Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 2)

κουβεντα κανουμε, δεν ειναι σκοπος να πει καποιος “εγω εχω δικιο” ή “εγω εχω λαθος”
η καλη σου διαθεση ειναι εμφανης και πασιφανης απο το οτι παντα συμμετεχεις σε μια συζητηση παραθετοντας τις σκεψεις σου με ειλικρινεια
και μου εδωσες την ευκαιρια να μνημονευσω τον αδικημενο Oliver Heaviside η τραγικη ζωη (και καταληξη) του οποιου ισως να εχει “τοσα να πει” οσο και το αμιγως επιστημονικο εργο του…

2 Likes

Δεν κατάλαβα το reply, ξεκίνησε να γράφει και στο Liberal o Μπογιόπουλος, θα μου δείχνεις από εδώ και πέρα τι λένε τα ΜΜΕ για να ενημερώνομαι ή θα πρέπει να συμπληρώσω στο λαμόγια/ολιγάρχες, τους τσάτσους και τους αγνά ηλίθιους?

3 Likes

Το ότι το ρεύμα είναι κοινωνικό αγαθό και θα έπρεπε να είναι όσο πιο φτηνό γίνεται ειδικά τώρα που το πετρελαιο εχει φτασει στο θεό ειναι κομμουνισμός? Το ότι πλέον σε μια οικογένεια ειδικά με παιδί ο ένας μισθός(και παραπάνω μη σου πω) φεύγει σε νοίκι, λογαριασμούς, δραστηριότητες, σουπερ μάρκετ και βενζίνες είναι δύσκολο να γινει κατανοητό? Αλήθεια τώρα τι διάολο συζητάμε εδώ μέσα? Φτάσαμε στο 2024 να δουλεύουμε για να επιβιώνουμε? Γαμώ την εξέλιξη και την τεχνολογία

8 Likes

Δεν μπορώ να σου πω κάτι για τα περισσότερα, και συμφωνώ απόλυτα, αλλά ό,τι και να το θεωρεί ο καθένας το ρεύμα, εγώ συμφώνησα να κρατικοποιήσουμε τη ΔΕΗ (και όλα τα υπόλοιπα που αναφέρθηκαν). Πως θα το πετύχουμε, τι πρέπει να κάνουμε? Ποια είναι τα επόμενα βήματα?

Επειδή έγραφες για δημοσιογράφους, δεν παρακολούθησα τι γράφετε, δεν ξέρω που κολλάει ο μαλακας ο Μπογιόπουλος, μην παρεξηγείσαι μωρέ, προχωράμε :kissing_heart:

Οι 15χρονοι από την Ελλάδα τα πήγαν χειρότερα από κάθε άλλη χρονιά σε βασικές γνώσεις.

1 Like

Περίεργο, τόσα χρόνια με Κεραμέως, θα έπρεπε να πετάνε.

14 Likes

Ναι αλλά σκίζουν σε insta, tiktok και youtube

6 Likes

Εμείς σαν κοινωνία τους έχουμε δώσει όλα τα κατάλληλα εφόδια για να πετάνε αλλά τα μαλακισμένα ζμπούτσατς

13 Likes

Δε θα σχολιάσει κανείς ότι μας πήραν τα νησιά, κάμερα σε μένα

1 Like

Σε πιο σοβαρά, δεν έχουμε ιδέα τι αποτυπώνει αυτή η κλίμακα και τι αντιπροσωπεύει η διαφορά μεταξύ 450 και 512 ή πόσο μεγάλη είναι. Η λογική λέει ότι είναι μέση τιμή, αλλά δεν το αναφέρει το γράφημα.

Ψάχνοντας λίγο βρίσκω αυτό στο faq

PISA ranks participating countries and economies according to their performance in mathematics, reading and science. PISA does not give a collective score for all subjects combined; rather it gives a score for each subject area, and the mean score in each subject can be used to rank countries. However, even within a single subject, it is not possible to assign an exact rank to each country or economy based on its mean score. This is because PISA tests only a sample of students from each country or economy, and estimates, based on their results, the distribution of performance in the whole population of 15-year-old students. The statistical uncertainty associated with these estimates means that it is only possible to report the range of positions (upper rank and lower rank) within which a country or economy can be placed. For example, in PISA 2003 Finland and Korea were widely reported as ranking 1st and 2nd in PISA, when in fact we can only say that, among OECD countries, Finland’s rank was between 1st and 3rd and Korea’s was between 1st and 4th.

Ενώ εδώ έχει τα αποτελέσματα. Πατώντας το αντίστοιχο pdf, βλέπει κανείς ότι στις τρεις θεματικές η Ελλάδα έχει 430, 438 και 441, που κάνοντας τον ΜΟ βγαίνει 436, ό,τι λέει και το γράφημα παραπάνω.

Άρα το μοναδικό πράγμα που συνέστησε ο διοργανωτής των εξετάσεων, να μη συνδυάσει τα επιμέρους, ο divyansh8dc το αγνόησε εντελώς, αλλά τουλάχιστον έκανε όμορφο vizualisation, ένα φαινόμενο που συναντάται σε συχνά σε ανθρώπους που έκαναν ένα bootcamp στο udemy, είδαν 4 βιβλιοθήκες στην python και έγιναν data scientists.

