Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 2)

Α οκ κομπλέ.

Αρκεί αυτή να συνοδεύεται και με μπόλικα χρόνια απομόνωσης, (solitary confinement) 23 ώρες το 24ωρο στο κελί χωρίς επαφή με άλλους κρατούμενους και δραστηριότητες.
Αναφέρομαι στα πιο ειδεχθή εγκλήματα, στις ακραίες περιπτώσεις όπως θεωρώ ότι είναι και αυτή τώρα.

Η ιδανική ποινή για τόσο ειδεχθή εγκλήματα θα ηταν τα ισόβια που όμως θα είναι οντως ισόβια και όχι 25 χρόνια μαξ ξερω γω.

Και θα ηταν επίσης καλό να δίνεται για ανθρωπιστικούς λόγους (γιατί θεωρω τα κυριολεκτικά ισόβια την πιο σκληρή τιμωρία που μπορεί να επιβληθεί) και η επιλογή της υποβοηθούμενης αυτοκτονίας. Αν κάποιο ανθρωπόμορφο σκουπίδι θέλει να βάλει τέλος στη ζωή του, δεν βλέπω τον λόγο να το σταματήσει η πολιτεία.

Αλλά θανατική ποινή η «αυτοκτονία», όχι. Σε καμία περιπτωση.

6 Likes

Α, οχι, αυτο δεν το επιτρεπει η θρησκεια μας!

Με τη θανατικη ποινη δεν ειχε προβλημα, βεβαια.

4 Likes

Πάντα είναι λάθος. Σοβαρεψου τι ακριβώς λες ;;; Δεν ήξερα ότι είσαι υπέρ. Όποτε να ξέρουμε με ποιον μιλάμε . Το ότι έχουμε προβληματική δικαιοσύνη δεν σημαίνει ότι η επόμενη λυση ειναι η θανατική ποινή. Ας παρουν όλοι τότε ένα όπλο κάθε φορά που κάποιος δολοφονεί κοντινό πρόσωπο. Ναι ρε και γαμώ τις λογικές

1 Like

Οτι γουσταρω.

Που ακριβως το διαβασες αυτο?

Αλλη μπατσαρια μας βρηκε… φτιαξε φακελο ναι

Καμία συζήτηση με ανθρώπο που είναι υπέρ της θανατικής ποινής

IQ ραδικιου ε? Αντε και πες οκ μεχρι εκει φτανεις, ουτε αναγνωση δεν ξερεις?

Απάντησες στην αρχή στόν Morgoth. Γέρος είσαι και δεν θυμάσαι ;;

Σε εσένα σου φαίνεται ακραία περίπτωση αυτό, στον άλλον φαίνεται επειδή μια γυναίκα ατίμασε την οικογένεια του.

Οι νομικές διαδικασίες που έχουμε στη Δύση σήμερα, είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα τις διαβάζουν στο μέλλον και θα λένε ότι είμαστε στο Μεσαίωνα.

Γουατ??? Που το υποστηριξα αυτο ανθρωπε μου? Ειπα απο την αρχη οτι η δικη μου ηθικη/ιδεολογια/πεστοοπωσθες ειναι καθετα εναντια στην θανατικη ποινη. Η διαφωνια μας ειναι οτι δεν υπαρχει πολυ η λιγο υπερ. Υπαρχει υπερ η κατα και ναι σε αυτο ειμαι καθετος καi οσα παραδειγματα και να μου βαλεις λυπαμαι αλλα απλα αποδεικνυεις οτι δεν εχεις καταλαβει καν τους λογους για τους οποιους καποιος εινια κατα της θανατικης ποινης.

Οχι, ειπα οτι αν δεν εισαι κατα εισαι υπερ. Τελεια, το υπολοιπο το βαζεις μονος σου για strawman.

