Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 2)

Post-Script:
για να γίνω πιο σαφής στο ζήτημα του DC → μην ξεχνάς πώς ΚΑΘΕ DC signaling entity είναι δυνητικά ψηφιακή baseband σηματοδοσία.
Ο Bennett πάλευε χρόνια να βρει το σωστό pulse-shape για να ψαλιδίσει τα rough edges της αμιγώς τετραγωνικής κυματομορφής και τα τεράστια προβλήματα υψίσυχνων αρμονικών και άλλων irregularities, spectrum-wise.
Όταν καταφέραμε μετά από δεκαετίες να έχουμε το root raised cosine filter, δεν απείχαμε εν τέλει πολύ από μία ουσιαστικά ανορθωμένη τριγωνομετρική κυματομορφή.
Αυτό σε ένα ενεργειακό πλαίσιο που δεν έχεις τα προβλήματα του Inter Symbol Interference εισαγάγει πολύ σοβαρά προβλήματα και όχι μόνο στους Μ/Σ αλλά σε κάθε βαθμίδα του grid.
τα προβλήματα που κατέγραψε ο Harold Black στο υπέροχο “The Modulation Theory” (1953) παραμένουν, έστω και σε άλλο context, και σε αμιγώς ενεργειακό δίκτυο “longhaul” transmission line.
DC is for small-scale wireless power transfer at best.

Εγώ πάντως ακόμη δεν έχω καταλάβει αν πρέπει να ανάβω το φως όταν πάω για χέσιμο ή είναι υπερβολή και θα χάσω τα λεφτά μου στο χρηματιστήριο

19 Likes

Απαραίτητες διευκρινήσεις:

  1. Το Σοβιετικό σύστημα αναλογικών υπολογιστών του 1936 επαληθεύει το automaton της μηχανής Turing: τα εισερχόμενα σύμβολα αποτελούν time-discrete entities που δύνανται να γίνουν optimized από ένα σύστημα ελέγχου επί φυσικής διεργασίας που ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ δεν είναι time-continuous. Η “αναλογικότητα” εκείνων των υπολογιστικών συστημάτων αφορούσε την πλειάδα των (ουσιαστικά PAM) επιπέδων πλάτους και δεν αναιρεί την ουσία της σκέψης turing.
  2. Οι παλμοί που μελέτησε ο Harry Nyquist μία δεκαετία πιο πριν επίσης αποτέλεσαν PAM σηματοδοσία. Το ότι εν “τέλει” αυτά αποτελούν την πρώτη βαθμίδα ADC και “έμπλεξαν” τον Nyquist με την μετατροπή αναλογικού-σε-ψηφιακό (που σκωπτικά σχολιάζει και ο H. Black στο ως άνωθι) δεν αναιρούν ότι στην πραγματικότητα μελετούσε “βαριάντες” στο βασικό ψηφιακό μοτίβο.
  3. Κάθε ανορθωμένη τριγωνική κυματομορφή είναι digital baseband με δειγματοληψία στο peak του τρέχοντος πλάτους. Η παρουσία offset, ξαναλέω, μη-μηδενική μέση τιμή, αποτελεί απαγορευτικό για components of a longhaul transmission line.
  4. Η αμετροέπεια απέναντι στην υγεία του πληθυσμού σε ό,τι αφορά στα ELF ηλεκτρομαγνητικά κύματα και δη στα μαγνητικά πεδία αυτών των κυμάτων μόνο τώρα έχει αρχίσει να γίνεται address.
  5. Τα αναλογικά υπολογιστικά συστήματα των Σοβιετικών αποτελούν την βέλτιστη πρώτη βαθμίδα για smart grid control στο υφιστάμενο τριφασικό πλαίσιο.
  6. το (5) δεν αναιρεί το deployment αμιγώς ψηφιακού συστήματος απομακρυσμένου ελέγχου για ένα τέτοιο “αναλογικό” δίκτυο, ίσα ίσα το DAC που αναπτύσσεις “τοπικά” μπορεί να διαχειριστεί το transition smoothly, as long as power scale is fact-checked. Ούτε αναιρεί τελικά την ύπαρξη ενός big data cloud που θα μπορείς να δεις το feedback και troubleshooting σε μία end-to-end πανελλαδικήα ς πούμε κλίμακα.
  7. Σε αυτό που σοφά διερωτάται ο @Primordial_hordes , προτείνω ημιδαπέδιο φωτιστικό στο διπλανό σαλόνι/χωλ/διάδρομο και ανοιχτή πόρτα για να μπαίνει απαλό φως και επίσης αρωματικά κεριά/αποσμητικό χώρου (at said χωλ/διάδρομο) για αποφυγή δυσάρεστων wider implications και οικολογικών ατυχημάτων.
4 Likes

