Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 2)

Ας το κρατήσουμε αυτό.

Πώς;

Ίσως έτσι.

Α, σόρι, λάθος μου.

Κάπου το ξαναείπαμε αυτό.


Προσπάθησα να ενώσω όλα τα παραπάνω, αλλά είναι σαν να έχω κομμάτια από διαφορετικό παζλ. Καλύτερα να πάω να δω λίγη μπάλα, ίσως παραγγείλω από efood κιόλα (sic).

8 Likes

Έπεσες στον άνθρωπο τώρα :stuck_out_tongue_closed_eyes:. Άλλη κουβέντα, αν θες την ανοίγουμε αλλού βέβαια. Έχω να πάρω προϊόν Nike (adidas δεν έχω πάρει ούτως ή άλλως ποτέ ως ενήλικας) 4-5 χρόνια, δλδ από όταν έμαθα τα σκάνδαλά της. Προσπαθώ (όχι πάντα επιτυχώς) να αγοράζω ρούχα από εταιρίες με καλύτερες εργασιακές συνθήκες και ηλεκτρονικές συσκευές όσο μπορώ 2nd hand.

Εννοείται ότι δε θα σταματήσω να παραγγέλνω delivery ρε. Απλά όσο μπορώ θα το κάνω μέσω του μαγαζιού κι όχι της εφαρμογής. Μέσω τηλεφώνου ή μέσω του σάιτ του μαγαζιού (κάποια έχουν).

Αυτό που λες περί μη εγκατάστασης, δε θα το πρότεινα. Για την ακρίβεια το efood βγάζει λεφτά όταν εσυ κανείς browse στο app κι επισκέπτεσαι «σελίδες» μαγαζιών, κρατώντας τις προτιμήσεις σου και πουλώντας τες σε τρίτους, ώστε αυτοί να έχουν case study για μελλοντικούς υποψήφιους διαφημιζόμενους. Δλδ πάνε στον επίδοξο διαφημιζόμενο και του λένε «εμείς έχουμε στοιχεία ότι Χ πελάτες από την τάδε περιοχής και την τάδε ώρα, επισκέπτονται το μαγαζί σας μέσω efood. Εμείς μπορούμε να προωθήσουμε στη σελίδα μας τη διαφήμισή σας (Google, Facebook κτλ).»

Επομένως δραστική λύση είναι διαγραφή λογαριασμοί και μαζί διαγραφή δεδομένων μας (γιατί και το ιστορικό μας τους είναι χρήσιμο για κέρδη).

2 Likes

Και εξοικονομεις και περισσοτερο χωρο στο κινητο για να αποθηκευεις Τεχνη, τυχαιο παραδειγμα.

4 Likes

Άσε που μπορεί να κοστίζει και μια περιουσία

2 Likes

Δεν εννοω τετοιου τυπου τεχνη, ξερει ο Πλεξ ηταν inside joke, αλλα ωραιο αρθρο.

Εξωφρενικο βεβαια και η ολη φαση με τα artist rights ειναι για μενα υπερβολικη, αλλα αυτο ειναι μια αλλη κουβεντα, πολυπλοκη.

1 Like


:joy:

8 Likes

Η συντροφια του Δαχτυλιδιου :joy: :joy: :joy:

3 Likes

Περί e-food, νόμο Χατζηδάκη κλπ:

Αυτο το αρθρο καταφερνει να μην λεει απολυτως τιποτα, με παρα πολλες λεξεις.

Δεν αποδεικνυει πουθενα οτι η e-food οντως θα συνεχισει την ιδια πολιτικη.

Ουτε οτι παραμενουν οι εκβιασμοι.

Δεν ξερω πως ακριβως μπορεί να γίνει, αλλα θα στείλω μειλ

1 Like

Εξαρτάται από τους νόμους που αναφέρει, υπάρχουν πολλοί και διαφορετικοί σχετικά με το GDPR, ανάλογα το industry. Προφανώς τα στοιχεία αποθηκεύονται σε βάσεις δεδομένων, δεν επεξεργάζονται παρά μόνο αν ζητηθεί. Για να γράφουν κάτι τέτοιο είμαι σίγουρος ότι είναι εντελώς legit φάση.

