Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 2)

Η πρώτη μου σκέψη προτού διαβάσω το ποστ σου.

2 Likes

Αξιοπερίεργη θέση από έναν άνθρωπο που και διατείνεται αλλά και όντως αντιλαμβάνομαι ότι μιλάει για πράγματα που έχει πέραν της στοιχειώδους ιδέας -χωρίς να ειρωνεύομαι καθόλου. Από πότε προσδιορίστηκε πως το εποικοδομημα είναι ανεξάρτητο της βάσης και η ουσία μάλιστα της οποίας «ανατρεπτικής» σκέψης οφείλει να περιορίζεται στο εποικοδομημα; Εγώ εκεί είχα μείνει από τον σύντροφο Βλαδίμηρο:

«Η πολιτική είναι συμπυκνωμένη έκφραση της οικονομίας» [5]. Αυτό σημαίνει ότι στη βάση της πολιτικής βρίσκονται τα οικονομικά συμφέροντα της αντίστοιχης τάξης είτε κοινωνικής ομάδας. Και επειδή τα οικονομικά συμφέροντα είναι έκφραση των σχέσεων παραγωγής, αυτές καθορίζουν το χαρακτήρα και όλων των άλλων κοινωνικών σχέσεων και ιδιαίτερα των πολιτικών σχέσεων.

Μήπως κάτι δεν ξέρω; Μήπως μπορώ να βγω κιόλας και στην κόκκινη πλατεία του Περισσού και να φωνάξω ο σύντροφος Μπρέζνιεφ είναι μαλακας;

Σ αυτό είναι που ένα δίκιο το έχει ο Γράκχος. Ότι αυτά που ισχύουν σήμερα, είναι νόμιμα επειδή πχ κανένας δε δοκίμασε να κάνει ότι πχ πρότεινε ο Νννννκ, κοινώς, να εκμεταλλευτεί προς μια «ανατρεπτική» κατεύθυνση.
Να είσαι βέβαιος, αν γινοταν μια τέτοια προσπάθεια, είτε κάποιος θα πήγαινε να το παίξει καπάτσος και να φάει τους υπόλοιπους εκ των έσω, είτε -πολύ απλά- η πολιτική εξουσία θα έθετε περιορισμούς, εμπόδια και θα καθιστούσε τελικά καταδικαστέο το εγχείρημα. Γιατί η πολιτική εξουσία που νομοθετεί, αστυνομεύει και δικάζει αποτελεί αντανάκλαση του συσχετισμού της οικονομίας και της παραγωγής.
Αυτο δε σημαίνει βέβαια ότι δε θα πρεπε να γίνει μια προσπάθεια, όπως εξήγησε και ο Νκκκκ.
image

1 Like

Ε αυτό λέμε.

1 Like

Είναι η Κανέλλη τώρα στον ΑΝΤ1 και λέει “είναι δυνατόν να βγαίνουν ο συριζα που κυβέρνησε με τη ακροδεξιά, η νδ, το πασοκ, που κυβέρνησαν τόσα χρόνια και να λένε ότι τους έπιασε ο πόνος για τους 57? Τι κάνανε τόσα χρόνια?”

Η ζωή όντως είναι σουρεαλ, καλημέρα και καλό μήνα αλάνια, όλα καλά, πάμε να βγάλουμε το μεροκάματο και σήμερα με την ελπίδα ότι κάτι κάποτε θα αλλάξει (από Δευτέρα, έρχεται ΣΚ τώρα και μπορούμε να χαλαρώσουμε, αφού ευτυχώς τλχστν δουλεύουμε 40 ώρες τη βδομάδα)

4 Likes

Όχι κύριε ταγματάρχα.

Παίρνω την πολιτική εξουσία = την αφαιρώ από την τάξη των νυν κατόχων της ούτως ώστε να μπορέσω να θέσω υπό τον έλεγχό μου τα μέσα παραγωγής.
Δεν λέμε κάτι διαφορετικό, πίστεψέ με. Η ουσία αυτού που είπα αρχικά εκεί ήταν, ότι ριζικές αλλαγές σε επίπεδο οικονομίας προϋποθέτουν ριζικές πολιτικές αλλαγές. Αυτή είναι η έκφραση, στην πράξη, της διαλεκτικής οικονομία - πολιτική.

