Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 2)

Όντως, ας τα αφήσουμε.

Επίσης, παραμένει το quote, οπότε μάλλον θα πρέπει να κοιτάξεις λίγο τον γραπτό σου λόγο.

1 Like

Παιδιά, σόρρυ αν σπάω την ροή αλλά έχει κανείς το χρονικό του εγκλήματος από την αρχή; Ξέρω τι έγινε μέσες άκρες και έχω καταλάβει και αρκετά, αλλά μέχρι τώρα δεν παρακολουθούσα στενά τις εξελίξεις (σόρρυ, απλά δεν το αντέχει ο οργανισμός μου, αρκετές μίζερες ειδήσεις ξεπροβάλλουν κάθε μέρα) και θέλω να μάθω. Μια έρευνα που έκανα online δεν με βοήθησε τόσο.

3 Likes

Ενδιαφέρουσα συζήτηση για τη θανατική ποινή πιο πάνω, με δυνατά επιχειρήματα και από τις δύο πλευρές. Όσον αφορά την κοινωνία, με τη ΘΠ γλιτώνει το κόστος/υποχρεώση σωφρονισμού (γελάνε και οι πέτρες), αλλά το βασικότερο αποκλειει το ενδεχόμενο να βγει κάποια στιγμή ο θύτης και να κάνει ξανά ανάλογες πράξεις, με κάποιο αθώο θύμα να την πατάει.

Όσον αφορά τα πιο δυνατά επιχειρήματα κατά, εκτός από το προφανές ανθρωπιστικό επιχειρημα για την αφαίρεση της ζωής, υπάρχει και ένα ακόμα πολύ δυνατό, και είναι η περίπτωση να αποδειχτεί μετά από χρόνια η αθωότητα του δράστη. Αυτό είναι ίσως και το επιχείρημα που με κάνει να είμαι (όχι φανατικά ομως) κατά.

Όσον αφορά την αποτροπή, νομίζω πως ένα ενδεχόμενο ισόβιας/ων δεν έχει μεγάλη διαφορά για ένα επίδοξο δολοφόνο εν ψυχρώ δολοφονίας, πόσο μάλλον αν είναι και εν βρασμώ, που εκεί δεν έχει και διαφορά θεωρώ.

Τέλος, για μια πιο φιλοσοφικη/χιουμοριστικη νότα, για τον ίδιο το δολοφόνο είναι δύσκολο να πουμε πιο είναι καλύτερο/χειρότερο, αφενός la vie est belle και υπάρχει και μια έστω πολύ μικρή περίπτωση να μετανοήσει και να ζήσει μια καλή ζωή εκτός των φυλακών κάποτε, αφετέρου δεν έχουμε αρκετές πληροφορίες για το αν υπάρχει μέλλουσα ζωή ώστε να αξιολογήσουμε πλήρως την υπόθεση!

6 Likes

We have a winner:

5 Likes

sistas14? Μάντεψτε ποια νότα λείπει για να ολοκληρωθεί το nickname

4 Likes

Η σκατοφα;

8 Likes

Και ειναι δικαιωμα σου να το βλεπεις ετσι. Αυτο δεν το κανει αντικειμενικα και πανανθρωπινα σωστο.

Πρωτον, δεν γραφω τιποτα για να “βουλωσω” καποιον, κυριως γιατι δεν ειμαι 12 χρονων. Δευτερον, δεν υπαρχει τιποτα που να γραψω και να ειναι οσο τσιτατο οσο αυτο:

Διαφωνω. Και μαλιστα πιο συγκεκριμενα, μαθηματικα αποδεδειγμενο για οποιον δεν πιστευει στην μετενσαρκωση, καποιος κατα συρροην δολοφονος που εχει τιμωρηθει με την θανατικη ποινη, να εισαι σιγουρος οτι δεν προκειται ποτε να επαναλαβει το εγκλημα.

Αντιθετως:

https://www.nydailynews.com/true-crime-justice-story/ny-vienna-woods-killer-20200816-h4wwajrgevh6zltwo4xfv3lfiq-story.html

http://www.wesleylowe.com/repoff.html

Ολα αυτα με ενα προχειρο google search που κρατησε μολις 2 λεπτακια για να κανω τα copy/paste.

