Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 2)

Πήγε η φράξια της ΝΔ στους Maiden προχτές… πήγαν και όλοι αυτοί οι πολιτικοί στους Rolling Stones το 1998 (ΓΑΠ, Καραμανλής, Ντόρα, Σαμαράς κτλ). Φανταστείτε πόσο γαμηστεροί είναι. Σίγουρα ακόμα πιο γαμηστεροί από την πρωθυπουργό της Φινλανδίας που πήγε σε ένα ροκ φεστιβάλ της χώρα της.

Το 1998 άκουγα Guns N’ Roses (το Appetite for Destruction βασικά) και οι Rolling Stones, 55 χρονών τότε, μου φαίνονταν πολύ γέροι. Ο χρόνος πετάει πραγματικά. Γεννιέσαι, μεγαλώνεις και μετά πεθαίνεις (όπως λένε και τα Μωρά στη Φωτιά).

Ήταν κι εκείνο το ματς ΠΑΟ - Διναμό Κιέβου που έγινε στο Νίκος Γκούμας λόγω της συναυλίας των Stones. Προηγήθηκαν οι Ουκρανοί με τον Ρεμπρόφ αλλά πήρε τη νίκη ο Παναθηναικός με κεφαλιές από το κουνούπι και το Λυμπερόπουλο.

Γάμησε το άρθρο, από τα πιο πετσωμένα που έχω διαβάσει τελευταία. Βζζζζζιν πλεμπαίοι

3 Likes

Με ποιον είσαι; Με εμάς ή με τους άλλους;
Με εσάς βέβαια!
Ναι αλλά εμείς είμαστε οι άλλοι…

Έχουν ήδη αρχίσει να ξηλώνονται οι ουκρανικές σημαίες από τα άριστα προφίλ

1 Like

Αντικειμενικά, η Ουκρανία αυτή τη στιγμή δεν είναι σε θέση ούτε να σκέφτεται ότι μπορεί να επιβάλει κυρώσεις σε οποιονδήποτε. Κωμικός ηθοποιός μια ζωή ο Ζελένσκι άλλωστε.

6 Likes

Τι ξεφτίλα είναι αυτή, το έχει δει κανένας στα αεροδρόμια? Μάλλον το mydata δεν είναι τόσο αποτελεσματικό ε?

1 Like

Ενταξει ο ελληναρας θα δωσει δελτιο παραγγελίας κλασσικα

3 Likes

image

ένα ΓΤΧΣΚΤΠΣ βγαίνει αυτοματα

10 Likes

Από χθες, γίνανε ψηφιακά τα διπλώματα και οι ταυτότητες μέσω της εφαρμογής απ’το gov.

Χάζευα λίγο τα σχόλια και στο internet, κι από γνωστούς και φίλους, που με λίγα λόγια υπήρχε ένα δίπολο “ψεκασμένων” (“μας φακελώνουν”) και “προοδευτικών” (“χαχα ναι αυτό περίμεναν” ή “δεν τα ξέρει ήδη η κυβέρνηση”) και με έπιασε λίγο μια μίνι κατάθλιψη ας πούμε.

Ίσως ο ακέφαλος να μπορεί να πει 2-3 πράγματα περισσότερα, αλλά εδώ εγώ συμφωνώ απόλυτα με τους “ψεκασμένους”. Δεν έχω πρόβλημα με το να υλοποιεί ψηφιακές λύσεις το κράτος που είμαι πολίτης (κάνω πάρα πολλά πράγματα απ’το gov προφανώς και απ’το κιν), αλλά η Ελλάδα δεν είναι σοβαρό κράτος.

Ξέρουμε πως η ΑΑΔΕ δε δίνει λογαριασμό στο ελληνικό κράτος, αλλά στους “θεσμούς”, και είναι και πολύ πρόσφατα τα γεγονότα με το πως το ελληνικό κράτος έδωσε προσωπικά δεδομένα μαθητών σε ξένη εταιρεία, απλά παρακάμπτωντας όλο το νομικό πλαίσιο γιατί στα παπαράκια τους. Ναι, το κράτος μας έχει ήδη φακελωμένους, αλλά ανοίγει μια μεγάλη τρύπα στο ποιος ξέρει πράγματα για τον καθένα (πράγμα που δε γίνεται αν πχ έχω την ταυτότητα χειρόγραφη στο πορτοφόλι μου) είτε άμεσα (ποιος διαχειρίζεται τα δεδομένα μου και τι ισχύει νομικά) είτε έμμεσα (κατά πόσο αυτές οι πληροφορίες είναι ασφαλείς από επιθέσεις).

Περισσότερα απ’όλα με προβληματίζουν οι φίλοι και γνωστοί, που επειδή ανάπτυξη = εφαρμογές στο κιν και μπορώ να βλέπω το αφορολόγητο για να πάρω έκπτωση φόρου (μια χαρά εφαρμογή και υλοποίηση), απλά δεν τους νοιάζει η φάση και κοροιδεύουν (και δικαίως ως ένα βαθμό) τους “ψεκασμένους”. Γενικά, δε θα είχα πρόβλημα με αυτό, δηλαδή να είναι τα πάντα διαθέσιμα για όλους, αλλά δε θυμάμαι και ποτέ να έγινε αυτή η συμφωνία με το κράτος.