Προφανώς ( ; ) δεν εννοούσα κερδίζουμε τις εκλογές και βγάζουμε κυβέρνηση και εξίσου προφανώς ( ; ) αλλάζω την κατοχή των μέσων παραγωγής δεν σημαίνει πάω να τους τη φέρω στο δικό τους “γήπεδο” παίζοντας με όρους επιχειρηματικότητας.

Παρεμπιπτόντως, δεν ξέρω τι αντιλαμβάνεται ο οποιοσδήποτε από αυτό που αναφέρεται ότι είπε πριν η Κανέλλη, εγώ πάντως καταλαβαίνω ότι εννοεί “δεν γίνεται να παριστάνουν τους συγκλονισμένους από την τραγωδία στα Τέμπη όλοι όσοι κυβέρνησαν και συνέβαλαν στο να φτάσει ο σιδηρόδρομος να βρίσκεται στο χάλι που οδήγησε στην τραγωδία”.

2 Likes

Για να μπορέσεις να διαβάσεις εσύ το κομμουνιστικό μανιφέστο, κάποιος επινόησε αρχικά τη γραφή. Κάνε εσύ ένα βηματάκι με τους όρους που έχεις στα χέρια σου, και άσε τους επόμενους να αποφασίσουν αν θα κάνουν αυτό που πρέπει (εκτός αν είσαι αθάνατος, δεν ξέρω).

Τι έκανε η Κανέλλη για να αποφευχθεί η τραγωδία? Όσο ισχύ έχει ότι φωνάζει στα κανάλια, άλλη τόσο ισχύ έχουν οι μλκιες που γράφω εδώ μέσα εγώ, με τη διαφορά ότι εγώ δεν πληρώνομαι από τους συμπολίτες μου για να ασκήσω πολιτική.

Δεν τους έχεις στα χέρια σου, αυτό προσπαθώ να σου πω.

Δεν ξέρω τι πιστεύεις ότι μπορούσε να κάνει η Κανέλλη, πάντως το κόμμα με το οποίο είναι εκλεγμένη προειδοποιούσε για τον κίνδυνο δυστυχήματος. Λίγες μέρες πριν τα Τέμπη, μάλιστα, συνδικαλιστές του στον σιδηρόδρομο το είχαν κάνει και επίσημα.
Και εννοείται ότι δεν τους έδωσαν σημασία.

4 Likes

Και γιατί προσπαθεί τότε αφού δεν έχει την πολιτική εξουσία στα χέρια της?

Γιατί, καλέ μου μικρέ ενκουκού, ένας τρόπος να πάρεις την πολιτική εξουσία (θα έλεγε κανείς) είναι να κάνεις πολιτικό αγώνα στην προσπάθεια να πάρεις με το μέρος σου τον κόσμο.

Δείξε μου τώρα τη ζωγραφιά που είπαμε να φτιάξουμε πριν.

Πως αποδεικνύεται αυτό? Δεν πρόκειται ποτέ να σε αφήσουν. Γιατί είναι ο μόνος τρόπος για να πάρεις την πολιτική εξουσία αυτός?

Τελικα ειμαστε μονο της θεωριας και της ουτοπιας ενω τωρα που δεν θα χρειαστει να δωσω 30κ αλλα 3κ για ενεργειακή αυτονομια μιλαμε για εφαρμοσμενο καπιταλισμο στα καλυτερα του. Μηπως να περιμενω να παει στα 0.3κ το απαιτουμενο κεφαλαιο ή παραειμαι αισιοδοξος για την εποχη μου?

Ταξιδευα πανω απο 10 χρονια στη γραμμη που εγινε το φονικο σε μονη γραμμη με καρβουνιαρηδες και ομως παντα υπηρχε το αισθημα του “ασφαλεστερου” μεσου. Σε 5 χρονια ιδιωτικης διαχείρισης (ποια 5, τα 3 ειναι καραντινας) ειχαμε τα τεμπη, αναλογικα να δουμε με τα χρημαστηρια ενεργειας (στα οποια συμμετεχουν και οι ενεργειακες κοινοτητες) ποσοι θα μεινουν χωρις ρευμα τα επομενα χρονια.

Και τοτε θα φταιει η Κανέλλη που δεν εκανε τπτ. Αυτα απο εμενα. Για τα υπολοιπα παρακατω.

