Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 2)

Απόλυτη καρδούλα, γιατί η μόνη λύση που προτάθηκε στο τεχνικό ζήτημα, είναι ακριβώς ίδια με αυτή που προτείνει το υφιστάμενο μοντέλο “αγοράς” ενέργειας και αυτηνής που λογικά θα έρθει μετά (όταν επεκταθούν οι ιδέες και η τεχνολογία τις υποστηρίξει), και άρα αυτό που πρέπει να κάνουμε είναι να φωνάξουμε για να μη μας κλέβουν και όχι αν το πράσινο ή το μπλε τιμολόγιο είναι το σωστό. Όπως είπα και χθες, η ιδεά και η βάση των τιμολογιών είναι ορθότατη.

Τώρα μπορούμε να μαλώσουμε για το πως θα υλοποιηθεί πολιτικά η λύση :stuck_out_tongue:

Πρέπει να καταλάβεις ότι δεν εμπιστεύομαι κανέναν περισσότερο από τον εαυτό μου, ούτε θέλω να αποφασίζουν άλλοι για εμένα. Σε οποιοδήποτε setting, context και χρονικό πλαίσιο να το βάλεις, η
κάθε “κυβέρνηση” είναι διεφθαρμένη και δεν κάνει αυτό που πρέπει. Παντού ο καθένας μπορεί να βρει επιχειρήματα για διάφορα επιτεύγματα,τα οποία btw αν υποστηρίζεις ότι η ΕΣΣΔ ήταν υπεύθυνη για τα κατορθώματα ατόμων και ομάδων -πχ ,πήγαν στο διάστημα-, τότε θα πρέπει να υποστηρίζεις και το ίδιο για τα υπόλοιπα συστήματα που “αντιπαθείς”.

Αν ξαναδιαβάσεις την κουβέντα, θα καταλάβεις ότι μέσες άκρες αυτό που είπα είναι πως ο κάθε πολίτης έχει πια κάποια εργαλεία για να μην εξαρτάται από άλλες οντότητες για το ρεύμα, και είναι στο χέρι του να τα υλοποιήσει/αυξήσει/εκμεταλλευτεί/πιέσει για mass adoption. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί αυτή η ιδέα είναι τόσο περίεργη.

1 Like

SLAY βρε αγάπη τι λογικό άλμα ήταν αυτό? Have you been working out? Εγώ μία σκάλα πάω να ανέβω και λαχανιάζω, όχι να κάνω τέτοιο … πήδημα :wink:

Η σημερινή αγορά δεν προκρίνει κανέναν end-to-end επανασχεδιασμό της ενέργειας στα πλαίσια κοινωνικοποίησης κάθε μέσου παραγωγής και δωρεάς στους εργαζόμενους κάθε κοινωνικού αγαθού!

Η ευτέλεια του να συρρικνώνεις την ενεργειακή συζήτηση, ως κυβέρνηση της χώρας, ή ως ΕΕ συνολικά, σε … χρωματιστά τιμολόγια εν είδει συλλογικού gambling ως υποκατάστατου μαζικού group therapy ενός τρελαμένου πληθυσμού που μετράει τις μέρες της ζωής του με τις πληρωμές που κάνει, speaks volumes ως ο αρνητικός αντίποδας του πώς ζούσαν οι Σοβιετικοί πολίτες.

Γιατί νομίζω ότι συμβαίνεο το ακριβώς αντίθετο. Είμαστε, περισσότερο από κάθε άλλη φορά στην ανθρώπινη ιστορία, εξαρτημένοι σε καθημερινή σχεδόν βάση, από το να αποδίδουμε στον “Καίσαρα” φόρους κεφαλικούς για το κάθε τι, για την κάθε μας πράξη. ΄Κάθε μας απόφαση μετατρέπεται και εκφυλίζεται στην “συναλλαγή” που μοιραία εισαγάγεται. Το κάθε τι κοστίζει και το κάθε τι πονάει και αποτραβιόμαστε ολοένα και περισσότερο από μία righteously care-free ουτοπία της ζωής μας, γιατί όλα γίνονται κόστος και έξοδο και τα φτηνά (και “φτηνά”) whatever-pass μοιράζονται δεν φτάνουν ούτε για τις μπύρες που δικαίως λαχαταράμε για να μην αρχίσουμε τα αγχολυτικά.