Ολοι αυτοι που εχετε το higher ground ηθικα και δηλωνετε με στομφο οτι η θανατικη ποινη ειναι ΠΑΝΤΑ ΜΑ ΠΑΝΤΑ λαθος, ισως να ειχατε διαφορετικη αποψη αν ενα απο τα θυματα των αποπανω (και οχι μονο) κατα συρροη δολοφονων ειχαν δολοφονησει καποιο κοντινο σας προσωπο. Στα χαρτια ολα ευκολα ειναι, κι εγω μπορω να δηλωσω οτι ειμαι αντιδιαμετρικα καθετος με την θανατικη ποινη για να φανω καλουλης και πονοψυχος, αλλα θα ελεγα ψεματα αν το εκανα, γιατι πολυ απλα ΔΕΝ ΕΧΩ κατασταλαξει (και ισως να μην κατασταλαξω και ποτε) στο αν ειμαι υπερ ή κατα της θανατικης ποινης. Καλως ή κακως, και μπορει να ειναι αδυνατον για καποιους να το καταλαβουν, αλλα δεν υπαρχει μονο το υπερ και το κατα, υπαρχει και το “δεν ξερω” ή “δεν μπορω να αποφασισω”.

Το επιχειρημα της αλλης πλευρας φυσικα ειναι οι λανθασμενες δικαστικες αποφασεις που εχουν οδηγησει στην θανατωση ανθρωπων που ειναι αθωοι. Γι αυτο λοιπον και θα επρεπε (και θα μπορουσαν) να υπαρχουν σαφεστατοι νομοι και εκτελεση αυτων, για περιπτωσεις στις οποιες επιβαλλεται η θανατικη ποινη, και να μην επιβαλλεται σε καμια περιπτωση αν υπαρχουν βασιμες αμφιβολιες για την ενοχη καποιου ανθρωπου.

Οχι, δεν σημαινει αυτο. Σημαινει οτι αν τηρηθουν σωστα οι νομικες διαδικασιες, τοτε η επιβολη της θανατικης ποινης δε θα αφηνει ποτε περιθωρια για το αν θα επρεπε να επιβληθει ή οχι, και θα εφαρμοζοταν μονο σε πολυ ακραιες περιπτωσεις, οπως για παραδειγμα μια γυναικα που σκοτωσε τα 3 παιδια της μετα απο μακροχρονιο και κρυο, σχεδιασμενο, ζωωδες εγκλημα.

Εναλλακτικα θα επρεπε αντι της θανατικης ποινης να επιβαλλεται η ποινη των ισοβιων με ΜΗΔΕΝ πιθανοτητα αποφυλακισης, ουτε μετα απο 50 χρονια και καλη διαγωγη. Ομως αυτο πρακτικα εχει τοσα νομικα παραθυρακια, που οπως βλεπουμε σε εκατονταδες περιπτωσεις ιστορικα, εχει οδηγησει στην αποφυλακιση εγκληματιων που βγηκαν και σκοτωσαν ξανα. Ολο αυτο το ποστ εγινε διχως καν να συμπεριλαβω περιπτωσεις ανθρωπων που ηταν υπευθυνοι για εκατομμυρια θανατους, οπως ο Χιτλερ ας πουμε, και για τους οποιους η τιμωρια της θανατικης ποινης δε θα ηταν για σωφρονισμο, αλλα για απονομη δικαιοσυνης και για παραδειγματισμο, και εννοειται θα την στηριζα 100%.

5 Likes

Βεβαια, εχει οδηγησει και στην αποφυλακιση καποιων που αποδειχτηκε οτι ειχαν φυλακιστει αδικως και ξοδεψανε 30 και 40 χρονια στη φυλακη. Δε νομιζω οτι χρειαζονται παραδειγματα απο google, κι εγω δυο λεπτα θα κανω ναντα βρω. Αραγε με ποσα λεφτα αποζημιωση θα ηταν ικανοποιημενοι;

Γι’ αυτο εγω ειμαι εναντια στη θανατικη ποινη και υπερ των ισοβιων. Οπου ισοβια σημαινει να πεθαινεις εγκλειστος.