6 Likes

Δεν είναι ο μόνος, είναι ο σωστός :upside_down_face:

1 Like

Σου πρότεινα κάτι να κάνεις, αλλά δε σου άρεσε το οποίο είναι θεμιτότατο, δεν έχω κόλλημα με τις αποφάσεις των ανθρώπων.

Όοοοχι μην μπερδεύεσαι, αυτό που είπα είναι ότι δεν πρόκειται σε αφήσουν να τους τη φέρεις παίζοντας το δικό τους παιχνίδι.
Να μην πάρεις την εξουσία θα προσπαθήσουν να μη σε αφήσουν - αλλά δεν θα μπορούν για πάντα.

Όχι ακριβώς. Ο μοναδικός ρεαλιστικός, θα έλεγα.

3 Likes

Και γιατί εγώ θα καταφέρω να έχω φθηνό ρεύμα τότε?

Ρε φίλε, τόσην ώρα δεν χρησιμοποιούμε δεύτερο ενικό εννοώντας στενά εσένα. Ακόμα δεν το κατάλαβες;

Για τον πολύ κόσμο εννοώ εγώ. Σταρχίδιαμου κιόλας τι μόντα έκανες εσύ προσωπικά για να σου βγει πιο φτηνό το ρεύμα. Το ευρύτερο κοινωνικό πρόβλημα παραμένει.

3 Likes

Με ποσο κεφάλαιο? 30κ? 3κ? 300κ? Κανε μας μια οικονομοτεχνικη ρεαλιστικη μελετη που δεν θα βασιζεται σε καπιταλιστικες ουτοπιες. Γιατι εως τωρα απλα θα δινεις την μη πρασινη ενεργεια σου στο χρηματιστήριο μεσω συμφωνιων τυπου πυραμιδας… οπως παλιοτερα… εχω βαλει αρκετα λινκ που θυμιζουν το ποσο εξω επεσαν ολα αυτα τα εγχειρήματα και περιμενουν να σωθουν απο την αποζημιωση λογω της πλημμύρας ενω θα εσωζαν τον κόσμο…

Αυτο μαλλον δεν ενδιαφερει οπως και η σημαντικοτητα του ηλεκτρικού ρεύματος ως αγαθο… σορρυ παω να συνεχισω το χτισιμο στον καταπρασινο υπεραυτονομο ουρανοξυστη του ελληνικου

3 Likes

Μάζεψε 600000 κομμουνιστές, όλο και κάποιος θα έχει γη δικιά του, αν δε σου αρέσουν οι Κινεζιές διάβασε για την τεχνολογία των Φ/Β και φτιάξτε απ’την αρχή ή κάντε γεώτρηση για πετρέλαιο ή φτιάξτε τροχούς για να γυρνάνε με ποδήλατο ένα κινητήρα ώστε να παράγεται ρεύμα, και φτιάξτε μια ενεργειακή κοινότητα για να δίνετε ρεύμα τσάμπα.

@anhydriis απάντησα και σε εσένα χωρίς να το ξέρω.

Ενιουει, εγώ παιδιά δεν ψήνομαι να βρίσκω προβλήματα συνέχεια, ούτε να ετεροπροσδιορίζομαι από το τι έγραψε κάποιος 17 γενιές πίσω, και γενικά να μη δοκιμάζω πράγματα για να κάνω τη ζωή μου καλύτερη.

Edit:

Αν δεις σε όλα σου τα λινκ, ένα κλικ έχουν που είναι το δικό μου. Σιγά μην ασχοληθώ για το τι λέει ο Σκυλακάκης ρε μλκ, είναι δυνατόν? Όσο για το ΒΗΜΑ, το έχω ξαναποσταρει, εδώ τα λέει καλύτερα γιατί η ΔΕΗ δε λειτούργησε όταν ήταν κρατική (το οποίο btw κανείς δε μου εξήγησε πως αυτό δε θα ξανασυμβεί)

https://www.reportersunited.gr/5613/to-mayro-pelagos/

Όλο γύρω από κει στριφνογυρνάμε, στη λογική των “εύκολων - έξυπνων - πρακτικών λύσεων”. Δεν την παλεύω άλλο, δεν μπορώ να απαντάω συνέχεια στο ίδιο πράγμα. Ενκουκού κάνε ό,τι καταλαβαίνεις, παίξε με ό,τι πράσινη πρωτοβουλία θες, απλά μην επανέρχεσαι όλη την ώρα.