Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 2)

Τουλάχιστον ένας (Πιερρακάκης) προσπαθεί να κάνει κάτι σωστό. Παίδες 2022 έχουμε, δεν μπορώ να ακούω περί φακελώματος. Από τη στιγμή που έχετε αριθμό κινητού που αντιστοιχεί στον αριθμό ταυτότητας δεν χρειάζεται τπτ άλλο.

Αντε με τα κωλόχαρτα, έχεις στο κινητό τα χρήματα με τις κάρτες σου, ταυτότητα, δίπλωμα τα πάντα όλα. Να κάνουμε τη ζωή μας πιο εύκολη.

1 Like

Ντάξει, τουλάχιστον αυτοί που παίρνουν τις αποφάσεις και τις δίνουν στις κυβερνήσεις μας θα έχουν σωστά στοιχεία και δεδομένα, κάτι είναι κι αυτό :stuck_out_tongue:

1 Like

Χωρίς διαφάνεια οι εταιρίες που αναλαμβάνουν τα έργα και με τι κόστος. Μιλάμε για φαγοπότι ολκής. Μη θυμηθούμε και σκοιλ ελικικου ε?

1 Like

Δίχως αμφιβολία ο Πιερακάκης είναι από τους πιο παραγωγικούς υπουργούς που είχε η Ελλάδα τα τελευταία πολλά χρόνια. Ξέχωρα από τις δικαιολογημένες αμφιβολίες που υπάρχουν για την χρησιμότητα του συνόλου των εφαρμογών, το σύνολο αυτό είναι μεγάλο και στην πλειοψηφία του ήταν απαραίτητο. ΑΛΛΑ, δεν πρέπει να ξεχνάμε και παραμέτρους όπως η βιωσιμότητα του εγχειρήματος. Το θέμα δεν είναι μόνο αν το κράτος μας έχει φακελωμένους, αλλά αν το κράτος έχει αρκετό security για να μην διαβάζει αυτούς τους φακέλους ο κάθε τυχαίος με απλές γνώσεις hacking. Εγώ δεν έχω δει πουθενά συζήτηση για το πόσο secure είναι τα δεδομένα του κράτους και ποια μέτρα παίρνει ο Πιερακάκης για την επόμενη μέρα -που ίσως τον βρει σε άλλο υπουργείο. Αν το κράτος δε μπορεί να συντηρήσει το έργο του Πιερακάκη και να αποτρέψει επιθέσεις, τότε όλο το έργο είναι μάλλον επιζήμιο.

7 Likes

Καλημέρα. Παρασκευάρα σήμερα και κάπου εδώ να ευχηθώ ΚΑΚΟ ΨΟΦΟ σε όλα τα όργανα του κράτους και τα αφεντικά τους

11 Likes

Πολύ σωστό αυτό που λες. Γι αυτό και θα έπρεπε κατά τη γνώμη μου ό,τι εργαλείο δημιουργείται για την εξυπηρέτηση του κόσμου, να ειναι open source, και μάλιστα να συμμετέχουν και τα πανεπιστήμια στην ανάπτυξή τους.

2 Likes

Κατσε ρε μαν, οργανα του κράτους είναι οι δάσκαλοι, οι γιατροί και οι σκουπιδιάρηδες ξέρω γω.

Ότι καταλαβαίνει ο καθένας. Θες να παίζουμε με τις λέξεις?

3 Likes

ΜΓΔ

2 Likes

ΕΔΕ; Θα φτάσει το μαχαίρι στο κόκκαλο δηλαδή;

8 Likes

Ναι, στο κόκκαλο του κάθε διαδηλωτή…

4 Likes

Άπλετο φως

1 Like

Α, πάνω που τα λέγαμε

Ο διοικητής της ΕΥΠ, που είναι κάτω από την εποπτεία του ΠΘ (άρα δεν είναι ανεξάρτητη αρχή) , φέρεται να παραδέχτηκε πως έγινε αίτημα από ξένες υπηρεσίες για να παρακολουθούν Έλληνα πολίτη και όλα καλά, τι πειράζει αν δίνουν τα δεδομένα μας όταν δε χρειάζεται πια να κουβαλάμε πορτοφόλι, λες και δεν το κάνει και η Google :handshake: :handshake:

5 Likes

Όταν ένας δήμαρχος κάνει τη διαφορά (για ακόμα μια φορά):

4 Likes

To Γ… την Πα… και λιγο τους ειναι… Η βλακεια δεν εχει ορια…Αντιδράσεις για τον Τύρναβο που χτυπούσαν τα άλογα για να προσκυνήσουν την Παναγία: «Έχουμε σπάσει κάθε ρεκόρ βλακείας» | PLUS by gazzetta

9 Likes

Έπρεπε τα άλογα να ρίξουν μία κλωτσιά (αρκεί μία) στο κεφάλι του δίποδου “ζώου” που τα χτυπάει.
Γ… τη θρησκεία τους και τη μαλακία που τους δέρνει!

4 Likes

όσο προσκυνάνε και τα άλογα την Παναγία , όλα καλά

3 Likes

Ηλεκτρική καρέκλα χωρίς σφουγγάρι και στους 3 αν γίνεται

7 Likes

Θέλω να κάνω ερωτήσεις επί του θέματος. Ο όρος γυναικοκτονία από όσο γνωρίζω δεν είναι κατοχυρωμένος νομικά και οι φόνοι λογίζονται σαν ανθρωποκτονίες. Στο εξωτερικό τι ισχύει; Υπάρχει ξεχωριστή νομοθεσία και αν ναι, τι ακριβώς ορίζει σαν γυναικοκτονία; Επίσης, υπάρχει όρος στα αγγλικά;

1 Like

Με αφορμή τους παραπάνω φόνους (γυναικοκτονίες συγκεκριμένα, κι ας μην αρέσει σε κάποιους φαλοκράτες ο όρος), σκέφτομαι πόσο εύκολα δολοφονούν τα τελευταία χρόνια, χωρίς καμία αναστολή. Οι αριθμοί των δολοφονιών τα τελευταία 20+ χρόνια είναι νομίζω τάξεις μεγέθους μεγαλύτεροι από ότι στο παρελθόν στην Ελλάδα. Ποιες είναι οι αιτίες για μια τόσο ραγδαία αύξηση και κυρίως για το πόσο εύκολα διαπράττονται οι φόνοι…

femicide

5 Likes