Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 2)

Ναι, γαμάτο είναι. Επίσης ανήκει στη σφαίρα της φαντασίας.

Ξέρεις γιατί;

Γιατί σήμερα, που η Ενέργεια στην πράξη ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΑΓΑΘΟ ΑΛΛΑ ΓΑΜΗΜΕΝΟ ΕΜΠΟΡΕΥΜΑ, τους όρους της παραγωγής και της διανομής της τους καθορίζει εκείνος που έχει την εξουσία.

ΔΗΛΑΔΗ ΟΧΙ ΕΣΥ.

1 Like

Αν φτιάξεις 10 χιλιάδες ενεργειακές κοινότητες που δίνουν ρεύμα σε 3εκ πολίτες, τότε μια χαρά εξουσία έχεις και μπορείς να το ρυθμίσεις να μην είναι εμπόρευμα.

Συμφωνώ ότι είναι στη σφαίρα της φαντασίας, γιατί κανείς δεν θέλει να μπλέξει και προτιμά να γκρινιάζει και να κατεβάζει θεωρίες για το πώς θα έπρεπε να λειτουργούν ιδανικά τα πράγματα από το να κάνει actually κάτι. Εδώ για μια ενεργειακή κοινότητα βγάλαμε την ειρωνία και τα προβλήματα και άλλη μια μέρα στον πλανήτη Γη πέρασε.

Ενιουει, not my problem, εγώ πάντως είμαι κομπλέ και πολύ σύντομα δε θα με απασχολεί η τιμή του ρεύματος στα spot markets, κυρίως γιατί δε θέλω να δίνω τα λεφτά μου στους ολιγάρχες και στην υφιστάμενη κατάσταση που όλοι σιχαινόμαστε (?)

4 Likes

Nope

Νομίζεις ότι ξέρεις τι σημαίνει “παίρνω την εξουσία”, αλλά δεν

2 Likes

Σίγουρα θα έχω την εξουσία για το ρεύμα το δικό μου, πράγμα που δε βλέπω να ψήνεστε οι υπόλοιποι :skull::skull::skull::skull:

1 Like

Τέτοιες “εξουσίες” μπορεί και να σε αφήσουνε να τις έχεις, ίσως

Εγώ όταν λέω εξουσία εννοώ την πολιτική εξουσία

Εκεί είναι όλη η ιστορία

1 Like

Οκ, δοκίμασε να δώσεις ρεύμα δωρεάν σε 10εκ Έλληνες (αν δε σου φτάνουν 3) και αν δεν μπορείς να πάρεις πολιτική εξουσία μέσω αυτού, ας αφήσουμε τους επόμενους να δοκιμάσουν κάτι διαφορετικό.

Μέχρι τότε, είναι απλά bandwidth αυτά που λες.

1 Like

Ή κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις πως δεν πρόκειται ποτέ, ποτέ, ποτέ, σε καμία περίπτωση να επιτρέψουν τέτοιες μόντες αυτοί που έχουν την εξουσία, ή όντως δεν το καταλαβαίνεις. Σε κάθε περίπτωση δεν ψήνομαι να σπαταλάω εκτός από bandwidth και φαιά ουσία. Τα 'παμε.

3 Likes

Μια χαρα ειναι αυτα που λεει ο @nnnkkk με αυτα που ισχυουν στην εποχη μας και στον κοσμο μας.

2 Likes

Ο 50 έλεγε get rich or die trying, words to live by

1 Like

Εντωμεταξυ αυτη ειναι μια τοσο μεγαλη αληθεια, που ακομα και οσοι πεφτουμε καπου στο φασμα πολυ πιο κοντα στον κομμουνισμο απο οτι στο αντιθετο ακρο, την γνωριζουμε. Δεν ξερω γιατι πρεπει να υπαρχει αντιδραση σε αυτην την προταση. Η συντριπτικη πλειοψηφια ανθρωπων που εχουν φυγει απο κομμουνιστικα καθεστωτα παντως, δεν ειναι και τοσο μεγαλοι φαν της υλοποιησης. Και δεν μιλαω για ακραιες περιπτωσεις χωρων στις οποιες η “υλοποιηση” του κομμουνισμου καθε αλλο παρα ανθρωπιστικη ηταν.

Αρα θα σταματησεις να απαντας στον νννκκκ σε αυτο το θρεντ? Κριμα, απολαμβανα τον διαλογο.

3 Likes
2 Likes

Μάλλον που θα σταματήσω να απαντάω σε όσους είναι τρία πουλάκια κάθονταν

Γενικά

Επειδή δεν παρακολούθησα στενά το νήμα, τελικά μαζεύτηκαν τα 130 άτομα για να φτιάξουμε ενεργειακη ομάδα; Ή να περιμένω λίγο ακόμη πριν παρουμε την ενεργειακή εξουσία;

Σορι @nnnkkk, κατα λάθος η απάντηση σε εσένα. Γενική ήταν η ερώτηση, αστειο προσπαθησα να κανω αλλα χάλασε :slight_smile:

Ψήνεσαι να φτιάξουμε μία και να την πούμε “Κομμουνιστική Ενεργειακή Κοινότητα”?

