Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 2)

Αν αρχίσουμε να γράφουμε τι εγινε ή καλύτερα τι δεν εγινε στη δολοφονία του Αλκη θα μας πουνε κομπλεξικους που βλέπουμε φαντάσματα.

Τα ειχα γράψει τοτε οποιος ενδιαφέρεται τα βρίσκει.

2 Likes

Οχι να πεις…αλλα να πεις και για τους Αρειανους που κυνηγουσαν με τσεκουρια ΠΑΟΚτσηδες προσφατα…

1 Like

Ο Χριστός κ η Παναγία

Ποιος Χριστος και ποια Παναγια ρε φιλε; Χουλιγκανοι απο την μια και Χουλιγκανοι απο την αλλη. Το οτι στην 2η περιπτωση δεν σκοτωθηκε καποιος ήταν τυχαιο…

1 Like

Ε γραψτα εσυ

Γιατι; δεν τα γνωριζεις;

Τα γνωρίζω. Απλα δε ξερω τον λόγο που πηρες επιθετικη σταση ενω δεν ανεφερα ασπουμε την ομαδα του παοκ. Ουτε κ θελω να μπω σε διαδικασία συμψηφισμου.

Γραψτα τωρα εσυ για τα τσεκούρια να δειξεις τι αραγε μολις αναφερθηκε ο Άλκης; οτι καλα να παθει αφου κ εσείς τα ιδια κανετε;

Προφανως και δεν προκειται να πω για κανεναν αθωο,καλα να παθει…
Οσο στενοχωρησε εσας που χασατε καποιον που υποστηριζε την ιδια ομαδα,άλλο τοσο στενοχωρησε και εμενα που καποιοι στο ονομα της ομαδας που υποστηριζω,κανουν κατι τοσο φρικτο…
Επειδη θυμαμαι ομως πολυ καλα τις αποψεις σου απο την προηγουμενη φορα,οτι για ολα φταιει ο κακος ΠΑΟΚ,θα πρεπει αν θελουμε καποια στιγμη να σταματησουν τετοια φαινομενα να βλεπουμε ολα τα γεγονοτα…Και ο ΠΑΟΚ εχασε οπαδο απο Ηρακλειδεις πριν 5-6 χρονια…Το βλεπεις πουθενα να το λεει κανεις; δεν νομιζω…
Αυτο που υποστηριζω ειναι οτι “μπουμπουκια” εχουν ολες οι ομαδες και τα επεισοδια γινονται κυριως εκτος γηπεδων ετσι και αλλιως…
Οποτε το “μετρο” για 2 μηνες χωρις φιλαθλους ειναι αστειο και δεν θα αλλαξει απολυτως τιποτα…

Αστειο ξερεις ποιο ηταν;

Οτι 2 μερες μετα την δολοφονία του Αλκη 50 μετρα απο το σημειο που εγινε ειχαμε αγωνα. Κ φυσικα κανονικα ολη η αγωνιστική. Α ναι εκλεισαν τους συνδέσμους.

Εγω εκει ειπα οτι κανεις δεν εχει πραγματικη διαθεση να κανει κατι.

Δεν εχω κάτι άλλο να προσθεσω στη συζητηση.

Δεν διαφωνω με αυτο που γραφεις.

Στα μάτια μου, το πιο σωστό κείμενο έγραψε ο @ChrisP, διότι ακριβώς αυτό ήθελα να καταδείξω κι εγώ με το δικό μου ποστ. @morgoth να ξέρεις ότι χέστηκα και για την 7 και για τη 13 και για την 21 ή όποια άλλη θύρα, τα έχω περάσει από μέσα πριν δεκαετίες και αναγνωρίζω ότι έχει αλλάξει ριζικά ο τρόπος της βίας.

Αν δεν ξέρετε, που είμαι σίγουρος ότι ξέρετε, η φάση στο βόλεϊ έγινε διότι “έπρεπε” να γίνει. Είχε τεθεί θέμα “χτυπάμε μπάτσους” μετά από ό,τι έγινε στον Βόλο. Όταν μου το είπαν, γέλασα λίγο διότι σκέφτηκα “βολιώτες σας βάρεσαν, αθηναίους θα ψάξετε, καλά πάει αυτό”. Αν ο ΜΑΤατζής δεν είχε πάει εντατική, θα ήταν άλλη μία μέρα στα γήπεδα. Αν τώρα συζητάμε ότι ο πιο σιχαμένος των σιχαμένων ιδιοκτητών, ο Μαρινάκης, είχε βάλει στόχο να σκοτώσουν μπάτσο, ε… δεν νομίζω ότι έχει αξία να συνεχίσουμε τη συζήτηση.

Όπως καταλαβαίνω ότι ξέρετε καλά, μιλάμε για στρατούς. Όχι, λάθος. Μιλάμε για ποινικούς. Έχει τόση βία η φάση, που στρατολογούν τα πιτσιρίκια (κι εκεί αρχίζει η κουβέντα του ChrisP για τα αίτια του “συμμορία και βία”), που είναι οι λαγοί και οι αποδιοπομπαίοι τράγοι. Κι από πίσω γίνεται άλλου είδους παιχνίδι. Γεωργιανό βρήκαν στους προσαχθέντες, τόση κάψα είχε να δει βόλεϊ Ολυ-Πανα;

Αν θέλετε να μιλήσουμε για βία στα γήπεδα, βγάλτε στην άκρη τους αντίπαλους οπαδούς και τους προέδρους τους (για την ώρα), για να καθαρίσει κάθε ομάδα τα δικά της. Επίσης, ας βγουν τα φουλ φέις και τα ντρόγκια από την κερκίδα, για να ξεκινήσουμε από κάπου. Αλλιώς είναι άλλη μία προσπάθεια να βρούμε τον φταίχτη στον αντίπαλο.