5 Likes

Το εχω αναφερει ηδη στο ποστ μου.

Ευτυχώς που δεν λειτουργεί έτσι έστω και η υφιστάμενη δικαιοσύνη.

2 Likes

Ναι ευτυχως, η δικαιοσυνη λειτουργει αψογα αλλωστε ετσι οπως ειναι (!)

Βεβαια ολες οι αποψεις που εχουν τεθει στο θεμα και ειναι φανατικα κατα της θανατικης ποινης, και ολα τα επιχειρηματα που εχουν αναφερθει, βασιζονται ΟΛΑ ανεξαιρετως στο συναισθημα, αλλα ενταξει .

Το να μη θελουμε καποιος να οδηγηθει στη θανατικη ποινη αδικως, ειναι θεμα συναισθηματος;

1 Like

Οχι. Εσυ ομως δεν εξεφρασες καμια φανατικη στηριξη στο ΚΑΤΑ, κανω λαθος? Αρα δε σε αφορα αυτο που εγραψα :stuck_out_tongue:

Ειπα οτι ειμαι κατα, δεν ειμαι λιγο κατα :stuck_out_tongue:

1 Like

Σημασια εχει οτι δεν ειπες “οποιος δεν ειναι κατα, ειναι σιγουρα υπερ και αρα $#@$#@” οπως υπονοησαν πολλοι αλλοι.

Δεν είδα πουθενά να αναφέρεται αυτή η θέση αλλά σεβαστή η άποψη σου. Είπα “έστω και η υφιστάμενη”.

Επίσης η τεκμηρίωση μιας γενικοτητας και απολυτοτητας όπως ο θεσμισμενος νόμος σίγουρα δεν μπορεί σε μια έστω ορθολογική βάση να γίνεται με παραδείγματα. Εφόσον λοιπόν αυτά λειτουργούν μόνο ως αντιπαραδειγματα τότε προφανώς και έχει νόημα να επισημαίνονται οι θάνατοι (δολοφονίες μήπως;) ατόμων που αδίκως καταδικάστηκαν.

Αυτά για την ψευδεπίγραφη επιστημονικότητα και την επίκληση στο συναίσθημα.

Κατά τα άλλα, για να πω και εγώ το κοντό μου, μακριά από κάθε ενεργοποίηση αντανακλαστικών κοινωνικού κανιβαλισμού και αυτοδικιας.

2 Likes

Εβαλα και ανεφερα παραδειγματα και για τις δυο μορφες αδικιας, για να δειξω οτι το θεμα δεν ειναι ασπρο ή μαυρο, οπως προφασιζονται με περισσεια ευκολια αρκετοι.

Ψευδεπιγραφη επιστημονικοτητα :joy:

Μιλας με πομφολυγες και βαζεις τροχοπεδη στον διαλογο!

Καμια επικληση στο συναισθημα. Απλη παραθεση των διαφορετικων οπτικων.

Γιατι πολλα ακουσαμε ως τωρα, αν και θα ακουσουμε κι αλλα απο οτι φαινεται.

Κανιβαλοι ειστε κι οσοι δεν δεχεστε ουτε καν την υποψια διαφορετικης αποψης, να το ξερετε παντως.

Εν τω μεταξύ, θα κάνω μία πρόβλεψη αλλά κάτι μου λέει ότι στην πορεία θα βγει και άλλη δολοφονία από την τύπισσα αφού πριν καιρό, “ξαφνικά” και “αναίτια”, πέθανε η σπιτονοικοκυρά τους την οποία “φρόντιζε”. Μικρή σημασία έχει βέβαια αυτό πλέον αλλά όταν έχεις σκοτώσει τα σπλάχνα σου, σιγά μη κολλήσεις να το κάνεις σε ξένο άνθρωπο.

6 Likes

Η δικη μου προβλεψη ειναι οτι θα εμπλακει καποια στιγμη και ο συζυγος.

6 Likes