My 2 cents επι του θέματος

9 Likes

Εδώ είναι ακόμα καλύτερο. Μιλάμε για μία από τις καλύτερες συναυλίες όλων των εποχών (αν και το παρατραβάνε ελαφρώς με το τζαμάρισμα).

1 Like

Τα περισσότερα αν όχι όλα που αναφέρεις, είναι κυρίως για την κουβέντα μεταξύ AC - DC, τα οποία ας πούμε εν πολλοίς, είτε έχουν λυθεί, είτε είναι τεχνικά προβλήματα που πρέπει να τα λύσουμε. Πάντως για να λειτουργεί το καλώδιο Ελλάδα-Ιταλία, ή το Στερεά-Κρήτη, σημαίνει ότι μάλλον το DC κάνει τη δουλειά που θέλουμε και έχει εφαρμογή. Μια βασική αρχή των συστημάτων, είναι να κάνεις mitigate το ρίσκο, το οποίο σημαίνει πως δοκιμάζουμε πολλά πράγματα για να είμαστε σίγουροι, άρα κάπου βολεύει το AC κάπου το DC, ώστε το δίκτυο να είναι κομπλέ.

Στα πιο συγκεκριμένα της συζήτησης.

Δε βλέπω κάτι διαφορετικό από αυτό που πρότεινα εγώ. Το small-scale ελπίζω να εννοείς ΑΠΕ, που μπορούν πολύ εύκολα να συνδεθούν και να αποσυνδεθούν από το σύστημα (and flexible production).

Το finite-scale distribution μπορείς να το μετονομάσεις σε small-grid, το οποίο βέβαια αν το δεις ξανά τεχνικά, πρέπει να χρησιμοποιεί σαν buffer το υπόλοιπο δίκτυο, είτε αν χρειάζεται να εγχυθεί ενέργεια, μία ή άλλη, δεν πιστεύω να υποστηρίζεις ότι ανά πάσα ώρα και στιγμή θα υπάρχει κατανάλωση=προσφορά, και δε θα προβλέψουμε τι πρέπει να κάνουμε όταν δεν θα υπάρχει.

Το wireless smart grid control over consumption, σημαίνει smart συσκευές (από αυτές που γκρινιάζουμε ότι δεν μπορούμε να αγοράσουμε) και smart μετρητές (αυτούς που δεν μπορεί να βάλει το κράτος μας εδώ και 10 χρόνια), ώστε να υπάρχει έλεγχος στον καταναλωτή (πρόσεχε, εσύ είπες over consumption, μπορούμε να το επεκτείνουμε προφανώς σε βιομηχανικούς καταναλωτές, αλλά εκεί μας απασχολούν άλλα πράγματα για το control τους, αφού λειτουργούν και για ancillary). Προφανώς πρέπει να υπάρχει κάποια οντότητα που ελέγχει την ασφαλή λειτουργία της χαμηλής τάσης, θα μπορούσε να είναι ίσως μια ενεργειακή κοινότητα, που συνεργάζεται με τον DSO?

