δηλαδη αυτο εμενα προσωπικα με εχει σοκαρει τρομερα…

5 Likes

Καταλαβαίνω ότι μπορούμε να κάνουμε διάφορες λογικές κυβιστήσεις αν θέλουμε να υποστηρίξουμε ντε και καλά το δικαίωμά μας στη ζωή και το θάνατο κάποιου άλλου.

Αλλά γιατί θα γραφτεί στα χρονικά της εγκληματολογίας; Κι επίσης, ποιος ενδιαφέρεται τι λέει η mainstream εγκληματολογία, που είναι απλώς ένα μέσο εξουσιασμού και ελέγχου της κοινωνίας;

Να αυτοπροταθείς για διάγνωση, χαράμι πας. Προφανώς είναι μία πράξη που τη βρίσκω ακατανόητη, αλλά και το λιντσάρισμα ή τη θανατική ποινή βρίσκω επίσης ακατανόητα. Εκτός κι αν είστε οκ να λέω ότι είστε άρρωστα μυαλά, τότε το συζητάμε.

Άρα εφόσον δεν υπάρχει δικαιοσύνη , επιλέγουμε την θανατική ποινή . Το κράτος, ειρωνικά, αφαιρεί μία ζωή για να σε διδάξει πως δεν πρέπει εσύ ο ίδιος να σκοτώσεις . Καμιά λογική δεν έχει, η μήπως πιστεύεις ότι με την θανατική ποινή θα μειωθεί η εγκληματικότητα;

Καμία ποινή δεν μειώνει το έγκλημα, ΚΑΜΙΑ.

Εγώ νομίζω οτι τα ισόβια είναι πιο σκληρή και πιο δίκαιη ποινή από τη θανατική.

5 Likes

Μανοορφφ, σε καμία περίπτωση δεν έχω υποστηρίξει την θανατική ποινή, οπότε μάλλον τις κυβιστησεις ή μάλλον την διαστρέβλωση της πραγματικότητας, κράτα την για τον εαυτό σου.

Το τι είναι η mainstream(!) εγκληματολογία, τι σχέση έχει με το γεγονός ότι είναι ένα σοκαριστικό εγκλήματα, από αυτά που έχουν γίνει λίγα στην χώρα μας. Αν θες όμως να πα άλλου την συζήτηση, πήγαινε την, εγώ δεν έρχομαι όμως.

Όσο για το τελευταιο, ναι σορυ που έκρινα την τύπισσα ως άρρωστο μυαλό, ενώ έχει σκοτώσει τα 3 της παιδιά εκ των οποίων το ένα το άφησε φυτό για 1 χρόνο επειδή η προηγούμενη της προσπάθεια απέτυχε. Μακάρι να δω λάθος και να μην έχουν γίνει έτσι. Παρόλαυτα, ένα γαμημενο χαρακτηρισμό έκανα που σχολίασα την κατάσταση του μυαλού της κατά την άποψη μοτ και δεν την χαρακτήρισα ως “ψυχοπαθή” ή οτιδήποτε άλλο, προσεκτικα επιλέγοντας την λεξη.

Δεν ξέρω τι σκάλωμα τρως με τέτοια πράγματα αλλά γενικά, χέσε μας λίγο ε.

1 Like

100% μαζί σου, αλλά να είναι πραγματικά ισόβια, χωρίς ναι μεν αλλά
Ακόμα και ο τάφος της να μείνει εκεί μέσα…

Συγγνώμη, γιατί μαζί μιλάμε και χώρια καταλαβαίνουμε. Εσύ γιατί έγραψες ότι υπάρχει σαφής διαφορά ανάμεσα στα δύο που πρέπει να καταλάβω; Επειδή στη μία κατανοείς γιατί γίνεται λόγος για θανατική ποινή και στην άλλη κατανοείς γιατί όχι; Αν αυτός είναι ο λόγος, τότε το σχόλιό μου για κυβιστήσεις δεν χρειάζεται να αφορά εσένα συγκεκριμένα για να στέκει, έτσι;

Μην έρθεις, δεν την πάω έτσι κι αλλιώς πουθενά. Την εγκληματολογία δεν την έβαλα καν εγώ στο τραπέζι, οπότε μάλλον εγώ προσπαθώ να ακολουθήσω το δικό σου συλλογισμό. Και όσα θαυμαστικά και να βάλεις, ναι, υπάρχουν mainstream, κυρίαρχοι αν θέλεις, τρόποι να σχολιάζεις το έγκλημα, και κριτικοί τρόποι, πιο περιθωριακοί. Και μάλλον εσύ δεν εννοούσες κάποιο κριτικό ρεύμα εγκληματολογίας. Δική μου υπόθεση, θα την πάρω πίσω αν δεν συμφωνείς.

Εξήγησέ μου τι εννοείς με το ‘‘άρρωστο μυαλό’’, που δεν σηκώνει και ανάλυση, γιατί απ’ ό,τι φαίνεται εγώ δεν καταλαβαίνω τη διαφορά να πεις ‘‘άρρωστο μυαλό’’ με ‘‘ψυχοπαθή’’.

Στα καλά του πάντως δεν είναι το μυαλό της.

Συμφωνώ με @morgoth, είναι άσπρο ή μαύρο η θανατική ποινή. Αν ξεκινήσεις την περιπτωσιολογια για το πότε θα μπορούσε να να επιβληθεί, σημαίνει πως με κάποιες άλλες συνθήκες τα όρια σου θα ήταν πολύ διαφορετικά από μια μάνα που δολοφόνησε τα παιδιά της.