Επειδή άνοιξε μια κουβέντα για ένα σοβαρό θέμα (τη θανατική ποινή), ας εκφέρω την άποψή μου, γνωρίζοντας ότι θα γίνω για ακόμα μια φορά αντιδημοφιλής σε κάποια μερίδα συμφορουμιτών (το έχω συνηθίσει σε αυτό το φόρουμ, αλλά προτιμώ να έχω το θάρρος της γνώμης).
Θεωρώ ότι πρέπει να υπάρχει θανατική ποινή για ορισμένα και συγκεκριμένα πολύ σοβαρά εγκλήματα, υπό αυστηρές προϋποθέσεις, ώστε να μην υπάρχει ούτε μία πιθανότητα να καταδικαστεί κάποιος αθώος. Εναλλακτικά θα δεχόμουν τα ισόβια, αλλά πραγματικά ισόβια - όπως προαναφέρθηκε από άλλους παραπάνω - και μάλιστα σε κάποιες περιπτώσεις, όπως αυτή την παιδοκτόνο (όπως δείχνουν όλα τα στοιχεία, για να είμαστε και σωστοί) θα έπρεπε τα ισόβια να είναι σε πλήρη απομόνωση, καμία επαφή με κανέναν.

Γίνεται πολλή κουβέντα από τους αρνητές της θανατικής ποινής, ότι το κράτος, η κοινωνία κλπ δεν έχει δικαίωμα να αφαιρεί μία ζωή, ότι εξισώνεται με έναν δολοφόνο κλπ. Σε μεγάλο βαθμό έχει μία βάση όλο αυτό και σχεδόν θα συμφωνούσα. Όμως, κάποιοι που έχουν διαπράξει σοβαρά εγκλήματα (δολοφονίες και όχι μόνο) και αποτελούν συνεχή κίνδυνο για την υπόλοιπη κοινωνία, δηλαδή δεν σωφρονίζονται για αντικειμενικούς λόγους, τι μπορεί να κάνει η κοινωνία και το κράτος για αυτούς; Οι επιλογές, κατά την άποψή μου είναι 3:

  1. απομόνωση από την κοινωνία αλλά όχι σε φυλακή, ιδανικά π.χ. σε μία ειδική σεληνιακή βάση (φουτουριστική λύση, αλλά κάποτε στο μακρινό μέλλον θα μπορούσε να συμβεί), για την ώρα μη εφαρμόσιμο
  2. θανατική ποινή, με τα υπέρ και κατά για πολλούς
  3. ισόβια ποινή, με πλήρη απομόνωση

Ένα σχόλιο για κάποια μηνύματα πριν… νόμιζα ότι κάθε άποψη είναι σεβαστή, αλλά για ορισμένους αν δεν συμφωνείς με την άποψή τους δεν υπάρχεις καν;! Θυμίζει κάτι αμερικανικές θέσεις επί Μπους τζούνιορ και όχι μόνο, ή μαζί μας ή εναντίον μας, φάση…
Καλό είναι να μπορούμε να διαβάζουμε και ακούμε αντίθετες απόψεις, με τεκμηρίωση και επιχειρήματα, να σκεφτόμαστε πόσο ορθή είναι η δική μας άποψη, μήπως και ο άλλος έχει κάποιο δίκιο, μήπως το ορθό είναι κάπου ενδιάμεσα κλπ.

4 Likes

Μπα, κανενα strawman.

Οταν λες “καλο ειναι να ξερουμε με ποιους συνομιλουμε” κατα λεξη ειναι ξεκαθαρη η γενικη ιδεα του τι εννοεις.

Για πες λιγο που ακριβως ειπα οτι ειμαι υπερ της θανατικης ποινης.
Βρες το αν μπορεις καπου. Για να σε γλιτωσω απο τον κοπο, δεν το εχω γραψει πουθενα.

Μου ειναι αδιαφορο το τι νομιζεις οτι εχω καταλαβει ή οχι. Καλα σου ειπε πιο πανω ο @g0dslayer οτι τελικα εχεις οντως στο μυαλο σου την αποψη οτι η αποψαρα σου περι θανατικης ποινης ειναι πιο ενημερωμενη, πιο σωστη, πιο τελος παντων υπερανω. Ή μπορεις απλα να δεχθεις οτι για μενα οι λογοι που παρουσιαζονται για το να ειναι καποιος κατα της θανατικης ποινης, δεν ειναι αρκετοι για να αποφανθω με 100% σιγουρια. Αυτο δε με κανει υπερ της θανατικης ποινης.

Τωρα ενταξει εσυ μπορεις να εισαι ακραιος και ετζι και να θελεις να μου υποδειξεις τι πιστευω. Μπορεις να μου απαντησεις αν θελεις 100 φορες πως “αν δεν εισαι κατα, εισαι υπερ” , το μονο που θα συμβει ειναι να σου απαντησω 100 φορες οτι δεν ειμαι κανενα απο τα δυο, και πως η θεση σου ειναι ακυρη.

