Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 2)

Στενοχώρια κ ντροπή…που παρόλο που δεν είμαι ανάμεσα σ αυτούς που έδωσαν ψήφο εμπιστοσύνης στους άμεσα υπεύθυνους, κάποιοι συνάνθρωποι μας το έκαναν…ακομα αναρωτιέμαι πως έγινε αυτό

2 Likes

https://www.news247.gr/politiki/mitsotakis-na-diakrinoume-piso-apo-tin-tragodia-mia-sillogiki-apotixia/

ΜΤΣΚΓΜΣ !!!

1 Like

μέρα που είναι σήμερα δεν θα πείτε κάτι για το Μάτι και για την Marfin;

3 Likes

Για να μη μείνεις παραπονεμένος

https://twitter.com/JeronymoBoss2/status/1762813218450194698?t=-jXglkRfHNi7zRuxD7cgrg&s=19

4 Likes

4 μόνο clicks στο link παραπάνω, ας πω τουλάχιστον ότι τα 130 μέλη της ενεργειακής κοινότητας, επένδυσαν 350χιλιαδες € για φωτοβολταϊκή μονάδα, δηλαδή κάτι λιγότερο από 3 χιλιάδες € ο καθένας (κατά ΜΟ, άλλος έβαλε περισσότερα κι άλλος λιγότερα και έχουν την ανάλογη συμμετοχή).

Πράγμα που σημαίνει, πως 130 ανθρώποι συνεννοήθηκαν και τα βρήκαν μεταξύ τους κι ας μη μένουν στην ίδια πολυκατοικία, για να αποκτήσουν πρόσβαση σε φθηνό (στην ουσία μηδενικής τιμής, αλλά ας πούμε ότι θέλει συντήρηση, έχει χρεώσεις δικτύου κλπ) ρεύμα.

Αν θέλετε να δείτε ποια είναι τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν, δώστε ένα κλικ παραπάνω για να τα διαβάσετε.

Αν θέλετε να καταλάβετε γιατί είναι ακριβό το ρεύμα, ποιος φταίει και γιατί δεν είναι το τιρκουάζ τιμολόγιο, πατήστε να δείτε την απάντηση του Θεοχάρη στο παρακάτω

https://twitter.com/SFamellos/status/1762920495622553891?t=LAzzeAv0K0XYvsoEBCVe5g&s=19

4 Likes

Στη δική μου λογικη ολο αυτο ειναι τοσο λάθος που δεν ξερω ουτε καν που να αρχισω. Θα μπω παλι σε ενα φαυλο κυκλο και δεν εχει νοημα. Αν παντως για 130 παροχες χρειαζεται η μιση στυμφαλια ας αναλογιστουμε στις x συνολικες παροχες ποσες ελλαδες (στρέμματα) χρειαζονται.

Α, ναι αυτα τα χωραφια παλια ηταν παραγωγικα, αλλα δεν μας νοιαζει που θα τρωμε ενέργεια αντι για σιτηρα ξερω εγω… Λατρευω δε που κοτσαρεται το diy και το democracy διπλα σε ολο αυτο… σορρυ καλοπροαιρετα πεταχτηκα δεν αντεξα

5 Likes

Αν σε απασχολεί, μπορείς να δεις επιστημονικές μελέτες για το πόσο χώρο γενικά χρειαζόμαστε για να καλύψουμε τις ανάγκες μας αν βάλουμε Φ/Β. Μια επιπλέον παράμετρος είναι κατά πόσο χρειαζόμαστε ενέργεια για τον καταναλωτισμό μας, δλδ δεν ξέρω πόσο συχνά αγοράζει κάποιος ρούχα, παπούτσια, ηλεκτρικές συσκευές, έπιπλα κλπ, αλλά γενικά είμαστε free country, ο καθένας κάνει ο,τι θέλει.

It’s ok, την κουβέντα την κάναμε το Δεκέμβριο, και δεν έχει αλλάξει τίποτα από τότε, πλην ότι σου είπε η κυβέρνηση πως δε θα φορολογήσει τα υπερκέρδη των διυλιστηριών που θα τα χρησιμοποιήσουν οι ίδιοι ολιγάρχες για να φτιάξουν αυτά τα τέρατα παραγωγής ενέργειας από ΑΠΕ που λες, για να συνεχίζουν να μας χρεώνουν με τιμές που δεν ορίζουμε εμείς μέσω πολύχρωμων τιμολογίων.