2 Likes

Ισως εισαι οντως μικρος για να θυμασαι τον Μεταξακη, που επνιξε τα τρια απο τα τεσσερα παιδια του σε ενα ποταμι στην Κρητη “για να εκδικηθει” τη μανα τους. Νομιζω 1999 πρεπει να ηταν, καπου εκει.

Περεμπιπτοντως, πριν πολυ λιγα χρονια, αποφυλακιστηκε.

ορίστε… με κάτι τέτοια βγάζω αφρούς από το στόμα
justice is raped

1 Like

Ας αλλαξει το συστημα απονομης δικαιοσυνης. Ειναι πασιφανες το οτι χωλαινει απο ολες τις παντες. Η θανατικη ποινη δεν εχει καμια δουλεια να επανελθει.

EDIT: για μενα η ελλειψη δικαιοσυνης ειναι και το νο.1 προβλημα της χωρας

6 Likes

Το ότι έγραψα ότι υπαρχει σαφής διαφορά στα 2 εγκλήματα, δεν σημαίνει ότι υποστηρίζω την θανατική ποινή. Κανείς τεράστια λογικά άλματα. Ο ένας τους σκότωσε σε μια δόση, η άλλη σχεδίαζε πως θα καλυφθεί και σε εύρος 3ων χρόνων. Αν σε απασχολει μόνο το αποτέλεσμα, δικό σου θέμα. Βάλε 9 έγκυες να σου κάνουν παιδί σε ένα μήνα. Και ξαναλέω,δεν υποστήριξα ούτε φανερά ούτε κρυφά την θανατική ποινή.

Δεν έκανα συλλογισμό. Πριν από σενα αναφέρθηκαν άλλοι (εγώ όχι) και σχολίασα αυτό που είπες. Θεωρείς πως δεν είναι άξιο αναφοράς, θεωρώ το αντίθετο. Το τι δουλειά έχει να ξαναναφερεις τα ρεύματα της εγκληματολογίας, μάλλον έχει σχέση με το γεγονος ότι σώνει και ντε θες να έχεις δίκιο σε αυτό το κομμάτι, ενώ απλά σχολίασα ότι με βάση αυτά που ξέρω σαν outsider , μου φαίνεται ότι αυτό το έγκλημα θα μείνει.

Δεν ξέρω τον ορισμό του ψυχοπαθή για χρησιμοποιήσω αυτόν τον χαρακτηρισμό. Περισσότερο προς serial killer μου κάνει. Σε κάθε περίπτωση όμως, δεν μπορώ να καταλάβω τι κακό βρίσκεις στο να χαρακτηρίσει κάποιος κάποιον , άρρωστο μυαλό, ενώ έχει σχεδιάσει και προσπαθήσει να αποκρύψει την δολοφονία των παιδιών του. Αρρωστο μυαλο λοιπόν, σε αυτή την περίπτωση είναι μια τύπισσα που σκότωσε τα παιδιά της. Και αν για το μεγάλο θα μπορούσε να σκεφτεί κανείς ότι “της έκανε την ζωή δύσκολη” (wtf), για το βρέφος τι να πεις? Σχεδίασε και έπραξε σε βάθος χρόνου. Ότι και να την πεις, τι πραγματική σημασία έχει?

1 Like

Συνειδητοποιείς ότι αυτό που γράφω δεν χρειάζεται να αφορά εσένα συγκεκριμένα έτσι; Μία διάκριση έκανες, ανάμεσα στα δύο εγκλήματα, και εγώ λέω ότι για μένα δεν υπάρχει διάκριση ανάμεσα στα δύο εγκλήματα όσον αφορά στη σοβαρότητά τους. Το συγκεκριμένο έγκλημα έχει αισθητικοποιηθεί πολύ από τα ΜΜΕ, και από διάφορες άλλες αντιλήψεις για τη μητρική φύση κλπ. Χωρίς να δικαιολογώ το έγκλημα, την προθυμία για λιντσάρισμα (ξανά όχι από εσένα συγκεκριμένα) κατακρίνω.

Χρειάζεται μία προσοχή όταν χρησιμοποιούμε τις έννοιες της αρρώστιας και του μυαλού για να εξηγήσουμε εγκληματικές ενέργειες, διότι έτσι στιγματοποιούμε όλους τους ανθρώπους που παλεύουν με διαγνώσεις, διότι κι εκεί πάλι οι ίδιες λέξεις είναι, αρρώστια και μυαλό. Καλώς ή κακώς, άλλο θέμα.

Δεν έχει σημασία να δικαιολογήσεις την πράξη της, είναι διαφορετικό να της δώσεις δίκιο (δικαιολόγηση), από το να την αιτιολογήσεις, να την εξηγήσεις, να δεις πού και πότε γυναίκες σκοτώνουν τα παιδιά τους. Δεν μπορώ να δικαιολογήσω μία πράξη που δεν καταλαβαίνω καν.

Δεν ήθελα να σου κάνω προσωπική επίθεση, ωστόσο. Το στραβοπάτημά μου ήταν εκείνο το σημείο ειρωνείας. Αλλά ό,τι έχω πει, δεν απευθύνεται σε εσένα επειδή ‘‘υποστηρίζεις τη θανατική ποινή’’. Είπες κάτι, και απάντησα σε ένα επιχείρημα που διάβασα στο σχόλιό σου.

πωπω τι μου θυμισε αυτο το βλεμμα…

a

και οσοι εχουμε δει star wars ξερουμε πολυ καλα τι εκανε ακριβως μετα…

2 Likes

Quote σε μένα ήταν. Ας το έλεγες ξεκάθαρα.
Το καταλαβαίνεις αυτό, έτσι?

What.the.fuck.

Αυτό

Τα άλλα ας τα αφήσουμε.