1 Like

Μην παίρνεις όρκο. Δεν είμαι ειδικός αλλά τους έχω ικανούς να καταπατούν άρθρα του GDPR, ειδικά το ότι τα δεδομένα για προωθητικές πράξεις θα διατηρούνται για 3 έτη. Από που κι ως που; Αυτό κι αν είναι ενάντια στο GDPR που ορίζει άμεση διαγραφή αυτών των δεδομένων μετά από αίτημα του χρήστη.

Από μια γρήγορη αναζήτηση βρήκα τα εξής:

1. Το υποκείμενο των δεδομένων έχει το δικαίωμα να ζητήσει από τον υπεύθυνο επεξεργασίας τη διαγραφή δεδομένων προσωπικού χαρακτήρα που το αφορούν χωρίς αδικαιολόγητη καθυστέρηση και ο υπεύθυνος επεξεργασίας υποχρεούται να διαγράψει δεδομένα προσωπικού χαρακτήρα χωρίς αδικαιολόγητη καθυστέρηση, εάν ισχύει ένας από τους ακόλουθους λόγους:

α) τα δεδομένα προσωπικού χαρακτήρα δεν είναι πλέον απαραίτητα σε σχέση με τους σκοπούς για τους οποίους συλλέχθηκαν ή υποβλήθηκαν κατ’ άλλο τρόπο σε επεξεργασία,

Η συνέχεια στο Άρθρο 17 EE Γενικός Κανονισμός για την Προστασία Δεδομένων. Privacy/Privazy according to plan.

Όρκο δεν παίρνω σίγουρα. Αλλά στο δικό μου industry αυτό δεν γίνεται σίγουρα. Παίζει βέβαια ρόλο ότι αφορά το AML.

Προφανώς το efood δεν έχει AML, αλλά μου κάνει πολύ απίθανο να ρισκάρουν κάποιο πρόστιμο απλώς για να κρατήσουν τα στοιχεία του jonkyr και του plex27. Πιθανώς να έχουν πλάγιους τρόπους να το κάνουν, δεν χρειάζεται το φόρα-παρτίδα.

Και όταν μπαίνω στο λινκ που παράθεσες, διαβάζω μεταξύ άλλων:

  1. Οι παράγραφοι 1 και 2 δεν εφαρμόζονται στον βαθμό που η επεξεργασία είναι απαραίτητη:

β) για την τήρηση νομικής υποχρέωσης που επιβάλλει την επεξεργασία βάσει του δικαίου της Ένωσης ή του δικαίου κράτους μέλους στο οποίο υπάγεται ο υπεύθυνος επεξεργασίας ή για την εκπλήρωση καθήκοντος που εκτελείται προς το δημόσιο συμφέρον ή κατά την άσκηση δημόσιας εξουσίας που έχει ανατεθεί στον υπεύθυνο της επεξεργασίας,

γ) για λόγους δημόσιου συμφέροντος στον τομέα της δημόσιας υγείας σύμφωνα με το άρθρο 9 παράγραφος 2 στοιχεία η) και θ), καθώς και το άρθρο 9 παράγραφος 3,

δ) για σκοπούς αρχειοθέτησης προς το δημόσιο συμφέρον, για σκοπούς επιστημονικής ή ιστορικής έρευνας ή για στατιστικούς σκοπούς σύμφωνα με το άρθρο 89 παράγραφος 1, εφόσον το δικαίωμα που αναφέρεται στην παράγραφο 1 είναι πιθανόν να καταστήσει αδύνατη ή να εμποδίσει σε μεγάλο βαθμό την επίτευξη σκοπών της εν λόγω επεξεργασίας, ή

ε) για τη θεμελίωση, άσκηση ή υποστήριξη νομικών αξιώσεων.