Για την ΕΣΣΔ, το ρεύμα ήταν δωρεάν για τους ίδιους λόγους που ήταν φθηνό και το ρεύμα στην Ελλάδα, εμείς το πληρώσαμε με μνημόνια και φτωχοποίηση, και οι Σοβιετικοί με κατάρρευση. Μιλάμε όμως για το 2023, και όποιος πάει να κάνει αυτή την κουβέντα καταλήγει στο ίδιο συμπέρασμα που κατέληξες κι εσύ, μικρή-τοπική παραγωγή, συμμετοχή του πολίτη σε διάφορα σχήματα και όχι παθητικός δέκτης, και διασύνδεση όλων των επιμέρους συστημάτων για αποδοτικότερη και ασφαλέστερη χρήση.

Τώρα, αν οι ίδιοι οι πολίτες δε θέλουν να δουλέψουν γι’ αυτό ή να πάρουν μέρος, και αφήνουν κάποιον άλλον, είτε κράτος είτε ελεύθερη αγορά να παίρνει τις αποφάσεις γι’ αυτούς, δεν είναι δικό μου πρόβλημα. Μην ξεχνάμε πως το ρεύμα είναι βασικό κοινωνικό αγαθό μόνο για τις δικές μας ανεπτυγμένες κοινωνίες, και ενώ εμείς οι έξυπνοι επωφεληθήκαμε από το πως χτίστηκαν τα συστήματα ενέργειας και ποιος και πως τα πλήρωσε, πάμε και τώρα λέμε στους απολίτιστους “δεν μπορείτε να ρυπαίνετε πια, θα καταστραφεί ο πλανήτης” και γκρινιάζουμε που το ρεύμα ακρίβυνε.

1 Like

Α εγώ το εφαρμόζω, δεν ανάβω, μ αρέσει η πιο ρομαντική ατμόσφαιρα σε τέτοιες στιγμες

5 Likes

Το βράδυ πώς βλέπεις, με πυροκλάνι;

2 Likes

σε οδηγεί η φυσική ανάγκη

εγώ έχω άλλη ανησυχία , χέσιμο με ζεστούλα ή στο κρύο να γλιτώσουμε και τον πλανήτη ( και την τσέπη ) εξοικονομώντας ενέργεια ;

2 Likes

Να χέζετε έξω για να μη χρησιμοποιούμε λιπάσματα

4 Likes

ζούμε σε αστικά κέντρα , δεν υπάρχει γρασίδι και δεν είναι κοινωνικά ευπρεπές :stuck_out_tongue:

θα το θίξω το ζήτημα στο χωριό

4 Likes

Εγω, σε αντιθεση με τον @Curehead, ιδανικα προτεινω να μην τρωτε. Ετσι, δεν θα χεζετε και θα ειστε on the safe side, χωρις ψευτοδιλημματα του στιλ “να αναψω/να μην αναψω φως” ή “μπλε/κιτρινο τιμολογιο”. Why always me?

7 Likes

8 Likes

πω τι μου θύμισες

Ηλιοθέαση και αναπνοϊστές bitches

@RiderToUtopia το ξερα ότι αυτό το community εδώ μέσα έχει λύση και απάντηση για όλα , γι αυτό σας αγαπάω :smiling_face_with_three_hearts:

4 Likes

Χέσιμο με Manowar.

Μου έλεγε ένας φίλος για έναν πρώην φίλο του ότι καθόταν στην τουαλέτα με ανοιχτή πόρτα όταν έχεζε για να ακούει Manowar που έπαιζαν δυνατά απ’ το δωμάτιό του.

2 Likes

ΛΟΓΙΚΟ

Every one of us has heard the call
Brothers of true metal, proud and standing tall
We know the power within us has brought us to this hall
There’s magic in the metal
There’s magic in us all

