Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 2)

Έχοντας φάει χρόνια στην εκπαίδευση, έχω να πω ότι η αξιολόγηση όπως πάει να εφαρμοστεί είναι μάπα για πολλούς λόγους. Ενδεικτικά αναφέρω νόμους που ισχύουν:
-παιδί με διάγνωση αυτισμού από φέτος δεν δικαιούται 24 ώρες παράλληλη στήριξη, εκτός κι αν το σχολείο κινήσει γη κι ουρανό.
-οι μαθητές δεν μένουν στην ίδια τάξη εάν το εισηγηθεί ο δάσκαλος και δεν δώσει συγκατάθεση ο κηδεμόνας
-η εκμάθηση της ελληνικής γλώσσας για αλλόγλωσσούς μαθητές γίνεται μέσα από τάξεις υποδοχής, που λειτουργούν λίγες ώρες την εβδομάδα για κάθε μαθητή.
Με όλα αυτά και πολλά άλλα, δεν μπορεί μία σχολική τάξη να είναι στην ίδια ταχύτητα και να μαθαίνει το ίδιο, και τον καλύτερο καθηγητή/δάσκαλο να έχει. Μην μιλήσουμε για ψυχοκοινωνικά προβλήματα, κ.λπ. γιατί θα γράψω κατεβατά.

Θα μπορούσε να υπάρχει μία δικλείδα ασφαλείας κι όταν υπάρχουν παράπονα ότι κάποιος είναι τελείως ακατάλληλος και αντιπαιδαγωγικός, να γίνεται μία παρακολούθηση της διδασκαλίας του.

4 Likes

Πες και για την Μαρφιν!

Εγραψα σε καθε δημοσιο κλαδο, το αγνοησες επειδη βολευε

Αξιολογουμαι στην δουλεια μου με αρκετους τροπους, και ποσοτικους, και ποιοτικους.

Αν γινεται στο σχολειο που δουλευω εγω, τοτε γινεται και σε καθε σχολειο.

Σορρυ αλλα γενικα αυτο δεν ειναι επιχειρημα κατα της αξιολογησης, δεν το λεω σε σενα προσωπικα ουτε θελω να προσβληθεις, απλα το διαβαζω απο δω κι απο κει, και δεν βγαζει ποτε και σε κανενα context μεγαλο νοημα. Εχω ηδη γραψει οτι δεν εμπιστευομαι στην Ελλαδα του 2023 να γινει ποτε αξιολογηση με σωστο τροπο, καθως επρεπε να εχουν μπει βασεις και διαδικασιες στο συστημα ισως και πριν 50 χρονια για να γινει σωστα, αλλα οταν υπαρχει θεληση υπαρχει τροπος.

Εχεις καταλαβει να υπαρχει θεληση;

Αμέσως όμως το μάτι πάει στη φασολάδα και καπάκι σε Τάκη Τσουκαλά…

Αχ αυτα τα καμάρια μας, η κυβερνησάρα του 41 τακατό
που θα κλείσει όλα τα γήπεδα για Ελλάδα και Ευρώπη επειδή δεν μπορεί να τα βάλει με τους εγκληματίες και ειδικά έναν ιδιοκτήτη και πρόεδρο και μια συγκεκριμένη ομάδα που ευθύνεται για ΟΛΑ τα επεισόδια όλο αυτό το διάστημα.

Αδιανόητα πράγματα, τραγέλαφος.

3 Likes

Free the BBBεεεε

Περα απο τα οπαδικα ειναι συγκλονιστικο καραγκιοζηλικι αυτο το πραγμα. Σου λεει ο αλλος θα τα κανω ολα μπουρδελο επειδη δεν ειμαι απο πανω, οποτε βγαινω και λεω για δικαιη οργη του κοσμου που θα ξεσπασει δινοντας ευθεως εντολη στους καφρους και η κυβερνησαρα τον επιβραβευει ετσι απλα.

Τα καραγκιοζηλικια της αστυνομιας που κρατησε ομηρους 400 ατομα για αντιποινα ειναι εκπληκτικο επισης. Φοβερα πραγματα γενικα. Ελλαδαρα.

2 Likes

Καλά είναι φοβεροί ε.

Όχι σε εμένα αυτά.
Ούτε για αστείο.

Μιλαμε τελος, το μαχαιρι στο κοκκαλο

Περιμενατε οντως σοβαρη αντιμετωπιση των πραγματων; Και τι εγινε αν μεινουν για 2 μηνες χωρις οπαδους τα γηπεδα;Η και για παντα;τι θα αλλαξει; Τα επεισοδια κυριως εκτος γηπεδων γινοταν

Δεν έχω λόγια για να σχολιάσω.

Δίκαιη η οργή του φόρουμ για τον πρόεδρα. Αλλά να κάνω μία ερώτηση: εκεί στις άλλες ομάδες όλα είναι καλά; Δλδ, αγαπητέ @pao1979 στην 13 μπαίνουν σε κάθε εντός έδρας ματς με εισιτήριο και ταυτότητα ας πούμε, χωρίς ξύδια και άλλα; Περνούν οι αθώοι οπαδοί μπροστά από τους μπάτσους και ανταλλάσσουν φιλοφρονήσεις ξερω γω; Στις κερκίδες τα full face είναι για το κρύο;

Αγνή απορία, θα ήθελα να μάθω περισσότερα για το οπαδικό κίνημα, το οποίο φαίνεται ότι αρχίζει και τελειώνει στον Πειραιά.