(Αφαίρεσα το α) που ξεκάθαρα δεν χρειάζεται) Το άρθρο 9 και το άρθρο 89 έχουν άλλες υποπαραγράφους που δεν καταλαβαίνω και δεν ξέρω σε τι αποσκοπούν. Κάπως έτσι βγάζουν λεφτά και οι δικηγόροι νομίζω.

Πάντως, πάλι υποθέσεις κάνω. Αλήθεια, δεν ξέρω, αλλά ξέρω ότι τα πρόστιμα είναι πολύ μεγάλα για GDPR.

1 Like

Αυτά που παρέθεσες, μιλάνε ξεκάθαρα για δημόσιο συμφέρον και σκοπούς επιστημονικής/ιστορικής έρευνας. Το να διατηρήσει το efood τα δεδομένα σου (φαντάζομαι εννοούν δεδομένα όπως τι παρήγγειλες πχ ή πόσα μαγαζιά browsαρες πριν πάρεις απόφαση) για “προωθητικές και πελατειακές πράξεις” δεν έχουν καμία σχέση με δημόσιο συμφέρον… Κάθε άλλο, για την ακρίβεια.

1 Like

Όπως είπα, δεν ξέρω τι σκοπούς επιστημονικής έρευνας μπορεί να προσφέρει η διατηρηση των παραγγελιών μου και αν/πώς μπορεί αν ισχυριστεί κάτι τέτοιο οποιαδήποτε πλατφόρμα. Μόνο υποθέσεις κάνω.

Αυτό που προσπαθώ να δείξω είναι ότι το άρθρο του άρθρου ω άρθρο μπορεί να επιτρέπει σε ένα efood να διαχειρίζεται τα δεδομένα μου. Προφανώς μπορώ να ζητήσω τη διαγραφή και ίσως είναι εφικτή, αλλά ίσως να μην είναι.

Στα δικά μου μάτια και με απλοϊκή σκέψη, πιστεύω ότι για να αναφέρει τέτοια πράγματα στους όρους του, το efood κάπου στηρίζεται.

Έχει μέσα και την τύπισσα που τον έλεγε γκόμενο. Περσινό αλλά από τα καλύτερα βιντεάκια του Luben.

1 Like

Εγώ, από την άλλη, πιστεύω ότι (τις αποκαλώ έτσι χοντρικά) οι νομικές υπηρεσίες του ελληνικού κράτους, δεν έχουν ούτε τον χρόνο, ούτε το ανθρώπινο δυναμικό, ούτε τα μέσα ίσως, ούτε την προτεραιότητα να ελέγξουν ζητήματα προσωπικών δεδομένων για οποιαδήποτε, μη καρφωτή, εταιρία.

Το ότι το efood γράφει ότι θα χρησιμοποεί τα δεδομένα σου για να βγάζει κέρδος για ακόμα 3 χρόνια, δε σημαίνει ότι είναι νόμιμο κιόλας να το κάνει. Πιστεύω βασίζεσαι στο μέγεθος και το exposure που έχει μια τέτοια εταιρία αλλά θα εκπλαγείς αν δεις πόσες παρανομίες (ή ας τις αποκαλέσουμε «μη εναρμονισμένες με τον νέο νόμο πράξεις») κάνουν άλλοι κολοσσοί.

Φαντάζομαι κάπου αλλού στην Ευρώπη θα υπήρχε κάποιος που θα είπε «ε δε γίνεται το Amazon να μην είναι εναρμονισμένο με το GDPR ». Κι όμως…

2 Likes

Εδώ δεν κάνουν τίποτα για τους ρουφιάνους που βγαίνουν στην τηλεόραση και στο twitter και δίνανε προσωπικά δεδομένα μέρα μεσημέρι :stuck_out_tongue: Καλά αν τους πεις και για metadata, η φάση θα είναι κάπως έτσι

7 Likes

Μου θυμίζει μικρά παιδακια. :rofl:

2 Likes