Είπαμε, ο καθένας αποφασίζει πως θα κινηθεί, που ξέρεις μπορεί κάποιοι νοματαίοι να το διαβάσουν και να καταφέρουν να συνεννοηθούν μεταξύ τους να έχουν φθηνό ρεύμα μέχρι να ξαναγίνει κρατική η ΔΕΗ

1 Like

Δεν είναι μόνο οι 57 νεκροί…

7 Likes

Προφανως και δεν ειναι μονο οι 57…ειναι αυτοι που εχουν σοβαρα προβληματα και θα εχουν για την υπολοιπη ζωη τους…Επισης υπαρχει ατομο που ειναι εδω και 1 χρονο σε κωμα και δεν ξερω αν ειναι και αλλοι σε τετοια κατασταση.

Ευχομαι ολο αυτο να επιστραφει με καποιον τροπο σε αυτους που ειναι υπευθυνοι για αυτο το εγκλημα…

1 Like

Σεις, ω νεε μου, είσθε εναντίον της ενεργειακής ντεμοκρασι;
Δεν είσθε υπέρ του ντι-αη-γαουαη ενεργειακού αυτο-σχεδιασμού;
Δηλαδή ένα τριχιλιαρικάκι δεν σας περισσεύει για να ενταχθείτε και εσείς στην Ενεργειακή Κοινότητα;
130 συμπολίται μας ήρθαν κοντά. Έδωσαν κάτι ψιλούλια και άνοιξαν μία πόρτα στο μέλλον της πράσινης αυτο-ανάπτυξης.
Είναι μάλιστα και ικανός αριθμός για να φτιάξουν και το δικό τους swinger club, άμα λάχει.
(θα το αποκαλέσουμε μελλοντική επένδυση σε έμψυχο δυναμικό και σε ανθρώπινους πόρους)

3 Likes

Ας μου εξηγήσει κάποιος αν έχει την καλοσύνη ποια η διαφορά στην αναλογία 100 πολίτες να συνεργαστούν για να παράξουν ενέργεια, με το να μαζευτούν 1εκ πολίτες να συνεργαστούν για να παράξουν ενέργεια και γιατί είναι λόγος ειρωνίας

Γιατί το ηλεκτρικο ρεύμα είναι κοινωνικό αγαθό, όχι προϊόν χρηματιστηρίου.

Στα άσχετα με το παραπάνω αλλά επείδη μου έρχονται συνειρμικά λόγω του ποστ αυτό-ανάφλεξης ουπς αυτό-ανάπτυξης του @Curehead

Αυτό το αγαθό, το ηλεκτρικό ρεύμα, ομοίως με άλλα (αγροτική παραγωγή, τρένα, σχολεία κτλ κτλ) ο “τρίτος” δρόμος (που εφαρμόστηκε στον ευρύτερο χώρο που ζούμε), το εξευτελίσε και το μοσχοπούλησε νύχτα. Άλλαξε και αυτό χέρια μπιτ παρα σε κουμπάρους και κουμπάρες.

Βρέθηκε έτσι ενας νέος τρόπος για νέες “πράσινες” εργολαβίες καθώς τα περιθώρια κέρδους στις παραδοσιακές άρχισαν να φθίνουν. Πέσαμε από τα σύννεφα όταν οι ΑΚΤΩΡ, ΤΕΡΝΑ, Μυτιληναίος και ΣΙΑ άφησαν την κατασκευή οδικών δικτύων για να σώσουν τον κόσμο. Ξευτελισμένο και παρατημένο το αγαθό που χρησιμοποιείται πρώτο και τελευταίο καθημερινά (όχι δεν είναι το κωλόχαρτο αυτό) έγινε πλέον ευθύνη του κάθε επιστήμονα-καταναλωτή με νέες ευκαιρίες να ανοίγονται δημοκρατικά και diy λες και το υφιστάμενο δίκτυο δεν το πλήρωσε ο ίδιος. Η ευθύνη πέρασε στον πολίτη και τα κέρδη στις τσέπες άλλων. Κάτι μου θυμίζει αυτό.

Και αφού ξεφτιλίσαμε και τους αγρότες, τους μεταλλάξαμε σε εμπόρους ρεύματος. Ρεύματος για τους Γερμανούς, τους Αθηναίους, τους ψαγμένους. Πολύ πράσινο αυτό. Καταστρέφουμε ποιοτικά χωράφια και πλαγιές για να έχει ρεύμα το μπιστρό στην Κυψέλη ή ο ουρανοξύστης στο Ελληνικό. Τίγκα στο πράσινο.