Αν κάποιος διαθέτει στον μικρόκοσμό του την άνεση να μην ζει έτσι, χαίρομαι.
Όμως οι περισσότεροι αντιλαμβάνονται την νέα “μόστρα” των χρωματιστών τιμολογίων ως ένα ακόμα βάσανο, μία ακόμα μαλακισμένη “ιδέα” πλιάτσικου που θα πρέπει να βάλουν ως αρπάχτρα στην τσέπη και βαρίδι στην ψυχή.

1 Like

Καλα, εγω ειμαι ηλιθιος και δεν τα γραφω ξεκαθαρα, ειδικα μετα τα μεσανυχτα, ομως σου απαντησαν κι αλλοι: διοτι δεν εχουν ολοι 30Κ για να υλοποιησουν την (εξαιρετικη γενικως) ιδεα σου, διοτι δεν το επιτρεπει η “αγορα”, διοτι δεν εχουν ολοι τη γνωση, διοτι δεν εχουν ολοι τον χωρο για Φ/Β ή ο,τι αλλο, διοτι δεν εχουν ολοι τον χρονο και διοτι το ρευμα ειναι κοινωνικο αγαθο πρωτης αναγκης και δεν ειναι υποχρεωση κανενος να γινει εμπορος ενεργειας. Κατα τ’ αλλα, ολα καλα.

5 Likes

Θέλω να μου εξηγήσεις με ποιό τροπο ο μέσος ανθρωπος, κάτοικος ελλάδας εν έτη 2023, μπορεί να χρησιμοποιήσει αυτά τα εργαλεία, χωρίς να βάλει όλη την υπόλοιπη ζωή του σε παύση. Εκτός αν νομίζουμε ότι σε 5-10 χρόνια αυτό θα αποδώσει. Αυτά τα 5-10 χρόνια ποιός θα σου τα δώσει πίσω?
Και μιλάμε για ρεύμα ε. Δεν μιλάμε ούτε για αυτοκίνητο (πολυτέλεια…λέμε τώρα), ούτε για ταξίδια, ούτε για τίποτα. Μιλάμε για είδος πρώτης ανάγκης.

4 Likes

Μια σημείωση:

Δεν ξέρω αν το γνωρίζεις, αλλά σε πολυκατοικία (99% των κατοικιών στην Αθήνα ας πούμε) α) χρειάζεται εγγραφή συναίνεση όλων των ιδιοκτητών διαμερισμάτων β) η επιφάνεια της ταράτσας δεν επαρκεί για να καλύψει φβ για όλους

6 Likes

εγώ έτσι σε προτιμώ. Μεταμεσονύχτιο. Αφιλτράριστο. Μάλιστα σε γνωστή πλατφόρμα “δημιουργίας περιεχομένου”, στο 24ωρο χοτλαην (hawt) που διατηρώ με τον Αρχηγό, αυτό λέγαμε χτες… πόσο πιο αποενοχοποιημένος είσαι μετά τα μεσάνυχτα… έλα και εσύ στην παρέα μας… μας λείπεις… ο Αρχηγός υπόσχεται να ξαναπαίξει αργά…βασανιστικά… και εμείς να τον βλέπουμε (σαν το Into Glory Ride εννοώ καλέ μην παρεξηγηθώ)…

3 Likes

μισό να ξεφορτώσω…

17166717_Mideast-Egypt.JPEG-0c82c

1 Like

ΕΡXΟΜΑCTE

It is a complete sentence ffs

1 Like

μια λύση ίσως θα μπορούσε να είναι οι νεόδμητες πολυκατοικίες να είναι ενεργειακά αυτόνομες . Δλδ να κοιτάξουν το " από δω και πέρα " ( που και πάλι είναι λύση για λίγους, για αυτούς που μπορούν μα πάρουν σπίτι , δλδ ένα μικρό ποσοστό Ελλήνων )