Καλό είναι να καταλαβαίνουμε τι γράφουμε και τι λέμε. Αν θεωρείς επιχείρημα επειδή δεν έχει τύχει σε κοντινό μας πρόσωπο δεν μπορουμε να κρίνουμε γιατί αυτό γράφτηκε πιο πανω τότε παω πασο. Δεν υπάρχει μέση οδός η είσαι υπέρ η κατά

Το θέμα επίσης είναι να είναι κάποιος υπέρ ή κατά (ή αναποφάσιστος που θέλει να προσεγγίσει το θέμα) με επιχειρήματα, ρεαλιστικά και πραγματικά, ούτε υπερ-θεωρητικες περιπλάνησεις, αλλά ούτε και με αφορισμούς.

6 Likes

Οπότε στη δίκη της Νυρεμβέργης εσύ είσαι σαφέστατα κατά.

Για εμένα η 100% εφαρμογή των ποινών λύνει το πρόβλημα της θανατικής ποινής (για την οποία έχω καταλήξει ότι είμαι κατά).

Η μη εφαρμογή των ποινών όπως ακριβώς ανακοινώνονται στα δικαστήρια πυροδοτεί όχλους (σαν και αυτόν της Πάτρας) και ανοίγει συζητήσεις περί θανατικής ποινής κλπ.

Ακούμε για ισόβια και βλέπουμε να αποφυλακίζονται στα 20 χρόνια. Ακούμε για 15 χρόνια και τους βλέπουμε να αποφυλακίζονται στα 5-6-7 χρόνια. Ακούμε για 5 χρόνια και τους βλέπουμε να αποφυλακίζονται σε 6 μήνες. Ακούμε για άδειες, για αναστολές, για ελαφρυντικά, για πρότερο έντιμο βίο κλπ.

Όλοι έχουν έντιμο βίο μέχρι να δολοφονήσουν. Επίσης ελαφρυντικά μπορεί να έχει μόνο πχ μία γυναίκα η οποία κακοποιείται από τον σύζυγό της και κάποια στιγμή τον καρφώνει με το μαχαίρι. Τι ελαφρυντικά μπορεί να έχει ο Μπάμπης;;; Τι ελαφρυντικά μπορεί να έχουν οι βιαστές της Τοπαλούδη;;; Τι ελαφρυντικά μπορεί να έχουν οι δολοφόνοι του Άλκη;;; Και τόσοι άλλοι.

Όταν σκοτώνεις με δόλο, με σχέδιο, με λογική, με οργάνωση, με συγκάλυψη και ύστερα παραπλανείς και τις αρχές (Πισπιρίγκου, Μπάμπης και άλλοι) δεν μπορείς να βγεις στα 20-25 χρόνια.

Όταν ακούω ισόβια θέλω να βλέπω Ι Σ Ο Β Ι Α. Δήλαδη περνάς το υπόλοιπο της ζωής σου σε ΠΛΗΡΗ απομόνωση. Με πρόσβαση σε οξυγόνο για να αναπνέεις, σε νέρο, φαγητό και ένα παραθυράκι για να μπαίνει ο ήλιος. ΤΕΛΟΣ. Ούτε προαυλισμούς, ούτε άδειες, ούτε τίποτα. Άντε και ένα βιβλίο το μήνα. Και όπου σε βγάλει. Όσο αντέξεις. Μέχρι να πεθάνεις από φυσικά αίτια. Ούτε θανατική ποινή, ούτε ηλεκτρικές καρέκλες .

Μόνο έτσι θα ηρεμήσει η κοινωνία. Όταν δει να εφαρμόζονται οι ποινές.