Με το λίγο δε που το έψαξα, το παραπάνω φωτοβολταικό είναι σε περιοχή αναδασμού, το λες και ελεγχόμενο για το εάν η αδειοδότηση του είναι καθόλα νόμιμη. Παραχώρησε δηλαδή το κράτος αγροτική γη με ξεκάθαρη χρήση γης και κάποιος εκεί πάνω μαζεύει ήλιο. Το νόμιμο και το ηθικό. Όλο αυτό με χρηματοδική μίσθωση (leasing) μιας έκτασης η οποία αν καλλιεργείτο θα ήταν αποδοτικότερη ακόμη και σε χρήμα. Μην ξεχνάμε επίσης πως πολλές από αυτές τις εκτάσεις είναι ήδη υποθηκευμένες ή κατασχεμένες στο βωμό του εκσυγχρονισμού της αγροτικής παραγωγής (βλ. καγιέν), δεν θα με εξέπληττε αν και αυτή την έκταση την χρονομισθώνει τράπεζα. Ασε που το οικονομικό σκέλος του εγχειρήματος είναι και αυτό υπό αμφισβήτηση γιατί αύριο σου λέει ο πάροχος αλεμάο και μετά ψάξε να βρεις άλλο. Έχει ξανασυμβεί ήδη.

Τέλος στη διαύγεια κυκλοφορεί και μνημόνιο της ενεργειακής κοινότητας με τον Δήμο Χαλανδρίου. Τι καλά. Όλα ωραία και πράσινα και επιχορηγούμενα. Και αυτά με ψάξιμο μισής ώρας. Ψάχνουμε συννεφάκι να πέσουμε;

Glow_On_(Turnstile)

και από το πάντα “ανεξάρτητο” βημα

και τα γαλάζια οράματα

και λίγο από Daniel

Πάντα καλοπροαίρετα

10 Likes

OMG Αυτο-ανάφλεξη SLAY

κατά τα λοιπά, υπέροχος @anhydriis όπως πάντα με μεστό λόγο <3

3 Likes

Δε χρειάζεται να το λες αυτό όταν αναφέρεσαι σε εμένα, γιατί προσωπικά δε με απασχολεί το καλοπροαίρετα ή το κακοπροαίρετα, με απασχολεί η λύση και το motive.

Μια χαρά τα λες, πολύ ωραία, συμφωνώ, αλλά με θεωρίες δε βρίσκεις λύση και εγώ προσωπικά δεν ψήνομαι να περνάω τη ζωή μου με το να αναλύω μόνο το γιατί. Από το Δεκέμβρη μέχρι τώρα που κάναμε την κουβέντα, τα λεφτά μου (και όλων μας) πήγαν για όλη αυτή την κατάσταση που περιγράφεις.

Είχα ρωτήσει και τότε και δεν πήρα απάντηση, πέρα από το να κρατικοποιηθεί η ΔΕΗ, πράγμα για το οποίο δεν είδα κάποια κίνηση, για εμένα σήμερα τον nnnkkk, με απασχολεί να πέσει ο λογαριασμός του ρεύματός μου και όχι όταν όλα τα κομμάτια μπουν στη θέση τους (αν θυμάμαι καλά αυτό ήταν σχόλιο για το πόσο ουτοπικά ήταν αυτά που έλεγα).

Ένα σχόλιο μόνο πιο κάθετα,

Ας μην τα πούλαγαν οι αγρότες τα χωράφια τους ή τα ενοικίαζαν για να παίρνουν εύκολα λεφτάκια, ή εναλλακτικά ας πάνε οι Αθηναίοι και οι ψαγμένοι να οργώσουν τη γη. Δεν είμαι αυτής της άποψης γενικότερα προσωπικά, αλλά είναι λίγο κουραστικό να δείχνουμε το δάχτυλο συνέχεια και να λέμε για το πως θα έπρεπε να είναι τα πράγματα. Το Δεκέμβρη μου λέγατε “που θα βρει 30000 για αυτοπαραγωγή ο μέσος Έλληνας”, τώρα που κατέβηκε μια τάξη μεγέθους το νούμερο πάλι προβλήματα.