Τα υπόλοιπα είναι ανέφικτα και μη εφαρμόσιμες θεωρίες. Στα Πατήσια , Εξάρχεια , Αμπελόκηπους , Ζωγράφου , Κυψέλη κλπ ζούμε , δεν βγαίνει ο μήνας και δεν υπάρχει μαντήλι να κλάψουμε , μην τρελαθούμε Χριστουγεννιάτικα . Βάλαμε ατομική ευθύνη και στο ρεύμα

5 Likes

Mια χαρά τον προκρίνει, αρκεί οι άνθρωποι να μπορούν να κάνουν το επόμενο βήμα και οι κυβερνήσεις να το στηρίξουν. Οι Ενεργειακές Κοινότητες είναι μια χαρά κοινωνικοποιημένα μέσα παραγωγής, και μπορείς να δεις τι γίνεται στην Πορτογαλία, αν θες να το πας πολιτικά. Το υπάρχον σύστημα αγοράς ενέργειας προκρίνει τη χρήση των φθηνών ΑΠΕ, αφού η οριακή τιμή είναι 0 και μπαίνουν κατά προτεραιότητα. Τόσα χρόνια οι ΑΠΕ, ήταν μονοπώλιο μεγάλων οργανισμών που μπορούσαν να επενδύσουν τα χρήματα και είχε ως αποτέλεσμα σε εξελιγμένες αγορές (Nordic) οι τιμές να είναι και αρνητικές (τρελό, αλλά το οικονομικό πρόβλημα που προκύπτει από τη μαθηματική βελτιστοποίηση και τα χαρακτηριστικά του προβλήματος, μπορεί να δίνει και υπό του μηδενός τιμες). Πια, οι ΑΠΕ έχουν γίνει πολύ πιο προσιτές και για τον απλό κόσμο, επομένως το επόμενο βήμα είναι να συμμετέχουν ενεργά πια οι πολίτες στην αγορά ενέργειας. Θέλω να καταλάβω πως θα γίνεται συναλλαγή ενέργειας μεταξύ δύο μικρών οντοτήτων και η αντίστοιχη αποζημίωση χωρίς αυτόν τον μηχανισμό.

Τα χρωματιστά τιμολόγια, εμπεριέχουν όλους τους τρόπους που συμμετέχει ο καταναλωτής στην αγορά ενέργειας, δίνοντάς του τον τρόπο και το πλαίσιο για να επιλέξει εύκολα. Πως πας στο Public και σου πετάει μια ταμπελάρα ΝΑ που σου λέει “Black Friday από 999 → 679”? Ότι έχουν αφήσει το χαρτί από πίσω που δείχνει ότι η τιμή μέχρι προχθές ήταν 649, έχει να κάνει ότι ο έλεγχος είναι ανεπαρκής, όχι ότι φταίει η ταμπέλα. Ένα τιμολόγιο γι’ αυτόν που θέλει να έχει φιξ τιμή χωρίς να λύνει ολοκληρώματα, ένα τιμολόγιο που ακολουθεί την ημερήσια τιμή, κι ένα τιμολόγιο για όποιον θέλει να πάρει οικονομικό ρίσκο. Μια χαρά.

Ας ασχοληθούν περισσότερο τότε.

Αν σας πω ότι υπάρχουν 1+ δις άνθρωποι που δεν έχουν καν ρεύμα, θα βγω μλκς. Δεν έχω τη λύση για όλους παιδιά, ούτε φταίω που ο κόσμος έχει ή δεν έχει. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί περιμένετε από εμένα να σας βρω ατομική λύση. Τι θέλετε να κάνω επιπλέον?

Για τη χωρητικότητα ναι, αλλά δεν μπορείς να κάνεις πολλά, τουλάχιστον τώρα είναι πρόβλημα τεχνικό για τον ΔΕΔΔΗΕ. Ξαναλέω όμως, υπάρχουν και οι Ενεργειακές Κοινότητες, που το κράτος όφειλε να τις στηρίξει έμπρακτα.

