Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 2)

Δε μας λες, τότε, ποιες είναι ώστε να σταματήσουμε να είμαστε πελάτες κι απ’ αυτές;

3 Likes

Δηλαδή Nike η adidas να φανταστώ πηγαίνουν με σταυρό στο χέρι.

1 Like

Κ εκεί που έρχομαι ήρεμος στην δουλειά αφού στον δρόμο γιαυτη ήπια καφεδάκι ακουσα time machine hell on earth κ skyfall κ μπαίνω στο μέρος που κάνουμε διάλειμμα ν αφήσω τα ταπερακια μου ακουω συναδελφισσα να μιλάει στο τηλ κ να λέει

"Μακαρι να γλυτώσεις το εμβόλιο. Μακάρι. Τουλάχιστον να κολλήσεις κορονοιό να το γλυτώσεις έτσι. Αλλά να το περάσεις ελαφριά "

" ή να το περάσει βαριά κ να πεθάνει " της λέω

Με κοίταξε κ χτύπησε ξύλο

Αλήθεια μάγκες δεν είμαι κάνας ταλιμπαν υπέρ του εμβολιασμού (το χω κάνει) αλλά δεν την μπορώ την βλακεια ρε πουστημ. Δεν την αντέχω.

Φφφφφφφφφφφφ καλημερες κ συγγνώμη

20 Likes

Τουλάχιστον να κολλήσει τον κορωνοιο…πώς στο διάολο λέγεται αυτό το πράγμα και μάλιστα σαν ευχή;…
Κυριολεκτικά Μεσαίωνας.

3 Likes

Άγνοια σε συνδυασμό με απυθμενη ηλιθιότητα…
Γιατί και πώς ζουν ανάμεσά μας… (χάθηκε και ο Λιακό από το εκδοτικό προσκήνιο, κρέμες πια πουλάει κι αυτός)

2 Likes

Ότι καλυτερα διάβασα σήμερα

Μαγκες με ολο αυτο που σβησατε την εφαρμογη κλπ κακο μονο σε εμας που εργαζομαστε στην εταιρια σαν διανομεις κανατε. η εταιρια εχει εκατομμυρια δεν την ενδιαφερει και πολυ να τη σαμπονταρετε 1-2-3-4-5 μηνες. Εμεις τη τρωμε τη μπανανα. Και να σας πω και κατι ολο αυτο το μπαχαλο που εχει γινει και νομιζετε εσεις οτι η εταιρια ειναι η χειροτερη και εκμεταλευεται συζητιεται μεταξυ μας στους δρομους και γελαμε… Η εταιρια εχει αναβαθμισει το επαγγελμα και εχει κανει κατι μαγαζακια της καθε γειτονιας να καταλαβουν οτι πρεπει να γινουν νομοταγεις γιατι δεν βρισκουν πλεον υπαλληλους γιατι ολοι ερχονται efood. Μας τα δινει ολα και με το παραπανω μας σεβονται και περνουμε μεχρι και τα 3 ωρολογιακα λεπτα υπερωριας κανονικοτατα στο μισθο μας. Επιδοματα αδειες ολα τα δωρα προσαυξησεις δεν κλεβουν ουτε ευρω αντιθετος οπουδηποτε αλλου δεν περνεις ουτε ενα ευρω απτα νομιμα…

Φοβερό τραγούδι ανεξάρτητα από ομάδες. Τι beat απίστευτο είναι αυτό ρε φίλε. Το καλύτερο του Φύσσα!

2 Likes

Δεν χρειάζεται ρε συ να “τιμωρείται” και η επιχείρηση που έχει κάνει σύμβαση με την efood επειδή θέλουμε να μποϊκοτάρουμε την efood. Θες να παραγγείλεις? Ωραία, ανοίγεις εφαρμογή, βλέπεις κατάστημα, διαβάζεις τηλέφωνο και μενού και ρίχνεις παραγγελία απευθείας μέσω τηλεφώνου. Καλώς ή κακώς οι εποχές που τα μαγαζιά εκτυπώνανε μαζικά φυλλάδια και είχαμε εμείς μπόγους από δαυτα πέρασε. Χτύπα τα πιτογυρα παραγγελία στο μαγαζί, να τα φέρει ο διανομέας του μαγαζιού χωρίς να πιστωθεί υπέρ της efood η όλη παραγγελία.

Δεν εννοεί τα μαγαζιά ο Πλεξ, εννοεί να μποικοτάρετε τις εταιρίες που κάνουν ό,τι κάνει και η efood. Που πλέον δεν τκ κάνει βασικά. Η μαζική αντίδραση του κόσμου που την έριξε στο 1 αστεράκι, την έκανε να το πάρει πίσω και να αλλάξει τις οδηγίες της προς τους εργαζόμενους της.

Αν όντως αλλάξει και πάρει πίσω την απειλή για απόλυση ουσιαστικά, αυτό θα είναι μια μικρή νίκη του απλού εργαζόμενου κόντρα στο κεφάλαιο. Από τις λιγοστές αυτην την εποχή

4 Likes

Άρα επειδή η εταιρία έχει δύναμη και μπορεί να εκμεταλλευτει αυτή τη θέση της για να βρίσκει εύκολα υπαλλήλους πρέπει να της λέμε ευχαριστώ?

Όσα είπε αυτός ο διανομέας είναι εντελώς ηλιθια, γιατί τα καλά που αναφέρει δεν αλλάζουν ούτε στο ελάχιστο αν πλέον αυτών, η εταιρία τους έχει κανονικά σαν εργαζόμενους.