3 Likes

Εναλλακτικα θα μπορουσες να σεβεσαι τους συνομιλητες σου και να μην προσπαθεις να τους μειωσεις σε προσωπικο επειπιεδο μονο και μονο επειδη διαφωνουν μαζι σου,… και φυσικα οταν προσπαθουν να αναπτυξουν τα επιχειρηματα τους, να καταφευγεις στην κλασικη λυση οπου ισχυριζεσαι οτι εισαι πιο γνωστικος σε ενα θεμα απο τον αλλον, χωρις βεβαια τα λεγομενα σου να μπορουν να στηριξουν κατι τετοιο. Λεω εγω τωρα, με καθε σεβασμο. Απλα δεν ειναι και πολυ ωραια εικονα αυτο το “με τι πληβειους εχω μπλεξει που ειναι ασχετοι κυριε Μαρκοπουλε, δωσε μου τον υπευθυνο σου, ειμαι ο Φουσεκης” που παρουσιαζεις.

3 Likes

Θα αντιπροτεινα Κομμουνιστικη Κοινοτητα Ενεργειας. Ομως δατς μι.

Σε πιο σοβαρη απαντηση/ερωτηση, θα πουλας και ρευμα ή θα ειναι μονο δικο σου;

3 Likes

Θα είναι αυστηρά και μόνο κτήμα των μελών της βάσει καταστατικού

1 Like
2 Likes
6 Likes

Α εννοούσες γι’αυτό που είπα πριν , κατάλαβα ότι συνεχίσες το αστείο με την ενεργειακή κοινότητα :sweat_smile:

Βασικά δεν μπορεί να είναι μόνο δικό μου, γιατί όπως είναι η κατάσταση στην Ελλάδα, υπάρχει ο λεγόμενος ενεργειακός συμψηφισμός (net metering). Αυτό σήμαινει πως η ενέργεια που παράγεις, αναγκαστικά γίνεται έγχυση στο δίκτυο και μετά ο,τι καταναλωνεις γίνεται η αφαίρεση.

Αυτό γίνεται για λόγους ασφαλείας αρχικά, δηλαδή αν εγώ είμαι πυροβολημένος και θέλω να είμαι αυτάρκης, δε με αφήνουν για να μην πάρει φωτιά το σπίτι μου (κάπου πρέπει να πάει το ρεύμα), άρα συνδέεσαι στο δίκτυο και δίνεται η δυνατότητα να κάνεις offset μέχρι τρία χρόνια και γίνεται το συν πλην.

Οικονομικός συμψηφισμός δεν μπορεί να γίνει ακόμη αφού είμαστε Ελλάδα και οι πόροι για να έχουμε σύγχρονο δίκτυο, απορροφούνται από τα κοράκια, αν και η λογική του πορτοκαλί τιμολογίου εκεί θα καταλήξει. Συμφωνώ γενικά με τον οικονομικό συμψηφισμό, γιατί εγώ με δικιά μου επένδυση και παραγωγή , δίνω το ρεύμα μου που έχει μια α τιμή στην αγορά ενέργειας για να την εκμεταλλευτεί κάποιος άλλος, όπου μπορεί να βγάλει κέρδος (αν και υπάρχει ρίσκο βέβαια, το οποίο αναλαμβάνει αυτός) και όταν εγώ αποφασίσω να την κατανάλωσω να αξίζει λιγότερο. Εκεί βέβαια έχω τη σιγουριά ότι θα έχω πάντα ρεύμα ανεξαρτήτως τιμής, άρα γι’αυτό και υπάρχει νόημα να έχεις μικρές μονάδες παραγωγής που συνδυάζονται/αλληλεπιδρούν, ώστε όλοι να χρησιμοποιούν το ρεύμα του άλλου όταν δεν το χρειάζονται. Με λίγα λόγια, αν εγώ καλώς εχόντων των πραγμάτων βάλω φβ στην ταράτσα μου, θα πληρώσω για να δίνω το ρεύμα μου στο δίκτυο για να το πάρει κάποιος μεγάλος παίχτης σε μια φιξ τιμή, και να το πουλήσει σε εσάς, με την υπόσχεση πως όταν ζητήσω πίσω θα μου το δώσει, και όταν χρειαστώ περισσότερο θα με χρεώσει. Γι’αυτό και χρειάζεται μια σωστή διαστασιολόγηση ώστε να μην βάλω μεγαλύτερο από τις ανάγκες μου, και καταλήξω να γίνω δωρητής ρεύματος σε εσάς και χρημάτων στον Μυτιληναίο.

Για να πουλήσω ρεύμα, δε γίνεται ατομικά, η είσοδος στις αγορές γίνεται με capacity 1MW αν και είτε θα κατέβει είτε έχει κατέβει ήδη μέσω της νομολογίας, η ιδέα είναι να μπορούν να πάρουν μέρος στην αγορά όλο και πιο μικροί παραγωγοί (και σε δεύτερο χρόνο και οικιακοί καταναλωτές που μπορούν να αντιδρούν σε διάφορα σήματα).

Τέλος, δε με απασχολεί να πουλάω ενέργεια προσωπικά, με απασχολεί να μη δίνω τα λεφτά μου στους ολιγάρχες αν ρωτάς αυτό.

3 Likes