Όταν το default στο μυαλό όλων είναι ότι δεν μπορούν να συννενοηθούν 10 νοματαίοι για κάτι που τους επωφελεί, είναι τουλάχιστον γελοίο να περιμένουμε ότι θα κρατικοποιήσουμε τα μέσα παραγωγής και θα δουλέψουν όλα καλά ή θα βρούμε λύσεις που βοηθάνε 1εκ κόσμο.

Ξανά όπως με την προηγούμενη συζήτηση με την τεχνητή νοημοσύνη και την καζούρα που μου κάνατε, ήμουν ο μόνος (και λίγο ο curehead) που προτείνα 5 πράγματα για μια πιθανή λύση. Δεν ξέρω αν το έχετε καταλάβει, αλλά όλοι θα πληρώσουμε πανάκριβο ρεύμα, το θέμα είναι να κάνουμε κάτι γι’ αυτό. Γενικά παιδιά, δεν έχω πρόβλημα να απαντάω σε ό,τι μου λέτε και να στηρίζω τη γνώμη μου, αλλά αν το μόνο που σας νοιάζει είναι αύριο που θα έρθει ο εκκαθαριστικός να λέει 0.05€ η κιλοβατώρα, δεν μπορώ να κάνω και πολλά, λες και φταίω εγώ που ΔΕΗ κερνάει και ΔΕΗ πίνει.

2 Likes

Ρε μαν μου, λες συνέχεια ότι υπάρχουν τα εργαλεία και ότι

Είναι λες και ζείς σε παράλληλη πραγματικότητα. Υπάρχει η λύση, αλλά το κόστος είναι άλλο θέμα και είναι πρόβλημα του καθένα μας ξεχωριστά που είναι άλλο θέμα. Αλλά λύση υπάρχει. Καταλαβαίνεις ότι αυτό λέγεται στρουθοκαμηλισμός. Λέω ότι υπάρχει λύση, είναι ανεφάρμοστη, αλλά υπάρχει. Fuck logic.

Καταλαβαίνεις ότι βάζεις στην ίδια συζήτηση, βάζεις στην ίδια βάση, το ρεύμα με το σουβλάκι. For fucks shake δηλαδή.

Η λογική του “δουλεύουμε για να πληρώνουμε το ρεύμα και μερικούς άλλους λογαριασμού και απο εκεί και πέρα βάζουμε κωλοδάχτυλο”, δεν είναι μια χαρά. Και όχι, δεν ήταν έτσι πάντα και όταν λέω πάντα, δεν λεω πριν 30 χρόνια, αλλά πριν 4 χρόνια. Το γεγονός ότι μιλάμε για διαφορετικά τιμολόγια στο ρεύμα και να μας φαίνεται φυσιολογικό, είναι τεράστιο πρόβλημα.

7 Likes

https://www.insider.gr/eidiseis/301092/kato-apo-tin-basi-oi-ellines-mathites-stis-exetaseis-pisa-toy-oosa?utm_source=gazzetta&utm_medium=bolm&utm_campaign=best_of_liquidmedia

Αποκλείεται !!! Αφού έχουμε αρίστους στο Υπουργείο Παιδείας !!!

1 Like

@jonkyr διαμοίρασε σε παρακαλώ στην κυρία Γεωργία το holy grail

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1LNJ709JXBOVYr9vDvtwY9cCuaxzEGPO9/edit?usp=sharing&ouid=106735979801710637742&rtpof=true&sd=true

:kangaroo:

2 Likes

Τώρα θα σου πουν ότι φταίνε οι τεμπέληδες καθηγητές και για αυτό θα πρέπει να τους αξιολογήσουμε.

Πριν 10 χρόνια δεν υπήρχαν ενεργειακές κοινότητες, πριν 20 χρόνια το Φ/Β έπρεπε να επιδοτηθεί από το κράτος για να είναι ανεκτό στη βιομηχανία και ήταν απλησίαστο σχεδόν για τον οποιονδήποτε.