Για να δουλέψει το efood θέλει εστιατόρια, μάντεψε, αν κλείσει το efood πάλι ο κόσμος θα παραγγέλνει και θα χρειάζονται οι διανομείς. Ο ντελιβερας χρειάζεται διασφαλισμενα εργατικά δικαιώματα, είτε τον πληρώνει το efood είτε ο κυρ-Λαμπης. Ε αυτό που γίνεται τώρα είναι για το καλό αυτών των ανθρώπων και αυτός που ποσταρε αυτό που ανέβασες, επειδή βλέπει 5 φραγκακια παραπάνω στην τσέπη του στην ώρα τους, λέει τι γκρινιάζετε μωρέ μλκες είστε?

4 Likes

Α εγώ νόμιζα οτι τα έγραψε ο λεντζεπ και ότι είναι ντελιβερας.

Ας κοιμηθώ λίγο ακόμα

Οχι σου λεει τα αυτονόητα, επίσης και οι άλλες εταιρείες είναι ακριβώς το ίδιο όπως wolt. Επίσης πολυ ντόρος όταν μπορείς να μην φας με ένα απλό τηλέφωνο… Οι περισσοτεροι προτιμάμε την εφαρμογή… Επίσης πολυ θα ήθελα να δω να γίνεται και στον κλάδο μου αυτό ρε παιδι μου πανω στόν τουρισμό. Γιατί εκεί πέφτει η εκμετάλλευση και βαράνε 12 και ενώ οι μισθοί είναι ότι χειρότερο…
Κάθεσαι κάτω από την ομπρέλα σου, Και περιμενεις την μπυρα σου ενώ το παιδί στάζει απο ιδρώτα … Κλασσική περίπτωση ελληναρά κραζουμε όπου μας βολευει

Γράψου σε σωματείο, διεκδίκησε τα δικαιώματά σου, συνεννοηθείτε με τα υπόλοιπα σωματεία για να υπάρχει μαζικοτητα και μην κοιτάς τον εαυτό σου μόνο.

Το καλύτερο πράγμα που διάβασες σήμερα, ήταν κάτι που έλεγε πως αφού μας πληρώνει η εταιρία καλά, δικαιολογουνται.

5 Likes

Μη σου πω και λίγα λέει. Πολύ καλά έκανε η efood. Εξάλλου τα κέρδη της θέλει να αυξήσει οχι να πληρώνει εργαζόμενους. Φαντάζομαι βέβαια ότι ανάλογα με την επιτυχία της εταιρείας θα διαμοιραζονται και τα κέρδη σε αυτούς που μοχθουν καθημερινά . Τι την ψάχνεις και τόσο πολύ σε καπιταλισμό ζεις αυτά συμβαίνουν. Θέλω πολλά να πω αλλά θα ξεκινήσω μπινελίκια οποτε φτάνει

2 Likes

Να συνδικαλιστει??? Τι λες τώρα??? Αυτά τα κάνουν κάτι κουμουνια αργοσχολοι που δεν έχουν δουλέψει ποτέ στη ζωή τους. Κρίμα τον κλοπ που έχεις στο αβαταρ

2 Likes

Τι λογικη ειναι αυτη ? Συνδιακλισμος και Ελλαδα δεν πανε μαζι εδω και χρονια .Θα ηθελα να γινετε αναλογη κινηση στον τουρισμο και επειδη τα πραγματα τα ζω επειδη εργαζομαι εδω και 8 χρονια εχω δει να γινονται πολλα…Δυστυχως σε αυτη την κοινωνια ζουμε.

Sounds like a you problem

Μεχρι να γινει και δικο σου προβλημα μετα θα σε νοιαζει

Γι’αυτο σου λέω γράψου σε σωματείο, την επόμενη φορά που θα γίνουν εκλογές μην σκεφτείς ότι μπορεί να χάσεις τη δουλειά σου αν φύγεις απ’ το νησί, κινητοποιησε όσους περισσότερους πιτσιρικάδες που πιάνουν πρώτη φορά λεφτά στα χέρια τους,υποστήριξε κινήσεις όπως τη χθεσινή και μη λες και οι άλλες εταιρίες τα ίδια κάνουν. Εγώ από όλα σου τα ποστ καταλαβαίνω πως τα έχεις παρατήσει, γιατί “έτσι είναι η φάση, τι να κάνουμε τώρα”. Εξου και το sounds like a you problem

1 Like

Οχι δεν θελω να γραφτω σε σωματειο στο ειπα πιο πανω γιατι ο συνδικαλισμος στην ελλαδα βρωμαει και ζεχνει το ξερουν και οι πετρες. Πολυ ευκολο να λες κινητοποισε το ταδε και τον ταδε η να μην σκεφτεσαι να χασεις την δουλεια σου, οταν η ζεις απο την δουλεια σου και χωρις αυτη δεν θα εχεις να φας, οχι ευχαριστω προσπαθω και να εχω την δουλεια και να βοηθαω οποιους και οποιον τροπο μπορω. Δεν ειμαι της αποψης οτι εφοσον γινεται αυτο που γινεται ενταξει ρε αδερφε δεν τρεχει καστανο.Ειμαι της αποψης να υπαρξει παντου κινητοποιηση παντου οπου υπαρχει αδικια…Ειπατε εδω μεσα να περνουμε απο τα fast food της γειτονιας ,δηλαδη εκει δεν γινεται εκμεταυλλευση η μηπως πρεπει να ελενχουμε πλεον στους ντελιβαραδες και τα ενσημα