Heavy metal or no metal at all

4 Likes

Οι όροι “AC” και “DC” είναι πολύ γενικοί και εν πολλοίς irrelevant με το περιεχόμενο που διακριτοποιεί μία τεχνολογία. Ο ενσύρματος τηλέγραφος στο πρώτο testbed των Gauss-Webber είχε AC υλοποίηση. Αυτό προέκυπτε από την “απλή” μεν, ιδιοφύ δε, σύλληψη, της αντιστοίχισης κάθε προσήμου του ιδίου magnitude σε ένα εκ των δύο συμβόλων (+) και (-) βάσει των οποίων γινόταν η κωδικοποίηση του κειμένου. Στην πραγματικότητα, αντί για το σημερινό πλαίσιο 1/0, είχαμε πρόσημα. Το σύστημα Gauss-Webber είναι ψηφιακό, όπως και ο ενσύρματος τηλέγραφος εν γένει. Όταν ο Webber went into hiding due to his political beliefs και ο Morse “σκάρωσε” το δικό του version, άλλαξε τον παλμό σε DC όχι επειδή “DC works better” (δεν υπήρχε καν τέτοιο rationale), αλλά επειδή ο Morse έπαιξε με μία κατάσταση και την “μεταβολή” της → τελικά ένας αλλος τρόπος για μία επίσης αμιγώς ψηφιακή κωδικοποίηση. Μάλιστα, σε αντίθεση με τον σταθερού μήκους κώδικα των Gauss-Webber, o Morse σκέφτηκε το μεταβλητό μήκος, στην ουσία δίνοντας, έναν αιώνα πριν τους Shannon-Fano, την πρώτη στατιστική κωδικοποίηση.

Αν θέλουμε λοιπόν να εξετάσουμε το key feature κάθε τεχνολογίας, δεν θα λέγαμε επ ουδενί ότι ο “ένας” έδωσε AC και ο άλλος DC. Λέμε πως οι Gauss-Webber έδωσαν ψηφιακό διπολικό σύστημα με κώδικα σταθερού μήκους, ενώ ο Morse ένα unipolar based μεν, ψηφιακό δε, σύστημα πρότυπης στατιστικής κωδικοποίησης. Όμως ο DC παλμός του είχε offset. Και στο low end of the spectrum (που τότε αγνοούσαν γενικά την έννοια του φάσματος) δημιουργεί τεράστια προβλήματα, πέραν των άλλων θεμάτων του συμβατικού χάλκινου καλωδίου.

Οι οπτικές ίνες διαμορφώνουν, βέλτιστα μέσω εξωτερικού διαμορφωτή, μία δέσμη laser και παράγουν τους οπτικούς, ας πούμε Gaussian παλμούς, που “τυπικά” είναι DC. Δεν πάει όμως κανείς να χαρακτηρίσει την οπτική μετάδοση ως “DC”. Μιλάμε για Gaussian pulses ως απότοκο ενός πχ Mach-Zender με σωστή κίνηση κατόπτρων για να διαμορφώσεις το Laser. Μάλιστα, εκεί το digital baseband stream είναι επίσης αίτιο διαμόρφωσης για τις οπτικές διαμορφώσεις.

Τα ζητήματα αυτά δεν είναι “τεχνικά” με μία απλή έννοια του όρου. Αποτελούν την βάση του τεχνικο-οικονομικού σχεδιασμού και αναδεικνύουν την ένδεια του σημερινού τρόπου σχεδιασμού, ανάπτυξης και εν τέλει commercial deployment τέτοιων λύσεων. Εξηγούν και την εκκωφαντική απουσία τους, πχ η ακόμα elusive χείμαιρρα του Industry 4.0 την στιγμή που τώρα τρέχουμε να κάνουμε papers για το… Industry 5.0 (έχω κάνει case study σε infrared-based massive MIMO για βιομηχανικό IoT, και μέχρι και γνωστό μονοπώλιο της Ευρώπης είπε “παιδιά εδώ δεν προκάμουμε ένα απλο microwave-based IIoT να στήσουμε”… you get my point).

Yes. Θα προσέθετα το concept που έγραψε ο @karvou επίσης.

Smart grid είναι η όλη επανα-σχεδίαση. Agree 100% with the buffer concept, το δυναμικό στοιχείο ως προς το σημειο που επισημαίνεις, είναι ο λόγος που μίλησα “πονηρά” για finite-scale: dynamic re-assessment of consumption is provided as feedback loop to the distribution.