3 Likes

To ξέρεις προφανώς ότι υπάρχει πρωτόκολλο σε καθε αστ.τμήμα που έχει διαφορες λεπτομέρειες. Όπως επίσης ότι για να βγάλεις ταυτότητα, πρέπει να σε καταχωρίσουν σε βάση. Τι δεν γίνεται λοιπόν με την “χειρόγραφη” ταυτότητα? Μόνο για σένα την έχεις ουσιαστικά την χειρόγραφη ταυτότητα.

1 Like

Ναι, και η Κεραμέως έγραψε στα βυζιά της το GDPR, τι πάει να πει υπάρχει πρωτόκολλο? :stuck_out_tongue:

Ακόμη κι έτσι όπως το λες πάντως, και “παλιά” οι πληροφορίες όπως λες ήταν αποθηκευμένες σε βάσεις. Αυτές οι βάσεις ήταν τοπικές (σε αστ. τμήμα, σε κουβά σε κάποιο υπουργείο) και φαντάζομαι όπως οι περισσότεροι ξέρουμε, δεν υπήρχε καμία ιδιαίτερη διαλειτουργικότητα (γι’αυτό και τα άπειρα αντίγραφα που ζητούσαν).

Τώρα που ψηφιοποιούνται τα πάντα ,η νέα “βάση” είναι στην καλύτερη κι αυτή σε κάποιο υπόγειο και επικοινωνέι με τον έξω κόσμο και στη χειρότερη σε κάποια commercial cloud υποδομή (νομίζω της Microsoft τα data centers για κρατική χρήση θα υλοποιηθούν κυρίως). Αυτό σημαίνει ότι τα σημεία πρόσβασης είναι απείρως περισσότερα (και δεν ισχύουν ιδιαίτερα τα πρωτόκολλα που έχει το αστ. τμήμα πχ).

Η “παλιά” βάση (ο κουβάς σε κάποιο υπόγειο διάσπαρτα στα υπουργεία, ΚΕΠ, τμήματα, ΔΟΥ, ΕΦΚΑ κλπ) δεν είχε τέτοια προβλήματα.

Δε λέω ότι δεν έπρεπε να γίνει αυτό το πράγμα προφανώς, λέω ότι ακόμη κι αν θεωρήσουμ ότι η εφαρμογή τους είναι νομότυπη/καλώς υλοποιημένη, σίγουρα δεν υπάρχει εμπιστοσύνη γι’ αυτό (που δεν είναι αμελητέο).

Η ταυτότητα ψηφιακά ήταν η αφορμή για τα επόμενα που έλεγα και αυτά που εξηγώ παραπάνω.

Ο μόνος λόγος για να το κάνω είναι επειδή και η ταυτότητά μου και το δίπλωμά μου είναι για τον πούτσο :joy:. Κατά τα άλλα, για να ταξιδεύεις δε θα κάνει αυτή η εφαρμογή, οπότε ψιλοκλάιν.

3 Likes

Εντωμεταξύ γιατί να τα έχεις καν στο κινητό αυτά, αφού πάλι δείχνεις πράγματα και με ένα QR τι θα δει, αν είναι σωστό το έγγραφο? Δε θα πρέπει να κάνει και ταυτοποίηση μετά με κάποιο τρόπο? Δε θα πρέπει δηλαδή και στη συσκευή του ελεγκτή να φανούν οι πληροφορίες?

Διαφορετικά παίρνω το δικό σου QR, βλέπει ότι είμαι ο pantelis79 και τέλος (ή θα μου λέει “να δω τη φώτο στο κινητό σου?”).

Θα μπορούσε ο ελεγκτής να ζητάει όνομα/ΑΦΜ/ΑΔΤ κλπ, να τα χτυπάει στη συσκευή του, να σου στέλνει στο κινητό σου εσένα έναν κωδικό (αφού και η δικιά τους λύση προυποθέτει ότι έχεις το κινητό πάνω σου, πιστοποιημένο μέσω taxis), να τον λες στον ελεγκτή και να κάνει ό,τι είναι να κάνει στη συσκευή του.

edit: Τώρα που το σκέφτομαι καλύτερα, απλά αντί να δείχνεις την χάρτινη ταυτότητα θα τη δείχνεις απ’το κιν, ψηφιακή επανάσταση

1 Like

Ε ναι ρε μλκ :joy:

Αν είχες δει τα έγγραφα στα οποία αναφέρομαι, θα με καταλάβαινες :stuck_out_tongue:

1 Like

Μην είστε μίζεροι ρε, εδω σας φέρνει ο Κούλης την 4η βιομηχανική επανάσταση με τα pass και τα απλικέισα.