Ψυχούλα μου, εγώ σε πιστεύω. Προχώρα και είμαστε μαζί σου.

Προτείνω Χριστουγεννιάτιες αγορές και εκπτώσεις κεκλεισμένων πελατών, να δεις που θα πάνε οι τιμές

image

Αυτά ήταν τα φοβερά σκληρά μέτρα; Δύο μήνες κεκλεισμένων των θυρών; Γελάει ο κόσμος :joy: !!

  • Πού είναι το κλείσιμο των συνδέσμων; (το κανονικό κλείσιμο εννοώ, όχι αυτό που κλείνουν εδώ και 15 χρόνια).

  • Πού είναι ότι η ΕΛ.ΑΣ. θα βγει εκτός από τις θύρες των οργανωμένων και θα αναλάβουν τη φύλαξη οι ίδιες οι ΠΑΕ;

  • Πού είναι ότι οι ευρωπαϊκοί αγώνες των ΠΑΟ, ΟΣΦΠ, ΠΑΟΚ θα γίνονταν χωρίς φιλάθλους την Πέμπτη;

3 Likes

Οι φίλαθλοι του Ολυμπιακού είναι κακοί για να δουν το Ολυμπιακός-Τοπόλα τη Πέμπτη, αλλά είναι καλοί για το Ολυμπιακός-Βαλένθια τη Παρασκευή.

Ολα καλα ναι, στο κατω κατω δεν εχουμε πει τιποτα εμεις για την 13 και τους χουλιγκανς της.

Το θεμα μας δεν ειναι αυτα που εγιναν εξω απο το γηπεδο. Απ’εξω γινονται συνεχως, Φιλοπουλος, Καμπανος, Κατσουρης και αυτα δεν θα σταματησουν αφου μιλαμε για συμμοριες τις οποιες κανενας δεν διατιθεται να εξαρθρωσει. Το θεμα ειναι αυτο που γινεται στο Πρωταθλημα επειδη ενας προεδρος αποφασισε, επειδη δεν εχει τα κοζα πλεον, να δωσει ανοικτη και δημοσια εντολη στα Ορκς του να διακοψουν το Πρωταθλημα και η κυβερνηση απλα τον επιβραβευει τιμορωντας ολες τις ομαδες. Ας μην πιασω καν το γεγονος οτι εχει ηδη δωσει τα 8 απο τα 13 εντος του στον πρωτο γυρο και ας μην αναρωτηθω καν αν θα εκτισει μερος της ποινης κεκλεισμενων του αυτο το διμηνο.

Δεν εχω στοιχεια οτι αυτα τα κανει ο Κουλης σκοπιμα (φαινεται να τα εχει σπασει με τον χοντρο), μαλλον επειδη ειναι ηλιθιος και συγκλονιστικα ανικανος το σοφιστηκε ολο αυτο το πραγμα. Ουτε ουσια δεν βλεπω σε αυτην την γελοιοτητα και το θεωρω και εξαιρετικα αδικο απο πανω.

2 Likes

Για γέλια, ότι και να πεις είναι λίγο.

2 μήνες κεκλεισμένων στην σουπερλίγδα, το μαχαίρι στο κόκκαλο λέμε.

1 Like

Φίλε @morgoth εάν δεν είχε γίνει ο τραυματισμός του ΜΑΤατζή, δεν θα είχαμε οποιαδήποτε παρέμβαση της κυβέρνησης. Όπως δεν είχαμε ούτε με τις δύο δολοφονίες στη Θεσ/νίκη, ούτε με το σκηνικό του καλοκαιριού. Εδώ θίχτηκε ο εγωισμός της κρατικής συμμορίας (αστυνομία/ΜΑΤ και κατ’ επέκταση οι εργοδότες τους) επειδή μια ιδιωτική συμμορία (Θ7) τραυμάτισε (θανάσιμα ίσως) έναν δικό τους -ως αντίποινα για οσα έγιναν στον Βόλο. Ό,τι έγινε δεν είχε καμία σχέση με κάποια εντολή να διακοπεί το πρωτάθλημα ποδοσφαίρου (που δεν διακόπηκε εξάλλου) και θα μπορούσε να έχει αποφευχθεί κιόλας με προληπτικές ενέργειες της αστυνομίας που είμαι βέβαιος ότι γνώριζε πως θα υπάρξει επίθεση.

Από εκεί και πέρα, αν απ’ όλο αυτό κάποιος ψάχνει το ποιος ευνοείται από το μέτρο κεκλεισμένων αγώνων (η γνώμη μου είναι ότι αγωνιστικά ευνοεί την καλύτερη ομάδα) και όχι από τον πάτο της κοινωνίας με τη φάση “συμμορία και βία” να είναι πλέον το thing της νεολαίας (το γιατί συμβαίνει αυτό είνα μια άλλη -αναγκαία- συζήτηση), τότε αυτός είναι για μένα μέρος του προβλήματος, έστω και εμμέσως.

Το ίδιο ακριβώς είχα σχολιάσει και όταν στη δολοφονία του Καμπανού μετατοπιζόταν το βάρος στην (πραγματική ή μη) στήριξη των οργανωμένων του ΠΑΟΚ από την διοίκηση Σαββίδη.

10 Likes