Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 2)

Δηλαδή αν περνάς διάβαση που δεν υπάρχει φανάρι και σε χτυπήσει αμάξι, τότε φταίει ο πεζός?

δεν ειναι ασπρο ή μαυρο αλλα εφοσον το αμαξι τηρει τα ορια ταχυτητας, εχει ευθυνη και ο πεζος οτι δεν κοιταξε/υπολογισε σωστα ή δεν ηταν ευκολα ορατος κλπ Σιγουρα εχει σημασια το context

Τα self driven οχήματα θα μας διδάξουν οδηγική ευγένεια. Πόσα καντήλια να ρίξεις στο άλλο οδηγό όταν κι αυτός βρίζει το όχημα του που αφήνει πρώτα τους πεζούς να περάσουν;

1 Like

Νομιζω κατα 70%.

Καλά, μην τα ξαναλέμε, αν αύριο αντικατασταθούν όλα τα αμάξια με self driven, ο ΚΟΚ θα τηρείται στο 99.99% και τα ατυχήματα θα μειωθούν σε παρόμοιο ποσοστό. Αλλά είναι το θέμα της ελευθερίας να οδηγεί ο καθένας το αμάξι του όπως γουστάρει :clown_face: :clown_face:

Ο,τι να’ ναι

1 Like

Εμπειρία όσον αφορά τον σεβασμό οδηγών προς πεζούς στη γειτονική Ιταλία:

Ρώμη: γενικά περνάνε φουριόζοι, αλλά μόλις πατήσεις το πόδι σου σε διάβαση, φρενάρουν απότομα και σταματάνε. Θυμάμαι την πρώτη φορά περιμέναμε στη διάβαση και από ελληνική εμπειρία, απλά περιμέναμε να φύγουν τα οχήματα πρώτα, οπότε είχε σταματήσει ένα λεωφορείο και περίμενε να περάσουμε, εμείς περιμέναμε να περάσει αυτό, τελικά δεν είχε πολλή υπομονή και έφυγε.

Νάπολη: δεν έχω δει πιο επικίνδυνους οδηγούς! Τήρηση αποστάσεων ανύπαρκτη, στις διαβάσεις δεν σταματάει κανείς, το αντίθετο επιταχύνουν κιόλας, στα φανάρια με το ζόρι σταματάνε. Σε μία διάβαση χωρίς φανάρι έκανα κανά 5λεπτο να περάσω, με κίνδυνο για τη ζωή μου!

Βόρεια Ιταλία: ακόμα κι αν δεν υπάρχει διάβαση και περιμένεις απλά στην άκρη του δρόμου, σταματάνε και σου ζητάνε ευγενικά να περάσεις και περιμένουν με χαμόγελο!

1 Like

Ρωμη: εχω παρει νυχτα ταριφα να με παει στο αεροδρομιο και ο τυπος περασε πεντε (5) κοκκινα φαναρια :open_mouth:

Αυτό είναι το ευχαριστώ που λόγω του φιλότιμου και της ρωμιοσύνης του, δεν ήθελε να χάσεις το αεροπλάνο με τίποτα!

2 Likes

Ναι αλλα ανοίγεις το άρθρο και λέει ότι το όριο είναι 50. Σε δρόμους με όρια 120-130 όπως Εγνατία και Ιονία το να πας με 140-150 ίσως είναι οκ. 200 με όρια 50 όμως θέλει το λιγότερο να του πάρεις το δίπλωμα κ το αμάξι. Εδώ εάν δεν κάνω λάθος εκτός αυτών δεν σε αφήνουν να οδηγήσεις για 1 χρόνο επιπλέον.

Μάταιος κόπος να επαναλβανόμαστε. Ούτε σε 100 χρόνια θα γίνουμε άνθρωποι (αν μέχρι τότε δεν έχει αφανιστεί το είδος μας).

1 Like

Καλά ναι προφανώς και δεν θα αλλάξει ποτέ.
Εδώ υπάρχει πρόεδρος ομάδας που μοστραρει στα σοσιαλ μύδια τις 300αρες που πιάνει με την αμαξαρα του.

2 Likes

Πέθανε, σε ηλικία 62 ετών, ο Αιμίλιος Κοτσώνης, πρώην στέλεχος της ΠΑΕ Ολυμπιακός ο οποίος είχε εμπλακεί στην υπόθεση του πλοίου Νοοr 1.

Σύμφωνα με πληροφορίες του dikisports, έφυγε από τη ζωή μετά από ανακοπή καρδιάς.

Κοιτα να δεις… και νόμιζα ότι δεν είχε μείνει κανένας ζωντανός εδω και πολύ καιρό

1 Like

Αχ, Ελλαδα μου :heart:! Αχ, Κουλη μου :heart_eyes:!

10 Likes

https://thepressproject.gr/sta-cheria-chardalia-o-athina-9-84/
Πως το είχε πει ο Κούλης ;;; Θα συνεργαστούμε με όλους τους δημάρχους ανεξαρτήτου προέλευσης ;;;; Χμμμμμ…

3 Likes

Τα ιδια δεν κανανε και με την διπλη αναπλαση που ειναι στο ονομα του Μπακογιαννη το προτζεκτ και οχι του εκαστοτε Δημαρχου?

2 Likes

Αρνούνται την επιβίβαση των αναπήρων γιατί μπορεί να είναι επικίνδυνο για αυτούς…
Αχ Ελλάδα μου, αχ Κούλη μου όπως έγραψε και ο Παντελής.

Ας ελπίσουμε να ασχοληθεί σοβαρά ο Χρυσοχοΐδης με το θέμα της εγκληματικότητας των ανηλίκων.

Δυστυχώς δεν το βλέπω. Δεν μπορεί να κάνει πολλά. Σε αυτές τις περιπτώσεις χρειάζονται ξύλο τα μπάσταρδα. Συνήθως τέτοιες κόντρες ξεκινάνε από οπαδικές διαφορές ή από κόντρες με άλλες παρεές για ηλίθιους λόγους όπως στέκια σε πλατείες, παγκάκια, κοινές γκόμενες κλπ

Η δική μου οδηγία προς το γιο μου είναι σαφής. Δεν εμπλέκεσαι πουθενά σε οπαδικά και άλλα συναφή (ευτυχώς δεν είναι φανατικός και ασχολείται ελάχιστα). Κάνει παρέα με τους ίδιους γνωστούς από το δημοτικό (με 1-2 προσθήκες). Τυχαίνει επίσης να γνωρίζω τους γονείς σχεδόν από τους μισούς του φίλους. Οπότε κάπως ελέγχεται η κατάσταση.

Περιοχή Νέα Ιωνία (Περισσός)

1 Like

Αχ αυτή η αλληλουχία των post.

6 Likes