Είμαι ο πρώτος που επισημαίνω την τεχνο-φοβία και τεχνο-ανικανότητα των σημερινών καπιταλιστικών οικονομιών, τόσο στο κρατικό σκέλος όσο και στο “ιδιωτικό” που στην ουσία ειναι κρατικο-παρασιτικό. Όσοι προκρίνουμε το Νέο του σοσιαλισμού, δεν έχουμε καμία σχέση με τους λασαλιστές και λοιπούς αντι-επιστημονικούς που “νομίζουν” ότι η “κρατική φούσκα” οδηγεί σε κάποιου είδους “νέο σύστημα”. Τουλάχιστον ο Kaynes το βάφτισε “μπάλωμα” του υφιστάμενου καπιταλισμού και ήταν πιο “τίμιος” (λέμε τώρα).

Ε τώρα έβαλες τα μυωπικά γυαλιά της ιδεολογίας. Η Σοβιετική Ένωση πήρε μία χώρα αναλφάβητων και πεινασμένων και σε λίγα χρόνια εξαφάνισε τον αναλφαβητισμό, απέκρουσε εισβολή 14 στρατών και αναδιάταξε την οικονομία και την κοινωνία με ασύλληπτους διαστημικούς ρυθμούς (α ναι , πήγαν πρώτοι και στο διάστημα, και μόλις λίγα χρόνια μετά την συμφορά της ναζιστικής επέλασης και πλιάτσικου). Το σύστημα του 1936 από τον Vladimir Sergeevich Lukyanov αποτελεί το πρώτο Industrial Internet of Things στην Ιστορία και εμείς, δέκα χρόνια μετά το “Industry 4.0” δεν μπορούμε να σταυρώσουμε ΑηΟΤι. Η διάλυση της Σοβιετικής Ένωσης ήταν μία διοικητική πράξη ανατροπής από την τότε ηγεσία της, σε συνδυασμό με τον ανοικτά εχθρικό ρόλο ανθρώπων που αναρριχήθηκαν στην ηγεσία της ακριβώς για αυτόν τον σκοπό, και δεν αφορά τα τεχνολογικά κεκτημένα. Θες να μου μειώσεις το ότι οι Σοβιετικοί είχαν το πρώτο mobile-operated σύστημα πολιτικής προστασίας το 1961, δύο χρόνια πριν το Altai που προανέφερα (public consumer mobile network) και που είναι το μοναδικό pre-cellular mobile system που έχουμε στην ιστορία μας? Ή να συσχετίσεις το όποιο… οικονομικό management με το τι έκανε ή δεν έκανε ο Γιέλτσιν, ο Γκορμπατσώφ και ένα τσούρμο κατώτεροι των περιστάσεων το 89-91?

Αλλα ας έλθουμε στο παρόν.

Με μία μικρή επιφύλαξη για την συμμετοχή του πολίτη σε διάφορα σχήματα, γιατί εγώ το αντιλαμβάνομαι ως εργατικό έλεγχο στην παραγωγή και στην διαμοίραση των πρώτων υλών, και με αυτό το disclaimer προσυπογράφω, συμφωνώ.

Οι μόνοι απολίτιστοι είναι ένα τσούρμο ολιγάρχες που κρατούν την ανθρωπότητα στην προ-ιστορία της και ένα μικρό (in the large scale of things) στρώμα λουμπεν παρασιτικών που είναι το ένοπλο στράτευμά τους.

Οι υπόλοιποι, εγώ, εσύ, ο κοσμάκης, αλλοτριωμένοι, λιγότερο ή περισσότερο δυστυχείς, λίγότερο ή περισσότεροι μορφωμένοι, απλά θέλουμε το οξυγόνο της ανάσας και το δικαίωμα στην ζωή (STRESS) και να αρχίσει επιτέλους η αληθινή ιστορία της ανθρωπότητας :wink:

2 Likes

Δεν ενοχλούσε τη μάνα του η ένταση;

2 Likes

Έλα ντε! Δεν έχω ιδέα!

Εδώ καλέ δεν την πείραζε η ένταση της “πράξης” (I guess?), το PICCOLO BASSO του Maestro Αρχηγού Φιλόσοφου θα την επείραζε?

1 Like