Όπως και τότε, έτσι και τώρα, εγώ είμαι υπεύθυνος μόνο για τον εαυτό μου, αλλά τουλάχιστον προσέφερα και 2 απτές λύσεις για κάποιον που θα ήθελε να κάτι διαφορετικό από το να πληρώνει τα υπερκέρδη του Μυτιληναίου και του Βαρδινογιάννη, άρα νιώθω καλά με τον εαυτό μου και την προσπάθειά μου. Μόλις ενωθούν όλοι οι προλετάριοι να επιτάξουν τα εργοστάσια της ΔΕΗ, count me in. Μέχρι τότε, πρώτον εγώ θα προσπαθώ να βρω λύση που μου κάνει (γιατί δεν ψήνομαι στο να αυτοαναφλέγομαι, ούτε να λέω μόνο θεωρίες) και δεύτερον ας προσπαθήσουν να μαζευτούν 200 μονάχα για να πάρουν ένα μέσο παραγωγής (όπως είναι το να φτιάξουν μια μονάδα ΑΠΕ) και να το κάνουν να δουλέψει και βλέπουμε για συνολικές λύσεις στην πορεία, but that’s just me. Είμαι πάντως σίγουρος πως στην πορεία θα τα χαλάσουν στα λεφτά, αλλά οκ δε θα γίνει και ποτέ για να το επαληθεύσουμε

2 Likes

Για αυτό γράφω το καλοπροαίρετα διότι αισθάνομαι ότι μπορεί να παρερμηνεύεις τον αντίλογο.

Αυτό που θα επισημάνω πάλι και ας είναι κουραστικό είναι πως το ρεύμα είναι αγαθό πρώτης ανάγκης.

Προφανώς και δεν μπορώ να επιβάλλω την κρατικοποίηση στο χώρο της ενέργειας, μακάρι να ήταν στο χέρι μου. Αυτή είναι όμως η μόνη λύση. Το έχει αποδείξει η ιστορία πως σε αυτό εδώ το τριμπούρδελο ο σχεδιασμός και ο νεοπλουτισμός έχουν γίνει έννοιες ταυτόσημες.

Δεν είναι το πρόβλημα μου το κόστος της αυτοπαραγωγής (άλλος ένας μύθος γιατί με grid που δεν σου ανήκει δεν υφίσταται σαν έννοια) αλλά η μετακύλιση ενος προβλήματος από το κράτος στον καταναλωτή ως μοχλός συσσώρευσης πλούτου και όχι πράσινης ενέργειας. Εγώ και εσύ και ο δίπλα θα την βρούμε την άκρη, στο μέτρο που μπορεί ο καθένας, η ενσυναίσθηση όμως για τον μπάρμπα στον Καταρράκτη Άρτας που είναι καθηλωμένος σε μια χρηματιστηριακή φούσκα δεν λύνεται με υποτιθέμενες δημοκρατίες και πληρωμένα άρθρα.

Ο υπαρκτος σουρεαλισμός είναι καλά εγκατεστημένος εδώ και μας τυραννά αλλά έχουμε ακόμη γκλίτερ στις κωλότσεπες.

Υ.Γ. Πάντως ο καιρός φαίνεται να τους χάλασε τα σχέδια προς το παρόν και αντε να δούμε τι θα σκεφτούνε πάλι…

2 Likes

Δε με απασχολεί αν θα με εριωνευτείς ή αν θα πεις κάτι “που δε θα έπρεπε” γενικά, όπως επίσης δεν παρερμηνεύω τον αντίλογο, γιατί πολύ απλά δεν υπάρχει αντίλογος :stuck_out_tongue: Στην ουσία μόνο θεωρία βλέπω, και αν δεν είναι θεωρία δε βλέπω κάποιες κινήσεις για να γίνουν (όχι από εσένα ε, γενικά, ξαναλέω μπαίνουμε στον 3ο μήνα με τα πολύχρωμα τιμολόγια και πάλι πληρώνουμε ακριβά σε ολιγάρχες, έστω ότι ξεχνάμε τα προηγούμενα χρόνια)

Σόρι, αλλά ήταν κρατική η ΔΕΗ και για κάποιο λόγο δεν πήγε καλά. Ποιος μπορεί να εγγυηθεί ότι θα πάει καλά αυτή τη φορά?

Σε πιο κάθετα, ξανά ξαναλέω, χαίρομαι που όσοι λέτε (εσύ τώρα και ο curehead την προηγούμενη φορά) 2 πράγματα επιπλέον καταλήγετε σε απλά πράγματα που συμφωνούμε:

Όταν έβαλα μια λίστα με το τι θα έπρεπε ιδανικά να γίνει είχα γράψει αυτό

Για τον απλό λόγο, πως όταν οι πολίτες έχουν τη δυνατότητα να παίρνουν μέρος άμεσα στην παραγωγή ενέργειας σε μικρές οντότητες, το δίκτυο πρέπει να είναι common good για να ασκείς πολιτική.