Επειδή πρέπει να τα κάνω ταληράκια (και να χρησιμοποιήσω λίστα), ας τα κάνω γιατί μάλλον δε γίνομαι κατανοητός:

  • Τα εργαλεία που υπάρχουν δεν είναι plug n play, πρέπει να συνεχίσουμε να δουλεύουμε για να στηριχθούν.
  • Η λύση που υπάρχει έγινε εφικτή λόγω του μηχανισμού της αγοράς ενέργειας.
  • Τα εργαλεία που υπάρχουν, είναι εφικτά στο κόστος σε αρκετό κόσμο. Δεν με απασχολεί μόνο η Ελλάδα προσωπικά, ούτε κοιτάω τι μπορώ να κάνω εγώ και τι όχι. 30k κοστίζει κι ένα αμάξι. Δεν είναι πολλά λεφτά τα 30k για να καλύψεις τις ενεργειακές σου ανάγκες, για τα επόμενα 20 χρόνια.

Τι πρέπει να γίνει?

  • Να μπει πλαφόν κέρδους στα σταθερά τιμολόγια, αφού η αγορά δεν λειτουργεί αποδοτικά και υπάρχει καρτέλ.
  • Να μπει πλαφόν και αυστηροί έλεγχοι στους μηχανισμούς διακύμανσης στα αντίστοιχα τιμολόγια.
  • Να γίνει ο ΔΕΔΔΗΕ κρατικός.
  • Να τρέξει όσο πιο γρήγορα γίνεται το διαγωνισμό για τους νέους μετρητές και να τους εγκαταστήσει παντού.
  • Να σκιστούν για να γίνουν με μεγαλύτερη συχνότητα οι διαπραγματεύσεις στο χρηματιστήριο για να υπάρχει μεγαλύτερη ρευστότητα και αντιμετώπιση του ρίσκου.
  • Να επιδοτήσει το κράτος την ανάπτυξη ΑΠΕ, μέσω ενεργειακών κοινοτήτων κατά προτεραιότητα.
  • Να κάνει καμπάνιες για να κινητοποιηθούν όσο το δυνατόν περισσότεροι πολίτες για αυτή την επιδότηση.
  • Όλες οι νέες πολυκατοικίες που χτίζονται να έχουν by default Φ/Β.

Ενδεικτικά, κάποια πράγματα που είτε αποδεδειγμένα, είτε εμπειρικά, θα μειώσουν το κόστος του ρεύματος. Όπως είπα, δεν είναι plug n play, δεν μπορεί να περιμένουμε ουρανοκατέβατες λύσεις γιατί το ΡεΥμΑ εΙνΑι ΒαΣιΚο ΑγΑθΟ, χρειάζεται να κάνουμε και τις κατάλληλες κινήσεις. Όσο valid είναι αυτό το επιχείρημα, γιατί ο καθένας κοιτάει τη ζωούλα του και την τσέπη του, τόσο valid είναι να γυρίσω κι εγώ να πω “να λέτε πάλι καλά που έχουμε ρεύμα, 1+ δις δεν έχει”.

Αν συμφωνούμε ότι το πως περιγράφηκε η διαδικασία είναι καλή στη θεωρία αλλά στην πράξη χωλαίνει, τότε houston we have a problem. Τι θες να κάνουμε σήμερα, 5 Δεκεμβρίου, για να μειωθεί η τιμή του ρεύματος?

Όχι καθώς ητο υπερήφανη που ο υιός εχεζε στο 10

5 Likes

Απο εμενα παντως, σιγουρα ΔΕΝ θα βγεις μλκς. Θα σου πω οτι πρεπει κι αυτοι να αποκτησουν προσβαση στο ρευμα. Με μηδενικο κοστος αν ειναι δυνατον.

3 Likes

Δεν ανοιγει, θελω αξες. Τ’ ειν’ τουτο;

φαντάσου ούτε link δεν μπορω να στείλω :raising_hand_man:

4 Likes

Απο πού νομιζεις οτι τσεκαρω τις τιμες; Αν ειδες απο χθες γραφω οτι “μινιμουμ 0.16 το μπλε τιμολογιο”.

Καλα, ο τυπακος εχει κανει μοναδικη δουλεια, να ειναι καλα το παιδι. Το εχω εδω και 2-3 χρονια, ολες οι συμφωνιες μου ειναι μεσω αυτου του εξελ. Του εχω γραψει οτι θα επρεπε να το κανει εφαρμογη και να πληρωνουμε για αυτο.

1 Like