7 Likes

Διάλυση όλων των αθλητικών ανώνυμων εταιρειών (ΠΑΕ, ΚΑΕ κλπ) και γενικά κατάργηση του επαγγελματικού αθλητισμού σε οποιαδήποτε μορφή του.

Αν δεν ξεκινήσεις απ’ αυτό, δεν θα κάνεις ποτέ τίποτα.

4 Likes

Είσαι εκτός θέματος. Γιατί δεν ρίχνουμε μία πυρηνική μπόμπα να λήξει ανώδυνα…;

Το πρόβλημα λύνεται εύκολα, απλά δεν υπάρχει πολιτική βούληση. Είμαστε στο 2024 και συζητάμε για κάμερες στα γήπεδα δηλαδή για έναν νόμο του 2002

1 Like

Στην Ελλάδα ερασιτεχνικά σωματεία και στην Ευρώπη (και σε όλο τον κόσμο) επαγγελματικός αθλητισμός προφανώς δεν γίνεται.

Δεν θα μπορούμε να τους ανταγωνιστούμε και απλά θα παίζουμε μπάλα μεταξύ μας. Φανταστείτε ερασιτεχνικό σωματείο σε αναμέτρηση με τη Βιγιαρεάλ πχ.

Οι ποινικοι αυτοι τι εχουν να κερδισουν; κ απο ποιους κερδιζουν; και ποιο είναι το “αλλου ειδους παιχνίδι”; πωληση ναρκωτικών; μοχλοι “πιεσης” για ντιλιες των προεδρων -και- περα απο το ποδόσφαιρο; μαζες προβάτων για πολιτικα παιχνιδια;

Ερωτηματα.

Να κρατήσουμε Μαρινάκη Τράκη Ιβάν Μελισσανίδη Αλαφούζο κλπ κλπ για να είναι ανταγωνιστικές οι εταιρείες τους σε πανευρωπαϊκό επίπεδο. Τέλειο!

Hunter1978 θα σου έλεγα ότι μπερδεύεσαι για το ποιος είναι ο σωστός τρόπος να καθαρίσεις καπιταλιστές, αλλά καλύτερα να μην το κάνω γιατί μπορεί να εκληφθεί ως προτροπή σε τρομοκρατία και να έχω άλλα μπλεξίματα μετά.

1 Like

Μπερδεύεις πολύ τις πολιτικές ιδεολογίες και το χάνεις. Καπιταλισμό είχαμε, έχουμε και θα έχουμε για πάντα μέχρι να σβήσει ο ήλιος. Το θέμα αυτό έχει λήξει.

Πάμε να λύσουμε (τρόπος του λέγειν) το πρόβλημα της οπαδικής βίας.

Οι ποινικοι βρισκουν το εδαφος που χρειαζονται για καλυψη των αλλων δραστηριοτητων τους. Δεν ειναι αναγκη να πουλανε ο,τιδηποτε μεσα στο ποδοσφαιρικο περιβαλλον οπου κινουνται, ωστοσο δημιουργουν γυρω τους τη “μαζα προβατων” (spot on κατα τη γνωμη μου) που θα τους βοηθησει σε καθε ειδους δραστηριοτητα στην οποια εμπλεκονται. (edit: συγγνωμη, ξεχασα να αναφερθω στις μπιζνες για τις οποιες ρωτησες. Μπραβιλικι νυχτας και μερας, προστασια ειναι σιγουρα δυο απο αυτες. Για ντρογκια δεν ξερω, αλλα δεν θα πεσω κι απο τα συννεφα. Θα σου θυμισω τι συνεβη στην περιφημη συναυλια των Beastie Boys, με τις δυο ομαδες “σεκιουριτι” στην πανω και την κατω εισοδο. Και φαντασου, αυτες οι εποχες μαλλον θεωρουνται… ρομαντικες πια). Ειναι σχετικα απλο: αλλιως θα αντιμετωπισεις εναν λυκο, αλλιως μια αγελη λυκων. Δεν εχω λεπτομερειες να σου δωσω, προφανως αν ηξερα τοσα πολλα θα ηταν περιεργο. Μπορω ομως να ρωτησω και να επανελθω αν θελεις, εχω τον τροπο μου.

1 Like

Αν είσαι πεπεισμένος ότι θα έχεις για πάντα καπιταλιστές πάνω απ’ το κεφάλι σου, θα πρέπει να συμβιβαστείς και με την ιδέα ότι θα έχεις επίσης για πάντα τους στρατούς τους να σου κόβουν το γήπεδο.

Κοινώς, τουμπεκί.

Καλά και στην Αγγλία καπιταλιστές έχουνε (η μήτρα του καπιταλισμού) αλλά εκεί δεν τους κόβουν το γήπεδο.