Αν δε θέλουμε οι πολίτες να παίρνουν αυτή την ευθύνη (fair ας πούμε, διαφωνώ στο core αυτής της ιδέας γιατί μου αρέσει η ευθύνη, αλλά μπορώ να συντονιστώ με την ιδέα ότι όλοι θα είναι ενεργοί κι ας μην έχουν άμεση σχέση), και θέλουμε μεγάλες οντότητες, τότε περιμένω αλήθεια ποια είναι τα επόμενα βήματα και τι πρέπει να κάνουμε. Μέχρι τότε, όση ειρωνία και να τρώω, το ξέρεις κι εσύ, το ξέρω κι εγώ, πως και οι δύο θα πληρώσουμε ακριβό το ρεύμα και δε θα έχουμε κανένα έλεγχο, και μπορούμε να ψωλάρουμε με ιδέες και ουτοπίες.

Τέλος, θα πρότεινα να μην κοιτάτε και να στηρίζετε επιχειρήματα, επειδή κάτι πλασάρεται με διάφορα μαρκετινίστικα (ενερτζι ντιμοκρασι και diy) που δεν έχουν σχέση με τον πραγματικό κόσμο και να δείτε την ουσία η οποία είναι πως μπορείς να μαζέψεις 150 άτομα (5 ΑΦΜ είναι το ελάχιστο με την ελληνική νομοθεσία btw) και να πάρεις υπό τον έλεγχο σου ένα μέσο παραγωγής, αλλά ως συνήθως στα χαρτιά ο κομμουνισμός είναι πιο ελκυστικός από την actual υλοποίηση :skull: :skull: :skull: :skull:

4 Likes

4 Likes

Σου ήρθε εκκαθαριστικός?

Μμμμμμμμ

Συμπαθές

Next thought of the day: Να μιλάει κανείς μόνο για πράγματα για τα οποία έχει έστω μια στοιχειώδη ιδέα

2 Likes

Γενικά, μπορώ να μιλάω για ό,τι γουστάρω, είτε έχω ιδέα είτε όχι.

Ειδικά, νομίζω ότι ήταν εμφανές από αυτά που γράφω ότι προτιμώ τις πράξεις γενικά. Άλλωστε ιδέες έχουν όλοι, το ρεύμα παραμένει ακριβό.

Άντε να πω μια ιδέα, αν πίστευα με όλο μου το είναι ότι η ΔΕΗ και το δίκτυο πρέπει να είναι κρατικά, έχοντας ως δεδομένο ότι οι ολιγάρχες και τα μέσα καταστολής τους και η φανσι ΕΕ θα έκαναν τα πάντα για να το αποτρέψουν αυτό, εγώ θα έβρισκα από τους 600000 συμπολίτες μου που έχουν την ίδια θεώρηση των πραγμάτων ένα ικανό ποσοστό, ώστε να φτιάξω άπειρες ενεργειακές κοινότητες που η μόνη τους έγνοια να είναι να δίνουν φθηνό ρεύμα στους πολίτες και να το κάνουν όπως το θεωρούν σωστό. Να μην μπει ούτε ένα ευρώ στην τσέπη κανενός και να πάνε όλα στην ιδέα “το ρεύμα είναι κοινωνικό αγαθό”. Ας αφήσουν τους μεγαλοβιομηχάνους να δουλεύουν με τις ανεμογεννήτριες τις ΤΕΡΝΑ να δούμε αν θα καλύψουν την παραγωγή τους και αν τους βγαίνουν τα κουκιά.

Αυτό είναι γαμάτο ξέρεις γιατί? Μα γιατί όχι μόνο θα μπορεί να εφαρμοστεί στην πράξη το ρεύμα είναι free for all, αλλά και γιατί θα μπορεί αυτό το ποσοστό να πει “Πως σας γαμήσαμε έτσι ρε μνπν?? Μες στο σπιτάκι σας, με τους κανόνες σας, τους νόμους σας και τα πάντα όλα υπέρ σας, οι πολίτες προτιμούν εμάς και είναι πελάτες μας γιατί προσφέρουμε αυτό που θέλουνε, με την ιδεολογία μας. Τι θα κάνεις θα βγάλεις νόμο οι Έλληνες πολίτες θα είναι πελάτες του Στάσση???”

Και αυτή ήταν η πρώτη ιδέα που ακούστηκε για το πώς μπορεί να γίνει κρατική η ΔΕΗ, και ήρθε από κάποιον που δεν το θέλει καν ε.

4 Likes