3 Likes

Η κοινωνία θα ηρεμήσει όταν βρούμε το τι οδήγησε αυτούς τους ανθρώπους να κάνουν αυτά τα ειδεχθή εγκλήματα και τα αποτρέψουμε. Το μέγεθος της ποινής παίζει συνήθως πολύ μικρό ρόλο στην απόφαση τους να διαπράξουν το έγκλημα, επομένως η κοινωνία δε θα ηρεμήσει αφού δε θα τα αποτρέψει. To σωφρονιστικό σύστημα δεν έχει μόνο τον ρόλο της επανένταξης στην κοινωνία των εγκληματιών, αλλά επιτρέπει και σε μια κοινωνία να κάνει τη δική της ενδοσκόπηση και να εντοπίσει ποιος ο ρόλος της κοινωνίας στη γέννηση του εγκλήματος. Δημιουργήματα της ίδιας κοινωνίας με εμάς είναι και ας μη βλέπουμε κοινά με αυτούς.

Δικό μου feeling: αν η Ελλάδα είχε θανατική ποινή, τότε ο όχλος που μαζεύτηκε προχθές δε θα ήταν πιο ήρεμος αλλά πιο βίαιος και θρασύς.

7 Likes

Το αν θα “ηρεμησει η κοινωνια” ειλικρινα δεν με ενδιαφερει καθολου μα καθολου. Ευτυχως το ποινικο συστημα δεν αποφασιζει με βαση τον εξευμενισμο της κοινωνιας.

Οχι, δικο σου ειναι το συμπερασμα. Το νοημα της προτασης ειναι να ξερω οτι ο Κουιντομ ειναι υπερ της θανατικης ποινης ωστε να καταλαβω την οπτικη του και να μην εχω λανθασμενες εντυπωσεις. Συνεχισε να στηνεις αχυρανθρωπους, ποτε δεν αναφερθηκα μειωτικα σε εσενα οσον αφορα την στηριξη σου προς την θανατικη ποινη.

Δεν το υπονοησα ποτε αυτο. Στο ΔΙΚΟ ΜΟΥ αξιακο συστημα ειναι λαθος. Επισης στο ΔΙΚΟ ΜΟΥ παλι αξιακο συστημα το να εκτελεσεις 1000000 ενοχους αλλα να εχεις κινδυνο να εκτελεσεις και εναν αθωο γερνει την πλαστιγγα στο κατα. ΔΙΚΗ ΜΟΥ βαρυτητα, δεν θεωρω κανεναν κατωτερο που δεν την ασπαζεται. ΟΚ? Ξεκαθαρο? Μην μου γραψεις παλι τα ιδια απο κατω σε ικετευω ομως ε?

Οταν λες “ισως καποιες φορες ειναι καλο να γινεται κατι” εισαι υπερ υπο προυποθεσεις, προταση που ειναι subset του υπερ.
Στο κατω κατω η θανατικη ποινη παντα για ΚΑΠΟΙΟΥΣ εφαρμοζεται, και οι Αμερικανοι στο Τεξας δεν λενε να σκοτωσουμε ολους τους ανθρωπους, να σκοτωσουμε τους Χ, Ψ, Ω που κανουνε τα Α, Β, Γ εγκληματα λενε, συμφωνα με την δικη σου λογικη αυτο τους κανει κατα γιατι ειναι λιγο υπερ μωρε, οχι πολυ υπερ. Στην τελικη ποσο πολυ υπερ πρεπει να εισαι ωστε να γινεις υπερ, που ειναι το οριο? Και αυτο αυθορμητο ειναι και το θετεις εσυ με την αυθεντια σου. Καποιος αλλος θα το βαλει αλλου κτλ κτλ…

Επισης δεν σου λεω τι πιστευεις, σου εξηγω πως ονομαζεται αυτο που πιστευεις. Σαν να λεω δεν ειμαι ρατσιστης αλλα οι γυφτοι να πεθανουν ολοι, και αμα μου πει καποιος οτι “ε φιλε εισαι ρατσιστης” να του την πω γιατι προσπαθει να μου πει τι πιστευω, αφου αυτοπροσδιοριζομαι ως αντιρατσιστης πως τολμας να μου επιβαλλεσαι.

1 Like

Αν η Ελλαδα ειχε θανατικη ποινη αυτοι που μαζευτηκαν προχτες θα ζητουσαν βιαιο θανατο γιατι η θανατικη καταδικη θα ηταν πολυ λιγη στα ματια τους. Οποιαδηποτε τιμωρια ειναι πολυ λιγη για αυτο που εκανε η συγκεκριμενη, ποια ειναι η λυση? Να επαναφερουμε τα μεσαιωνικα βασανιστηρια για να ηδονιστει ο οχλος τελικα?

5 Likes