Τεσπα, σύμφωνα με το pdf με τα αποτελέσματα ή και εδώ με μια πολύ γρήγορη ματιά, όντως η επίδοση των μικρών Ελλήνων έχει πέσει σε σύγκριση με τα προηγούμενα χρόνια στις αντίστοιχες εξετάσεις και είναι και κάτω από το average σε κάθε μία από τις 3 κατηγορίες. Επίσης αναφέρει πως ένα 2% σκοράρει πολύ ψηλά.

Δύο πρόχειρα συμπεράσματα, η πανδημία φαίνεται να έκανε πολύ κακό (και) στους μαθητές, και με βάση μια πολύ γρήγορη ματιά στην κατανομή των επιδόσεων και πως το 2% είναι υψηλοί performers, μου δίνει την αίσθηση πως ακολουθεί πολύ την κατανομή που βλέπουμε στις πανελλήνιες κάθε χρόνο, αλλά βαριέμαι να τσεκάρω.

1 Like

Να αξιολογήσουμε τους καθηγητές. Αυτοί φταίνε.

Το είχα γράψει πριν μερικές μέρες στο τόπικ ότι θα βρουν ευκαιρία με τις εξετάσεις PISA να ξεπλύνουν την αξιολόγηση. Αν διαβάσατε χτες Athens Voice (άρθρο του γνωστού νεοφιλελέ χιουμορίστα Βουλαρίνου) αυτό ακριβώς γράφει μαζί με κάτι άλλες σάλτσες.

Δεν είμαι προφήτης, απλά έδινε 1,01. Πιο σίγουρο και από γάμο της Έλλης Στάη με εφοπλιστή.

3 Likes

Η Εστονία και η Ιρλανδία που πήγαν καλύτερα από όλους στην Ευρώπη, είχαν επίσης πανδημία. Το υπουργείο στην Ελλάδα το σχολίασε καθόλου; Έστω ο προηγούμενος υπουργός παιδείας; Εγώ αν ήμουν γονιός στην Ελλάδα θα ήθελα να ήξερα πως να αξιολογήσω αυτά τα αποτελέσματα και όσον αφορά το δικό μου παιδί και πόσο θα το βοηθούσα από εδώ και πέρα για να καλύψει τυχόν κενά. Η Ελλάδα ποτέ δεν ήταν στις καλύτερες χώρες στα αποτελέσματα αλλά αυτή την φορά η ψαλίδα άνοιξε. Δεν είχαμε τόσο μεγάλη διαφορά από τις άλλες χώρες. Όλες οι άλλες χώρες, την τηλεκπαίδευση φαινεται την έκαναν καλύτερα από εμάς.

Βέβαια πιθανότατα τα Pisa δε ρωτούν τα Σκόιλ εληκικού αλλά όλα τα αντιSOS

1 Like

Η Κεραμέως να το σχολιάσει; Αυτή που έχει πει ότι η τρίτη λέξη που είπε το παιδί της ήταν “Κυριάκος”, μετά από το “μαμά” και το “μπαμπά”; Σοβαρολογούμε τώρα;

2 Likes

Δε νομίζω ότι φταίνε αυτοί εν προκειμένω, αλλά αξιολόγηση πρέπει να υπάρχει σε κάθε δημόσιο κλάδο. Ίσως αν είχε εφαρμοστεί πριν 50 χρόνια και συνεχόμενα από τότε, να μην είχαμε καταλήξει με μισό εκατομμύριο λαμόγια στην Ελλάδα

1 Like

Συμφωνω. Να ξεκινησουμε απο τους δικαστες, τους αστυνομικους και τους στρατιωτικους και μετα παμε και στους καθηγητες και στους δημοτικους υπαλληλους.

7 Likes

Διέταξε μια ΕΔΕ Παντελή και γρήγορα

4 Likes

το θέμα είναι ποιος να τους αξιολογεί , καθώς αν δεν κάνω λάθος όλοι αυτοί αξιολογούνται

Το θέμα είναι ποιος , με ποια κριτήρια και μέχρι ποια θέση

Πχ πρόεδρος Αρείου Πάγου, Πρόεδρος Εφετών , Αρχηγός ΓΕΕΘΑ Αστυνομίας να εκλέγονται και να αξιολογούνται από τη Βουλή πχ ;; Ίσως not enough, αλλά από το πλήρως κομματικό που ισχύει τώρα είναι κάτι

Δεν έχω καμία τρελή ιδέα να κατεβάσω, ούτε γνώση επί του θέματος, μόνο απαίτηση να είναι αντικειμενικά τα κριτήρια βάσει έργου

Το να αξιολογηθεί ένας καθηγητής σχολείου από τον διευθυντή του σχολείου ( δλδ τον άμεσο προϊστάμενο του ) δεν μου λέει κάτι . Είναι δυνατό χαρτί για έναν διευθυντή που δεν χωνεύει κάποιον ή για έναν διευθυντή που θα καλύπτει πάντα και τους καλούς και τους ανεπαρκείς

Από την άλλη πως και ποιος να αξιολογήσει κάποιον που δεν βλέπει κάθε μέρα το έργο του ;

3 Likes

Είμαστε στην Ελλάδα. Πόση εμπιστοσύνη υπάρχει;