Το ότι βέβαια δεν ισχύουν για πουθενά εκτός ελλάδας δε λεει κάτι.
Επίσης το ότι ακόμη έχουμε ΑΜΚΑ, ΑΦΜ, αριθμό ταυτότητας κλπ και πάλι όμως κάτι δε θα έχεις όταν πας σε δημόσια υπηρεσία, επίσης δε λέει κάτι.

Να μην είστε μίζεροι. Μπορεί να μας βάζουν και δωρεάν το predator στα κινητά να μας παρακολουθούν όταν γραφουμε οτι ο Μητσοτάκης γαμιέται.

9 Likes

Φέρνει γράφουν τα μέσα 4 δις ευρώ επενδύσεις από τα Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα.

Αρκετά ρομαντική η θεώρηση ότι η μπατσαρία και το κράτος δεν μπορούν να βρουν για σένα τα πάντα μέσα σε 2 λεπτά ακόμα κι αν δεν έχεις ανεβάσει τα στοιχεία σου για ψηφιακή ταυτότητα. Όλα καταχωρημένα είναι

2 Likes

Ότι δεν ισχύουν εκτός Ελλάδας, δε φταίει η Ελλάδα πάντως.

Μάλλον σου έχει ξεφύγει ένα δεν, αλλά αυτό έλεγα στο πρώτο μου ποστ, δεν είναι το θέμα αν τα ξέρει το κράτος και η αστυνομία (πες ότι το έχουμε συμφωνήσει αυτό στη σχέση κράτους-πολίτη), αλλά σε ποιους δίνεται η πρόσβαση

1 Like

Ξέφυγε όντως το “δεν”, το έφτιαξα.
Σε ποιους λες να δίνεται η πρόσβαση? Ότι δηλαδή δεν υπάρχει ηλεκτρονική βάση δεδομένων θες να μου πεις τώρα? Με τα στοιχεία όλων των πολιτών

Σε πείραξε προκαταβολικά το jet lag :stuck_out_tongue:

Ρε συ, κατ’αρχάς δε λέω ότι θα δοθούν τα δεδομένα σε τρίτους με δόλο (που δεν μπορείς να το αποκλείσεις με αυτά που ακούμε ότι κάνουν οι κυβερνήσεις), αλλά κυρίως λόγο ασχετοσύνης ή σταρχιδισμου.

Ένα παράδειγμα είναι η ΑΑΔΕ, όπου ό,τι κάνει δεν είναι υπό τον έλεγχο του κράτους αλλά των θεσμών. Δεν είμαι νομικός και δεν έχω και καμία έγνοια να κάνω ερμηνεία νόμων κλπ, αλλά με τον τρόπο που νομοθετούν και με δεδομένο ότι δεν υπάρχει κανένας έλεγχος, τα φορολογικά δεδομένα των Ελλήνων πολιτών δεν είναι υπό τον έλεγχο των ελληνικών αρχών. Εδώ λίγο πιο αναλυτικά

Για το δόλο, το παράδειγμα με τα δεδομένα των μαθητών που δόθηκαν στην Cisco, γράφοντας τους νόμους η Κεραμέως και η ΝΔ, είναι ένα παράδειγμα το πόσο τηρούνται τα πρωτόκολλα και οι κανόνες.

Όταν τα αρχεία και τα δεδομένα πριν τη διαλειτουργικότητα (που περνάει ολη μέσα από την ΑΑΔΕ, αν το προσέξει κανείς όταν κάνει log-in σε οποιαδήποτε υπηρεσία του gov) ήταν διεσπαρμένα (σε ηλεκτρονική μορφή αλλά χαοτικά) το να τα υποκλέψει κανείς (ή να τα μοιράσει) ήταν σαφέστατα πιο δύσκολο. Σκέψου να σα να θες να ακούσεις μουσική, και να έχεις 3 cd σπίτι σου, 17 βινύλια στο πατρικό, 200 mp3 στο κινητό και ένα σκληρό δίσκο με χιλιάδες τραγούδια, ενώ τώρα τα έχεις όλα μαζεμένα στο spotify, ή κανεις sync τα ηλεκτρονικά σου αρχεία στο cloud.

Πια, η κεντρική διαχείριση των δεδομένων που τηρεί το κράτος για εμάς, είναι και επικίνδυνη γιατί δεν ανήκει 100% στο κράτος, τα εργαλεία που χρησιμοποιούν δεν είμαστε σίγουροι πόσο ασφαλή είναι (το θέμα εμπιστοσύνης που ανέφερα και παραπάνω), οι εμπορικές λύσεις που χρησιμοποιούνται δεν ξέρεις τι κάνουν (πχ της Cisco ή όταν έρθουν τα data centers αν η Microsoft και η κάθε Microsoft θα κρατάει τα δεδομένα εντός ΕΕ), σίγουρα δεν έχουν καμία έγνοια για να σεβαστούν τους νόμους και το κυριότερο είναι άσχετοι και δεν καταλαβαίνουν τίποτα από αυτά τα πράγματα.

4 Likes